Polska

Witamy serdecznie i zapraszamy w niesamowitą podróż po naszym pięknym kraju. Chcielibyśmy przedstawić Wam przewodnik nieco inny niż wszystkie. Historia naszego kraju choć długa i burzliwa jest przeszłością i taką też ją pozostawiamy, my natomiast skupimy się ma teraźniejszości, na tym co nasz wyjątkowy kraj ma do zaoferowania podróżniczo oraz wspomnijmy o najpiękniejszych miastach naszego kraju i o tym co warto w nich zobaczyć. W naszym przewodniku po Polsce nie zabraknie również ciekawostek, które nas Polaków wyróżniają spośród innych narodowości a także zejdziemy z utartych szlaków i oprócz tych najważniejszych atrakcji kraju wspomnijmy o sekretnych miejscach o których wiedzą nieliczni.

Spis treści

Polska

Nasz piękny kraj o sporej powierzchni doświadczył w swojej długiej historii wielu przemian, głównie za sprawą bitew pomiędzy krajami sąsiadującymi. Pamiętamy przecież z historii chociażby II wojnę światową i migrację ludzi na zachód czy okres kiedy na ponad wiek Polska przestała istnieć na mapie Europy. Na szczęście te straszne czasy minęły a obecne tereny naszego kraju powierzchniowo uplasowały nas na 63 miejscu jeśli chodzi o wielkość w stosunku do innych krajów świata. Trzeba także nadmienić iż Polska to kraj, którego urozmaicenie wręcz zachwyca, mamy przecież piękne Rysy z najwyższym szczytem 2499 m.n.p.m, Żuławy Wiślane, krainę 1200 jezior czy piękne morze. Miasta w Polsce rozwijają się w bardzo szybkim tempie, chociażby Warszawa, która niczym feniks z popiołów odrodziła się zupełnie na nowo czy Kraków gdzie cenne zabytki, które przetrwały wieki zachwycają miliony turystów każdego roku. Wrocław to kolejna perełka którą dostrzegli ci którzy tu przybyli tytułując to miejsce jako stolicę kultury europejskiej, nie wspominając o nadmorskim Gdańsku pełnym historii czy Poznaniu, który swoim urokiem choć mniej znanym oczarowuje przyjezdnych. Ponadto możemy również z dumą stwierdzić że posiadamy jedyną naturalną pustynie w Europie, która nosi nazwę Błędowska, nasz kraj jest także domem dla setek żubrów, mowa oczywiście o Puszczy Białowieskiej. Warto także wspomnieć iż to właśnie my mamy najstarszą restaurację w Europie, która powstała w 1275 roku i znajduje się we Wrocławiu, mowa oczywiście o piwnicy Świdnickiej. Oczywiście zarówno miejsc, miast, miasteczek czy atrakcji w naszym kraju jest o wiele więcej, dlatego postaramy się przybliżyć je Wam w tym przewodniku. Oprócz piękna naszego kraju i tego co ma on nam turystom do zaoferowania warto wspomnieć o innych ważnych aspektach,dzięki którym jesteśmy znani na świecie. Nie wiem czy wiecie ale jesteśmy największym eksporterem bursztynu a udział procentowy naszego kraju światowym rynku sięga aż 70%. Mówi się również że jesteśmy bardzo mądrym narodem, nic zatem dziwnego że aż 17 Polaków zostało laureatami nagrody Nobla,nie wspominając już o takich osobowościach jak I Mikołaju Koperniku czy Janie Heweliuszu.

Opis województw

Województwo dolnośląskie

Polska jest podzielona na województwa a opis tychże rejonów rozpoczniemy od województwa dolnośląskiego. W rejonie województwa znajdziemy trzy miasta i aż 26 powiatów a cały ten okrąg jest bardzo dobrze zurbanizowany czego dowodem może być fakt iż 70% mieszkańców mieszka w miastach a głównym z nich jest Wrocław, będący również stolicą województwa. To wyjątkowe miasto jest bardzo bogate kulturowo ale także przemysłowo oraz akademicko, to tutaj zjeżdżają się studenci z całego świata. Miasto to zdobyło również prestiżową nagrodę europejskiego miasta kultury, jednak więcej o stolicy Dolnego Śląska dowiecie się w dalszej części artykułu.

Kolejne miasto niegdyś słynące z kopalni dziś jest miejscem, które przeżywa druga młodość, mowa oczywiście o Wałbrzychu, to tu znajdziemy wyjątkowy Zamek Książ o którym przeczytacie tutaj oraz wiele innych atrakcji. Opisując ten region warto również wspomnieć o pięknej Jeleniej Górze położonej malowniczo w Karkonoszach, jest to prawdziwa perełka turystyki, głównie za sprawą doskonałej lokalizacji i terenów które ja okalają.

Kujawsko pomorskie

Dlaczego wspomniany że region ten jest taki wyjątkowy. Przede wszystkim dlatego że teren ten jest bardzo różnorodny. Na przybyszów czekają tutaj różne atrakcje i zupełnie inna architektura, nie wspominając już o walorach przyrodniczych. Bydgoszcz i Toruń bo to o nich mowa są doskonale połączone infrastrukturą drogową, można nawet dostać się z jednego miasta do drugiego drogą wodną. Spoglądając na białostocką część dostrzegamy liczne parki, bardzo dużo zieleni, dzięki czemu nadrzeczne spacery poprzez urokliwe mostki są czystą przyjemnością. Także tutaj znajdziemy przepiękną katedrę, wąskie kameralne kamieniczki czy zabytkowe spichlerze. W mieście tym bardzo dobrze połączono historyczną architekturę z nowymi zabudowaniami.

Toruń z kolei jest prawdziwą perłą jeśli chodzi o architekturę gotycką. Starówka oraz ratusz nie wspominając już o sporej części murów zamkowych czy kamieniczek zostały wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. Warto jednak dodać iż dla wielu turystów Toruń przede wszystkim słynne z pierników oraz Kopernika, którego osiągnięcia i chwałę można tu znaleźć na każdym kroku. Więcej o pięknym Toruniu dowiecie się z osobnego tematu, szczegóły poniżej:

Toruń

Województwo lubelskie

To co wyróżnia ten region to jego aspekty rolnicze. Region ten jest ważny z punktu widzenia gospodarczego ale może być także ciekawy jeśli chodzi o np: agroturystykę. Ciekawostką jest również wpływ kontynentalnych mas powietrza, przez co obszar ten charakteryzuje się długimi i słonecznymi dniami w lecie oraz mroźnymi zimami. Na terenie województwa znajdziemy liczne rezerwaty przyrody a do prawdziwych skarbów województwa należą bez wątpienia: żółw błotny, tarpan czy żurawie. Jeśli chodzi o rośliny to występują tu dęby, których z roku na rok jest coraz mniej niestety. Na koniec warto dodać że terytorium województwa jest podzielone na kilka regionów geograficznych. Są nimi na przykład: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Polesie Wołyńskie czy na przykład Kotlina Sandomierska.

Województwo lubuskie

Opisując województwo lubuskie warto nadmienić że znajduje się ono na rozwidleniu rodzimych szlaków z północy na południe i ze wschód na zachód. Zielona góra i Gorzów Wielkopolski to główne miasta regionu, przy czym nie można zapominać o takich miastach jak Nowa Sól, Żagań czy Żary. I choć tereny województwa lubuskiego nie należą do dużych, znajdziemy tu ponad 90 gatunków roślin, które znajdują się pod ścisłą ochroną. Większość z nich możemy spotkać w Drawieńskim Parku Narodowym. Dla tych którzy zdecydują się odwiedzić Kostrzyn polecamy wstąpić do wyjątkowego rezerwatu ptactwa z licznymi gatunkami żurawi,gęsi oraz małych mew. Zwierząt w tym regionie nie brakuje, zadomowiły się tu kormorany, lisy, zające, daniele, bażanty, dziki czy kuropatwy, czasem można to nawet spotkać wilka czy łosia. Ewenementem w tym regionie jest największe w Europie skupisko nietoperzy.

Województwo łódzkie

Co wyjątkowego wyróżnia ten region, przede wszystkim kwestie klimatyczne, region ten znajduje się pomiędzy rejonem niżów a wyżów, co skutkuje zawirowaniami pogodowymi. Głównym miastem województwa jest Łódź, będąca trzecim co do wielkości miastem w Polsce, które co prawda nie rozwija się tak szybko jak Warszawa, Kraków czy Wrocław ale i tak z roku na rok pięknieje w oczach. Poza tym Łódź jako jedno z niewielu miast może poszczycić się idealnym kontrastem pomiędzy dawną powojenną łodzią
a nowoczesną, którą możemy zobaczyć dzisiaj i to ten aspekt kontrastu najbardziej i najchętniej przyciąga turystów z całej Europy.

Województwo małopolskie

Województwo małopolskie to prawdziwy raj dla miłośników przyrody, około 60% powierzchni regionu to ścisła ochrona a cały ekosystem tego miejsca jest tworzony przez 6 parków narodowych, a główne z nich to: Babiogórski, Gorczański, Pieniński, Tatrzański czy Ojcowski, nie wspominając już o parkach krajobrazowych. Będąc w okolicy możemy dostrzec wiele gatunków roślin i zwierząt, której unikalność w skali kraju powoduje że są to gatunki endemiczne. Znajdziemy tu także ponad 300 gatunków motyli. Udając się wysoko w góry możemy wielokrotnie natrafić na kozice górskie a także świstaki oraz niedźwiedzie brunatne. Zwierzyny drapieżnej jest tu wiele więcej, możemy spotkać tu np: wilka, zagrożonego rysia oraz inne drapieżniki. Województwo małopolskie jest znane także z bardzo nieprzewidywalnego i porywistego wiatru halnego, który najczęściej znajdziemy w Tatrach z drugiej strony dla odmiany na przykład na Babiej górze możemy spotkać się z zimnem wiatrem, który może znacząco obniżyć temperaturę otoczenia.Głównym miastem regionu jest Kraków, którego piękno dotrzeć można już od dawna na arenie międzynarodowej. Więcej o tym wyjątkowym mieście dowiecie się z dalszej części artykułu.

Województwo mazowieckie

Województwo to zostawiliśmy prawie na koniec, jako że jest ono największe w kraju oraz jest równie mocno zróżnicowane.Oczywiście normalnym stanem rzeczy jest fakt że to Warszawa i jej aglomeracja odgrywa najbardziej znaczącą rolę w całym regionie, szczególnie jeśli chodzi o kwestie gospodarcze. Można również zaobserwować bardzo dobrze funkcjonujący węzeł transportowy i komunikacyjny. To w tym rejonie odnotowuje się największą ilość ludności a o dogodności województwa mazowieckiego świadczy fakt że w niedalekim sąsiedztwie znajdują się główne stolice europejskie, mowa oczywiście przy Paryżu czy Berlinie. Wszędzie tam dostaniemy się w zalewie dwie godziny, głównie za sprawą dobrze skomunikowanych sieci połączeń lotniczych.

Województwo opolskie

Województwo o stosunkowo małym obszarze szczyci się dogodnym połączeniem z Czechami oraz z województwem dolnośląskim, łódzkim, śląskim czy wielkopolskim. Jeśli chodzi o klimat to nie wyróżnia się on znacząco od tego panującego na dolnym Śląsku, panują tu gorące lata i mroźne zimy. Bliskość Opola największego miasta tego regionu dzieli od Wrocławia krótki dystans,co sprawia że miasto bardzo prężnie się rozwija.

Najpiękniejsze i najważniejsze atrakcje Polski

Zamek Książ

Rozpoczynając opisy najpiękniejszych miejsc w Polsce zaczynamy od przepięknej warowni, która według legendy została wzniesiona przez cesarskiego rycerza Funkensteina. Znaczenie zamku przynajmniej od początku jego istnienia miało charakter warowny, znajdował się ona bowiem na skale, w wyjątkowym punkcie strategicznym. Budowa o takim charakterze czyli na skale z potężnymi murami obronnymi nadawała się idealnie do obrony okolicznych obszarów. Nie zagłębiając się zbytnio w historię warto jednak o kilku wydarzeniach opowiedzieć, chociażby o księciu Bolku I Surowym, to na jego zlecenie powstał zamek Książ. W późniejszych latach kiedy ówczesny ród dynastii wymierał zamek przeszedł we władanie królów czeskich a później Węgrów i Niemców. Można by rzec że to wtedy zmienił się nieco charakter zamku, stając się pałacem mieszkalnym.Kolejne duże zmiany można było zaobserwować w wieku XVIII kiedy to miała miejsce wielka przebudowa, wtedy także dobudowano dziedziniec, sporą część terenów przed zamkiem a także skrzydło barokowe. W 1891 roku do historii zamku wkrada się księżna Daisy, to ona wyszła za mąż za Jana Henryka XV stając się bardzo ważną osobą w historii zamku. Uchodziła ona za osobę, która wyprzedzała czas, będąc kobietą pełną postępu i to właśnie dzięki niej doszło do kolejnej przebudowy na skutek czego powstała piękna palmiarnia którą można podziwiać do dzisiaj. Niestety śledząc dalsze dzieje historii dowiadujemy się że związek Daisy z Henrykiem XV zakończył się, miało to miejsce po zakończeniu I wojny światowej. Niestety ostatnie lata księżnej nie należały do udanych, zmagała się ona z ciężką chorobą oraz samotnością, przeprowadziła się do Wałbrzycha gdzie mieszkała w willi, po tym jak zamek przejęli hitlerowcy podczas II wojny światowej, miało to miejsce w roku 1941. Księżna Daisy zmarła w wieku 70 lat. Jej grób znajdował się początkowo na terenie zamku Książ, niestety z uwagi na pewne obawy związane z możliwością zbezczeszczenia grobu zdecydowano się go przenieść i nikt tak naprawdę nie wie gdzie on się teraz znajduje, mówi się że ponoć jest gdzieś w przy zamkowym parku.

Są jednak w zamku takie miejsca, do których docierają nieliczni, jeśli zatem chcielibyście przenieść się do najbardziej ukrytych miejsc w zamku Książ to zapraszam serdecznie do tematu poniżej:

Sekretne miejsca w Europie

Dlaczego warto wybrać się do Ustrzyk Dolnych

Ustrzyki Dolne to nasza kolejna propozycja aby zatrzymać się chodź na krótką chwilę, dlaczego, powodów jest kilka. Pierwszy z nich to fakt że miejsce jest znane ze stoków narciarskich, znajdziemy tu aż 7 wyciągów. Ale Ustrzyki to także ciekawe muzea np: Muzeum przyrodnicze mieszczące się w parku narodowym, będąc tu możemy zapoznać się z życiem i kulturą górali, dowiemy się także o faunie i florze, która znajduje się w okolicy a jeśli mamy nieco więcej czasu można pokusić się o odwiedzenie muzeum młynarstwa w którym nie tylko dowiemy się o samym procesie mielenia zboża ale także zaczerpniemy informacje związane z historią tego bądź co bądź przemijającego fachu.

 

Dlaczego jezioro solińskie jest takie wyjątkowe i co tam możemy robić

Jezioro Solińskie to prawdziwa perła Bieszczad, kto by pomyślał że w rzeczywistości jest to zbiornik retencyjny. Cała konstrukcja zapory która utrzymuję tak ogromne ilości wody nie tylko chroni przed powodzią jest także ciekawym tworem Hydro-wodnym. Zapora i jej okolica jest tak popularna że kiedy tylko zrobi się ciepło próżno jest szukać miejsca na odpoczynek, pewnie dlatego że w okolicy można uprawiać różnego rodzaju sporty od żeglugi po pływanie kajakiem czy jazdę rowerem. Można się także opalać, jeśli tylko znajdziemy wolne miejsce. Główny deptak ze straganami i pamiątkami zaprowadzi nas aż pod samą zaporę, natomiast po drugiej stronie na małej plaży możemy odpocząć i rozkoszować się błogą naturą. W okolicy działa bardzo dużo wypożyczalni a najlepszą porą na żeglowanie jest okres lata. Trzeba również nadmienić iż miejsce to jest wyjątkowe jeśli chodzi o ryby które tu znajdziemy, jak widać każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Babia Góra- królowa Karkonoszy

Babia Góra, miejsce wyjątkowo tajemnicze o szczególnym krajobrazie, które urzeka swoim urokiem wszystkich turystów. Spoglądając na okolice z góry możemy dostrzec ogromne połacie lasów, które wyglądają na nietknięte przez czas i człowieka. Miejsce to przyciąga w swoje rejony nie tylko turystów ale również zafascynowanych tym rejonem badaczy, przez co to jest ono niesłabnącą atrakcją bogatą w naturalnie zasoby fauny i flory. Gdybyśmy chcieli dowiedzieć się jak powstała Baba Góra dowiedzielibyśmy się że mogła ona powstać na skutek kamieni wysypanych przez babę olbrzymka, inna legenda z kolei mówi że Babia Góra to nic innego jak skamieniała kochanka zbójnika, która skamieniała kiedy ujrzała nieżyjącego ukochanego. Wracając jednak na ziemię opisując Babią Górę trzeba wspomnieć iż rozciąga się ona na dość szerokim rejonie, a największe wierzchołki to Diablak i Mała Babia Góra (1517 m). Jeśli jednak przyjrzymy się na całej okolicy dostrzeżemy wiele mniejszych lecz równie ciekawych przełęczy i grzbietów. Stoki w masywie Babiej Góry różnią się znacząco od siebie, na północy możemy zaobserwować bardzo strome podejścia, zupełnie inne niż w południowej części gdzie jest dość łagodnie, ponadto na całym terenie w masywie Babiej Góry został utworzony Babiogórski Park Narodowy, którego walory przyrodnicze zostały dostrzeżone w 1977 roku przez UNESCO. Najważniejszym punktem wycieczki będąc tu na miejscu jest oczywiście wyprawa na szczyt będący zaraz po tatrzańskim największym szczytem w Polsce. Królowa Beskidów ze szczytem 1725 m słynie także z owianych sławą wschodów słońca, pamiętajmy jednak że ponieważ miejsce to jest bardzo popularne warto udać się na górę w mniej uczęszczanych dniach, na przykład w tygodniu.

Puszcza Białowieska

Kolejne miejsce, które powinno być obowiązkowym punktem każdej wycieczki po Polsce to Puszcza Białowieska, będąca unikalnym kompleksem ponieważ jest ostatnim lasem nizinnym w Europie i jednym z niewielu miejsc w Europie, które wciąż pozostaje nietknięte przez człowieka, dzięki czemu ekosystemy fauny i flory są prawdziwym klejnotem przyrody w naszym kraju. Puszcza Białowieska jest podzielona na rezerwaty, jest ich aż 20 a najbardziej popularnym i zarazem najbardziej znanym jest Białowieski Park Narodowy, tam bowiem znajdziemy drzewa datowane nawet na 500 lat. Cały ten obszar jest obszarem ściśle chronionym, znajdziemy tu ponad 170 gatunków ptaków z czego 20% stanowią ptaki drapieżne a wśród nich można wymienić: sowy, orlik krzykliwy, orzeł czy sówka. To prawdziwa ostoja ptactwa na skalę międzynarodową. Puszcza Białowieska to również dom Żubra i Łosia a także wielu ssaków drapieżnych począwszy od Wilka skończywszy na Rysiu.

Jak i kiedy zwiedzamy puszczę Białowieską

Aby chronić ten wyjątkowo bogaty ekosystem wycieczki które się tu odbywają są w towarzystwie przewodnika i w określonych grupach zgodnie z zarządzeniem dyrekcji parku. Każdy przewodnik posiada odpowiednie uprawnienia i licencję dzięki czemu mamy pewność że osoba w której towarzystwie będziemy zwiedzać park posiada bardzo dużą wiedzę i możemy czuć się bezpieczni. Są jednak obszary w puszczy po których turyści mogą poruszać się bez przewodnika, ma to miejsce głównie na szlakach zarówno pieszych jak i rowerowych oraz na tzw ścieżce edukacyjnej. Zanim wyruszymy na zwiedzanie Puszczy Białowieskiej warto zapoznać się z informacjami bieżącymi na temat otwarcia tras, dostępności szlaków oraz jeśli chodzi o pogodę, szczegółowe informacje znajdziecie poniżej:

Puszcza Białowieska oficjalna strona

Malbork

Kolejne miejsce to wyjątkowy zamek i to nie byle jaki, wpisany na listę UNESCO w 1997 roku jest największym średniowieczny zamkiem w Europie, który zachował się po dziś dzień. Forteca składająca się z trzech części i wybudowana w stylu gotyckim góruje malowniczo w pobliżu rzeki Nogatu i to od jej strony strony rozpościerają się najpiękniejsze widoki, które możemy podziwiać z zamku. Cały kompleks liczy sobie 250.000 m sześciennych a dodatkowym nieodzownym elementem budowli są krużganki, otaczające dziedziniec, nadające temu miejscu uroku. Warto również zwrócić uwagę że na terenie zamku znajdziemy bardzo dużo ładnych detali, jeśli chodzi o kwestie architektoniczne, to właśnie one wyróżniają zamek na tle innych budowli, oprócz oczywiście jego ogromu. Budowę zamku rozpoczęli Krzyżacy, miało to miejsce w 13 wieku, później zresztą przez dość długi okres to oni władali zamkiem, ponieważ okręg ten stał się stolicą zakonu krzyżackiego. Przekraczając most przenosimy się do czasów kiedy miejscem tym rządzili rycerze, spoglądamy na mury zamku, podziwiamy kunszt tamtejszych budowniczych, których Innowacje jak na tamte czasy były godne podziwu. Zwiedzając tamtejsze muzeum, spoglądamy na wystawy broni, wyroby z porcelany,rzemiosła a nawet na kolekcję bursztynu. Nie można zapominać także o inscenizacji oblężenia Malborka, które odbywa się rokrocznie od kilku lat i cieszy się ogromną popularnością.

Na koniec warto wspomnieć o roku 2016, który był rokiem dużych zmian.Wtedy to ukończono bardzo duży projekt który miał na celu rewitalizację zamku, co było nie lada wyzwaniem.Dzięki bardzo dokładnej i żmudnej zarazem pracy odrestaurowano bardzo dużą części zamku, odzyskał on swój dawny blask. Zniszczenia dokonane w roku 1945 były bardzo poważne, na szczęście posługując się obecną wiedzą i zaangażowaniem ekspertów dziś w Malborku możemy podziwiać prawdziwą twierdzę, czyli lustrzany obraz prawdziwego zamku wprost ze średniowiecza.

Góry stołowe

Z Malborka znów przenosimy się tym razem w góry stołowe. Można sobie już na początku zadać pytanie dlaczego ten region jest taki fascynujący i unikatowy. Są to bowiem góry o kształcie płytowym a w Europie nie pojawiają się one dość często, u nas w kraju jest to absolutny ewenement. Góry Stołowe są stosunkowo młode, wypiętrzyły się bagatela 30 mil lat temu a ich nazwa pochodzi od kredowych piaskowców. W celu ochrony tego dziewiczego zakątka powstał park narodowy, miało to miejsce w 1993 roku. W rezerwacie przygotowano ponad 100 km szlaków i co najważniejsze większość szlaków można pokonać w łatwy sposób, dzięki czemu przyjechać tu może każdy, naprawdę warto. Wspomniany teren gór stołowych znajduje się niedaleko Kłodzka, dzięki czemu połączenie z Kłodzka oraz np z Wrocławia jest bardzo dogodne. Idealną bazą wypadową w okoliczne góry może być na przykład Kudowa Zdrój, która oprócz bazy noclegowej oferuje wiele sklepów oraz restauracji. Tutaj także dotrzemy zarówno autobusem jak i pociągiem, można nawet wybrać się stąd do Czech a jeśli będziemy mieli więcej czasu możemy pokusić się o odwiedzenie Kaplicy Czaszek lub kopalni złota w Złotym Stoku, natomiast dla bardziej wytrwałych polecamy jaskinię niedźwiedzią w Kletnie.

Wybrane trasy Gór Stołowych

Jeśli dowiedzieliśmy się już co nieco o pięknych górach stołowych warto teraz opisać troszkę odnośnie najciekawszych tras, które tu znajdziemy. Pierwsza z nich to Strzeliniec Wielki. Jego najwyższy szczyt choć ma zaledwie 665 m to znajduje się tu schronisko, którego położenie wprost zachwyca. Dramaturgii temu miejscu dodaje fakt że podczas pieszych wędrówek wiele części trasy jest poszarpana dzikimi wąwozami, które wydają się być bardzo głębokie a najpiękniejsze widoki czekają oczywiście na wszystkich tych którzy dotrą na sam szczyt. Pamiętajmy tylko że w weekendy i w szczycie sezonu jest tu naprawdę tłoczno.

Bieszczady

Kiedy warto wybrać się w Bieszczady

To miejsce bywa urocze o każdej porze roku. W cieplejsze dni możemy podziwiać rozgwieżdżone niebo a wczesną wiosną spacerować po górach a jeśli lubimy zwierzęta to powinniśmy zarezerwować sobie jesień. Oczywiście o każdej porze roku możemy spędzić miło czas przy ognisku, posłuchać lokalnego brzmienia muzyki a kiedy odwiedzimy Bieszczady zimą czeka na nas zupełnie inna kraina , która pomimo mrozu nie odstrasza przyjezdnych.

Co zobaczyć w Bieszczadach

Tarnica

Kto przyjeżdża w tej strony prędzej czy później dociera na szczyt Tarnicy będącej najwyższym szczytem Bieszczadów 1346 m n.p.m. Aby dostać się na samą górę możemy podążać zarówno niebieskim lub czerwonym szlakiem.

Połoniny

Jeśli wybieramy się na przechadzki piesze w masywie Połoninów to idealnym punktem do pieszych wędrówek jest Wetlina, tam znajdziemy wyjątkową bazę noclegową i dogodne połączenia jeśli chodzi o autobus. Miejsce to może być idealną bazą wypadową do szlaków smreka czy beherów górnych. Przyrodnicze ścieżki turystyczne, oznaczone są tablicami na których widnieją informację odnośnie form przyrodniczych, które występują w tym obszarze. Warto w tym miejscu wyróżnić ścieżkę zwaną pełnikiem alpejskim lub jodłą.

Smerek 1222 m stanowi najbardziej wysunięty szczyt Połoninów. Równoległe po obu stronach znajdziemy przełęcze, jedna zwana szczeliną tensyjna, a druga z krzyżem umieszczonym ku pamięci turysty zabitego przez piorun.

Błędne skały

To prawdziwa perełka wśród tras pieszych, choć przejście tym szlakiem zajmuje tylko godzinę. Dla wszystkich zmotoryzowanych mamy dwie propozycje parkingu, jedna darmowa od której trzeba przejść kawałek aby dotrzeć do szlaku lub ta bardziej komfortowa lecz płatna, kosztuje ona 20 zł. Wybierając się już w tę prawdziwą trasą górską czeka na nas wyjątkowy labirynt, bardzo ciasnych przesmyków i różnych zakamarków, których poznanie zajmie Wam trochę czasu.

Ustronie Morskie

Wyjątkowe nadmorskie miasteczko z piękną piaszczystą plażą, bogatym wachlarzem imprez kulturalnych oraz bogatym zapleczem hotelowo gastronomicznym przyciąga rokrocznie bardzo dużą ilość turystów. Bliskość Kołobrzegu powoduje że bardzo łatwo można zwiedzić całą okolicę wybrzeża i inne równie piękne nadmorskie miejscowości. Ciężko stwierdzić jednoznacznie czy głównym powodem powrotu turystów w to miejsce jest Bałtyk, który przecież nie zawsze bywa ciepły, czy gościnność hotelarzy i właścicieli domków do wynajęcia. Jeśli będziecie szukać nieco innych atrakcji niż morze i plaża to koniecznie odwiedźcie 800 letnie drzewa będące najstarszymi dębami szypułkowymi w Polsce. Oprócz zwiedzania okolicznego Kołobrzegu obowiązkowym przystankiem na trasie wzdłuż wybrzeża jest również Pobierowo.

Jaskinia Ray

Ta piękna, znana, choć wciąż jeszcze nie do końca odkryta jaskinia zachwyca wszystkich przybyłych , pomimo tego że wycieczki do wnętrza ziemi odbywają się wyłącznie z przewodnikiem. Jaskinię odkryto ponad 55 lat temu przez uczniów technikum geologicznego, którzy następnie powiadomili Towarzystwo przyrodników, które zajęło się eksploatacją nieznanych zakątków podziemi. Obecna trasa którą można przejść ma ok 180 m, choć warto wspomnieć że korytarze w tym także te nie dostępne są sporo dłuższe. Eksploruj jaskinie przeciskamy się wąskimi szczelinami, mijając bądź to dobrze oświetlone groty i tunele, bądź do ciemne wnętrza w których zadomowiły się na dobre nietoperze.

Ponadto wyjątkowo duża wilgotność panująca w jaskini tworzy jej unikalny mikroklimat, dlatego obecnie posiada ona status częściowego rezerwatu. Na koniec trzeba wspomnieć o tych najpiękniejszych akcentach, które możemy znaleźć w jaskini czyli o naciekach, które nie mają sobie równych.

Pamiętajmy że tylko wcześniejsza rezerwacja gwarantuje wejście do jaskini.

Szczawnica

Szczawnica to wyjątkowe miejsce, pełne historii oraz wyjątkowych atrakcji turystycznych. Do głównych z nich należy słynna na cały kraj pijalnia wód mineralnych, przepiękny widok ze szczytu sokolicy, czy spływ Dunajcem, który jest niewątpliwie obowiązkową atrakcją całego regionu. Ale Szczawnica to także zimowe sporty, mamy tutaj, sporo tras, które są bardzo dobrze skomunikowane dzięki czemu kolejki mogą przetransportować ponad 2000 narciarzy w ciągu godziny. A jeśli będziemy zmęczeni po kilkugodzinnej jeździe na stokach możemy spróbować lokalnych potraw, szczególnie kwaśnicę, pstrąga, oczywiście placka po zbójnicku czy schabu z oscypkiem, nie wspominając już o wszędzie obecnym serze owczym. Jeśli chodzi o kuchnię to każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Tarnowskie góry

Przenieśmy się teraz do centralnej części województwa śląskiego, oczywiście do Tarnowskich gór. Dlaczego to miejsce jest takie atrakcyjne, powodów jest wiele. Obszar ten jest to jest bardzo dobrze rozwinięty, szczególnie jeśli chodzi o komunikację kolejową, dzięki temu cała okolica mogła się dobrze rozwijać. Na uwagę zasługuje park miejski o powierzchni 21 hektarów, który jest prawdziwą oazą ciszy i spokoju dla mieszkańców i przyjezdnych. Będąc w okolicy pamiętajmy aby koniecznie odwiedzić kościół Świętej Anny i bardzo stary cmentarz datowany na 1612 rok. We wspomnianym parku znajdziemy również wiele atrakcji dla dzieci, boisko sportowe czy ścieżki spacerowe. Przenieśmy się jednak na chwilę do czasu kiedy Tarnowskie Góry powstały, owiane one były ciekawymi legendami a według jednej z nich pewien chłop rybaka wykopując pierwszą bryłę kruszcu sprawił że zaroiło się tu od przyjezdnych, powstała wówczas nazwa góry, która po staropolsku oznacza nic innego jak kopalnie czy osadę górniczą, stąd ponoć nazwa Tarnowskie Góry. Na koniec warto wspomnieć nieco o wpływie UNESCO w tym rejonie. Udostępniono tu bowiem wyjątkowo ciekawe na skalę europejską podziemne trasy turystyczne. Trasa przejścia wjedzie od szybu Sylwestra do szybu Ewy, gdzie zwiedza się sztolnie, chodniki a sporą część trasy pokonuje się w łodziach, co samo w sobie jest wielką atrakcją. Polecamy także zwiedzanie zabytkowego rynku w centrum miasta, który uchodzi za prawdziwą perełkę całej okolicy, choć wyjątkowe są również niektóre z okolicznych domów otaczających rynek miejski dlatego warto rozejrzeć się dookoła aby nie przeoczyć tego co najpiękniejsze, to w takich domach kiedyś odbywał się handel, miało to miejsce 16 wieku, były one nazywane tzw domami podcieniowymi.

Giewont

Kolejne wyjątkowe miejsce do którego się wybieramy to najpopularniejsza trasa wycieczek w Tatrach, mowa oczywiście o Giewoncie. Aby dotrzeć na szczyt, szczególnie w sezonie trzeba liczyć się ze sporymi kolejkami na trasie. Aby opisać Giewont trzeba wspomnieć o jego masywie, który tak naprawdę składa się z trzech części: Wielkiego Giewontu, Małego Giewontu i Długiego Giewontu. Całościowa długość odcinka wynosi 2,7 km a jego największa część czyli Wielki Giewont ma aż 1894 m n.p.m. Omawiając Giewont warto również wspomnieć o pięknej przełęczy zwanej Przełęczą Kondratowską, znajduje się ona pomiędzy Długim Giewontem a Giewontem Wielkim, choć właściwie Przełęcz Kondratowska to dolina do której opada zbocze owej góry.

Spływ Dunajcem

A teraz mamy nie lada atrakcję dla wszystkich ,którzy chcą nie tylko podziwiać piękne okoliczne widoki ale również przeżyć trochę adrenaliny, chodzi o spływ Dunajcem. Miejsca które wchodzą w skład trasy to wciąż dzika i niczym nie skażona natura.Wyruszając na flisackiej tratwie będziemy mogli jednocześnie zwiedzić Pieniński Park Narodowy, tam przebiega część tej wyjątkowej trasy. Tratwa, którą będziemy się poruszać to także tradycja sama w sobie, sięga ona przecież pierwszej połowy 19 wieku, dlatego w trakcie wycieczki flisacy przybliżą Wam otaczający nas teren, wspominając nie tylko historię tego miejsca, w tym te związane z Janosikiem ale także związane z nimi ciekawe legendy.Jeśli zdecydujecie się na ten piękny, choć dla niektórych wciąż nietypowy sposób zwiedzania przypominamy że spływ trwała od dwóch do trzech godzin, sezon rozpoczyna się w kwietniu a kończy w październiku. Ponadto dla zainteresowanych podajemy gdzie znajdują się stacje docelowe. Pierwsza z nich to Szczawnica, trasa ma ok 18 km, nieco mniejszy Sromowiec niższy, liczy sobie 12 km i najdłuższy z nich Krościenko to aż 23 km a czas spływu to prawie trzy godziny.

Tytułem zakończenia opisu spływu Dunajcem kilka praktycznych porad. Co prawda udając się na spływ nie jesteśmy zobligowani do tego aby posiadać jakieś doświadczenie czy specjalny ekwipunek, zaleca się jednak aby ubrać się w miarę ciepło, ponieważ może być zimno i niekiedy mokro, dobrze również wiedzieć że udając się na spływ podróżujemy łodzią 10 osobową, która jest prowadzona przez dwóch doświadczonych flisaków.

Pszczyna zamek

Dlaczego Przyczyna to miejsce, które bardzo często określane jest mianem perełki województwa śląskiego, otóż dlatego że właśnie w okolicy znajduje się jeden z najpiękniejszych a co najważniejsze wciąż zachowanych rezydencji magnackich a zatem możemy dowiedzieć się naprawdę wiele o historii regionu. Najważniejsze to to że wiele cennych zabytków przetrwało wojnę, dzięki czemu do dnia dzisiejszego pozostało wręcz niezmienione.Muzeum w zamku w Pszczynie pozwala podejrzeć jak kiedyś wyglądały wnętrza, apartamenty cesarskie Wilhelma II ,mieszkania z XIX wieku,zbrojownie czy piwnicę gotyckie. Wnętrza innych budowli w Polsce niekiedy pozostają puste lub uzupełnione o ekspozycję wzięte z innych muzeów, bądź zamków, tutaj wszystko pozostało niezmienione. Będąc tu na miejscu warto skorzystać z audio przewodnika, aby dowiedzieć się odnośnie wielu ciekawych choć mniej znanych rozwiązań architektonicznych które tu zastosowano.

Pustynia Błędowska

Miejsce to jest wynikiem intensywnej działalności człowieka, chodzi tu o wycinkę drzew,później przyszedł czas na doświadczenia na poligonie w trakcie pierwszej i drugiej wojny światowej. Pustynia jest integralną częścią parku krajobrazowego,nazywana również Saharą naszego kraju, głównie z uwagi na spory obszar lotnych piasków. Miejsce to brało udział w filmach, kręcono tu ujęcia afrykańskiej pustyni. Kiedyś obszar pustyni rozciągał się na odległość 150 km kwadratowych, na szczęście obecnie obszar ten znacząco zmalał, głównie za sprawą ponownego zalesienia regionu, dzięki czemu pustynny obszar wynosi dziś tylko 33 km.

Pieniny

Pienińskie pasmo górskie cechuje się wyjątkowym urokiem, obszar ten składa się z wapienia i dolomitów. Trzy korony to symbol tego regionu, szczyt o tej samej nazwie ma 982 m i jest nieodzowna częścią masywu trzech koron. Obszar ten powstał w okresie kredy, głównie za sprawą ruchów tektonicznych mających miejsce na dnie morza. Wytworzone wypiętrzenia podłoża, stworzyły złożone twory skalne. Kolejne tysiące lat były okresem zmian w kształtowaniu terenów na skutek erozji, chodź skały jurajskie były dość odporne na warunki atmosferyczne. W okolicy znajdziemy także sporo małych lecz bardzo ciekawych geologiczne jaskiń, a strumienie i potoki wydrążyły tu bardzo głębokiej jary i wąwozy, którego najpiękniejszy z nich to przełom Dunajca mieszczący się w tutejszym parku narodowym.

Góry Świętokrzyskie

Dlaczego warto odwiedzić rejon gór świętokrzyskich? Dlaczego miejsce to kojarzy nam się z czarownicami oraz dlaczego region ten jest pełen legend. Góry świętokrzyskie są pełne tajemnic, znajdziemy tu sporo mało uczęszczanych miejsc, wyrobisk czy urwisk skalnych. Łysica i Łysa góra to najbardziej znane a zarazem tajemnicze wzniesienia regionu. Mówi się że rejon ten był w przeszłości miejscem kultu pogańskiego, obecnie katolickiego.Łysa góra jest integralną częścią Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Będąc w tym regionie warto wybrać jeden z tutejszych szlaków turystycznych, który rozpoczyna się od szlaku niebieskiego i prowadzi do Petkovic. Jedna z najlepszych panoram, które towarzyszyć mogą wędrowcom to szlak prowadzący na szczyt w nowej Słupi i nie na darmo nazywany jest królewskim szlakiem. Na całym obszarze znajdziemy na przykład 1300 km tras spacerowych.

Stolicą gór świętokrzyskich są Kielce, znajdziemy tu rezerwat krajobrazowy, bardzo ładny klasztor czy rezerwat geologiczny. Warto skorzystać z nart, i chodź tutejsze szlaki nie są długie jest ich jednak całkiem sporo. Na koniec zostawiliśmy tradycyjną kuchnię, którą po prostu trzeba spróbować, główne jej składniki to: grzyby, kasza, fasola czy kapusta.

Kalwaria Zebrzydowska

A dlaczego by nie wybrać się do okolic pogórza makowskiego, tam znajdziemy miejsce do którego przybywają licznie pielgrzymi oraz turyści. Miejsce to jest pełne kościołów i klasztorów, tworząc jednolity zespół bardzo wyjątkowych budowli, ważnych nie tylko z punktu widzenia religijnego. Powstanie tego miejsca zawdzięczamy Mikołajowi Zebrzydowskiemu, stąd nazwa Kalwaria Zebrzydowska. Kompleks klasztorów i kościołów, które tu znajdziemy są największymi w Europie. Znajdziemy tu aż 42 kościoły, wiele kaplic a większość z nich z różnych wystrojem reprezentuje inne walory architektoniczne. Mają one jednak cechę wspólna, mianowicie każde z nich są owiane historią i ciekawymi legendami. W głównej części kompleksu znajdziemy Bazylikę oraz Klasztor Franciszkanów, wkomponowany malowniczo w pejzaż okolicznych lasów, oraz gór, gdzieś na wysokości powyżej 500 m. Miejsce to jest drugim głównym celem pielgrzymek w Polsce,miejsce to także zostało dostrzeżone przez UNESCO które wpisało sanktuarium na swoją listę dziedzictwa kulturowego.W środku znajdziemy ikonę Matki Boskiej Kalwaryjskiej, będącą jedną z najświętszych tego typu ikon w Polsce.Jeśli mielibyśmy wyszczególnić niektóre z bardziej wyjątkowych miejsc w całym kompleksie to będzie nim na pewno barokowy kościół datowany na 17 wiek imienia Matki Bożej Anielskiej, znajdziemy tu także kaplicę z cudownym obrazem matki boskiej oraz kaplice Świętego Antoniego.Na koniec trzeba wspomnieć że Kalwaria Zebrzydowska to także miasto o tej samej nazwie I choć liczy sobie ono tylko około 45000 mieszkańców to aż ok 30% z nich to wyjątkowo cenieni rzemieślnicy. Z pod ich narzędzi wychodzą wyjątkowe meble na zamówienie, które w zdecydowanej większości tworzone są ręcznie a idealnym miejscem aby podejrzeć efekt ich pracy są tutejsze targi meblowe.

Lądek Zdrój

Znów na chwilkę wracamy na ziemię kłodzkie, ponieważ chcielibyśmy wam opowiedzieć o regionie, którego początki sięgają roku 1282, to wtedy miejsce to uzyskało prawa miejskie, dzięki Henrykowi IV Probusowi. Znajdziemy tu najstarszy ośrodek uzdrowiskowy, datowany na XV wiek, choć mówi się że tego typu praktyki lecznicze prowadzono tu już znacznie wcześniej. Samą miejscowość można podzielić na część uzdrowiskową oraz na tę historyczną, która tak naprawdę pozostała niezmieniona od wielu lat. Na terenie uzdrowiskowym znajdziemy piękny park zdrojowy a w nim pijalnie wód mineralnych, oraz ciekawą kaplicę zdrojowa, w pobliżu natomiast znajduje się bardzo ciekawy park zwany parkiem tysiąclecia, to tutaj znajdują się przepiękne krzewy i drzewa, których próżno szukać gdziekolwiek indziej. Krajobraz tego miejsca zachwyca każdego, kto tu przybędzie. Ponadto bardzo dobra infrastruktura turystyczna oraz bogate widowiska kulturalne pozwolą nie tylko na odpoczynek w tym miejscu ale także na spędzenie miło czasu.

Śnieżka

Kolejne miejsce, piękne i wyjątkowe chodź charakteryzujące się bardzo surowymi warunkami atmosferycznymi to Śnieżka. Na szczycie tej granitowej góry bardzo często panują niskie temperatury, wiatr jest wyjątkowo porywisty. Będąc tu może nam towarzyszyć deszcz lub śnieg, nie wspominając już o mgle, która występuje tutaj przez większość część roku. Śnieżka jest królową Karkonoszy i od lat przyciąga piechurów oraz turystów, będąc jedną z najliczniej odwiedzanych gór w Polsce. Nieodzownym symbolem tego miejsca są jego tzw: latające talerze, to nic innego jak stanowisko meteorologiczne, drugie znajduje się na Kasprowym Wierchu, to na Śnieżce prowadzi obserwacje od 1880 roku.Według najnowszych pomiarów Śnieżka wznosi się na wysokość 1603 m i jest zlokalizowana na granicy Polsko-Czeskiej.

Zakopane

Zakopane piękne klimatyczne miasto, a w tle wyjątkowy Kasprowy Wierch, Giewont i mniejsze szczyty choć równie urokliwe jak np: Gubałówka.Zakopane to także klimatyczne Krupówki, bardzo dużo barów i restauracji czy ciekawych tematycznie muzeów. Więcej ciekawych tematów z Zakopanego znajdziecie w poniższych linku:

Zakopane- atrakcje, zwiedzanie, porady

Jaskinia Niedźwiedzia

To prawdziwa perełka wśród jaskini w naszym kraju,znajduje się w Kletnie i jest jedną z największych a zarazem najgłębszych w naszym kraju. Objętościowo można by ją podzielić na 3 poziomowe korytarze oraz zakamarki, które są znane grotołazem i nam turystom, mają ponad 5 km, natomiast głębokości około 100 m. Środkowa część jest udostępniona dla turystów a jej ukształtowanie oraz przygotowanie jako atrakcji turystycznej powoduje że jest ona bardzo widowiskowa. Znajdziemy tu bardzo dużo zacieków oraz różnych skamielin datowanych na epokę lodowcową. Jest tu również kilka odcinków szczególnie w dolnej części, które nie są otwarte dla turystów. Rzeźbienia różnych formacji w jaskini możemy podziwiać za sprawą małego lecz wciąż drążącego potoku, mowa o potoku Kleśnica, wszystko zaczęło się tak niewinnie, gdzieś na około 28 mil lat temu to właśnie za sprawą wód powierzchownych możemy podziwiać to co dzisiaj znajduje się na terenie jaskini. Miejsce to przybrało swoją nazwę za sprawą kości niedźwiedzia które tu znaleziono, chodź oprócz tego znaleziono tu także szczątki lwa, wilka czy nawet żubra. Więcej o tej pięknej Jaskini poczytacie tutaj

Roztocze

Kolejne wyjątkowe miejsce o którym chcieliśmy wam opowiedzieć .To wyjątkowa kraina która łączy wyżynę lubelską z podolem. Jeśli chodzi o walory przyrodnicze które tu znajdziemy to oczywiście Roztoczański Park Narodowy ale także lasy Janowskie czy inne rezerwaty tak jak: Piekiełko czy Czartowe pole. Cała ta okolica to wyjątkowe lasy, gdzie możemy być tylko my i matka natura. Urok tego miejsca został dostrzeżony nie tylko w Polsce ale także i w Europie, ponieważ próżno jest szukać bardziej zróżnicowanych warunków.

Roztocze słynie również z bardzo długich i wyjątkowo malowniczych tras rowerowych, dodatkowo przebiegają one wśród najciekawszych terenów regionu.Dobra organizacja trasy może spowodować że każdego dnia będziemy mogli odwiedzić kilka interesujących miejsc. Oprócz tego warto korzystać z uroków otaczających to miejsce lasów aby połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli ruch na świeżym powietrzu. Na zwiedzanie najciekawszych atrakcji roztocza powinniśmy zarezerwować sobie około tygodnia czasu, tyle bowiem wystarczy aby zwiedzić cały region bez pośpiechu. Jeden ze szlaków wydaje się najbardziej popularny, został on również doceniony przez na przykład: National Geographic, chodzi o szlak prowadzący od Kraśnika przez granicę aż do Lwowa, jest to jeden z najpiękniejszych szlaków rowerowych w Polsce, to tutaj organizuje się również wyścigi rowerowe.

Zobacz jeszcze więcej miejsc z Polski

Aby poznać kolejne wyjątkowe i najważniejsze atrakcje naszego kraju zapraszamy do dwóch bardzo ciekawych tematów naszego zaprzyjaźnionego forum, gdzie opisaliśmy Cuda natury w Polsce oraz najpiękniejsze zabytki UNESCO naszego kraju. Oba tematy bardzo polecamy, szczegóły poniżej:

Cuda natury w Polsce 

oraz

Najcenniejsze zabytki Unesco w Polsce 

My tymczasem zabieramy was w naszym przewodniku do poznania największych miast naszego kraju a zaczynamy oczywiście od stolicy.

Największe miejsca Polski

Warszawa

Docierając do Warszawy niemalże pierwszym widokiem jaki będzie nam towarzyszyć po opuszczeniu głównego dworca kolejowego jest oczywiście Pałac Kultury i Nauki. Dla jednych symbol, dla innych namiastka komunistycznych czasów, jak zwal tak zwal, na pewno jest był on nieodzowna częścią Warszawy, i tak jest i dzisiaj. Stolica odrodziła się z całkowitego zgliszcza i dzisiaj dzięki pieczołowicie odbudowanym budynkom miasto pięknieje w oczach. Gdziekolwiek przymkniemy ulicami starówki napotkać możemy informacje o tym jak pieczołowicie tutejsze budowle zostały odtworzone. Warszawę możemy zwiedzić na wiele sposobów. Można podążać typowym szlakiem turystycznym, lub wyruszyć mniej znanymi trasami, które przypomną nam o tragedii, która rozpoczęła się w 1939 roku.

My w naszym przewodniku zabierzemy was zarówno po tych najważniejszych atrakcjach jak i po tych mniej znanych, odwiedzimy także miejsca które nie są otwarte dla publiczności więc mamy nadzieję że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Planując zwiedzanie Warszawy ciekawym rozwiązaniem jest zobaczenie części najważniejszych atrakcji a później zupełnie nie bez mapy, zatracenie się w gęstym labiryncie uliczek w centrum,które wyglądają bardzo ładnie, przypominając wszystkim jak Warszawa wyglądała kiedyś. Mówi się nawet że obecna stolica wygląda dużo lepiej niż wyglądałaby kiedy zostałaby postawiona z okresu przedwojennego. Wisienką na torcie będą również unikalne restauracje, bary, lokalne kawiarenki, tak więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Warto no początek przybliżyć mam kilka szczegółów związanych z Warszawą, chociażby fakt że stolica z liczbą mieszkańców przekraczających 2,5 milionów jest usytuowana po obu częściach Wisły będącej najdłuższą rzeką w Polsce.Opisując wszystko to co można znaleźć na każdej ze stron to jeśli chodzi o instytucje o znaczeniu kulturalnym, czy różne organizacje i instytucje miejskie to znajdują się one na lewobrzeżnej części Wisły, natomiast druga część czyli prawobrzeżna to część zabytkowa, mowa tu np o Pradze. W Warszawie znajduje się około 70 ambasad oraz instytucji państwowych, dlatego mówi się że w Warszawie znajdziemy dużo różnych kultur oraz religii.

Głównymi atrakcjami stolicy oprócz wspomnianego Pałacu Kultury jest również Zamek Królewski, stare miasto z gąszczem wąskich i kameralnych uliczek czy Łazienki Królewskie będące największym parkiem w Warszawie. A może zainteresuje was wizyta w Belwederze lub odwiedzenie Grobu Nieznanego Żołnierza, zanim podejmiecie decyzję zapraszam do poniższego tematu w którym wspominamy zarówno te najważniejsze atrakcje jak i te mniej znane lecz równie ciekawe, szczegóły znajdziecie poniżej:

Warszawa najważniejsze atrakcje, porady, nieznane miejsca.

Pamiętajcie również o kilku ciekawych wydarzeniach kulturowych, najsłynniejszy z nich to oczywiście koncert Chopinowski, który odbywa się w okresie letnim w Łazienkach królewskich. Dla wszystkich tych którzy chcieliby zobaczyć Warszawę z zupełnie innej strony polecamy spacer uliczkami dzielnicy Praga, lub wybranie się na stare tereny getta, wystarczy tylko podążać znakami które nie do końca łatwo jest znaleźć. Przygodę z Warszawą można skończyć w jednej z wielu hipsterskich restauracji, gdzie za każdym rogiem można skosztować wyśmienitego rzemieślniczego piwa. Takie miejsca nie zawsze przypominają restaurację czy bar a czasami są to artystyczne pomieszczenia stworzone z finezją, chociażby ze starych magazynów. Tego typu miejsc jest w Warszawie całkiem sporo.Jeśli okaże się że głównym tematem przewodnim waszych wycieczek po Warszawie okażą się muzea to jednym z najbardziej wartościowych będzie Muzeum Żydów polskich, którzy zamieszkiwali nasz kraj przez wiele lat.Ciekawym dodatkiem jest miejsce w którym owe muzeum się znajduje, jest to bardzo ciekawa postmodernistyczna konstrukcja zlokalizowana w otoczeniu parku. Dla mnie osobiście najbardziej przejmującą wizytą była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. Miejsce to idealnie odwzorowuje historię powstania, niemalże przenosząc nas w tamte czasy. Jeśli do tego prześledzimy historię i mapę dzielnic żydowskich oraz miejsc gdzie powstańcy ukrywali się oraz którędy uciekali (możemy nawet udać się do tych miejsc, bo część z nich nadal istnieje), to pobyt w Warszawie na pewno będzie niezapomniany. Więcej o głównych atrakcjach a także atrakcjach mniej znanych oraz tych najbardziej ukrytych znajdziemy tutaj

Wrocław 

Wrocław, miasto spotkań, miasto studentów, zielone miasto, miasto przepiękne, tak piszą i mówią o nim ci którzy przybyli tu chodź raz. Dużo tańsze od stolicy, mniej znane od Krakowa lecz równie mocno zachwyca. Ludzie którzy tu mieszkają są bardzo mili i otwarci dla turystów na których czekają 3 bądź 4 dni wypełnione po brzegi atrakcjami, wyśmienitą kuchnią, ukrytymi zakątkami czy zielonymi parkami. To w tym mieście znajdziemy przepiękne Afrykarium, wyjątkową chodź bardzo starą Hala Stulecia, bardzo ciekawą artystycznie i nową zarazem fontannę a w okolicy piękny park szczytnicki, pergole czy Ogród Japoński, a przecież nie mówimy nawet o ścisłym centrum miasta i o jego największych atrakcjach, te znajdują się w okolicach rynku. I pomyśleć że wystarczy tylko 40 minut drogi lokalnym autobusem z lotniska lub 20 minut na piechotę z dworca głównego aby znaleźć się w najpiękniejszej części Wrocławia. Ciężko tak naprawdę jednoznacznie stwierdzić co w tym mieście jest tak naprawdę najbardziej wyjątkowe. Czy są to może atrakcje, historia a może architektura a jeśli nie to na pewno są to ludzie a także bardzo bogata oferta zarówno kulturalna jak i turystyczna. Na uwagę zasługuje również bogata baza hotelowa oraz transport. Bez względu na to czy przyjedziemy zwiedzać Ratusz, Muzeum Narodowe, Panoramę Racławicką czy budynek Opery w tym mieście każdy znajdzie coś dla siebie. My przygotowaliśmy dla was trzy wyjątkowe przewodniki

Pierwszy zaprowadzi was w te najważniejsze atrakcje miasta, drugi skupi się na miejscach mniej znanych choć równie ciekawych, wisienką na torcie będą jednak miejsca niedostępne dla turystów, my znaleźliśmy ich dość dużo i wszystkie ukazały się w naszej publikacji zatytułowanej ‘‘Sekretne miejsca Europy”.

Wracając do tych najważniejszych informacji związanych z pięknym Wrocławiem to trzeba wspomnieć że jest on otoczony przez blisko 100 mostów głównie za sprawą rozdzielającej go rzeki Odry, która w okolicy centrum posiada wiele odnóg, które zmusiły władze do wybudowania wielu przepraw mostowych.I choć najpopularniejsze z nich istnieją już od ponad 100 lat jak np: most Grunwaldzki to warto także przyjrzeć się innym mostom takim jak np: most Pokoju lub temu na Ostrowie Tumskim ( most Tumski). Najlepszym czasem na podziwianie mostów jest wieczór, można na przykład rozpocząć wieczorną przechadzkę po Wrocławiu od Ostrowa Tumskiego, kiedy to wieczorna porą latarnik zaświeca wszystkie lampy, to właśnie tą główną ulicą dojedziemy na Ostrów Tumski, nad most miłości ( Tumski) czy idąc dalej nad most pokoju, oba wygląda zjawiskowo. Przechadzając się po Ostrowie Tumskim a później dalej w kierunku rynku trafimy na dziesiątki wyjątkowych atrakcji , bądź to zamknięte lecz wspaniale oświetlone wieczorową porą bądź otwarte ukazujące najważniejsze atrakcje o znaczeniu historycznym lub kulturowym. Nie na darmo Wrocław okrzyknięty był stolicą kultury europejskiej i to nie jeden raz. Wrocław to idealne połączenie klimatycznego miasta gdzie zarówno mieszkańcy, studenci licznie odwiedzających to miasto czy turyści wspólnie tworzą wyjątkową atmosferę a jeśli dodamy do tego szeroki wachlarz imprez kulturalnych, wydarzeń różnego typu oraz najważniejszych atrakcji na światowym poziomie Wrocław staje się prawdziwą wciąż nie do końca odkrytą perełką naszego kraju. Aby nie być gołosłownym zapraszam was do tematów w których znajdziecie nie tylko te najważniejsze atrakcje Wrocławia ale również odkryjemy mniej znane miejsca we Wrocławiu oraz sekretne miejsca Wrocławia o których wiedzą naprawdę nieliczni, szczegóły poniżej.

Wrocław najważniejsze atrakcje, porady

Wrocław – nieznane miejsca

Kraków

Kraków jest piękny i wyjątkowy, jest to symbol naszego kraju. Historia Krakowa jest bardzo ciekawa i burzliwa a samo miasto jest otoczone wyjątkową architekturą z bardzo ciekawymi legendami. Efektem 1000 lat istnienia Krakowa są budowle ukazującej style architektoniczne od romańskiego po renesansowy przez barok aż do secesji. Każdy styl coś po sobie pozostawił. Zwiedzając zacienione wnętrza Bazyliki Mariackiej w świetle zachodzącego słońca możemy podziwiać późnogotycki ołtarz, choć Bazylika Mariacka najpiękniej wygląda spoglądając na nią z sukiennic ulokowanych na przeciwko.Oglądając uniwersytecki kościół Świętej Anny można zatracić się w ilości szczegółów i detali architektonicznych, które tu znajdziemy, a dla tych którzy szukają jeszcze większych wrażeń można polecić wizytę w słynnym Uniwersytecie Jagiellońskim. Wisienką na torcie jest oczywiście słynny Wawel, który wraz z Katedrą pochłonie was przynajmniej na pół dnia, dlatego będąc w tym wyjątkowym mieście trzeba zarezerwować sobie przynajmniej kilka dni aby zobaczyć chociaż te największe atrakcje. Jeśli chodzi o kulturę to jest ona w tym mieście na bardzo wysokim poziomie, mowa oczywiście o wydarzeniach kulturalnych, sztukach teatralnych, literaturze, filmie czy tańcu. Poza głównymi wydarzeniami kulturalnymi wiele restauracji, klubów czy kawiarni oferuje spotkania z młodzieżą, muzyką, teatrem czy opowiadaniem, tu każdy znajdzie coś dla siebie. Odkrywając troszkę historii warto wspomnieć że Kraków to miasto które było siedzibą królów polskich, jest to jednym z powodów dzięki którym znajdziemy tu ogromną ilość pamiątek i dzieł sztuki. Obowiązkowym punktem każdej wycieczki po Krakowie jest zwiedzanie Rynku wraz z Wieżą Bazyliki Mariackiej, to tutaj od wielu setek lat wygrywa hejnał, którego przerwanie nawiązuje do ponurej historii, kiedy to hejnalista podczas ostrzeżenie miasta został ugodzony strzałą. Jeśli zdecydujemy się na zakupy, te turystyczne oczywiście to nie ma lepszego miejsca niż budki ze straganami, które znajdziemy w Sukiennicach, tam także znajduje się bardzo ciekawe muzeum, które wraz z podziemiami otwarte jest dla turystów, lecz wizytę w podziemiach trzeba rezerwować ze sporym wyprzedzeniem. Dodatkiem do wycieczki po Wawelu oraz po starówce Krakowa jest dzielnica Kazimierz to tutaj mieszały się kultury żydowskie i chrześcijańskie. Każdy zakątek tej dzielnicy to inna ciekawa historia a klimatyczne restauracje pozwolą wam chłonąć na dłużej. Oczywiście pamiętajmy także o obowiązkowej wizycie w Auschwitz, Wieliczce oraz w Zakopanem. Więcej o tych najważniejszych atrakcjach Krakowa napisaliśmy w osobnym artykule, szczegóły znajdziecie poniżej:

Kraków- najważniejsze atrakcje, porady, ukryte miejsca

Gdańsk

Gdańsk to miejsce wyjątkowe, jest ono bowiem położone w okolicy morza bałtyckiego i jest bez wątpienia jednym z najładniejszych miast zlokalizowanych na wybrzeżu Bałtyku. Z uwagi na bliskość morza pierwsza osada w tym miejscu rozwinęła się już 8 wieku a dalszy rozwój był tylko kwestią czasu. Handel morski stanowił podwaliny rozwoju w tym mieście, dopiero w późniejszym czasie Gdańsk stał się nie tylko węzłem handlowym ale także centrum o znaczeniu kulturalnym i naukowym. Będąc połączonym z Gdynią i Sopotem obszar ten stworzył aglomerację Trójmiasta z liczbą mieszkańców wynoszącą 800.000. Docierając na dworzec główny dostrzegamy że on sam jest sobie ciekawym zabytkiem a przecież nie dotarliśmy jeszcze nawet do starego miasta. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić czy piękniejsza od wszystkich atrakcji jest ulica Długa z piękną fontanna Neptuna w tle, czy może bursztynowa ulica (ul Mariacka), która o każdej porze dnia i nocy wygląda zjawiskowo, A może będzie to trakt królewski lub nabrzeże z zabytkowym Żurawiem. Gdziekolwiek zdecydujemy się udać Wasz pobyt w tym mieście na pewno będzie udany.

Zapraszamy teraz do osobnego tematu w którym umieściliśmy najważniejsze atrakcje w Gdańsku, miejsca gdzie warto odpocząć lub zjeść, wspomnijmy także o miejscach niedostępnych dla turystów o których wiedzą nieliczni, szczegóły znajdziecie w temacie poniżej:

Gdańsk- najważniejsze atrakcje, porady, ukryte miejsca w Gdańsku, gdzie spać i gdzie zjeść.

Poznań

Poznaj to główne miasto w województwie wielkopolskim, które składa się z pięciu dzielnic: starego i nowego miasta, jeżyc,grunwaldu i wilda. I choć miasto jest ważne jeśli chodzi o handel, przemysł czy szkolnictwo wyższe do turystyka również odgrywa w tym mieście bardzo ważną rolę. Obecnie miasto Poznań przeżywa wzrost gospodarczy co także przenosi się wzmożony rozwój turystyki. Poznań choć jest miastem turystycznym to w stosunku do Wrocławia czy Krakowa jest nieco na uboczu, nie znaczy to oczywiście że jest od nich gorszy. Widać że celem turystycznym miasta jest nastawienie się na muzykę, nie na darmo nazywają to miasto muzyczną stolicą Polski. Działa tu wyjątkowa orkiestra kameralna, organizowane są konkursy na przykład skrzypcowe, działa tu także wiele chórów. Dzielnice miasta są ze sobą bardzo dobrze skomunikowane za pomocą transportu publicznego. Zgłębiając się choć troszkę w historię miasta dowiadujemy się że jest to jedno z najstarszych miast naszego kraju, już w piątym wieku miasto zostało zasiedlone przez Słowian, dopiero później stał się on ośrodkiem państwa polskiego. Poznań tak jakie inne miasta warto zwiedzić zaczynając od Starego Miasta a zwłaszcza Ratusza będącego prawdziwą perełką zabytkową regionu. Spacerując w rynku nie można nie zauważyć słynnych poznańskich koziołków, znajdują się one na ratuszowej wieży gdzie codziennie o 12:00, możemy podejrzeć mały pokaz z ich udziałem. Będąc w centrum nie zapominajmy również o zwiedzeniu tutejszego Pręgierza, jest to kolumna o walorach architektonicznych późnego gotyku przedstawiającego kata, w tym właśnie miejscu w przeszłości wykonywano chłosty oraz inne tortury. Więcej o najciekawszych zabytkach miasta dowiecie się z osobnego tematu, szczegóły i link do niego znajdziecie tutaj

Inne miasta i miejsca Polski

Oczywiście miast i miejsc w naszym kraju jest o wiele więcej, dlatego jeśli chcielibyście poczytać o nich to zapraszam do tematu Polski na bardzo fajnym forum turystycznym, gdzie możecie również podyskutować z nami na temat naszego kraju a jeśli macie jakieś pytania to poniższy temat jest właśnie dla Was, szczegóły poniżej

Polska forum

Najpiękniejsze Regiony Polski

Mieliśmy już podział województw, opis największych miast naszego kraju a także najważniejsze atrakcje w Polsce. W dalszej części naszego artykułu wspomnimy o najpiękniejszych regionach Polski, a zaczynamy od regionu Ziemi Kłodzkiej.

Ziemia Kłodzka

Ziemia Kłodzka to bardzo ciekawy obszar, bogaty turystycznie, a także krajobrazowo, znajdziemy tu bowiem piękne górskie, szczyty, przyrodę, a to wszystko w otoczeniu zabytkowych kościołów i prastarych zamków. Obszar Ziemi Kłodzkiej jest także bardzo często ograniczany wyłącznie do Kotliny Kłodzkiej lub- co gorsza do samego Kłodzka, co jest ogromnym błędem, ponieważ Ziemia Kłodzka stanowi dużo większą część regionu, w którym Kotlina Kłodzka reprezentuje wyłącznie jej środkową część.

Dla jednych obszar ten kojarzy się z turystyką uzdrowiskową, inni utożsamiają ten region z pięknymi górami, a jeszcze inni pamiętają wyłącznie powódź tysiąclecia, która miała tu miejsce w 1997 roku. A przecież ta barwna kraina to również piękny Śnieżnik, dobrze nam wszystkim znane Góry Stołowe, labirynt Błędnych Skał czy Strzeliniec Wielki. Jeśli chodzi o pasma górskie, to polecamy Góry Złote i Bialskie, choć te, są znacznie rzadziej odwiedzane przez turystów. Jeśli chodzi o zamki to oprócz tego najbardziej znanego, znajdującego się w Kłodzku polecamy ten z regionu Srebrnej Góry. Ciekawym miastem jest także Bystrzyca Kłodzka, której piękna starówka oraz miejskie mury, przenoszą odwiedzających w inne czasy. Warto także wybrać się do kościoła Michała Archanioła, możemy tu bowiem dostrzec wiele ciekawych gotyckich akcentów, choć jeśli chodzi o kwestie architektoniczne, to znajdziemy tu przebłyski różnych epok. Jeśli jesteśmy już przy temacie kościołów, to jeden z najpiękniejszych jest ulokowany malowniczo w Wambierzycach, miejsce to uchodzi za perłę barokowej architektury. Oczywiście nie zapominajmy o zwiedzeniu także słynnej Kalwarii, mowa tutaj o pięknych kaplicach, które nawiązują do męki Jezusa. Jeśli trafimy tu podczas Świąt Bożego Narodzenia, to znajdziemy tu bardzo stare ruchome szopki bożonarodzeniowe. Będąc tu, warto również zapoznać się z historią tego obszaru, a także zaplanować naszą trasę tak, aby dotrzeć do tych najważniejszych miejsc. Przygotowaliśmy dla Was artykuł opisujący najważniejsze wydarzenia historyczne, najciekawsze rejony Ziemi Kłodzkiej, a także jej najważniejsze atrakcje, wszystko to i wiele więcej znajdziecie w poniższym linku:

Ziemia Kłodzka- opis regionu, najważniejsze atrakcje, opis tu

Ziemia Kłodzka- opis regionu, najważniejsze atrakcje, opis tutejszych gór

 

 

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?

Information

Find More  

Articles

Find More  

Najpiękniejsze zabytki Unesco

Najpiękniejsze miejsca Unesco w Polsce Zobacz także: Cuda natury w Polsce Zobacz także napiękniejsze miejsca na ziemi Spis treści Rezydencja Wurzburg z ogrodami dworskimi i Placem Rezydencji Niemcy Ten wspaniały barokowy pałac – jeden z największych i najpiękniejszych w Niemczech, otoczony wspaniałymi ogrodami – powstał pod patronatem Księcia Biskupów Schónborna i był domem dla jednego z najznakomitszych dworów Europy w …

Continue reading  

Najpiękniejsze miejsca na świecie

Zobacz także: najpiękniejsze miejsca w Europie Zobacz także: najpiękniejsze miejsca w Azji Zobacz także: najpiękniejsze miejsca w Afryce Zobacz także: najpiękniejsze miejsca w Ameryce Spis treści Park Narodowy Redwood USA Park Narodowy Redwood  składa się z regionu gór przybrzeżnych graniczących z Oceanem Spokojnym na północ od San Francisco. Jest on pokryty wspaniałym lasem przybrzeżnych drzew czerwonych, najwyższych i najbardziej imponujących …

Continue reading