Spis treści

Szkocja pod namiot, kemping, porady, najpiękniejsze miejsca 

Polecamy także temat:

Szkocja zamki

Wstęp

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z biwakowaniem po Szkocji, to jesteś we właściwym miejscu, ponieważ w tym artykule omówimy wszystko co ma związek z biwakowaniem, nie tylko na dziko ale także wyznaczonych do tego miejscach. Do naszego artykułu dodamy również opisy związane nocowaniem w kamperach a także w innych miejscach do tego przystosowanych, tak czy inaczej ten temat jest dla ciebie.

Czy można biwakować w Szkocji na dziko

Pierwsza i zarazem najważniejsza kwestia to to czy można biwakować w Szkocji pod namiotem, mam tu na myśli miejsca dzikie, otóż jest to w pełni legalne, mówi o tym pewna ustawa zwana: The land reform Scotland Akt numer 2003.

Link do ustawy

Oczywiście jak w każdej ustawie są jakieś kruczki, jeśli chodzi o tę konkretną to ma ona na celu wyłącznie ochronę bogatych i dziewiczych terenów w Szkocji przed dewastacją. W związku z tym biwakując zarówno na dziko jak i w miejscach do tego wyznaczonych powinniśmy stosować się do kilku bardzo ważnych zasad:

Szanujmy siebie, innych, pamiętajmy aby zabierać wszelkie śmieci ze sobą, można wyrzucić je na stacji benzynowej a także aby pod żadnym pozorem nie prowadzić wycinki drzew pod ognisko, najlepiej kupić drewno, na przykład: na stacji benzynowej.

Jeśli jesteśmy na etapie ogniska to tutaj musimy mieć na uwadze zagrożenie pożarowe, dlatego miejsce wyznaczone powinno być otoczone i zabezpieczone (z dala od drzew, bądź miejsc, które w łatwy sposób mogą się zapalić). Przez cały czas musimy utrzymywać kontrolę nad ogniskiem aby pod żadnym pozorem nie wymknęło się spod kontroli.

Jeśli w miejscu naszego przeznaczenia jest już ktoś inny, udajmy się gdzieś indziej. W tej dzikiej krainie znajduje się bardzo dużo miejsca, więc każdy znajdzie tu swój kawałek ziemi.

Planując zatrzymanie się gdzieś na noc zatrzymujemy się na nie więcej niż 3 dni w jednym miejscu, ponadto rozejrzymy się czy nie ma w pobliżu domostw, którym nasza obecność mogłaby przeszkadzać. Ponadto warto sprawdzić czy teren na którym zamierzamy się rozłożyć nie jest terenem prywatnym a jeśli zdarzy się tak że nie będzie innego miejsca na zatrzymanie się podejdźcie do właściciela i poproście czy możecie się u nich zatrzymać, nie ma w tym nic złego a ludzie w Szkocji są bardzo wyrozumiali. Po zakwaterowaniu się zachowujmy się grzecznie i kulturalnie.

Zanim wyruszysz pod namiot:

Jeśli jest to twój pierwszy wyjazd, rozłóż swój namiot koło domu, na próbę.
Przygotuj sprzęt, sprawdź baterie, sprawdź czy wszystko masz.
Przygotuj listę i z tą listą sprawdzaj czy wszystko masz.
Powiadom kogoś w jakie rejony ( mniej więcej) się wybierasz.

Najlepsza pora na biwakowanie

Najlepszą porą na biwakowanie w Szkocji to okres późnej wiosny lato i początek jesieni przy czym pogoda w Szkocji jest naprawdę loterią i czasem może zdarzyć się tak że deszcz może nam towarzyszyć przez nawet kilka dni z rzędu, dlatego warto jest mieć to na uwadze. Pocieszeniem może być to że w roku pisania tego artykułu czyli w 2020 mieliśmy w Szkocji jedną z najpiękniejszych wiosen, gdzie słońce i wysoka temperatura towarzyszyła nam z małymi przerwami już od kwietnia. Jeśli mam być szczery to wiosna tego roku była jedną z najpiękniejszych na przełomie kilku ostatnich lat.

Czy mogę spać na dziko w parku narodowym

Kolejną ważną kwestią jest to że ustawa o której wspomnieliśmy, która pozwala na korzystanie z dobrodziejstw dzikich ziem w Szkocji nijak się ma do niektórych Parków Narodowych w których obowiązują inne zasady, szczególnie chodzi tu o Loch Lomond & The Trossachs . Na szczęście także w tym przypadku wychodząc naprzeciw spragnionych dzikości turystów i lokalnych udostępniono specjalnie do tego wyznaczone miejsca. Aby zatrzymać się w takim parku należy wcześniej wykupić miejscówkę, która nie kosztuje dużo, około 3 £ za jeden namiot, opłaty dokonujemy kartą płatniczą przez internet a na poniższej stronie znajdziecie miejsca na terenie parku, zarówno te dzikie jak i te zorganizowane, gdzie możecie się zatrzymać.

ww.lochlomond-trossachs.org/things-to-do/camping/get-a-permit/

Kolejna ważna kwestia to to że jeśli chodzi o prawo do swobodnego biwakowania w Szkocji to prawo jest inne niż w innych częściach Zjednoczonego Królestwa i tak na przykład Irlandia Północna, Anglia i Walia rządzą się nieco innymi prawami. Ponieważ jednak temat ten dotyczy Szkocji pozostaniemy w rejonie, gdzie można biwakować bez przeszkód, przy zachowaniu wspomniany powyżej zasad. Na koniec tej części artykułu pamiętajmy również o tym aby korzystając na przykład: z toalety starać się utrzymywać jak najdalej od wody pitnej, określone minimum to około 30 m od wody, natomiast jeśli chodzi o odchody to trzeba je zakopać, jeśli jest taka możliwość.

Jeśli zdecydujecie się no nocleg pod namiotem w którymś z parków narodowych w Szkocji to macie do wyboru dwa: pierwsze to: Loch Lomond & the Trossachs oraz Cairngorms, oba te miejsca są położone w bardzo malowniczych zakątkach Szkocji, niekiedy spowite mgłą, często otoczone górami, są bardzo dzikie i względnie łatwo dostępne.

Darmowe schroniska do biwakowania w Szkocji:

Nieco innym choć równie ciekawym pomysłem na biwak może byś pobyt w tak zwanych: booties, są to dzikie schroniska którymi opiekuje się Mountain Bothies Association. Pobyt w takim miejscu może okazać się ciekawym rozwiązaniem, ponieważ miejsca tego typu są otwarte a w środku znajduje się mała platforma do spania, czasami nawet kominek i prowizoryczne toalety, które ograniczają się niestety jedynie do wykopanego dołu, ale przecież biwakujemy prawie na dziko, prawda. Pobyt w takim miejscu jest całkowicie darmowy, chyba że będziemy łaskawi przekazać dotacje w postaci abonamentu dla MBA, która opiekuje się tym miejscami dbając o ich czystość i schludny wygląd. Ponadto owe budowle są z kamienia, przez co są solidne i wyglądają bardzo ładnie, link do tego typu miejsc znajdziecie poniżej:

https://www.mountainbothies.org.uk/

Znów w naszym poradniku wracamy do opcji dzikiego biwakowania na łonie natury. W Szkocji czekają na was dzikie i mało dostępne rejony, bardzo malownicze wybrzeża z mało dostępnymi plażami, ogromne połacie lasów czy łąki i doliny, możliwości jest naprawdę bardzo dużo. Możecie także wybrać się na jedną z kilkuset wysp otaczających Szkocję, to wszystko zależy tylko od was.

Gdzie warto się zatrzymać się pod namiot w Szkocji

Jeśli chcielibyśmy obudzić się z pięknym widokiem na przykład na plaże i ocean to proponujemy zatrzymać się w okolicy jednej z setek dzikich plaż ulokowanych malowniczo wśród falistych i wysokich wydm. Przykładem pięknego różowego piasku jest północno-zachodnia część Sutherland, plaża jest wyjątkowo ładna a wysokie fale sprzyjają przebywającym tu surferom. Całą okolicę otaczają klify, więc miejsce to idealnie nadaje się pod namiot.

Kolejnym miejscem, które cechuje wyjątkowa sceneria a także łatwy dostęp to okolice Glen Nevis, wyjątkowo malownicze wyżyny jakie tu znajdziemy, strome wąwozy położone są w cieniu najwyższych gór Wielkiej Brytanii. Przemierzając tę okolicę odwiedzimy wyjątkowo urodzajne zielone łąki z widokiem na dramatycznie wyglądający 120 m wodospad.

Kolejne miejsce jest nieco bardziej odizolowane i znajduje się na hybrydach zewnętrznych to miejsce to : Vatersay. W tej okolicy warto zatrzymać się na jednej z wielu plaż, ulokowanych majestatycznie wzdłuż wybrzeża. Otoczone są one trawami, które w otoczeniu dzikich kwiatów wyglądają bardzo majestatycznie. Plaże w tej okolicy cechuje biały piasek oraz turkusowa woda, która zachęca do pływania, chodź jest zimna a spokojne zatoki ochronią was przed wiatrem.

Kolejna ciekawa propozycja to wyspa Aran określana Szkocją w pigułce i wierzcie mi nie ma w tym krzty przesady, wyspa jest naprawdę przepiękna i zlokalizowana w pobliżu głównego lądu ( prom płynie do ok 1 godziny).  Można się tu dostać bardzo łatwo z Edynburga czy z Glasgow. Jednym z najpiękniejszych miejsc do zatrzymania się na piknik właśnie na wyspie Aran są tutejsze wioski, otaczają je przepiękne piaszczyste zatoki. Kolejna propozycja również na wyspie prowadzi przez wyjątkowo malowniczą szkocką dolinę aż do pasma górskiego Goat Fell.

Wracamy na stały ląd i udajemy się do kolejnego miejsca, które tym razem znajduje się w parku narodowym Cairngorms. Jest taki teren w parku, który bardzo znacząco wyróżnia się ogromnymi połaciami lasów sosnowych, przez które prowadzą bardzo malownicze szlaki rowerowe czy piesze. Podczas tych tras towarzyszyć wam będą wyjątkowe widoki na góry a wszystko to w cieniu wodospadów i dzikiej zwierzyny, której różnorodność w tym okręgu znacząco wzrosła, głównie za sprawą odpowiedniego zarządzania. Najciekawszą okolicą w tym rejonie jest okolica Glenfeschie . Kolejna propozycja jest dla tych, którzy chcieliby zatrzymać się w okolicy jednego z setek tutejszych jezior, zwanych loch a jeszcze gdybyśmy mieli piękne widoki na tutejsze cyprysy ( są one ulokowane na niektórych krańcach jezior) to pobyt w takim miejscu będzie na pewno niezapomniany. Jednym z takich miejsc jest okolica zamku Ardvreck, mówi się także o pewnej legendzie związanej syrenką z Asyżu. Otwórz jej ojciec Macleods poszedł na układ z diabłem, podarował mu córkę w zamian za wybudowanie właśnie zamku Ardvreck, datowanego na 16 wiek. Kiedy wszystko już było już dogadane córka uciekła ukrywając się w tutejszym jeziorze, zdecydowała się na wówczas na życie pod wodą.

Na kolejny biwak zapraszamy na jedną z najpiękniejszych szkockich wysp, wyspę Skye. Widoki spektakularnego płaskowyżu o wschodzie słońca jest nie do opisania. Starożytne osuwisko, które nadal jest w ruchu składa się z poszarpanego szczytu zwanego igłą, który wystrzeliwuje na wysokość prawie 40 m. Miejsce to niczym strażnik całego obszaru zwanego Quiraing jest widoczne z bardzo daleka, ujrzymy je podążając np: od malowniczego miasteczka Portree.

Kolejna część artykułu będzie dotyczyć praktycznych porad związanych z biwakowaniem:

Czym się kierować podczas wyboru miejsca pod namiot

Najważniejszym kryterium jakie towarzyszy większości z nas podczas wyboru miejsca pod namiot to po pierwsze: bezpieczeństwo, po drugie przestrzeganie prawa a po trzecie piękne widoki, któż z nas nie chcę obudzić się o wschodzie słońca z widokiem na przykład na morze, wtedy kawa smakuje wybornie. Miejsca, które cechują się wyjątkowo pięknymi widokami są ulokowane w obszarach, które są oznaczone jako: areas of outstanding natural beauty. Mianem takich miejsc określona jest na przykład: okolica Ben Nevis, gdzie znajduje się najwyższa góra Wielkiej Brytanii czy Hebrydy, to wyjątkowo piękne wyspy szkockie, kemping w takich miejscach na pewno będzie udany.

Zanim wybierzemy się na biwak pamiętajmy o:

– Pamiętajcie o odpowiednim ubraniu tzn możliwie jak najbardziej wodoodpornych ciuchach.
-Namiot czyli nasz tymczasowy dom. Jego wybór zależy od ilości osób, które będą w nim spały, upodobań a także finansów. Osobiście polecam Vango Sigma 300, który cechuje się fajną dość dużą werandą a także sporą ilością miejsca. Nie kupujcie namiotu na 5 osób, jeśli jesteście np: we dwoje, poza tym namiot pod typowy kemping może różnić się od tego, który rozbijecie na dziko. Ten ostatni powinien być na pewno wytrzymalszy i odporny na spore wiatry. Pamiętajcie również o odpowiedniej wentylacji w namiocie, jak traficie ciepłe dni. Waga namiotu i wszystko to co będziecie ze sobą brali również ma znaczenie, chyba że jedziecie autem. Można także rozważyć namiot dmuchany lub standardowy na śledzie.

– Pamiętajcie o nadmuchiwanej macie rolkowej, koniec z niewygodnymi matami, te są naprawdę komfortowe.

Porady dotyczące wyboru miejsca pod namiot.

– Unikaj okolic strumyków – wiem fajnie się śpi mając obok szumiącą wodę ale możesz się nie spodziewać kiedy zmieni się on w rwący potok, poza tym im bliżej wody tym chłodniej, strumyki i woda to także wylęgarnia owadów.

– Nocując w okolicy zbiorników, np retencyjnych woda może podnieść się niepostrzeżenie nawet o ponad 1 metr.

– Starajcie się unikać spania w dolinkach pomiędzy pagórkami, wirujący wiatr może sobie tworzyć tzw: leje co skutkować będzie tym że będziecie słyszeć jak by szalała nad Wami wichura.

– Kupując namiot pamiętajmy że tej najtańsze przy ciut mocniejszym wietrze mogą dosłownie się rozpaść. Podmuchy np w: Caringorm bywają bardzo porywiste.

– Nie polegajcie do końca na planowanym kempingu, czasem może okazać się że na miejscu wygląda to zupełnie inaczej, bądźcie choć trochę elastyczni.

– Jeśli znajdziecie bezwietrzne miejsce, to pamiętajcie że najbardziej gryzące kreatury zwane: MIDGES ( to małe muszki, których spora grupa bardzo gryzie i nie dada wam żyć) one też lubią takie bezwietrzne miejsca. O ile w tym roku (2020) nie ma ich dużo to za to są duży muchy końskie, szczególnie w lasach, dlatego pamiętajcie o ochronnie.

Na poniższej stronie znajdziecie mapę gdzie obecnie jest najwięcej Midges:

https://www.smidgeup.com/midges/midge-season/

One najchętniej żerują rano i wieczorem, stosujmy spray oraz są takie specjalne czapki z siatkami, często używane. Pamiętajcie że ciężko będzie uchronić się przed nimi w namiocie, przecież musimy do niego wejść i z niego wyjść, ognisko też może pomóc, lecz tylko dopóki się pali i jeśli jesteśmy w pobliżu. Jak już wejdziecie do namiotu to starajcie się z niego nie wychodzić, chociaż lepszym rozwiązaniem jest jechać tam gdzie ich nie ma lub jest ich mniej.

Poniżej przedstawiamy najlepsze strony do wyszukiwania miejsc pod namiot oraz miejsc pod kamping.

Polecam strony:[/b]

https://www.campsites.co.uk/

w której znajdziecie ponad 200 miejsc na kemping. Dodatkowo można także określić na mapie rejon, który nas interesuje a dowiemy się gdzie w okolicy znajdują się odpowiednie dla nas miejsca.

Kolejna propozycja strony to:

https://www.pitchup.com/

Tu również mamy spory wybór miejscówek.

Dużą popularnością cieszą się również strony:

https://coolcamping.com/ oraz https://www.campingwithstyle.co.uk/

oferujące bardzo ciekawe miejscówki na dzikie biwakowanie.

Wybierając np: kemping można posłużyć się oceną obiektów przez VISIT SCOTLAND, jest to organizacja w Szkocji, która przyznaje gwiazdki, które odpowiadają określonym standardom, dokładnie tak jak to jest z hotelami, im więcej gwiazdek tym lepszy obiekt.

Lista potrzebnych rzeczy na biwak:

Mata kempingowa
Śpiwór – odpowiedni do pory roku i temperatur
Czajniczek kempingowy i dodatkowe paliwo
Wodoodporne maty/lżejsze
Narzędzia do gotowania i jedzenia
Żywność
Apteczka pierwszej pomocy
Latarka 
Butelka z wodą – woda z kranu jest bezpieczna do picia w Szkocji i jeśli zapytacie, w większość miejsc z przyjemnością napełnią waszą butelkę za darmo.
Filtr wody lub tabletki oczyszczające – jeśli pijesz z płynących źródeł
Paca – do zakopywania nieczystości z toalety
Ręcznik z mikrofibry
Sucha torba – do przechowywania telefonu, kosztowności itp. z dala od wilgoci
Nadmuchiwana poduszka – nie wiem jak ty, ale ja nie mogę spać bez poduszki, a nadmuchiwana nie zajmuje zbyt wiele miejsca!
Multi-narzędzia
Telefon/ładowarka baterii ( bank energii)
Papier toaletowy
Antyseptyczny żel do rąk
Kosmetyki podróżne
Mapa i kompas
Środek odstraszający owady – niezbędny w sezonie muszek i jeśli znajdujesz się w obszarze w którym jest ich dużo, wówczas zaleca się użycie siatki na głowę.

Będąc na miejscu ( jak znaleźć miejsce na nocleg)

– Szukamy prostego podłoża i co najważniejsze bez kamieni.
– Szukajmy miejsc w miarę osłoniętych i zaplanujmy gdzie będzie nasza toaleta
– Sprawdź czy ziemia nie jest za twarda i czy będziesz mógł wpić śledzie.
– Nocując na polu namiotowych rozejrzyj się i oceń sąsiadów, dobrze jest stworzyć ochronę przez wiatrem, np: w postaci naszego auta.

– Pamiętajcie trzymamy się dalej od wody.

Na koniec polecamy także tematy oraz dyskusje o Szkocji na naszym forum turystycznym, w którym znajdziecie dosłownie wszystko o tym pięknym kraju, polecamy.

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?