Madera

Madera to wyjątkowo piękna i majestatyczna wyspa, która przyciąga bogactwem subtropikalnej roślinności, widokami dramatycznie wzniesionych szczytów gór skąpanych w chmurach, które wprost zachwycają oraz gościnnymi mieszkańcami, którzy zapraszają na swoją wyspę wszystkich przyjezdnych. Madera to wyspa na której znajdziemy wszystko, mamy tu piękne, wysokie i wiecznie zielone urwiska, w miastach możemy zobaczyć wyjątkową kolonialną architekturę, klasztory, katedry oraz muzea. Madera oferuje także wyjątkowo malownicze trasy spacerowe z których kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę ale o tym wspomnimy później. Dla sympatyków fauny i flory wyspa oferuje wyjątkowo piękne i bogate parki i ogrody a ci, którzy chcieliby spróbować lokalnej kuchni znajdą ją na lokalnych targach ze świeżymi rybami i owocami morza. Witamy w krainie wiecznej zieleni, witamy na Maderze.

Spis treści

Madera

Zaczynamy naszą przygodę od stolicy Funchal gdzie polecamy się zatrzymać. Stolica jest idealnym miejscem na bazę wypadową w różne części wyspy. Bardzo polecamy zakwaterowanie w Airbnb.

Funchal i atrakcje stolicy

Jeśli zdecydujemy się na rozpoczęcie zwiedzania Madery od jej stolicy do polecamy na początek aby udać się do Muzeum Historii Madery, tam bowiem mamy możliwość prześledzić bogatą historię i kulturę całego archipelagu Madery. Większość wystaw jest wyeksponowana w sposób chronologiczny a dodatkowe efekty dźwięku oraz nowoczesna technologia pomogą w jeszcze lepszym zrozumieniu historii tego miejsca. Można nawet za sprawą zapachu poznać różne rodzaje środowiska, które panują na wyspie a na koniec wycieczki po muzeum czeka na Was sklep pełen pamiątek.

Stare Miasto

Dalsza trasa zwiedzania prowadzi nas do najstarszej części czyli do starego miasta, tutaj możemy dostrzec jedną z najstarszych zarówno ulic jak i budowli.Warto wspomnieć o pewnym projekcie, który dotyczy rewitalizacji miasta, polega on na tym że zarówno drzwi w rua Santa Maria jak i całe okoliczne otoczenie nabrało zupełnie innych kolorów, dzięki międzynarodowym a także portugalskim artystom, projekt ten nosi nazwę ” Art Open Doors” i zachwyca wszystkich przyjezdnych, którzy zdecydują się pospacerować w okolicy starego miasta.

Nasza kolejna propozycja to piękny Klasztor Santa Clara datowany na 1476 rok. jest on dostępny dla zwiedzających, którzy mogą nie tylko prześledzić walory architektoniczne budowli ale także przejść się po pokojach, które są w pełni urządzone, krużgankach oraz zajrzeć do kaplicy. Na uwagę zasługuje także dzwonnica wraz z jej mauretańska kopułą, to na niej znajdziemy płytki ceramiczne w kolorze niebieskim, białym oraz złotym a także ozdobioną szachownicę. Miejsce to było zajmowane przez zakonnice do roku 1890.

Katedra Madera

Zwiedzając dalej docieramy do głównej Katedry datowanej na 1514 rok. Przekraczając wrota budowli od razu rzuca się w oczy piękny szesnastowieczny ołtarz oraz sanktuarium pełne bogatych zdobień. Zerkając w górę dostrzegamy wykonany z cedru w kolorze białym piękny sufit, jest to jeden z niewielu tak pięknych przykładów architektury mauretańskiej w Portugalii. Jeśli zdecydujemy się wybrać do tego miejsca pamiętajmy o nabożeństwach, wówczas zwiedzanie jest niewskazane.

Idealnym połączeniem nowej technologii a także bogatej historii Madery jest obejrzenie 30 minutowego filmu, który przeniesie nas w daleką przeszłość wyspy. Film opowiada o pierwszych osadnikach, o rozkwicie Madery a także rewolucjach i wojnie, która miała tu miejsce. Warto dodać że kiedyś miejsce to miejsce wcale nie było takie ładne i idealne do zamieszkania jak to wygląda teraz.

Muzeum Sztuki Sakralnej

Kolejna atrakcja łączy w sobie zwiedzanie Muzeum sztuki sakralnej a także zwiedzanie architektonicznej perełki jaką jest Pałac Biskupi, mieści się on w budynku datowanym na 1600 rok. Znajdziemy tu wyjątkowo cenne i rzadkie obrazy, książki, oraz wiele innych cennych artefaktów, tutaj można odpocząć i w spokoju zwiedzić wszystko to co muzeum ma do zaoferowania.

Lokalny targ

Kolejne miejsce dedykujemy tym, którzy będąc na wakacjach uwielbiają posmakować lokalnej kuchni. Nie ma lepszego poranka niż widok kolorowego targu ożywionego przez kwiaty, świeże owoce, warzywa a także owoce morza i co najważniejsze wszystko w przystępnych cenach. Polecamy spróbować wyjątkowego tuńczyka i słynną Eszpadę czyli Pałasza, jest taka restauracja w której smakują one najlepiej, ale o tym dowiecie się z naszej relacji z podróży link poniżej:

Zobacz naszą relację z podróży po Maderze, odkryliśmy naprawdę wiele ciekawych i mało znanych miejsc.

Madera to także doskonałe miejsce do podziwiania i obserwacji delfinów oraz wielorybów, można wybrać się na jedną z wielu wycieczek właśnie w celu zobaczenia tych wyjątkowych stworzeń i co najważniejsze w ich naturalnym otoczeniu.To prawdziwa edukacyjna podróż, która pozwoli wam być bliżej tych wyjątkowych ssaków, taki zresztą jest cel organizatorów wycieczek, ich intencją bowiem jest ochrona w tych wyjątkowych stworzeń, dlatego też wycieczki są organizowane przez osoby z bardzo dużym doświadczeniem, więcej wycieczek znajdziecie tutaj

Ogrody Madery

My tymczasem docieramy do wyjątkowo zadbanego i pięknego ogrodu, który właściwie jest kompleksem mniejszych ogrodów podzielonych w zależności od specyfikacji. Znajdziemy tu na przykład: ogród zatopiony, ogród różany, ogród damy czy ogród potokowy, nie wspominając już o dolinie piekieł. Co przyciąga wszystkich w tę okolicę to przede wszystkim wyjątkowo bujne kwiaty, których kolekcja jest oszałamiająca, w ich skład wchodzą na przykład: orchidee czy kamelie, można tu znaleźć również piękne ptaki, jest ich aż tu ponad 280 gatunków oraz tropikalne drzewa, która dadzą odrobinę wytchnienia w letnie dni. Będąc w ogrodach obejrzyjcie także wystawy kamieni szlachetnych oraz ciekawą wystawę z Zimbabwe. Do ogrodów dostaniemy się kolejną, która kursuje na pobliskie wzgórze, szczegóły znajdziecie poniżej:

Kolejka 

Zjazd w wiklinowym koszu po ulicy

Tuż obok ogrodów znajduje się jedna z najsłynniejszych atrakcji Madery, którą jest zjazd w wiklinowym koszu po ulicy w asystencie osób prowadzących. Kiedyś używano tego typu wiklinowych koszy do transportu. Wystarczy 20 minut aby pokonać 4 km zjazd z samej góry, jest to bardzo ciekawa atrakcja a przejażdżka będzie na pewno niezapomniana. Niestety jest to dość drogi wydatek.

Muzeum Cristiano Ronaldo.

Kolejne muzeum warte uwagi jest poświęcone słynnemu piłkarzowi, którego chyba nie trzeba przedstawiać, chodzi o Cristiano Ronaldo. Na miejscu znajdziemy część jego pucharów, medali, nagród i inne wystawy. Jedna z nich jest pełna listów nadesłanych z całego świata od wiernych fanów, mamy tu także wiele akcesoriów sportowych, muzeum jest głównie polecane dla fanów słynnego piłkarza.

Faja dos Padres

Kolejne wzgórze i kolejna wyjątkowa kolejka linowa. Znajduje się ona na jednym z najwyższych klifów morskich w Europie. W okolicy znajduje się produkcja jednego z najlepszych tutejszych win a teraz dzięki technologii możemy dostać się na sam dół panoramiczną kolejką. Na dole znajdziemy bogate zaplecze turystyczne oraz restaurację. Dobre warunki klimatyczne pozwalają na uprawę awokado, mango bananów i innych egzotycznych owoców. Można również dotrzeć do tego miejsca drogą wodną, wiele firm oferuje wycieczki wzdłuż okolicznego wybrzeża, trasy wycieczek rozpoczynają się zazwyczaj w porcie w Funchal.

Jeśli zdecydujemy się udać na dół kolejką to jest ona czynna do 19:00 a później pomiędzy 21:00 a 22:00.

Można także pomyśleć o zarezerwowaniu stolika w restauracji na dole, gdzie serwują zdrowe i przede wszystkim lokalne jedzenie. Polecamy spróbować tuńczyka oraz tutejszszych owoców. Czasami mogą wam nawet towarzyszyć gekony, zamieszkujące okolicę. Można także zatrzymać się w okolicy na noc w jednym z tutejszych domów ( Airbnb) , dzięki czemu możemy cieszyć się okolicą przez dłuższy czas. Poza tym będziemy mieli możliwość zwiedzić lokalne farmy a także dowiedzieć się wszystkiego o historii tego miejsca. Cena za wycieczkę po farmie, kosztowanie owoców oraz bilet na kolejkę wynosi około 27 euro a koszt samej kolejki to 10 euro.

Porto Moniz Natural Swimming Pools

Nie ma lepszego miejsca na spędzanie wolnego czasu niż relaks w naturalnych basenach w krystalicznie czystej wodzie. Baseny ulokowane są tuż obok klifowego wybrzeża i powstały z lawy wulkanicznej. Powierzchnia tego miejsca wynosi 4000 m kwadratowych. Zaadoptowana zabudowa pozwala oddzielić powierzchnię dla dzieci i dorosłych a nawet dla osób niepełnosprawnych. Bogata infrastruktura turystyczna pozwala na zaparkowanie samochodu w pobliżu a do dyspozycji turystów oddano również przebieralnie, łazienki oraz bar z jedzeniem.

Można dostać się do tego miejsca również autobusem z Funchal a dodatkowe widoki zachodniego wybrzeża będą dodatkowym atutem tej podróży. Musimy jednak pamiętać że czasem zdarza się że zbyt wysokie fale uniemożliwiają kąpiel w basenach, dlatego przed wyjazdem warto zobaczyć na stronie internetowej czy baseny są otwarte. Na miejscu można także zwiedzić okoliczne jaskinie wulkaniczne, można także zrobić kilka wyjątkowych zdjęć z góry zerkając na baseny ulokowane majestatycznie w tle, gdzie fale oceaniczne wdzierające się do środka tworzą spektakularne widowisko. Pamiętajmy również że woda w basenach jest bardzo zimna.

Cabo Girao

Bardzo ciekawą atrakcją Madery jest widok  z klifów Cabo Girao na sporą część wybrzeża, można stąd dostrzec Funchal oraz miasto Camara de Lobos. Platforma widokowa jest przeszkloną konstrukcją a pobliski parking oraz kawiarnia, sklep a także toalety są ulokowane w bliskiej odległości, dzięki czemu bez wysiłku dotrzemy do tego miejsca. Niestety czasami pogoda lub gęste chmury uniemożliwiają podziwiania widoków, jeśli jednak pogoda dopisuje to warto tu przyjechać.

Praia de Garajau

Na wszystkich plażowiczów czeka piękny widok na plaże Garajau, nie brakuje tu również miejsca, obok znajdują się tarasy na których dodatkowo można się opalać, jest także sporo miejsca na ręczniki czy leżaki. Aby dotrzeć na plażę, która znajduje się na samym dole możemy do niej dojechać albo kolejką albo zjechać samochodem. Polecamy aby zostawić samochód na górze i zjechać kolejką, wówczas będą nam towarzyszyć niesamowite widoki i nie będziemy się martwić czy na dole znajdziemy jakiś parking. Woda w okolicy jest bardzo czysta ,dlatego miejsce to nadaje się idealnie do snorkelingu i pomimo tego że plaża jest kamienista, dostęp do wody z bardzo łatwy, wystarczy zanurzyć się pod powierzchnię wody a naszym oczom ukażą się ławice różnych ryb.Pamiętajmy również o specjalnym obuwiu, gdyż spacer po kamieniach na boso nie jest przyjemny.

Trasy piesze

Ciężko sobie wyobrazić zwiedzanie wyspy bez przemierzania tzw lewackich ścieżek, lub tras pomiędzy szczytami gór, to prawdziwa podróż w najodleglejsze i najmniej dostępne części wyspy, choć nie tylko. Bez względu na to, na który szlak zabierze was mapa, wszędzie dookoła będziecie tylko wy i dzika natura. Lewady to nic innego jak specjalne kanały, których zadaniem jest transportowanie wody do różnych zakątków wyspy, to właśnie w tych kanałach jest gromadzona woda przez cały rok. Dodatkowo w okolicy można znaleźć również bardzo dużo tras o charakterze konserwacyjnym.

Najpiękniejsza trasa piesza na Maderze

Trasa pierwsza – Pico de Areiro – Pico Ruivo.

Chcielibyśmy polecić kilka tras pierwszych, pierwsza z nich i zarazem najpiękniejsza prowadzi pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami Madery: Pico de Areiro i Pico Ruivo. Całą trasę opisaliśmy bardzo dokładnie w naszej relacji z podróży po Maderze, jest tam kilka bardzo ważnych informacji z tej trasy oraz jej trzy warianty przejścia, szczegóły poniżej:

Zwiedzanie najpiękniejszych szczytów Madery

 

Jeśli spojrzymy z malowniczego szczytu Pico de Areiro na trasę możemy dotrzeć jej drugi koniec ale odległość jaką jesteśmy w stanie zobaczyć je zwodnicza, bowiem trasa ta nie jest o tyle trudna jeśli chodzi o jej odległość ale głównie jeśli chodzi obniżenia i podwyższenia poziomu. Chodzi o to że przez 50% trasy prowadzi ona bardzo znacząco w dół i zaraz do góry, dlatego trasa ta jest bardzo wyczerpująca. Trzeba również nadmienić że nie jest to trasa dla osób z lękiem wysokości, głównie z uwagi na to że mniej więcej w połowie trasy znajdują się bardzo wysokie, wręcz pionowe drabiny, co może być ogromnym utrudnieniem dla tychże osób, dlatego jeśli ktoś z was ma lęk wysokości polecamy odbyć trasę do wspomnianej drabin i wrócić z powrotem, zwłaszcza że na tym odcinku znajdują się najpiękniejsze widoki, poza samym szczytem Pico Ruivo.

Całą trasę opisaliśmy dokładnie w naszej fotorelacji na naszym forum podróżniczym ( link powyżej). Przestrzegamy również tych którzy mają słabą kondycję, do przejścia jest bowiem spory odcinek trasy i jest to trasa męcząca, jeśli jednak zdecydujecie się wyruszyć nią, widoki jakie będą Wam towarzyszyć na pewno zrekompensują wszelkie trudy wędrówki.

 

My podczas naszej wyprawy doświadczyliśmy czystego nieba, nieco później utonęliśmy w chmurach a jeszcze później mieliśmy je bardzo wysoko pod sobą w związku z tym zachwytom nie było końca.Trasa prowadzi również przez tunele skalne, dlatego warto mieć ze sobą latarkę, można posłużyć się tą w telefonie. Początkowa trasa jest jedną z najbardziej malowniczych, ponieważ wiedzie wzdłuż szpiczastych szczytów góry, widoki aż zapierają dech, zdjęcia znajdziecie tutaj

Trasa druga – 25 wodospadów Madera

Kolejna trasa którą chcielibyśmy polecić to trasa 25 wodospadów, która można by rzec jest raczej spacerem niż wycieczką górską. Pierwsza część trasy prowadzi przez około półtorej km po drodze asfaltowej od parkingu, dopiero później zagłębia my się gęstą roślinność Madery i tutaj trasy się rozwidlają. My idziemy wzdłuż lewady, początkowo stosunkowo prostą drogą a później w dół do kanionu. Kolejna część trasy, to krótkie wspinaczki do góry lub niekiedy w dół aż docieramy do pięknego kanionu z którego tryskają małe wodospady, stąd jego nazwa. I choć miejsce to jest bardzo turystyczne, możemy znaleźć tu dużo osób na szlaku, można tę trasę uznać za bardzo przyjemny spacer wśród bujnej roślinności Madery. Po drodze możemy również dowiedzieć się bardzo dużo o tutejszych lewadach. Polecamy zabrać na trasę  dobre obuwie do chodzenia, poleca się także zebranie czegoś na piknik, ponieważ po drodze możemy znaleźć sporo miejsca na odpoczynek i na przegryzienie czegoś. Podziwiając piękno małych wodospadów równie uroczo wygląda naturalny basen do którego owa woda wpływa, choć jest ona bardzo zimna.

Kilka porad ze wspomnianej trasy:

Na pewno jak wspominaliśmy powyżej zaleca się zabranie dobrego obuwia, sporo wody, coś do jedzenia i naładowany telefon z numerami alarmowymi.

Ze wspomnianego parkingu droga do tej prawdziwej zielonej trasy zajmuje około półtorej kilometra, można dostać się do początku trasy autobusem.

Poleca się także wyruszyć rano ponieważ droga jest stosunkowo wąska i ciężko jest przeciskać się między ludźmi którzy wracają z trasy naszego przeznaczenia.

Trasa pomimo tego że jest stosunkowo łatwa jest rekomendowana dla osób młodych i sprawnych, głównie z uwagi na dość sporą odległość, cała wycieczka to około pół dnia trasy.

Można skorzystać z usług przewodnika na trasie wówczas możemy dowiedzieć się więcej, zarówno o samym systemie irygacji jak i o całej roślinności, która otacza cały ten teren, niemniej jednak same ścieżki są bardzo dobrze oznakowane, tak więc i bez przewodnika spokojnie sobie poradzicie.

Polecamy na koniec kilka tematów, które warto przejrzeć zanim wybierzecie się na Maderę, szczegóły poniżej:

Relacje z podróży po Maderze

Link do 1 relacji poniżej:

Relacja 1

Co w niej znajdziemy:

  1. Zwiedzanie największych szczytów Madery ( ważne)

2. Najpiękniejsze trasy samochodowe Madery

3. Porady związane z jazdą po Maderze ( ważne)

4. Opis malowniczej drogi od Funchal do Eira do serrado

5. Opis kolejnej malowniczej trasy: Funchal- VR1 – VE4- ER 228- Punkt widokowy Encumeada- ER 228 – Rosario- VE4- Sao Vincente

6. Kolejna piękna trasa z Funchal do Pico de Areiro Ribeiro Frio

7. Wszystkie miejsca i trasy są uzupełnione o dziesiątki zdjęć, polecamy

8. Trasa po wybrzeżu: VE4 do Sao Vincente ( tam możecie zwiedzić piękne groty).

9. Zwiedzanie Funchal oraz tutejszej winiarni

10. Zdjęcia z najpiękniejszego ogrodu Madery

Relacja 2

Co w niej znajdziemy:

  1. Dużo merytorycznej treści
  2. Dużo opisu dotyczącego pięknych Ogrodów Madery
  3. Dużo zdjęć

 

Zobaczcie także inne tematy związane w piękną Maderą:

Madera forum – tutaj nas znajdziecie

Wszystko o Maderze

Oficjalna strona Madery 

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?

Articles

Find More  

Najpiękniejsze zabytki Unesco

Najpiękniejsze miejsca Unesco w Polsce Zobacz także: Cuda natury w Polsce Zobacz także napiękniejsze miejsca na ziemi Spis treści Rezydencja Wurzburg z ogrodami dworskimi i Placem Rezydencji Niemcy Ten wspaniały barokowy pałac – jeden z największych i najpiękniejszych w Niemczech, otoczony wspaniałymi ogrodami – powstał pod patronatem Księcia Biskupów Schónborna i był domem dla jednego z najznakomitszych dworów Europy w …

Continue reading  

Najpiękniejsze miejsca na świecie

Zobacz także: najpiękniejsze miejsca w Europie Zobacz także: najpiękniejsze miejsca w Azji Zobacz także: najpiękniejsze miejsca w Afryce Zobacz także: najpiękniejsze miejsca w Ameryce Spis treści Park Narodowy Redwood USA Park Narodowy Redwood  składa się z regionu gór przybrzeżnych graniczących z Oceanem Spokojnym na północ od San Francisco. Jest on pokryty wspaniałym lasem przybrzeżnych drzew czerwonych, najwyższych i najbardziej imponujących …

Continue reading