Szwajcaria

Miejsce do którego zabieramy was tym razem jest skąpane w alpejskich szczytach, niekiedy pokryte śniegiem przez większość część roku. Szwajcaria zachwyca każdego majestatycznymi szczytami, krajobrazami, szlakami turystycznymi, które zachwycają o każdej porze roku. Różnorodność, którą tu znajdziemy wręcz imponuje. W tym pięknym kraju mówi się czterema językami, znajdziemy tu nie tylko jedne z najwyższych szczytów górskich Europy, ale również tętniące życiem duże miasta, małe wioseczki, jeziora, lodowce i te wyjątkowe krajobrazy, których próżno jest szukać gdziekolwiek indziej. Szwajcaria to również wyjątkowo bogaty kraj jeśli chodzi o status gospodarczy a co za tym idzie z punktu widzenia turysty, może okazać się że jest drogim krajem. Nie oznacza to wcale że nie można zwiedzić tego kraju tańszym kosztem, można a nawet trzeba a my w sporej części tego przewodnika podpowiemy jak to zrobić. Witamy w świecie zegarków, czekolady, fondue a nawet jodłowania, witamy w Szwajcarii.

Spis treści

Szwajcaria

Szwajcaria opis ogólny

Szwajcaria to kraj stosunkowo mały a jednak bardzo bogaty zarówno kulturowo jak i kwestii różnorodności krajobrazów. Kraj, który nie znacznie przekracza 40 tysięcy km kwadratowych zamieszkuje ponad 7 miliony na mieszkańców. Szwajcaria otoczona jest przez największe kraje Europy będąc idealnym miejscem na wakacje o każdej porze roku. Możemy się tu dostać zarówno z Włoch jak i z Francji a także z Austrii czy Niemiec. Kraj ten podzielony jest na 26 regionów a każdy z nich działa na zasadzie samodzielnej komórki posiadającej autonomię w wielu istotnych sprawach dotyczących swoich regionów. Stolicą kraju jest Berno a największe z miast to: Zurich, Bazylea, Genewa i Lozanna.

Ja zwiedzić Szwajcarię tanim kosztem

Jak tanio dotrzeć do Szwajcarii samolotem
Do Szwajcarii możemy się dostać na wiele sposobów, można przyjechać tu samochodem, można przylecieć a jedne z najtańszych możliwości lotniczych to lot z naszej stolicy, gdzie cena za bilet waha się od 250 zł wzwyż, pamiętajmy tylko aby nabyć bilety w stosunkowo wcześnie. Cena za standardowy bilet oscyluje w granicach 400 zł oczywiście jeśli zdecydujemy się na dłuższą podróż do Szwajcarii bądź pojedziemy tam zimą musimy doliczyć bagaż rejestrowany a to również koszt powyżej 130 zł w zależności od linii lotniczych. Można również pokusić się o lot do Zurychu z Krakowa ale tutaj za lot zapłacimy zapłacimy nieco więcej, ponieważ linie w Krakowie są obsługiwane przez Swiss, dlatego  cena może wynieść nawet 560 zł, podobnie sprawa wygląda z Gdańska. Osobiście polecam loty z Warszawy do Genewy, obsługiwane przez EasyJet, tutaj za bilet możemy zapłacić nieco ponad 200 zł a warto ponieważ Genewa jest idealnym miejscem jako baza wypadowa zarówno do Szwajcarii jakiej do pięknego Chamonix we Francji. Ponadto Genewa  posiada bardzo dobrze rozbudowany system połączeń kolejowych a stacja kolejowa znajduje się tuż przy terminalu, nie trzeba nawet opuszczać budynku aby dotrzeć do pociągu, to nieoceniona wygoda. Możemy stąd dotrzeć do niemalże każdego zakątka Szwajcarii i nie tylko.
Gdybyście chcieli polecieć do Bazylei tutaj również możemy pokusić się o lot z Warszawy dzięki tanim liniom Wizzair. Dla tych którzy mieszkają w UK i chcą dostać się do Szwajcarii to polecam loty z Londynu, dostaniemy się do praktycznie każdego zakątka Szwajcarii z Edynburga dostaniemy się z Easyjet do Genewy za grosze a także Ryanairem do Mediolanu a stamtąd możemy udać się  pociągiem do Tirano i stamtąd do Szwajcarii.
Jak dotrzeć samochodem do Szwajcarii
Uśredniona odległość pomiędzy naszym krajem a Szwajcarią wychodzi około 1100, 1200 km. Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem byłaby podróż autostradami przez Niemcy , koszt takiej trasy to ponad 500 zł, jeśli zdecydujemy się na podróż większą grupą ludzi wówczas te koszty są oczywiście proporcjonalnie niższe. Do tego dochodzi koszt winiety, o którym wspominamy w tym temacie, jeśli oczywiście będziecie podróżować po Szwajcarii autostradami.
Jak taniej przemierzyć Szwajcarię samochodem

Kolejna ciekawa porada tym razem dla zmotoryzowanych.

 • Otóż jeśli zamierzacie wypożyczyć auto w Szwajcarii można polecieć tanimi liniami do Lyonu, wypożyczyć tam samochód a następnie pojechać do Szwajcarii, zwiedzając przy okazji przepiękne francuskie Chamonix i jego najwyższy szczyt Europy Mont Blanc a następnie podążyć drogą D1506 przez Trient do Martigny a z tamtą drogą E62 prosto do Visp.
 • Okolice Visp  to najlepsza baza wypadowa do Zermatt oraz prawdziwej perły Szwajcarii którą jest Saas-Fee. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc jakie widzieliśmy w Szwajcarii, które opisaliśmy w osobnym temacie do którego przeczytania gorąco zachęcam szczegóły tutaj
Trasa pomiędzy Zermatt, Saas Fee a Grindelwald- samochodem

 • Cała ta okolica jest pełna wyjątkowych dolin, przepięknych wiosek ukrytych gdzieś pomiędzy szczytami gór, można się tu zatrzymać na wiele dni eksplorując całą tę okolicę. Jeśli zdecydujemy się zostać w Szwajcarii dłużej wówczas możemy pokusić się o podróż do przepięknego Grindelwald, aby tam dotrzeć z okolic Visp musimy podążyć drogą przez Brick, my natomiast mamy dla was lepszą propozycję. Otóż udając się doliną do Blatten po drodze znajdziemy specjalny pociąg, który dosłownie przewiezie wasz samochód (stacja znajduje się na tej trasie, przed Alpigen i zawiezie Was aż do Kandersteg) do Kandersteg a stamtąd możemy dostać się w okolice Grindelwald, jest to droga na skróty ( zyskujemy prawie cały dzień). Niestety przewożenie samochodu też trochę kosztuje, szczegóły tutaj
Winiety na podróże autostradami
Wszyscy którzy zdecydują się na podróż samochodem w Szwajcarii podróżując autostradami są zobowiązani do wykupienia tak zwanej winiety.Taka winieta jest ważna od 1 grudnia poprzedzającego roku do 31 stycznia następnego roku. Pamiętajmy że jeżeli będziemy korzystać z przyczepy np: kempingowej należy dokupić dodatkową winietę. Opłaty uiszcza się z góry, można ją także dostarczyć na adres lub odebrać na lotnisku w Zurychu w Genewie czy Bazylei. Możemy ją także nabyć na granicy- 40 franków (nie trzeba kupować winiet, jeśli podróżujemy drogami lokalnymi)- poleca się jeździć drogami lokalnymi wyłącznie jeśli mamy dużo czasu, pamiętajmy jednak że drogi lokalne to więcej pieniędzy na paliwo, natomiast zimą wiele dróg lokalnych jest zamykanych, zaleca się również auto, które poradzi sobie w prawdziwych warunkach zimowych. Nie zapominajmy również o łańcuchach na kołach.
 • Paliwo w Szwajcarii jest drogie ( bieżące ceny paliw w Szwajcarii znajdziecie – tutaj
Użyj BlaBlaCar 
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem podczas zwiedzania w Szwajcarii to transport dzielony, mamy dla was ciekawe rozwiązanie. Można skorzystać z usługi dzielenia się przejazdem, przyłączając się do osób które właśnie wybierają się do celu naszego przeznaczenia. Oczywiście zalecamy ostrożność. Najlepiej aby podróżować w grupie, nie samemu a także trzeba mieć na uwadze fakt że zaplanowane trasy bardzo często są usuwane z uwagi na zmianę planów osoby posiadającej samochód. Niekiedy rezygnacja może wam się przytrafić nawet kilka dni przed wyjazdem i wtedy może pojawić się duży problem.
Jak jeździć pociągiem po Szwajcarii taniej
 • Bilety grupowe i w weekendy również są tańsze.
 • Half fare travel card kosztuje 185 Franków ale upoważniona do 50% zniżek, jeśli zamierzacie podróżować pociągiem dość dużo może się to opłacić. A jeśli mamy mniej niż 25 lat owa karta kosztuje 120 Franków.
 • Kolejna ciekawa zniżka (Seven25 Travelcard) również dotyczy osób poniżej 25 roku życia, możemy podróżować pomiędzy 7:00 wieczorem a 5:00 rano pociągami drugiej klasy, Koszt miesięczny takiej kosztuje tylko 39 Franków.

Oficjalna strona

Szwajcaria autobusem

Jeśli zdecydujemy się na podróże po Szwajcarii autobusem to musimy nauczyć się najpierw je rozróżniać na regionalne i na autobusy miejskie.Te pierwsze są koloru żółtego i należą do poczty, firma wyszła z założenia że przewożąc pocztę można również przewozić ludzi i takie połączenie wydaje się mieć w tym kraju sens. Drugie autobusy koloru niebieskiego to autobusy miejskie.Oprócz tego bardzo często można skorzystać Flixbusa jeśli zarezerwujemy go stosunkowo wcześnie możemy liczyć atrakcyjne ceny. Strony przewoźników znajdziecie poniżej:

Post Bus oraz Flixbus

Jak zaoszczędzić na jedzeniu

Kolejna cenna rada to jak oszczędzić na jedzeniu. Podróżując do kurortów lub małych wiosek jedzenie jest tam bardzo drogie, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup jedzenia w puszkach, szczególnie takiego jedzenia które może posłużyć jako kompletny obiad, oczywiście przy założeniu że mamy wykupiony duży bagaż. Artykuły spożywcze na śniadanie lub  obiad można kupić w supermarketach, natomiast restauracje bary i kawiarenki zostawiłbym na herbatę kawę czy lampkę wina lub piwo czy inne drinki. Możemy także zajrzeć do sklepów ( ASS-Bar) gdzie kupimy jedzenie mniej świeże ale jeszcze zdatne do jedzenia, np z dnia poprzedniego.

Jak kupić taniej alkohol

Alkohol jest trunkiem drogim a w Szwajcarii za piwo zapłacimy około 8 $ koszt butelki wina oscyluje pomiędzy 10 a 25 dolarami dlatego warto korzystać z barów ale hotelowych nie restauracji ponieważ są one dużo droższe. Ponadto pamiętajmy o słynnych happy hours, wówczas cena za alkohol spada znacząco. Alternatywnie polecamy kupić alkohol w supermarketach, tutaj zapłacimy za ten trunek około 3 $. Główne hipermarkety w Szwajcarii to: Spar, Migros i najdroższy z nich Coop.

Gdzie zjeść taniej

W Szwajcarii nie jedzą zbyt dużo mięsa z dwóch powodów. Po pierwsze chodzi o to aby ograniczyć zabijanie zwierząt, dlatego władze zdecydowały się na wysokie ceny, które mają odstraszyć od spożywania mięs. Ponadto jeśli już zdecydujemy się na posiłek na zewnątrz to znaczy w restauracjach lub kawiarniach polecamy zrobić to w porze lunchu, wówczas za posiłek możemy zapłacić do około  20 $. Poleca się także restauracje etniczne na przykład: chińskie lub indyjskie, wówczas zapłacimy za posiłek znacznie mniej. Niestety w takim przypadku nie doświadczymy lokalnej kuchni. Można także zamówić specjalności dnia, wychodzi taniej. Zamiast kupować wodę można przynieść butelkę do napełnienia, ponieważ woda z kranu w Szwajcarii jest zdatna do picia, można więc zaoszczędzić sporo grosza.

Ile wynosi budżet dzienny osoby podróżującej z plecakiem

Przykładowy budżet dla osoby podróżujące z plecakiem wynosi mniej więcej 70 do 110 $ na dzień.W tej cenie  wliczone jest łóżko w hostelu oraz własne gotowanie lub korzystanie z nie do końca zdrowego jedzenia, na przykład z fast foodów. W cenę nie jest uwzględniony transport oraz woda, którą możemy nabyć za darmo z kranu. Oczywiście cena hosteli jest również uzależniona od lokalizacji, w niektórych miejscach może być dużo drożej chociażby w Saas-fee, Zermat czy St Morris. Przy nieco wyższym budżecie  w granicach 250 franków szwajcarskich można do powyższego budżetu dodać kilka wycieczek pomiędzy miastami lub doliczyć do tego ceny kilku atrakcji. Gdybyśmy jednak chcieli skosztować z odrobiny luksusu na przykład jedząc w restauracjach, śpiąc w hostelach ale o wyższym standardzie a także posiadając pewnego rodzaju elastyczność w podróżowaniu musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 490 franków na tydzień. Oczywiście nasze podsumowanie cenowe jest podsumowaniem bardzo ogólnym. Cena tygodniowego pobytu może różnić się w zależności jak już wspomnieliśmy od regionu Szwajcarii o tego z jak dużym wyprzedzeniem wykupimy zarówno pociąg bądź samochód oraz zakwaterowanie a także z jakich wycieczek będziemy korzystać. Ponadto będąc w większych miastach w Szwajcarii mamy więcej możliwości wyboru jeśli chodzi o jedzenie zarówno w restauracjach jak i supermarketach dlatego planując wakacje po Szwajcarii musimy wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności i miejsca w których będziemy i bazując na swoim planie obliczyć wydatki jakie będziemy musieli ponieść.

Jak znaleźć tani nocleg w Szwajcarii
 • Warto korzystać z hosteli lub z airbnb
 • A dlaczego by nie zatrzymać się taniej w jednym z wielu lokalnych gospodarstw agroturystycznych, można także pokusić się o spanie w stodole na sianie, tak dosłownie jest to bardzo tania opcja noclegu w Szwajcarii, szczegóły znajdziecie poniżej

Spanie za grosze w Szwajcarii

 • Kolejna propozycja dotyczy noclegów w schroniskach młodzieżowych lub górskich, ceny w takich miejscach rozpoczynają się od 25 franków, szczegóły znajdziecie tutaj

Wynajem roweru oraz samochodu w Szwajcarii na czas

Przebywając w większych miastach w Szwajcarii możemy skorzystać z wynajmu rowerów i samochodów na czas, polecamy ściągnąć aplikację PubliBike lub Mobility

Korzystaj z Couchsurfingu 
Bardzo popularna usługa, która bazuje na tym że korzystamy z noclegów u miejscowych zupełnie za darmo, taka strategia pozwoli wam zaoszczędzić bardzo dużo, zwłaszcza że zakwaterowanie w Szwajcarii jest bardzo drogie .Zalecamy jednak ostrożność oraz pamiętajmy aby szukać takiego zakwaterowania dużo wcześniej.
Inne cenne porady jak zaoszczędzić zwiedzając Szwajcarię
 • Podróżując po miastach w Szwajcarii taksówką polecamy użyć Ubera, szczególnie będąc w Bazylei, Genewie lub Zurychu w przeciwnym razie koszt taksówki będzie bardzo wysoki
 • Transport publiczny zarówno w miastach i miasteczkach to autobusy, tramwaje czy kolejki linowe a także pociągi. Są one bardzo dobrze skomunikowane a koszt przejazdu w jedną stronę oscyluje zazwyczaj od dwóch 2,5 do 5 Franków, choć czasami transport jest darmowy, wspomnimy o tym nieco poniżej. Oczywiście cena jest uzależniona od strefy lub czasu trwania przejazdu.
 • Jeśli wiemy że za transport w miesiącu wydamy więcej niż 240 Franków można pokusić się o kupno specjalnych kart umożliwiających tanie przejazdy, więcej o kartach zniżkowych znajdziecie w temacie poniżej
Karty zniżkowe w Szwajcarii zarówno do przejazdów po kraju jak i te związane z atrakcjami i transportem w miastach

Swiss travel pass
 • Idealna karta dla tych, którzy zwiedzając Szwajcarię będą bardzo dużo podróżować i zwiedzać dużo atrakcji.
 • Karty dostępne są w formie 3,4,8 lub 15 dniowej. Nabycie karty upoważnia nas do nieograniczonych podróży po Szwajcarii pociągiem, autobusem, transportem publicznym po miastach oraz statkiem.
 • Jeśli mamy malucha do 6 roku życia podróżuje on bezpłatnie, natomiast dzieci do 16 roku życia podróżują również za darmo ale w towarzystwie jednego z rodziców. Bez rodziców dzieci płacą kwotę 50% biletu. Ponadto karta umożliwia bezpłatny wstęp do ponad 500 muzeów i jest ona dostępna zarówno w postaci e-biletu jak i wersji drukowanej.
 • Koszt takiej karty na 3 dni to 186 £ 4 dni 225 £ 8,334 i 15 dni 410 £ jeśli zdecydowaliśmy się na podróże pierwszą klasą wówczas 3 dni kosztować będą 295 £ 4 dni 358, 8 dni 530 i 15 dni 648.
 • W chwili obecnej to znaczy kwiecień 2020 jeśli zdecydujemy się kupić wspomnianą kartę wraz z wycieczką na dach Europy otrzymamy kupon o wartości 50 Franków.
 • Można także nabyć tę samą kartę, tyle tylko że z możliwością zmiany wybranych dni podróży, które dają nam możliwość wolnego wyboru w czasie rzeczywistym, przy czym karta z taką możliwością jest nieco droższa. Oficjalną stronę karty znajdziecie poniżej:

Swiss Travel pass

Swiss Half Card
Fajna karta, daje nam bardzo dużo możliwości jeśli chodzi o pociągi, autobusy, łodzie nie wspominając już o transporcie publicznym w miastach. Jest ona ważna miesiąc czasu i upoważnia nas do 50% zniżki, wliczając większość dostępnych tras górskich. Zniżki nie dotyczą dzieci, ponieważ jak wspomnieliśmy podróżują one za darmo do 16 roku życia w towarzystwie dorosłych a samemu już mają zniżkę 50%.
Tell pass Central Switzerland
Karta dostępna jest jako bilet papierowy i uprawnia nas do nieograniczonych podróży pociągiem, autobusem, kolejkę górską, statkiem po całej Szwajcarii środkowej. Karnety są dostępne na 2, 3, 4, 5 i 10 dni i ważne są one przez cały rok. Cena karty obejmuje drugą klasę a koszt dwudniowej karty to 88 £, trzydniowa kosztuje 112, czterodniowa 128, pięciodniowa 136 a 10-dniowa 176.
Regional -Pass Bernese Oberland
Ta karta pozwala na nieograniczone podróże w okręgu berneńskim i dotyczy podróży pociągiem, autobusem, statkiem a także kolejkami górskimi i liniowymi. Chodzi konkretnie o 15 kolejek, które są wliczone w cenę karty. Karty są dostępne na 3,4,6,8 i 10 dni i można z nich korzystać od 19 kwietnia do 31 października 2020 roku. Cena dwudniowego karnetu to 88 funtów (trzydniowy), 112 czterodniowy, 128 pięciodniowy, 136 10-dniowe przejazdy.
Karty zniżkowe w miastach
Zurych 
Na wszystkich którzy będą w Zurychu i zdecydują się na nabycie zurich czeka wiele korzyści, oto najważniejsze z nich:
 • Nieograniczona podróż tramwajami, pociągami, autobusami, statkami w drugiej klasie po mieście i jego okolicach wliczając w to kolejkę linową.
 • Mamy także możliwość podróży za darmo z krótkimi rejsami po rzece a także bezpłatne i zniżkowe wstępy do 43 muzeów a także 50% zniżki na wycieczkę po starym mieście.

Kartę można nabyć w jednym z wielu punktów sprzedaży w mieście a ceny za 24 godziny to: 27 franków, za 72 godziny 53 franki, dzieci natomiast 24 godziny 19 franków, 30 franków 72 godziny.

Geneva travel card
 • Jeśli zdecydujemy się zatrzymać bądź to w hotelu bądź hostelu lub nawet w schronisku młodzieżowym na terenie Genewy to mamy prawo do otrzymania karty transportowej, która upoważnia nas do darmowych podróży. Możemy wówczas korzystać z całego transportu publicznego po terenie Genewy zupełnie za darmo.
 • Podróżując z lotniska pamiętajmy aby skorzystać z biletu upoważniającego do 80 minutowego darmowego biletu z lotniska, który możemy otrzymać bezpłatnie,wystarczy zapytać się osoby pracującej przy kasach lub w informacji, personel lotniskowy jest dobrze poinformowany odnośnie zniżek dla turystów.
 • Jeżeli chodzi o kartę przeznaczoną do zwiedzania to nazywa się ona Genewa city pass, i kosztuje ona 24 godziny 26 franków, 48 godzin 37 a 72 godziny 45 franków. Karta upoważnia do wejścia do ponad 50 atrakcji wyliczając rejsy po jeziorze oraz wiele innych bezpłatnych lub zniżkowych atrakcji. Całą listę dostępnych atrakcji znajdziecie poniżej:

Oficjalna strona karty 

Bazylea travel pass
Tutaj również podczas zameldowania powinniśmy otrzymać kartę, aby korzystać z transportu publicznego za darmo, mamy również dostęp do sieci WiFi oraz zniżkę 50% do muzeów a także do zoo, teatru brazylijskiego i wielu innych atrakcji. Ale i to nie wszystko, zniżkę otrzymamy także na 2 godzinną wycieczkę autobusem krajoznawczym,trasę pieszą po starym mieście a także na rejsy. A jeśli chcielibyśmy wypożyczyć rower to zapłacimy za niego 20 franków dziennie.

Najpiękniejsze miasta Kraju

Genewa

Proponujemy rozpocząć zwiedzanie Szwajcarii od pięknej Genewy, pomimo tego że nie jest to największe miasto w Szwajcarii może posłużyć ono idealnie jako baza wypadowa, głównie dzięki bardzo dobrym połączeniom zarówno lotniczym jak i komunikacji naziemnej. Do Genewy dostaniemy się tanimi liniami lotniczymi z wielu europejskich miast a bilety są naprawdę tanie. Po przybyciu na lotnisko już z samego terminala można przesiąść się bezpośrednio na pociąg i udać się albo do Genewy albo w różne inne części Szwajcarii. Oczywiście jak najbardziej polecamy aby rozpocząć zwiedzanie od pięknej Genewy, która położona jest malowniczo obok Jeziora Genewskiego oraz w pobliżu wyjątkowo pięknej fontanny. W mieście czeka na turystów zabytkowe centrum, znajdziemy tu dużą ilość atrakcji, restauracje i aż 40 muzeów do wyboru.

Więcej atrakcji z Genewy znajdziecie w naszym mini przewodniku

Lucerna

Lucerna to kolejna propozycja i kolejna baza wypadowa, tym razem dla tych którzy zamierzają zwiedzać Alpy. Będąc w mieście polecamy wybrać się bądź to kolejką, bądź którymś ze szlaków na szczyt góry Pilatus, to z niej możemy dostrzec najpiękniejsze widoki na Alpy. Jeśli nie jesteście zaprawionymi w boju piechurami a chcielibyście dostać się na szczyt którymś ze szlaków to polecamy jego północną stronę, tam są one łatwiejsze.

Więcej atrakcji Lucerny

Bazylea

Kolejna propozycja to wizyta w Bazylei, warto jednak udać się tutaj aby obejrzeć jeden z najbardziej wyjątkowych festiwali w kraju, chodzi o wiosenny karnawał w Fasnacht. Mieszkańcy w ten wyjątkowy sposób witają wiosnę a wraz z nią ciepłą pogodę. Festiwale rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek (po środzie popielcowej). Możemy znaleźć tu mieszkańców przebranych w ciekawe stroje, paradujących po mieście w towarzystwie lokalnych zespołów. Podczas trwania festiwalu zarówno bary jakie restauracje są otwarte przez kilka dni.

Więcej o festiwalu

Oczywiście atrakcji w mieście jest co niemiara i każdy bez wątpienia znajdzie tu coś dla siebie. Począwszy od wyjątkowej i różnorodnej kuchni aż po spływy wzdłuż rzeki Ren. Ciekawostką są również stosunkowo nowe muzea zlokalizowane w historycznym centrum miasta nie wspominając już o pięknych katedrach. To największe miasto Szwajcarii po Zurychu i Genewie posiada wyjątkowo dobrze zachowane średniowieczne centrum, dlatego przechadzając się wąskimi uliczkami miasta polecamy aby po rozglądać się dookoła, bowiem budynki mieszczańskie zlokalizowane w centrum kryją wiele ciekawych historii o których wiedzą nieliczni. Bazylea uchodzi również za miasto o walorach naukowych i handlowych. Miasto jest także przepełnione wyjątkowymi restauracjami, barami czy kawiarniami i pomimo tego że jest tu bardzo drogo to można znaleźć miejsca gdzie może być taniej. W samym mieście działa ponad 30 Muzeów oraz galerii sztuki. Nie zapominajmy także o słynnym Bazyliszku, którego w różnych postaciach możemy znaleźć w całym mieście, zarówno na fontannach jak i na elewacjach budynków. Czy to od jego nazwy powstała nazwa miasta, a może od prastarych dokumentów rzymskich, gdzie podobne słowo widnieje na starych kartach ksiąg, tego nie wiemy, my skłaniamy się ku legendzie mówiącej o tym że kiedyś zamieszkiwał to miejsce właśnie on.

Jeśli zdecydujemy się na wizytę w Bazylei, to polecamy zakupienie lokalnej karty, która pozwala sporo zaoszczędzić jeśli mamy zamiar zwiedzać dużo, szczegóły zarówno karty jak i miejsc, które są wliczone w cenę karty znajdziemy poniżej:

BaselCard

Jak atrakcje są wliczone w cenę karty

Zobaczcie także:

Najważniejsze atrakcje miasta

To wyjątkowe miasto może także posłużyć jako baza wypadowa, przygotowaliśmy dla Was bardzo ciekawy plan dwu tygodniowej wycieczki po Szwajcarii rozpoczynając podróż właśnie od Bazylei, szczegóły poniżej

Relacja z podróży po Szwajcarii

Gallen

Kolejna propozycja którą chcielibyśmy polecić to obszar związany z wyjątkowymi muzeami, znajdziemy tu wyjątkową architekturę i pomimo tak ciekawych walorów turystycznych o dziwo nie znajdziemy tu zbyt dużo przyjezdnych, jak to ma miejsce innych miastach Szwajcarii. Gallen cechuje również miła atmosfera, głównie za sprawą dużej liczby studentów oraz za sprawą luźnego stylu życia. Najważniejszą perełką regionu jest oczywiście barokowa katedra, tutejsze opactwo oraz biblioteka, w której znajdziemy prawie 170 000 dokumentówNiektóre z nich  pisane ręcznie i mają ponad tysiąc lat.

Zurych

Oczywiście nie można zapomnieć o pięknym i zarazem kosmopolitycznym w mieście Zurich, mieście który szczyci się wyjątkowymi barami, restauracjami a także wyjątkowo bogatym życiem nocnym.Okolica miasta jest również urocza, znajduje się tu jezioro oraz pobliskie góry, tutaj także możemy znaleźć studentów z różnych części świata. Miasto gości także wielu artystów a w wąskich uliczkach możemy dostrzec ich sztukę. Zurych jest także miastem młodych ludzi siedzących nad jeziorem przy zimnym piwku, w tym mieście nie można się nudzić. Więc informacji o tym wyjątkowym mieście przeczytanie z osobnym artykule, szczegóły poniżej:

Zurych forum

Najważniejsze atrakcje miasta

Najpiękniejsze miejsca w Szwajcarii 

Szafuza i okoliczny wodospad Rheinfall

A co powiecie na wizytę w średniowiecznym zamku, gdzie możecie się zatrzymać na noc i w dodatku w przystępnych cenach, w środku znajduje się schronisko udostępniające miejsca noclegowe. Polecamy także aby wybrać się na odpoczynek i piknik z widokiem na jeden z największych wodospadów Europy, wystarczy wybrać się na wycieczka statkiem ,dzięki czemu mamy możliwość zbliżyć się bardzo blisko do samego wodospadu.Szafuza jest idealną bazą wypadową na zwiedzenie zarówno zamku jaki wodospadu. Oprócz wspomnianej możliwości płynięcia statkiem można również obejrzeć ów wodospad z punktów widokowych, które ulokowane są na zamku. Wejście na zamek jest darmowe, płaci się za wejście na platformę, 5 Franków za osobę, 3 za dzieci do lat 15. Tak więc mamy kilka możliwości aby zwiedzić zarówno wodospad jak i sam zamek. Z jednej z platform widać wodospad najpiękniej, natomiast statki można dostrzec niejako z drugiej strony, podpływają one prawie pod sam wodospad.

Video w wyprawy statkiem w pobliże wodospadu

Grindelwald i okolice

Wioska Eger Grindelwald leży malowniczo w oberlandzie berneńskim, krajobraz który występuje w tym rejonie wręcz zachwyca a mnóstwo atrakcji, które będą Wam towarzyszyć powoduje że wakacje w tym miejscu to strzał w dziesiątkę. Oczywiście prawdziwą perełką tego miejsca jest oczywiście góra Eiger, niemalże przyklejona do krajobrazu wioski, jest ona nieodzownym elementem tego miejsca. Obecnie okręg ten jest jeszcze bardziej dostępny dla turystów, głównie za sprawą budowy dróg i kolei, które pod koniec 19 wieku otworzyły zupełnie nowe możliwości turystyki zimowej w tym miejscu. Kolejnym przedsięwzięciem była budowa kolejki linowej, która dziś prowadzi aż do najwyżej położonego dworca kolejowego w Europie, tam też możemy dotrzeć do słynnego dachu Europy Wspomniany okręg jako region narciarski oferuje 160 km tras 30 wyciągów, którymi dostaniemy się na okoliczne szczyty, a jeśli rozszerzymy naszą trasę narciarską do regionu Jungfrau to możemy dotrzeć prawie na 3000 m. Bez apelacyjną nartostradą regionu jest trasa Lauberhorn koło Wengen, spopularyzowana przez turniej Pucharu Świata. Zatrzymując się w okolicy Grindelwald  nie zapominajmy również o tym że w okolicy znajduje się prawie 300 km szlaków spacerowych a najpiękniejsza z nich to bez wątpienia trasa prowadząca  wzdłuż jeziora Bachalpsee do górskiego hotelu Faulhorn, a następnie do Schynige Platte.

Oczywiście pobyt w tym rejonie powinien być połączony ze zwiedzaniem słynnej doliny Lauterbrunnen oraz przepięknych malowniczych wiosek ulokowanych na szczycie klifów otaczających wspomnianą dolinę, mowa oczywiście o wiosce Murren, Gimmelwald i miasteczku Wengen, którą opisaliśmy poniżej.

Przykładowa wycieczka Interlaken- Grindelwald-Lauterbrunnen-Murren- Gimmelwald-Wengen-Dach Europy- Interlaken

Jeśli zdecydujemy się odwiedzić słynne Grindelwald  nie zapominajcie o jednej z najpiękniejszych dolin w Szwajcarii, mowa oczywiście o Lauterbrunnen. Musimy tylko pamiętać o tym że docierając do tego miejsca po obu stronach w wysokich klifów znajdują się dwie wioski i miasteczko, które trzeba zwiedzić, jedno z nich, najbardziej klimatyczne to Murren, nieco dalej znajdziemy Gimmelwald, inne z kolei ulokowane na przeciwległym klifie to Wengen. Zakwaterowanie w tym rejonie jest bardzo drogie, ceny zaczynają się mniej więcej od 100 euro za noc, poza dwoma bądź trzema hotelami, które są nieco tańsze, ale trzeba zarezerwować pokój z dużym wyprzedzeniem. Ciekawym pomysłem jest zatrzymanie się nieco dalej od  Lauterbrunnen, choć w tej samej dolinie, może być znacznie taniej. Jeśli zdecydujemy się na nocleg w Murren musimy pamiętać że aby dostać się na górę musimy skorzystać z kolejki która jest również płatna ( nie ma zniżki na kolejkę jeśli zatrzymamy się w wiosce na górze). Kolejki do Murren są dwie. Jedna prowadzi od Lauterbrunnen natomiast druga kursuje z malowniczego Gimmelwald. Tymi wyciągami dostaniemy się do Murren, natomiast w przypadku Wengen można się dostać na górę kolejką lub pociągiem, w Wengen znajdziemy również tańsze pokoje niż w Murren, choć ceny są również dość wysokie. Wspomniane miejsca to obowiązkowe przystanki podczas eksplorowania Grindelwald, jeśli mamy samochód możemy zatrzymać się gdzieś w okolicy Interlaken jest to idealna baza wypadowa zarówno do zwiedzania Lauterbrunnen jak i Grindelwald. W tym rejonie znajduje się również słynny dach Europy z pięknym lodowcem, niestety koszt dojazdu do tego miejsca jest również bardzo wysoki. Dlatego jeśli mamy bardzo ograniczony budżet a dysponujemy samochodem możemy zatrzymać się w okolicy Interlaken i tam skoczyć na jeden dzień do Murem Gimmelwald i Wengen a kolejnego dnia możemy zwiedzić Grindelwald. Taki sam scenariusz polecamy również tym, którzy dotrą  do Interlaken pociągiem, bowiem połączenia są w miarę tanie i można dotrzeć do wszystkich wspomnianych miejsc szybko i komfortowy sposób.

Plan wycieczki:

Można zatrzymać się w okolicach Grindelwald lub Interlaken i przyjechać aby zwiedzić okolicę w przeciągu jednego dnia, przybywając wcześnie rano. Docieramy na sam dół doliny, następnie bierzemy kolejkę do Murren, następnie malowniczą ścieżką pieszą podążamy stamtąd do Gimmewald a następnie kolejną kolejką zjeżdżamy na dół. Następnie bierzemy kolejną kolejkę lub pociąg do Wengen i wracamy do Grendelwald lub Interlaken. Jeśli dodamy dach Europy to potrzebujemy na tę okolicę dwa dni + Grindelwald + Interlaken.

Pamiętajmy że w tym roku (2020)  brakowało śniegu w tym rejonie, nawet w lutym ( był on jedynie w wysokich partiach gór), jednak widoki są tu tak piękne że i tak będziecie zachwyceni, dlatego pamiętajcie że jeśli udajecie się do Interlaken bądź Grindelwald to powyższa trasa powinna stanowić obowiązkowy przystanek na waszej trasie zwiedzania, a  jeśli wasz budżet pozwoli wam na pewną ekstrawagancję to możecie pokusić się także o wyprawę na słynny dach Europy.

Obszar Graubunden 

Kolejne miejsce jest przeznaczone jest dla pasjonatów starych szwajcarskich wiosek, to tam znajdziemy domy z 17 wieku, jest to jedno z niewielu miejsc gdzie możemy usłyszeć starożytny język Romanach a mieszkańcy do dnia dzisiejszego z dumą propagują tę tradycję. Obszar ten jest również prawdziwą perełką krajobrazu, znajdziemy tu ponad 600 jezior i 150 dolin, to tutaj poznamy prawdziwy alpejski świat. Obszar w tej części Szwajcarii położony jest przy wschodniej granicy kraju, w pobliżu Włoch oraz Austrii. Prawdziwą wisienką na torcie tego miejsca są tutejsze Parki Narodowe Zernez lub Greina Plateau w pobliżu Sumvitg.

Najpiękniejsze trasy kolejowe w Szwajcarii

 • Glacier Express – najwolniejszy pociąg na świecie – Zermatt  St. Moritz 

Bardzo malownicza trasa prowadzi przez tak malownicze rejony że ciężko jednoznacznie stwierdzić po której stronie pociągu lepiej siedzieć. Podczas 7,5 godzinnej podróży pociąg pokonuje 291 Mostów, 91 tuneli przeciskając się przez najbardziej malowniczą przełęcz Oberland.

Oficjalna strona

 • Bernina Express – od szczytów na południe St. Moritz Tirano Lugano 

Kolejny magiczna trasa tym razem pokonuje 55 tuneli 196 mostów i co jest najefektywniejsze podczas tej podróży pokonujemy bardzo strome wzniesienia. Dodatkowo podczas podróży będziemy mogli podziwiać ogromne lodowce a część trasy została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sama podróż rozpoczyna się z Lugano, a kończy w malowniczym Davos. Pełna relacja video z tej podróży jest dostępna w naszych relacjach z podróży. Mamy również fotorelacje, w której umieściliśmy dziesiątki pięknych zdjęć ze wspomnianej trasy, dodatkowo w zimowej scenerii miejsce to wygląda magicznie, szczegóły poniżej:

Bernina Express relacja

 • Więcej tras kolejowych w Szwajcarii

Najpiękniejsze trasy kolejowe Szwajcarii

Najpiękniejsze wioski i miasteczka Szwajcarii

Saas-fee

Pierwsza a zarazem jedna z najpiękniejszych wiosek Szwajcarii naszym zdaniem to Saas-Fee to prawda ucieczka w najpiękniejsze rejony Szwajcarii. Rzadko zdarza się tak aby wioska położona była sąsiedztwie trzynastu 4-tysięczników ulokowanych dookoła. Docierając na miejsce w naszym oczom ukazały się spowite śniegiem i mgłą szczyty, spośród których dostrzec można było tradycyjne domki. Tu nie ma ruchu samochodowego, tu panuje cisza i spokój, tu można naprawdę oderwać się od rzeczywistości dnia codziennego.Bez względu na to czy przyjedziecie tutaj aby bezczynnie patrzeć się na wznoszące się szczyty gór czy po to aby pojeździć na nartach a może po to aby skorzystać z wielu tutejszych tras pieszych. A może macie ochotę udać się kolejką na wysokość 3,5 tysiąca m a później odwiedzić najwyżej położoną restaurację obrotową na świecie, wraz z tutejszym pawilonem lodowym. Wszystkie te atrakcje opisaliśmy w naszej relacji z podróży po Saas-Fee, którą uzupełniają bajkowe zdjęcia zarówno z samej góry jak i z całej doliny. Dodaliśmy a także opisy tras pieszych, szczegóły znajdziecie poniżej:

Saas-fee relacja z podróży, zdjęcia, porady, ceny

Davos

W kolejną wyjątkową podróż chcielibyśmy Was zaprosić do magicznego Davos, miasto to jest dużo większa niż Saas-Fee, lecz trasa prowadząca do niego wiedzie przez najpiękniejsze i najbardziej dzikie tereny w Szwajcarii. My dotarliśmy do Davos pociągiem Bernina Express ( opisany powyżej)  jest to pociąg widokowy, który kursuje na trasie Tirana- Davos. Pociąg widokowy którym tu dotarliśmy wiedzie przez najwyższe odcinki Szwajcarii, przecinając majestatycznie dziesiątki szczytów górskich i lodowców a także tuneli, to wyjątkowa podróż, która z każdym kilometrem zachwycała nas jeszcze bardziej. Całą tę wyprawę łącznie z poradami jak przejechać tą drogę dużo taniej niż Bernina Express opisujemy w naszej relacji z podróży Bernina Express.  Aby wybrać się w podróż wspomnianą trasą można dostać się do Mediolanu tanimi liniami a stamtąd lokalnym pociągiem dotrzeć do Tirano. Pociąg podróżuje dookoła jeziora Como a następnie w kierunku Szwajcarii, już sama podróż lokalnym pociągiem pozwala cieszyć się pięknymi widokami, choć te najpiękniejsze znaleźliśmy dopiero później.

Relacja z podróży pociągiem Bernina Express ( Video z całej trasy)

Fotorelacja z pięknego Davos 

Po kilku godzin jakże urzekającej podróży dotarliśmy do Davos w którym spędziliśmy kilka dni. Opisaliśmy pobyt w tym mieście bardzo dokładnie, mamy także dla zainteresowanych kilka ciekawych rad. W naszej relacji z podróży opisaliśmy kolejki linowe, o tym jak dostać się na samą górę aby podziwiać najwyższe szczyty Szwajcarii z punktu widokowego znajdującego się na wysokości 3800 m, wspomnieliśmy także co nieco o stokach narciarskich. Mamy także kilka wyjątkowych pomysłów na przykład na prezent dla swojej drugiej połówki, może to być na przykład zjazd na sankach w nocy z 2500 metrów, lub niezapomniana podróż z saniami do restauracji która znajduje się pomiędzy dwoma dolinami z dala od zgiełku miast gdzie serwują wyjątkowo dobre i co najważniejsze lokalne jedzenie. W naszej relacji z Davos umieściliśmy filmy wideo zarówno ze zjazdu wspomnianymi sankami jak i z wyprawy saniami do ukrytej doliny, szczegóły znajdziecie poniżej

Relacja z podróży po Davos ( video)
Guarda

Kolejnym z miejsc, które chcielibyśmy polecić to malownicza wioska Guarda, w której w sposób iście perfekcyjny odrestaurowano siedemnastowieczne domy, za co wioska otrzymała nagrodę zachowania dziedzictwa architektonicznego. Ponadto w wiosce propaguje się również lokalne tradycje i zwyczaje, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Dodatkowo mieszkańcy w sposób bardzo aktywny propagują jeden z czterech języków, którym mówi się bardzo rzadko pomimo tego że wciąż jest on językiem urzędowym, chodzi o język romansh- switzerland. Wioska jest bardzo malownicza zlokalizowana i na uboczu dlatego można tu uciec z dala od zgiełku dużych miast, jeśli tylko uda wam się tutaj dotrzeć.

Zermatt

Zermatt to miasto którego nie trzeba przeżyć przedstawiać, dotrzemy do niego pociągiem ponieważ miasto jest wolne od samochodów. Zermatt jest także najwyżej położoną miejscowością w Europie, dlatego możemy być pewni że w tym rejonie śniegu nie powinno zabraknąć, oczywiście przybywając do tego regionu w miesiącach letnich możemy pokusić się o jazdy na nartach na lodowcu. Oczywiście głównym punktem orientacyjnym okolicy jest słynny Matterhorn, góra widoczna jest z bardzo dużej odległości a wyciągi narciarskie mogą zabrać was aż na wysokość 3883 m. Miasto oprócz tego że słynie z centrum narciarstwa, szczyci się także wykwintnymi restauracjami z których dwie otrzymały słynne gwiazdki Michelina. Odbywają się tu również różne wydarzenia kulturalne a bogata infrastruktura turystyczna pozwala na spędzenie wyjątkowych wakacji lub ferii w tym rejonie. Jedynym mankamentem tego miejsca to są ceny, chociaż biorąc pod uwagę dość dużą ilość różnego typu zakwaterowania, możemy i w tym rejonie znaleźć coś w miarę przystępnej cenie.

St Moritz

W naszym zestawieniu nie mogło również zabraknąć zabraknąć słynnego St Moritz,  będącym luksusowym miasteczkiem oraz gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich i to dwukrotnym. Na terenie miasta znajduje się także tor bobslejowy utworzony z naturalnego lodu oraz lodowisko olimpijskie. Kolejną ciekawą atrakcją jest także krykiet, który odbywa się na zamarzniętym jeziorze a także wyścigi konne na lodzie w okolicy.  Dla turystów przygotowano również bardzo dużo tras zarówno biegowych jak i narciarskich i snowboardowych, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Niestety St Moritz należy do luksusowych ośrodków wypoczynkowych a zatem musimy liczyć się z bardzo dużymi kosztami pobytu.

Andermatt

Jest to miejsce położone w rejonie dostępnym z każdej części Szwajcarii, tak więc bez względu na to czy przylecimy samolotem, przyjedziemy pociągiem a może samochodem powinniśmy dotrzeć w to miejsce bez większego problemu. Jest to region z piękną górą Gemsstock o wysokości 2961 m. Miejsce to jest popularne z uwagi na sporo łagodnych  stoków, do których dotrzemy kolejką linową a dla tych którzy preferują piesze wycieczki polecamy wyjątkowo malownicza trasę prowadzącą do diabelskiego mostu. To stąd rozpościerają się przepiękne widoki wąwozu Schöllenenschluch, choć tak naprawdę szlaków pieszych w tym rejonie jest dużo więcej. Jeśli chodzi o samą wieś to jest ona pełna tradycyjnych chat, wąskich uliczek a gdzieś pomiędzy nimi, znajdziemy muzeum ludowe, które pozwoli nam przyjezdnym odkryć kilka ciekawostek związanych z tym miejscem. Jeśli chodzi o zakwaterowanie to znajdziemy tu kilka ciekawych hoteli, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. W okolicy stworzono bardzo dużo wyciągów, dzięki czemu cały ten teren jest jednym z największych terenów narciarskich w środkowej części Szwajcarii z ponad 120 km trasami. 

Szwajcaria latem

Utarło się że Szwajcaria najpiękniejsza jest zimową porą, my chcielibyśmy nieco obalić ten mit i zaproponować wyjazd do tego kraju właśnie latem, aby nie być gołosłownym chcielibyśmy przedstawić bardzo ciekawy plac letniego zwiedzania Szwajcarii, choć zimową porą także jest tu pięknie. Plan zakłada podróż do St Mortiz a następnie w okolice Interlaken aż do jeziora Genewskiego, szczegóły opisaliśmy w osobnym artykule, szczegóły znajdziecie poniżej:

Przykładowa trasa St Moritz- Interlaken-Genewa

Więcej o Szwajcarii

Oczywiście Szwajcaria ma dużo więcej do zaoferowania, dlatego przedstawiamy poniżej zestawienie najwartościowszych stron o Szwajcarii, gdzie znajdziecie jeszcze więcej informacji:

Pełnometrażowy film o Szwajcarii, składający się z trzech części i opisujący niemalże cały kraj o różnych porach roku ( polecamy)

Forum o Szwajcarii ( tutaj nas znajdziecie)

Oficjalna strona turystyczna w Szwajcarii ( po polsku )

Najważniejsze atrakcje Szwajcarii, hotele, restauracje, bary

Więcej ciekawych tematów znajdziecie w blogowych artykułach naszego autorstwa (sekcja na samym dole pod newsletterem) tam też znajdziecie naszą relację z perły Szwajcarii jaką jest Saa-Fee ( tematy na blogu są sukcesywnie uzupełniane o nowe ciekawe artykuły) 

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?

Information

Find More  

Articles

Find More  

Saas-Fee relacja z podróży Szwajcaria 2020

Relacja z podróży do Saas-Fee w Szwajcarii 2020  Naszą kolejną podróż zaplanowaliśmy bardzo starannie a miejsce do którego się udaliśmy to Szwajcaria. Spakowani, zwarci gotowi i z dobrym planem wyruszyliśmy z Glasgow do Edynburga skąd udaliśmy się samolotem linii Ryanair do Genewy. Zostawiliśmy samochód na zaprzyjaźnionym parkingu w hotelu Holiday Inn Express a stamtąd udaliśmy się na lotnisko autobusem dowożącym …

Continue reading