Malta

Docieramy do brzegów wyjątkowo magicznego archipelagu, gdzie słońce świeci niemalże bez przerwy a ukryte zatoczki co krok odkrywają przed nami swoje tajemnice. Miejsce to jest wyjątkowym skrzyżowaniem różnych kultur, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością a lokalni zawsze pomogą Wam dotrzeć do celu. Witamy na Malcie, kraju o ciekawych w tradycjach, niespotykanych kontrastach krajobrazowych i wciąż nieodkrytych tajemnicach starożytności, której dziedzictwo zachowało się w postaci prehistorycznych zabytków Malty. Zabieramy was zatem w wyjątkową podróż aby odkryć tę wyjątkową krainę, poznać ich ludzi, wyjątkową kuchnię, niespotykane nigdzie indziej atrakcje a także aby odnaleźć ukryte miejsce, do którego docierają nieliczni.

Spis treści

Pogoda na Malcie

 

°
___
______
 • Low Temp. ___°
 • High Temp. ___°
___
______
28 września 2023, czwartek
°
   ___
 • TEMPERATURE
  ° | °
 • HUMIDITY
  %
 • WIND
  m/s
 • CLOUDINESS
  %
 • SUNRISE
 • SUNSET
 • PT. 29
  ° | °
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • SOB. 30
  ° | °
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • NIEDZ. 1
  ° | °
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • PON. 2
  ° | °
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • WT. 3
  ° | °
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %
 • śR. 4
  ° | °
  Cloudiness
  %
  Humidity
  %

 

Zanim zabierzemy Was w wyjątkową podróż po Malcie proponuje przeczytać artykuł: pogoda na Malcie, w którym opisaliśmy pogodę na tej pięknej wyspie, bazując na temperaturach z ostatnich pięciu lat, polecamy, szczegóły w powyższym linku.

La Valletta – Katedra św. Jana Chrzciciela

Naszą podróż rozpoczynamy od miejsca zbudowanego przez rycerzy maltańskich będącego zarazem jednym z najbardziej znamienitych kościołów na Malcie, mowa o Katedrze Rzymskokatolickiej w Valletcie wybudowanej ku czci Św Jana Chrzciciela.Powstała ona w latach 1572-1577 będąc wzbogaconą o dzieła sztuki otrzymane przez zakon Św Jana. W dawnych czasach mistrzowie zakonu podarowali katedrze wyjątkowe arcydzieła, podziw należy się także architektowi Girolamo Cassar, który zaprojektował budynek katedry, zasłynął on również z projektowana innych budowli takich jak chociażby pałac wielkiego mistrza. Oczywiście na przełomie lat dzieje katedry zmieniały się wraz ze zmianami politycznymi czy z uwagi na okupację francuską. W środku możemy dotrzeć wyjątkowo piękny styl barokowy, który odrestaurowano 17 wieku. Wyjątkowym arcydziełem który znajdziemy w środku to obraz Jana Chrzciciela autorstwa Caravaggia, natomiast przechadzając się długą nawą możemy dostrzec wiele elementów bogatych w piękną ornamentykę, podłogi zdobiące marmury oraz płyty nagrobne. Warto także rozejrzeć się i poszukać obrazów Mattia Preti aby prześledzić historie z życia Jana Chrzciciela a właściwie najważniejsze wydarzenia związane z jego życiem. W roku 2020 zaplanowano również zakończenie zakrojonej na ogromną skalę remontu katedry, który przyczyni się do tego aby to miejsce było jeszcze bardziej piękne.

Porady związane ze zwiedzaniem Katedry,

Miejsce to bywa bardzo zatłoczone, jednak wnętrza się i tak widoczne bez względu na to ilu odwiedzających tu znajdziemy. Dzieci do lat 11 mogą wejść za darmo, można także pokusić się o audio przewodnik, jest on dostępny w kilku językach i jest wliczony w cenę biletu ( niestety nie ma polskiego). Wybierając się do środka mamy także możliwość podzielić zwiedzanie na kilkanaście odcinków, głównie polecana jest trasa dla miłośników pięknego baroku. Budowle cechuje także dużym kontrast pomiędzy zewnętrznym dość skromny wyglądem a przepychem jaki znajdziemy w środku. Pamiętajmy również o odpowiednim ubiorze, można również pokusić się o niecodzienną formę zwiedzania, można na przykład pójść na mszę w niedzielę, można wówczas rozejrzeć się spokojnie dookoła z miejsca, nie musimy także płacić za bilet.

Birgu (Vittoriosa)

Miejsce to służyło kiedyś jako stolica Malty, gdzieś na przełomie lat 1530 i 1571 dopiero później powstała Valletta. Znów mamy do czynienia z zakonem, który stacjonował w forcie Sant Angelo czyli tuż miejsca gdzie znajdował się cały arsenał rycerzy. Mieściły się tu również ich domy mieszkalne. Trzeba także wspomnieć że fort z uwagi na lokalizację był idealnym miejscem do obrony Malty oraz do handlu. Obecnie Birgu jest przesiąknięte maltańska tradycją, znajdziemy to małe restauracje, przebudowane kamienice a z drugiej strony budowle nietknięte przez czas zlokalizowane gdzieś w krętych uliczkach. Kiedyś miejsce to znane było również pod nazwą Vittoriosa a obecnie teren ten zamieszkuje 3000 mieszkańców i można to spędzić cały dzień lub bardzo miły wieczór. Zamiast wojskowych pozostałości nabrzeże jest pełne pięknych jachtów a uprzednia baza marynarki rycerzy zamieniła się na dziesiątki restauracji kafejki i deptaki.

Kilka porad, kiedy będziecie w okolicy Birgu (Vittoriosa)
 1.  Będąc w tutejszym  muzeum wojennym polecamy niezapomnianą wycieczkę do podziemi gdzie podczas bombardowań mieszkańcy żyli przed bardzo długi czas ( darmowy przewodnik po angielsku, wycieczka trwa ok godziny, naprawdę warto)
 2. Polecamy wybrać się do Fortu, który jest dostępny dla zwiedzających.W salach kinowych wyświetlają projekcję o wojnach jakie miały tu miejsce, z fortu rozpościera się również piękny widok na Vallettę.
 3. Zwiedzając Inquisitor’s Palace można kupić łączony bilet z Fort St. Angelo, ponadto studenci płacą taniej za bilety, jeśli mają legitymację studencką.Znajduje się tu również piękna kaplica, która oddziela makabryczne cele więzienne, salę trybun i salę tortur.

Więcej atrakcje z tego regionu Malty

Największe atrakcji Birgu 

Mdina 

Czy to tutaj w okolicy Mdiny mieszkał Święty Paweł kiedy jego statek rozbił się na Malcie, ponoć wedle tradycji tak właśnie było, miało to miejsce w 60 roku naszej ery .Chodź dokładne miejsce w którym przebywał to grota znajdująca się troszkę na uboczu miasta, jej nazwa to Fuori le Mura. Dzisiaj jednak nazywamy ją po prostu Grotą Świętego Pawła. Jeśli chodzi o samą Mdinę to kiedyś mieszkali tu maltańczycy z rodów szlacheckich, a miasto to jest prawdziwą perełka starożytnego murowanego miasta, kwintesencja baroku, który bardzo dobrze komponuje się z architekturą średniowiecza. Mdina miewała również inne nazwy, to jej obecni władcy decydowali o tym jak będzie się nazywać, jej prastara nazwa oznacza w tłumaczeniu dosłownym szlachetne miasto. To tutaj spotykają się różne religie, w środku w obrębie murów miasta znajdziemy prawdziwe skarby kultury i niczym niezmącona wyjątkową atmosferę miasta, szczególnie wieczorową porą kiedy lampy wąskich ulic oświetlają całe miasto. Będąc tutaj pamiętajmy również że Mdina to przecież była stolica Malty z 1571 i wszystko co tu ujrzymy wygląda jak z tamtego okresu. Nawet domy i pałace pamiętają wiekowe czasy. Wjazd do bramy został wybudowany przez Arabów, choć miało to miejsce nieco później w roku 1794 roku. Jeśli będzie się wystarczająco uważni i spojrzycie przy bramie w prawo to zobaczycie zamurowane miejsce, gdzie znajdowała się jeszcze wcześniejsza brama.  Nie zapomnijcie również odwiedzić Katedry Świętego Pawła oraz muzeum, znajdziecie tam ciekawą sztukę artefaktów i archiwów.

Kilka porad dla wybierających się do Mdiny
 1. Polecamy przespacerować się po mieście Mdina bez mapy, przyglądając się unikalnym budowlą z piaskowca
 2.  Bardzo warto wybrać się na lokalne wzgórze w mieście skąd rozpościera się przepiękny widok na okolicę
 3.  Odnajdźcie miejsca w których kręcono Grę o tron oraz Gladiatora
 4.  Na zwiedzanie Mdiny potrzebujemy około dwóch godzin, można sobie jednak urozmaicić ten czas wybierają się na przejażdżkę powozem konnym, który znajdziemy przy wjeździe do miasta.
 5. Można również udać się na zwiedzanie Mdiny turystycznym pociągiem, trasa trwa około 30 minut a mapa przejazdu zakłada zwiedzanie najciekawszych atrakcji miasta.
 6. Autobusy kursujące z Valletty dojeżdżają bezpośrednio pod główną bramą miasta jeśli jednak zdecydujemy się na samochód to parking znajdziemy tuż obok głównego wejścia
The Sanctuary of Our Lady of Mellieha

Naszą kolejną propozycją jest wyjątkowe sanktuarium Matki Bożej znajdujące się w sercu Melieha, to obowiązkowa atrakcja nie tylko na pielgrzymów,  którzy tłumnie przybywają do tego miejsca ale także dla nas turystów. Oprócz walorów architektonicznych i religijnych z samej góry można obejrzeć spektakularne widoki na Gozo,Comino,Melihę oraz całą zatokę. Najstarsza część tego miejsca pamięta okres 16 wieku a o pobożności mieszkańców Malty mówisz fakt żeby w zakrystii znaleźć imponującą kolekcję różnego rodzaju darów ku czci Matki Bożej. Integralną częścią sanktuarium jest również krypta, jednak znajduje się ona w naturalnie wydrążonych jaskiniach. Zwiedzając wnętrza warto poszukać zegara słonecznego, jest on wyryty w kamieniu i bardzo często pomijany przez turystów. Nie jest również do końca znany czas jego powstania.

Kilka porad dla wybierających się do Sanctuary of Our Lady of Mellieha
 1. W środku możemy znaleźć wolontariuszy którzy bardzo chętnie opowiedzą wam historię tego miejsca, niestety po angielsku.
 2. Aby dostać się na samą górę czeka nas dość długa droga z samego dołu.
 3. W środku w sanktuarium znajdziemy również małą ekspozycję przypominającą wizytę papieża Jana Pawła II w tym miejscu.
 4. W środku znajdziemy również mały sklep z pamiątkami.
Zatoka spinola / St Julian

Kolejne miejsce do którego dotarliśmy było pierwotnie małą osadą o charakterze rybackim, dopiero lata 30 XX wieku przyniosły pewne zmiany, kiedy okolice te zaczęły się zasiedlać, co było główną przyczyną nadciągających zmian w St Julian. Obecnie miejscowość ta jest obowiązkowym punktem jeśli chodzi o zwiedzanie Malty, sprzyja temu również bliskość zatoki Spinola, której dziesiątki łodzi rybackich, które są tu zacumowane tworzą wyjątkową atmosferę tego miejsca. Jeśli z kolei zdecydujemy się odwiedzić Paceville będącą jedną z dzielnic St Julian to natkniemy się na wiele barów, dyskotek, restauracji, życie nocne w tym miejscu kwitnie z każdym rokiem coraz bardziej.

Porady z tej okolicy
 1. Zatoka jest idealnym miejscem na żeby posiedzieć i popatrzeć się na piękną panoramę łodzi zacumowany w zatoce.
 2. Jedzenie w tej okolicy jest bardzo łatwo dostępne, dzięki wielu restauracjom, barom i kawiarniom, szczególnie polecane są tu owoce morza.
 3. Zatoka St Julian jest jedną z najpiękniejszych zatok na Malcie wyglądała ona zjawiskowo o każdej porze dnia aż do późnego wieczora. Aby uniknąć większej liczby turystów poleca się aby przyjechać to rano, zachęcamy również do tego aby przespacerować się lokalną promenadą a następnie usiąść gdzieś na ławce bądź w restauracji i po prostu patrzeć się na piękną okolicę.
 4. Można spróbować zaczepić któregoś z rybaków jeśli znajdziemy go przy łodzi i poprosić o przejażdżkę, jeśli się zgodzi to koszt około 20-25 minut podróży może wynieść mniej więcej około 20 €, naprawdę warto pokusić się o taką niestandardową wycieczkę, możemy wówczas zobaczyć zatokę St Julian zupełnie z innej strony.
Ghajn Tuffieha Bay

Jeśli będziemy w okolicy małej wioski Manikata to polecamy aby chodź na chwilę zatrzymać się we wspomnianej w zatoce zwanej również riwierą. Różni się ona znacząco od na przykład zatoki złotej głównie za sprawą jej dostępności, jest ona mniej uczęszczana i możemy sobie znaleźć własny kawałek plaży dla siebie, oczywiście nie mówimy tutaj o szczycie sezonu, wówczas nawet i tu może być troszkę tłoczno. W zatoce znajdziemy czystą wodę, piękne złote zbocza otoczone klifami i ten wyjątkowy czerwony piasek, który  widać już z dość dużej odległości. Aby dotrzeć na dół będziemy musieli pokonać około 100 stopni, musimy zatem zachować odrobinę siły na powrót. Jesteśmy jednak pewni że urok tego miejsca zrekompensuje wam wszelkie wysiłki związane z dotarciem na dół. Na plaży znajdziemy dobrą infrastrukturę turystyczną, można tu wypożyczyć parasole, leżaki, znajduje się tu nawet bar z całkiem dobrym jedzeniem. Jeśli chodzi o parking to znajdziemy go na górze, niedaleko zejścia do plaży, przy czym może on być pełny, wówczas trzeba zostawić samochód gdzieś wzdłuż drogi.

Porady odnośnie Tuffieha Bay
 1. Parasole i leżaki do wynajęcia oraz dobre jedzenie w lokalnym barze to bardzo duży plus tego miejsca.
 2. Można pokusić się o spacer po szczycie wysokiego zbocza okalającego zatokę, wówczas będziemy mieli piękny widok na morze.
 3. Jeśli dysponujemy własnym sprzętem wodnym można dopłynąć (np kajakiem) do okolicznych jaskiń, które znajdują się w pobliżu aby je zwiedzić.
 4. Woda w okolicy zatoki jest bardzo spokojna ale trzeba mieć na uwadze prądy morskie.
 5. Przykładowy wynajem leżaka to cena ok 5 euro.
Golden Bay

Złota zatoka jest jedną z najpiękniejszych na Malcie ale również jedną z najbardziej znanych. Piaszczysta plaża zatoki znajduje się na klifowym wybrzeżu ulokowanym majestatycznie w północno-zachodniej części Malty. Trzeba powiedzieć również że miejsce to jest otoczone przez dziką przyrodę co jest jej bardzo dużym atutem. Ponadto, miejsce to jest wręcz idealne do snorkelingu, poza tym popularność tego miejsca wynika również z bardzo dobrej infrastruktury turystycznej, dlatego czasami zdarza się że możemy znaleźć tu osoby, które grillują a także takie, które wybrały sobie to miejsce na wieczorną imprezę. Dodatkowym plusem zarówno zatoki jak i samej plaży są piękne zachody słońca, niestety wszystko to wiąże się z dużą ilością turystów. Dodatkowo można uprawiać w tym miejscu sporty wodne, plaża jest również dostatecznie duża, więc może pomieścić sporą liczbę przyjezdnych.

Kilka porad odnośnie Złotej Zatoki:
 1. Pamiętajmy o przestrzeganiu nakazów,  jeśli zobaczymy na plaży czerwoną flagę to znaczy że z uwagi na podwodne prądy, kąpiel jest zabroniona.
 2. Parkingi są ulokowane tuż przy plaży, gdybyśmy się jednak zdecydowali się przyjechać autobusem przystanek również znajduje się w pobliżu, zaledwie kilka minut piechota od plaży.
 3. Autobusy w tym rejonie nie powinny być tak bardzo zatłoczone.
 4. Można pokusić się o przybycie na plażę w godzinach popołudniowych, wówczas wszyscy  wracają a usytuowanie słońca w stosunku do zatoki pozwala na złapanie ostatnich promyków słońca oraz na upajanie się pięknem zachodzącego słońca.
 5. Parkingi są darmowe, nie miej czasem zdarzyć się może że ktoś uprzejmy znajdzie nam miejsce, bądź będzie nas kierował na parkingu, To czy zapłacimy takiej osobie czy nie zależy wyłącznie od nas, nie powinniśmy w żadnym wypadku być zmuszani do płacenia za parking ponieważ jest on darmowy.
Xemxija Heritage Trail

Miejsce które chcielibyśmy bardzo polecić to trasa, jest to jednak nie byle jaka, droga ta należy do najstarszych w całej okolicy i jest otoczona przez piękny krajobraz Malty, dlatego zwiedzając to miejsce mamy możliwość podziwiania dzikiej natury jak również cofnięcie się do czasów rzymskich. Zaczynamy naszą wyprawę od wzgórza Xemxija a właściwie od jego dolnej części, gdzieś na wysokości przystanku autobusowego ”Roti”. Początek szlaku zaczyna się tuż obok drogowskazu wskazującego drogę rzymską, następnie przejdziemy wąską uliczką, która rozpoczyna szlak.Następnie dotrzemy do szerokiej brukowanej ulicy, jest ona bardzo ważna ponieważ jest jedną z najstarszych tras w tej okolicy. Będąc tu można znaleźć bardzo dużo cennych artefaktów, chociażby rzymską pasiekę, menhir i jedno z najbardziej czcigodnych drzew Malty – tysiącletni szarańczowiec. Podążając dalej w stronę szczytu dostrzegamy prostą ścieżkę znajdującą się na jego grzbiecie, nieco dalej dostrzegamy interesujące jaskinie, są to jaskinie Troglodyte, znajdziemy tu także grobowce. W dalszej części mamy możliwość podążyć w dwóch kierunkach, polecamy odbić w prawo tam znajdziemy kilka ciekawych miejsc, najlepsze z nich to kompleksu łaźni. Większość elementów na trasie ma doskonałe oznaczenia, i dość dokładne opisy.

  Porady dla wybierających się do Xemxija Heritage Trail
 1. Autobusy 41 i 42 z Valletty, 221 z Bugibby i 222 ze Sliemy zatrzymują się na przystanku Roti
 2. Docierając na miejsce na przystanek Rocky podążajcie za znakami, są one koloru brązowego. Droga prowadzi pod górę, jest to najtrudniejszy odcinek trasy, później jest już lepiej.
 3. W okolicy nie ma sklepów dlatego jeśli mamy ochotę na piknik pamiętajmy o tym żeby zabrać ze sobą jedzenie i picie. A jeśli nie mam ochoty na piknik, to również warto zabrać ze sobą wodę i jedzenie w razie gdyby chciało wam się pić lub zrobi wam się słabo od słońca.
 4. Łatwy spacer po starożytnej rzymskiej drodze transportowej z wieloma ciekawymi tematami na poboczu. 
 5. Pamiętajmy o kapeluszu i kremach w dużym filtrem.
     
Popeye Village Malta

Wracamy do lat dzieciństwa i wybieramy się do wyjątkowo malowniczej i bardzo kolorowej wioski, która sama w sobie była planem filmowym. Obecnie przyciąga ona turystów jako park rozrywki, mowa oczywiście o wiosce Popeye. Wkraczając na teren wioski przenosimy się do małych kameralnych i drewnianych budynków służących w produkcji filmu z 1980 roku, choć budowa tego miejsca zaczęła się rok wcześniej. Obecnie miejsce to liczy 19 drewnianych budynków do których materiał sprowadzany był z Holandii czy nawet z Kanady Bez względu na to czy znamy bajkę czy nie miejsce to ma swój klimat i każdy znajdzie tu coś dla siebie, choć oczywiście nie ulega wątpliwości że miejsce to bardziej podpasuje dzieciom niż dorosłych.

Porady odnośnie Popeye Village
 1. Do wioski dostaniemy się autobusem 0101
 2. Polecana atrakcja dla dzieci
 3. Atrakcja zamykana jest dość wcześnie dlatego zaleca się przyjechać rano lub do południa.
 4. Opłata 11 euro (jedno zdjęcie zrobione przez obsługę dla was, popcorn oraz kartka pocztowa wliczona.
 5. Alternatywą dla autobusu jest droga piesza, wzdłuż drogi, jest w miarę bezpiecznie ale dość daleko na piechotę.  
  Portomaso Marina

Jeśli zamierzacie zatrzymać się na Malcie na kilka dni to miejsce to jest właśnie do tego stworzone. Marina jest właściwie dużym kompleksem mieszkaniowy, który sprzyja odpoczynkowi oraz spacerom. W obrębie portu znajdziemy dużo pięknych statków i sporo restauracji a największą atrakcją okolicy jest wieża będąca jednocześnie najwyższą konstrukcją na Malcie. Widać ją z wielu zakątków wyspy, w środku natomiast znajdują się powierzchnie biurowe a budowlana ma 23 piętra.

Porady dla wybierających się do Portomaso Marina
 1. W okolicy znajdziemy Chińską oraz Steakhouse.
 2. W wieży znajdziemy kawiarnie i ładny widok na przystań
 3. Miejsce to jest ulokowane w pobliżu zatoki St George
 4. Niektóre restauracje w okolicy mogą być drogie.
Fort Manoel

Miejsce to jest usytuowane malowniczo na północnym zachodzie od Valletty, budowa datowana jest na 18 wiek i powstała za czasów mistrza Antonio Manoela de Vilhena, to od niego wzięła się nazwa fortu. Obecnie miejsce to znajduje się na liście światowego dziedzictwa Unesco, ponadto fort przyciąga również miłośników Gry o Tron, kręcono tu bowiem ważne sceny z filmu. Poza tym możemy dowiedzieć się bardzo dużo z historii tego miejsca a jeśli weźmiemy przewodnika, to oprowadzi on was po tym wyjątkowym porcie i opowie dokładnie jego historie.

Marsaxlokk Bay

Kolejne miejsce na naszej trasie to ciekawa wioska słynąca z tradycji rybackich. Jest ona położona na południowym wschodnim wybrzeżu Malty i oprócz tego że jest ona atrakcją samą w sobie to możemy tu znaleźć bardzo duży targ rybny, który odbywa się w niedzielę.Natomiast w pozostałe dni zobaczymy tu targ turystyczny. Jeśli chodzi o historię tego miejsca to oprócz rybaków i ich zakorzenionych umiejętności łowieckich przekazywanych z pokolenia na pokolenie miejsce to pamięta również wczasy Kartagińczyków czy Fenicjan, możemy tu nawet znaleźć ślady dawnego fortu Rzymskiego. Kolejną atrakcją z punktu widzenia przyjezdnych może być spacer wzdłuż wybrzeża, pozwoli Wam to na pewnego rodzaju odskocznię gdzie możemy być sam na sam z maltańską naturą.

Porady związane z Marsaxlokk Bay
 1. Miejsce to wypełnione jest po brzegi kolorowymi kutrami rybackimi.
 2. Dojazd do tego miejsca z Valletty zajmuje jedynie 15 lub 20 minut.
 3. Polecamy wybrać się w niedzielę na lokalny targ rybny.
 4. Zaleca się aby odwiedzić wioskę kiedy nie ma tłumów, czyli rano lub po południu aby zobaczyć piękny zachód słońca.
 5. W okolicy znajduje się plaża na której można pływać.
 6. W wiosce znajdziemy sporo restauracji i towarzyszyć wam będzie piękny widok.
 7. Autobus kosztuje około 2 €
Casa Bernard

Kolejnym punktem na naszej mapie jest niedawno odrestaurowany pałac Bernarda i co najważniejsze jest to niezwykłe miejsce ponieważ nie pełni ono funkcji muzeum, jest ono w rękach prywatnych, dzięki temu można nie tylko prześledzić bogatą historię rodziny, która tu mieszkała  ale także zobaczyć wnętrza oraz dowiedzieć się wiele o kwestiach architektonicznych budowli. I pomyśleć że miejsce to stoi na starych rzymskich fundamentach, wcześniej znajdowała się tu średniowieczna wieża, dopiero 16 wiek przyniósł zmiany i powstał wspomniany pałac pełen barokowych dodatków. Obecnie miejsce to leśni pięknem w środku i na zewnątrz. Na uwagę zasługuje również wyjątkowy przewodnik, który zaprowadzi was do wielu pomieszczeń budowli, do takich miejsc jak: biblioteka, kaplica, sypialnie czy jadalnie oraz do wielu innych zakątków domu . W każdym z pomieszczeń do których się udaliśmy dowiedzieliśmy się ciekawej historii. Warto również wspomnieć iż wcześniej owe przedmioty, obrazy czy meble znajdujące się w pokojach nie były dostępne do oglądania dla turystów. Wizytę kończymy w pięknym ogrodzie w którym zostajemy na dłuższą chwilę przypominając sobie opowieści przewodnika o minionych latach szlacheckiego rodu maltańskiego rodziny, która zamieszkała to miejsce

Porady odnośnie odwiedzania Casa Bernard.

Dzwonek do drzwi i ciepłe powitanie dało nam poczucie, że odwiedzamy dom, a nie “atrakcje” i to uczucie trwało przez cały czas naszej wizyty. 

Za cenę 8€ to niesamowity spacer po historii. 

Bardzo przyjaźni właścicieli. 

Dom jest w tej rodzinie od czasów sprzed czasów Napoleona. 

Bardzo osobista i informacyjna wycieczka 

Dom jest żywym kawałkiem historii, a nasz 78-letni przewodnik (nie właścicielbył zabawnywciągający i bardzo dobrze znający się na wszystkim, od sztukiprzez historię, po relacje z pierwszej rękiprzekazywane przez jego babcię. 

Fort Rinella

Kolejne miejsce i kolejny piękny fort, tym razem pamięta on czasy brytyjskich kolonistów. Warownia nadal jest w posiadaniu armat, które za sprawą specjalnego mechanizmu wykonują co 6 minut wystrzał. Sama konstrukcja opiera się na układzie hydraulicznym, który przesuwał zarówno ładowanie amunicji jak i wystrzał, niektórzy francuscy pisarze twierdzili zgodnie że w miejscu tym w ostatnich latach dostrzegli oni duże zmiany poczynione od okresu wojny.

Mosta Parish

Piękna i ogromna kopuła, którą zobaczyliśmy w naszej następnej atrakcji była widoczna już z daleka. Nic dziwnego że jest to trzecia co do wielkości kopuła na świecie, która nie ma w wewnętrznego podparcia. Jej średnica to 39,6 m patrząc wewnątrz, natomiast z zewnątrz 56,2. Całość jest ozdobiona jest pięknymi obrazami różnych zdolnych artystów. Wiele artefaktów szczególnie te w zakrystii mają wyjątkowe znaczenie dla tego miejsca. Podczas II wojny światowej do kościoła spadła bomba rozbijając część kopuły, na szczęście opatrzność czuwała nad kościołem, ponieważ owa bomba nigdy nie wybuchła. Dzisiaj możemy podziwiać jej replikę to dzięki temu wydarzeniu nikt nie zginął a my wciąż możemy cieszyć się pięknem tego miejsca w całej okazałości.

Porady dla wybierających się do Mosta Parish

1) Konstrukcja budowli nawiązuje do budowli panteonu w Rzymie, który był pierwowzorem owego kościoła.

2) Polecamy wspiąć się na sam szczyt skąd rozpościera się piękny widok.

3) Można zobaczyć replikę bomby, która kiedyś spadła podczas bombardowania i uderzyła w kościół. Jednak aby się tam dostać trzeba wejść do schronu, nie jest łatwo znaleźć wejście, ponieważ znajduje się ono na zewnątrz kościoła. Wejście kosztuje 3 €

5 € kosztuje wejście na galerię widokową po schodach, które są  bardzo strome ale warto.

Zobaczcie także koniecznie

Ukryte miejsce na Malcie niedostępne dla turystów
Malta forum
Jeszcze więcej atrakcji Malty
Najlepsze hotele, restauracje i bary na Malcie

Relacja z podróży na Maltę

Kiedy najlepiej jechać na Maltę i gdzie się zatrzymać

Jeśli ktoś z was zastanawia się kiedy najlepiej wybrać się na Maltę to podpowiadamy że można się na nią wybrać przez cały rok aczkolwiek prawdopodobnie najlepszym czasem będzie przełom Września i początek Października, dlaczego? otwórz temperatury mogą być nadal dość wysokie ale nie jest bardzo upalne a deszcz lub burze pojawiają się niekiedy i przeważnie tylko w nocy. Pamiętajcie także że Malta w sezonie bywa bardzo zatłoczona, głównie z uwagi na dość dużą ilość turystów.

Gdzie się zatrzymać

Jeśli mielibyśmy się dokładnie zastanowić gdzie najlepiej się zatrzymać to chyba zależy od tego co kto lubi. Na przykład Sliema to Idealne miejsce na bazę wypadową, znajduje się ona blisko Valletty ale niestety nie ma plaż. St Julian- to tam w jego małej dzielnicy Paceville znajdziemy sporo klubów do dobrej zabawy. Jeśli chcielibyśmy się zatrzymać na przykład w pobliżu dużej piaszczystej zatoki to polecamy Mellieha, jest ona co prawda oddalona od Valletty ale możemy znaleźć tańsze zakwaterowanie w tutejszej wiosce.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania to zapraszam na poniższe forum podróżnicze, tam nas znajdziecie

Forum Malta

 

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?

Information

Find More  

Articles

Find More  

Najpiękniejsze zabytki Unesco

Najpiękniejsze miejsca Unesco w Polsce Zobacz także: Cuda natury w Polsce Zobacz także napiękniejsze miejsca na ziemi Spis treści Rezydencja Wurzburg z ogrodami dworskimi i Placem Rezydencji Niemcy Ten wspaniały barokowy pałac – jeden z największych i najpiękniejszych w Niemczech, otoczony wspaniałymi ogrodami – powstał pod patronatem Księcia Biskupów Schónborna i był domem dla jednego z najznakomitszych dworów Europy w …

Continue reading  

Najpiękniejsze miejsca na świecie

Zobacz także: najpiękniejsze miejsca w Europie Zobacz także: najpiękniejsze miejsca w Azji Zobacz także: najpiękniejsze miejsca w Afryce Zobacz także: najpiękniejsze miejsca w Ameryce Spis treści Park Narodowy Redwood USA Park Narodowy Redwood  składa się z regionu gór przybrzeżnych graniczących z Oceanem Spokojnym na północ od San Francisco. Jest on pokryty wspaniałym lasem przybrzeżnych drzew czerwonych, najwyższych i najbardziej imponujących …

Continue reading