Anglia

Anglia, kraj z bogatą historia, niegdyś jedna z najważniejszych światowych potęg obecnie jeden z głównych graczy na arenie międzynarodowej w kwestii finansowej . Obecnie kraj jest częścią Wielkiej Brytanii, w skład której wchodzi również Walia, Szkocja i Irlandia Północna. Warto wspomnieć że Wielka Brytania jest jednym z pierwszych krajów, które zostały uprzemysłowione, choć jej gospodarka obecnie bazuje bardziej na przemyśle usługowym . Wyspa Wielkiej Brytanii dzieli tereny ze Szkocją od północy i z Walią na zachodzie. Najbliższy kraj to Francja, która jest oddalona od Wielkiej Brytanii 21 milową szczeliną zwaną kanałem La Manche, można dostać się również do obu krajów połączonym tunelem znajdującym się w pod kanałem La Manche. Jeśli chodzi o krajobraz kraju to jest on zróżnicowany, choć w większości znajdziemy tu niewysokie wzgórza i równiny. Górzysty teren znajduje się bardziej na północy i na zachodzie kraju. Północne wyżyny obejmują Pennines, łańcuch wyżyn dzielących wschód i zachód, Lake District w Cumbrii oraz Cheviot Hills, rozciągające się na granicy Anglii i Szkocji. Najwyższym szczytem w Anglii jest Scafell Pike i jest on położony prawdopodobnie w najbardziej malowniczym rejonie kraju zwanym Lake District. Nie można również pominąć pięknych malowniczych wzgórz znajdujących się w pobliżu Valley, mowa oczywiście o wzgórzach Shropshire, natomiast podążając od zachodniej części kraju trafimy na dwa obszary górskie Dartmoor i Exmoor. Najstarszym odcinkiem gór datowanym na 3 mil lat są Paenines, pamiętające czasy epoki paleozoicznej. W kraju znajdziemy wiele krajobrazów krasowych, terenów górskich poprzecinanymi malowniczymi dolinami zasilającymi region wodami lokalnych rzek. Parki narodowe Dales i Peak District oraz wrzosowiska tętnią życiem i są ostoją dla wielu niepowtarzalnych gatunków roślin i zwierząt. W centralnej i południowej części kraju, znajdziemy obszary nizinne a tereny te wyróżniają się zielonymi wzgórzami, w tym wzgórzami: Cotswold, wzgórza Chiltern, North i South Downs, tam znajdziemy słynne Białe Skały, które majestatycznie wyrastają z wody, chodzi oczywiście o klify Dover.

Spis treści

Anglia wstęp

Jednym z największych terenów jeśli chodzi o aglomerację miejską w Anglii zajmuje Londyn i jego okolice,mówi się nawet że to miasto jest jednym z najbardziej ruchliwych miast na świecie. Historia tego wyjątkowego miasta pamięta czasy od rzymskich podbojów aż do okresów współczesnych. Ulokowany majestatycznie nad brzegiem Tamizy z siedzibą Zjednoczonego Królestwa wciąż wykorzystuje uprzywilejowaną lokalizację w kraju, będąc obszarem o bogatym statusie. Sięgając wstecz warto przenieść się mniej więcej do roku 43 kiedy to powstał Londyn, został on założony przez Rzymian. Nazwa miasta została nadana również przez Rzymian a miasto liczyło wówczas 50.000 mieszkańców. Więcej o samym Londynie poczytacie w osobnym temacie, link obok : Londyn

Londyn

Londyn

Zobacz inne miasta i miejsca w Anglii

Manchester

Birmingham

Leeds

Liverpool

Lake District

Pogoda w Anglii

 Myślę że jeżeli chodzi o pogodę  to wszystko zależy od pory roku i rejonów Anglii. Okolice Londynu są jednymi z najcieplejszych rejonów, to tutaj uświadczymy dużo słońca, ciepłych temperatur w lecie (jak na wyspę), które w środku lata mogą wynieść nawet 35 stopni (taką rekordową temperaturę odnotowano w 2019 roku) choć patrząc realistycznie zazwyczaj jest to temperatura od 15 do 25 stopni. Posuwając się na północ pogoda jest również zróżnicowana, ponieważ wyspę otacza woda z każdej strony, deszcze i wiatry występują tutaj bardzo często, dlatego zawsze zaleca się aby ubrać się w odpowiedni sposób, nie zapominając o parasolce. Najbardziej przyjemnym okresem do zwiedzania wyspy to okres wiosenny i letni natomiast zimą jest chłodno, choć cieplej niż w Polsce. Śniegu jest w Anglii bardzo mało, pogoda uwarunkowana jest wyżami lub niżami (niżów z nad Atlantyku jest najwięcej ) mogą one przynieść ocieplenie, deszcze lub wiatry i śnieg. W wielu częściach kraju kiedy zimową porą popada śnieg to bardzo szybko przekształca się on w deszcz.

Zatem podsumowując, zimą może być chłodno i dużo padać, natomiast wiosna i lato są bardzo przyjemnymi okresami do zwiedzania Anglii, chyba że nadejdzie niespodziewany front który może przynieść wiatry i deszcze, które zazwyczaj trwają od jednego do kilku dni, i może mieć to miejsce zarówno latem jak i zimą.

Więcej o pięknej Anglii poczytacie w temacie naszego forum, link poniżej

Anglia forum

Zobacz także na przewodnik po Szkocji

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?

Information

Find More