Szkocja

Lodowate morze, przenikliwy wiatr oraz surowy krajobraz, kraina wita przybysza chłodem a jednak oczarowuje od pierwszego wejrzenia. Jeziora i strumienie z intensywnym błękitem, górskie łąki z soczystą zielenią, skąd tyle kolorów pod szarym niebem północy, nie wiem, ale to właśnie taki widok sprawia że kraj ten otacza wszechobecna aura tajemniczości, witajcie w Szkocji. O desperacji szkockich wojowników, przypominają słowa ówczesnej Deklaracji Niepodległości: dopóki żyje nas przynajmniej setka nigdy nie poddamy się innej władzy, gdyż walczymy nie o sławę, bogactwo i nie o zaszczyty ale o wolność, której człowiek honoru nigdy nie powinien oddać, chyba że wraz z nią odda swoje życie.

Spis treści

Szkocja wstęp

Ten wyjątkowy kraj położony na północnym zakątku wyspy Wielkiej Brytanii w połączeniu z pięknymi archipelagami Hybrydów i Orkadów tworzą krainę kontrastów . Szkocja jako Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej było niepodległe do roku 1707. Krajobraz tej wyjątkowej krainy można opisać bez dwóch zdań jako jeden z najpiękniejszych w Europie. To co charakteryzuje ten kraj to górzyste wzniesienia, piękne doliny, poszarpane urwiska, setki jezior, wyjątkowy i tajemniczy klimat i ta dzika różnorodność kraju. Można go podzielić na dwie części, północną z miejscami gdzie bardzo rzadko można zobaczyć kogokolwiek lub południową bardziej zaludnioną i rozwiniętą część kraju, tam również znajdziemy największe miasta takie jak Glasgow czy elegancką stolicę Edynburg.  

……………………………………………………………………………………………………………………………………….

Sekretne miejsca w Europie – Premiera książki/Spotkanie autorskie- Sheraton Grand Hotel Edinburgh

Zapraszamy serdecznie wszystkich na premierę naszej książki Sekretne miejsca w Europie, która odbędzie się 26/08/2023 w hotelu Sheraton Grand w Edynburgu. Dla wszystkich uczestników spotkania przygotowaliśmy darmowe przewodniki w formie pdf po mniej uczęszczanych miejscach w największych miastach Europy oraz gorące napoje, a także darmowy parking.

Więcej szczegółów na dołączonej ulotce oraz w poniższym linku:

Rejestracja obowiązkowa, ilość miejsc ograniczona.

Zapraszamy wszystkich.

 

Miasta i miejsca w Szkocji

Przewodnik po Edynburgu

Szkocja to miejsce gdzie niewątpliwie każdy znajdzie coś dla siebie, to tutaj możemy znaleźć setki zamków, piękne katedry, dziką przyrodę, zwierzęta, niezamieszkałe wyspy czy piękne plaże, które niczym nie ustępują tym z Karaibów.  Podróżując do Szkocji od strony Anglii można zauważyć trzy bardzo ciekawe pasma krajobrazowe. Pierwsze z nich od samego południa obfitujące w piękne lasy, równinę a także niekiedy krajobraz górzysty. Dalej docieramy do zakątka bardziej przemysłowego okręgu kraju, gdzie mijamy Glasgow lub Edynburg a następnie wkraczamy w najpiękniejszą i najbardziej niedostępną krainę północy zaczynając od Highlands, później kolejno docierając do pięknego Aberdeen lub Inverness a następnie na samą północ, zwiedzając przy tym odległe wyspy.

Więcej informacji o miastach oraz miejscach w Szkocji znajdziecie w poniższym linku.

Miasta i miejsca Szkocji

Skąd właściwie wzięła się nazwa Szkocja

Szkocja historia

Nazwa Szkocja oznaczała celtyckich mieszkańców północy i choć wywodzi się ona z okresu przed średniowiecza w ostateczności ugruntowała się nieco później, czyli w okresie późnego średniowiecza. Warto napomknąć również o innej celtyckiej nazwie Alba. Słowo Alba można interpretować w dwóch znaczeniach. Jednym z nich może być prehistoryczny termin sugerujący góry, może ono również oznaczać białe klify co prawdopodobnie mogło oznaczać że był to symbol Wielkiej Brytanii. Warto również pamiętać że słowo Alba nadal funkcjonuje do dziś, jest to jednak termin używany niezwykle rzadko.Jeśli zgłębilibyśmy źródła historyczne dowiedzielibyśmy się również o takiej nazwie jak Kaledonia i tutaj nazwa również wywodzi się od starożytności a chodzi konkretnie o celtyckie plemię, które może oznaczać dobre wody. Śledząc późniejsze czasy historyczne jesteśmy świadkami narodzin, królów i królowych takich jak: Maria Stuart, która przynajmniej w teorii powinna władać krajem już kilka dni po narodzinach, czy bohaterskich bojowników o wolność takich jak Willam Wallace, którego waleczne czyny przeszły do historii. Warto zapoznać się z tymi postaciami zanim udamy się do Szkocji.

Więcej o historii Szkocji, opowiedzianej w przystępny i ciekawy sposób dowiecie się z poniższego artykułu (link poniżej)

Historia Szkocji

Szkocja- informacje praktyczne

Szkocja informacje praktyczne

 

Każdy kto wybiera się do Szkocji powinien najpierw zapoznać się z informacjami praktycznymi, które bardzo przydadzą się oraz pozwolą zaoszczędzić czas, pieniądze i niepotrzebny stres. I choć ten magiczny kraj jest w pełni otwarty na turystykę oferując masę możliwości dla podróżnych, wliczając odpowiednie zniżki chociażby na transport to jednak jest wiele aspektów o których warto jest wiedzieć przed wyjazdem, chociażby takie jak: na co należy zwracać uwagę będąc w Szkocji, jaka jest pogoda w Szkocji, płatności kartą, godziny otwarcia sklepów, ceny artykułów oraz atrakcji, wynajem samochodów, jedzenie oraz wiele innych ciekawych informacji. Te oraz wiele innych ciekawych informacji umieściliśmy w jednym w artykule do którego przeczytania zachęcamy, jest to kompletny przewodnik dla wszystkich którzy wybierają się do Szkocji na wakacje, od tego artykułu warto jest zacząć przygodę w Szkocji, link poniżej

Szkocja informacje praktyczne

Co zwiedzić w Szkocji

Jeśli już wiemy co nieco o tym pięknym kraju, o jego początkach, jego historii, tradycjach, poznaliśmy także największe miasta oraz zapoznaliśmy się z informacjami praktycznymi przyszedł czas na tę najważniejszą i najbardziej ciekawą część czyli co zwiedzić w Szkocji .W tym temacie znajdziecie nie tylko najciekawsze atrakcje w miastach ale również poznacie przykładowe trasy objazdowe po Szkocji, dotrzemy do najbardziej unikalnych miejsc, przemierzymy góry, jeziora i doliny. Zwiedzimy najpiękniejsze zamki w Szkocji, odkryjemy również tajemnice najbardziej odległych szkockich wysp. To w tym temacie dowiemy się wszystkiego o tym co warto zobaczyć w tym pięknym kraju. W tę niesamowitą podróż zabierze was osoba, która przez ostatnie 12 lat przemierzała tę magiczną krainę, odkrawając co chwilę coś nowego i niezapomnianego. Przygotowaliśmy również kilka jedno, dwu i trzy dniowych wycieczek które pozwolą Wam zdecydować w którą część Szkocji warto się udać. A może będziecie mieli tyle czasu aby zwiedzić całą wyspę, możliwości jest sporo a wszystkie z nich znajdziecie w temacie poniżej:

Co zwiedzić w Szkocji

Tematyczne podróże po Szkocji

Jeśli chcielibyście poznać ten piękny kraj bardziej tematycznie, to oprócz wytyczonych przez nas tras możecie także wyruszyć śladami, szkockich zamków, wysp oraz whisky:

Najpiękniejsze zamki Szkocji

Najpiękniejsze wyspy Szkocji

Najlepsza Whisky w Szkocji

Szkocja kuchnia

Czym byłaby podróż po Szkocji bez doświadczeń smakowych, które pozwolą nam zapamiętać ten wyjątkowy kraj także i z tej strony. Zapraszamy w niezapomnianą podróż po szkockich smakach, szczegóły w temacie poniżej

Szkocja kuchnia

Kolejnymi tematami, które bardzo polecamy są związane z sekretnymi miejscami, które znaleźliśmy w Edynburgu i Glasgow, są to wyjątkowe artykuły, które umieściliśmy na stronie w postaci e-booków przeznaczonych prosto na Wasze telefony, musicie zobaczyć te miejsca koniecznie, szczegóły poniżej:

Sekretne miejsca w Edynburgu

Sekretne miejsca w Glasgow

Szkocja na dziko

Nie ma lepszej formy zwiedzania Szkocji niż ta z namiotem na plecach, dlaczego otóż: każdego dnia możemy być gdzieś indziej, kawa z widokiem na ocean i turkusową wodę a jutro widok na najwyższe szczyty Wielkiej Brytanii, brzmi ciekawie prawda. Ale czy wiecie że za grosze możecie sobie zarezerwować idealne miejsce z widokiem na jezioro w parku narodowym. A może macie ochotę na noc w jednym z wielu kamiennych domów, które stoją przez wami otworem i to zupełnie za darmo. Dla bardziej wymagających mamy setki pól kempingowych rozsianych malowniczo po najpiękniejszych zakątkach kraju. Jeśli chcielibyście rozpocząć przygodę z namiotem a może już macie doświadczenie i chcielibyście doświadczyć przygody w Szkocji to nasz przewodnik jest właśnie dla ciebie. Dowiecie się z niego jak przygotować się do takiej wyprawy, wspominamy także o kilku ważnych zasadach oraz podpowiadamy gdzie się zatrzymać, wszystko w jednym artykule, link poniżej:

Szkocja pod namiot

Regiony Szkocji

Kiedy opisaliśmy już te najważniejsze atrakcje, które warto zobaczyć w Szkocji, i kiedy wspomnieliśmy o różnych rodzajach wycieczek, począwszy od tych tematycznych a skończywszy na tych mniej znanych kolejnym podziałem, który zastosujemy w tym temacie będzie podział kraju z uwagi na jego okręgi. Pierwszy obszar o którym chcieliśmy napisać to region  południowo-wschodniej Szkocji. Tereny te określane są wspólnym terminem Lothian & Borders. Opisując ten region wybierzemy się w podróż od najbardziej zaludnionych części Szkocji, czyli mówimy tu o okolicach  Edynburga aż do rejonów przygranicznych. To co wyróżnia ten region to wieloletnie tradycje, kultura pochodząca wręcz ze średniowiecza oraz ciekawa historia.

Rejon południowo- wschodni

 

 

Region o którym mowa jestem malowniczy, wciśnięty pomiędzy górami i morzem docierający do brzegów Firth and Forth. Najważniejszymi atrakcjami w okolicy jest słynna kaplica Rosslyn, pełna wyjątkowych historii, legend a późnogotyckie rzeźbienia, które tu znajdziemy wręcz zachwycają. Polecam udać się także na zwiedzanie ciekawego Pałacu Królewskiego oraz kościoła świętego Michała, który znajdziemy w Linlithgow. Kolejnym obowiązkowym punktem wycieczki we wspomnianym rejonie jest słynne Queensferry. Znajdziemy tu potężny most kolejowy o konstrukcji stalowej, uchodzący za jeden z najpiękniejszych na świecie, a obecnie podziwiać go można w towarzystwie dwóch innych nowych budowli. Kolejnym ciekawym miejscem są pozostałości klasztoru benedyktyńskiego, który znajdziemy bliżej granicy z Anglią. A jeśli ktoś lubi zamki, a wiemy przecież że Szkocja słynie z zamków to polecamy rezydencje Roxbourghe, której dzieła sztuki są naprawdę imponujące. Kolejna propozycja jest skierowana do miłośników poezji i poetów, chodzi o posiadłość, która znajduje się w Abbotsford i która należała do najsłynniejszego szkockiego pisarza Waltera Scotta. Nasza ostatnia propozycja jeśli chodzi o te najważniejsze atrakcje w regionie to opactwo a także dom Marii Stuart królowej Szkocji, znajdziemy go w miasteczku Jedburgh. Przygotowaliśmy dla Was osoby  artykuł opisujący ten malowniczy zakątek Szkocji bardziej dokładnie, link poniżej

Szkocja południowo-wschodnia

Rejon Środkowej Szkocji

Docieramy do krainy pełnej kontrastów, obszaru, który swoim zachwytem i elegancją oczarowuje przyjezdnych ukazując przepiękne i dzikie krajobrazy Parku Narodowego Cairngorms, ale także zapraszając do siedziby książąt Atholl w zamku Blair czy ukazując nowinki technologiczne konstrukcji w Falklirk. Jednak tak naprawdę najważniejszym miastem tego regionu, jest historyczne miasto Stirling z przepiękną starówką i starym zamkiem w tle, od którego zaczniemy naszą opowieść.

Stirling

Miasto to pełniło bardzo ważną funkcję strategiczną, głównie za sprawą swojej lokalizacji. Mamy tu przecież bliskość morza oraz trudne ukształtowanie terenu na północy, a w przeszłości spora część tych terenów była błotnista a zatem nie do przejścia. Nie na darmo nazywano tę krainę wrotami północy. Tu także można było dostrzec przepaść pomiędzy bogatym południem a także sporo uboższą, lecz bardziej dziką północą. Jednak najbardziej strategicznym miejscem był oczywiście górujący zamek Stirling oraz tutejszy most o tej samej nazwie. Wyobraźmy sobie miejsce, które jako jedyne wyznacza trasę pomiędzy dzikimi obszarami niedostępnych gór, bagnistym terenem sięgającym aż do Argyll oraz morską arterię Forth. Na pewno przestanie was dziwić dlaczego wiele wojen miało miejsce właśnie tu. Ponadto oprócz wojen z Anglikami potyczki, toczyły się również pomiędzy lokalnymi społecznościami, zwłaszcza że mówiło się iż ten kto trzyma w garści Stirling ma się w zasięgu sporą część Szkocji.

Zamek Stirling

Warownia którą tu znajdziemy położona jest malowniczo na wygasłym wulkanie i znajduje się ona na wysokości 75 metrów. Pierwszych znaczących zmian w tym miejscu dokonał David I, który zamienił osadę w miasto, miało to miejsce w 1130 roku, choć zamek i jego obecną postać możemy podziwiać mnie więcej od okresu XIV- XVI wieku. Trzeba wspomnieć iż to właśnie tu koronowano Marię Stuart, a sam zamek jest w rzeczywistości kompleksem składającym się z różnych obiektów i co najważniejsze datowanych na różne epoki. Zwiedzając zamek otrzymujemy przewodnik, pełen ciekawostek opisujący także bogatą historią tego miejsca. Alternatywnie, można wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, która rozpoczyna się w przyzamkowej kawiarni. Na uwagę zasługuje wystawa zamkowa prezentująca najważniejsze wydarzenia, które miały tu miejsce, można także zwiedzić tutejszą Wielką Salę, Dziedziniec Zewnętrzny oraz tutejszy Pałac, datowany na 1540- 1542. Polecam także pooglądać tutejsze renesansowe zdobienia oraz pomieszczenia reprezentacyjne. Równie pięknie prezentują się także tzw: Głowy Stirling są to medaliony ( jest ich ok 56 ) ukazujące postacie bogów oraz akcenty związane ze starożytnością. Nieco dalej znajdziemy Dziedziniec Wewnętrzny oraz zbudowaną w 1594 roku Kaplicę Królewską stworzoną przez Jakuba VI. Nie zapomnijcie także odwiedzić Domu Króla, w której mieści się ciekawa kolekcja muzealna a także Ogrody Douglasa. Przygotowaliśmy dla Was specjalny przewodnik opisujący bardziej dokładnie zamek Stirling, jego historię a także ciekawostki, link do artykułu znajdziecie poniżej:

Zamek Stirling

Dodatkowo gdybyście chcieli zobaczyć więcej niż samo Stirling to polecam ciekawą wycieczkę, którą opisaliśmy osobno, dowiecie się z niej co można zobaczyć w okolicy Stirling oraz nieco dalej, link poniżej:

Wycieczka od Stirling aż do Aberdeen.

Szkocja forum

Na koniec zapraszam do poczytania ciekawych artykułów związanych z piękną Szkocją, na naszym forum w temacie Szkocja forum, tam również zapraszamy w razie jakichkolwiek pytań.

 

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?

Information

Find More  

Directory

Find More  

Articles

Find More  

Wzgórze Calton Hill- Edynburg

Wzgórze Calton Hill w Edynburgu- opis miejsca, historia, mapa, zdjęcia. Calton Hill jest prawdziwą ucieczką od zgiełku miasta a widoki towarzyszące tym, którzy się tu wdrapią wynagradzają trud wędrówki. Choć jeśli mam być szczery to wejście zajmuje od ok 5 do 10 minut, więc nie jest tak źle. Wzgórze wznosi się na wysokość zaledwie 103 metry, lecz to wystarczy żeby …

Continue reading  

Maria Stuart- królowa Szkotów

Maria Stuart- królowa Szkotów, jej tragiczna historia, opis wydarzeń w pigułce. Pozwólcie że opowiem wam co nieco o królowej Szkocji, Marii Stuart, która przynajmniej teoretycznie powinna rządzić państwem już kilka dni po urodzeniu, tak naprawdę rządziła ona krajem wiele lat później. Historia królowej przeplata się z konfliktami pomiędzy Szkocją a Anglią. Mała księżna na wskutek angielskich najazdów miała zostać uprowadzona, …

Continue reading  

Glasgow,Aberdeen,Dunnottar

Wycieczka po Szkocji – trasa: Spis treści  Stirling, Dundee, Pitlochry Kolejne miejsca, kolejna wyjątkowa podróż i kolejne przygody. Tym razem znów wyruszyliśmy z Glasgow i podążaliśmy na północny zachód. Kilka miejsc odwiedziliśmy ponownie, zostały one opisane w innej wycieczce, mowa oczywiście o: Stirling, Dundee, Pitlochry oraz zamku Blair.  Podążyliśmy autostradą M80, minęliśmy Stirling następnie Perth a naszym pierwszym przystankiem był …

Continue reading  

Glasgow- Stirling- Perth-Blair Castle-Aviemore-Dundee- St Andrews

Spis treści  Wycieczka po Szkocji – trasa: Stirling, Perth, zamek Blair, Aviemore, Dundee, St Andrews, Forth bridge, Edynburg. Kolejna trasa prowadziła nas z Glasgow na północny wschód a naszym pierwszym przystankiem było miasteczko Stirling.  Kameralne miejsce, mniej zatłoczone niż Edynburg choć z równie ciekawym zamkiem, wąskimi uliczkami oraz bogatą historią.  Zamek Stirling Historia Malowniczo położony na wulkanicznej skale zamek dominuje …

Continue reading  

Glasgow, Fort William, Loch Ness,Sanna Bay

Spis treści Wycieczka 5 Glasgow, Glencoe, Fort William, Sana Bay Kolejna podróż i kolejne wspaniałe wrażenia, tym razem udaliśmy się dalej na północ. Pamiętacie pierwszą wycieczkę do Glencoe, to właśnie w tym kierunku udaliśmy się ponownie, tym razem jeszcze dalej. Tak więc pozwólcie że ograniczę się jedynie do opisu trasy od Glencoe w górę. Trasa ta będzie miała kilka wariantów, …

Continue reading  

Glasgow-Troon, Ardrossan,Largs,Greenock

Spis treści Wycieczka po Szkocji:  Troon i zachodnie wybrzeże Kolejna wycieczka również rozpoczyna się z Glasgow i prowadzi w kierunku tym razem północno-zachodnim. Wspólnym elementem wycieczki, z trasą o której wspomnieliśmy w poprzednim artykule ( wycieczka 2) jest autostrada M77, która patrząc na mapę dosłownie przechodzi w A77  prowadząc na wybrzeże, a tam naszym przystankiem jest malownicze miasteczko Troon, mieszczące …

Continue reading