Wyspa May Szkocja

Nasza kolejna podróż w Szkocji zabrała nas tym razem na wyjątkowo piękną wyspę, która oprócz swojej bogatej historii słynie z jeszcze jednej rzeczy. Wyspa May wywodzi się od norsmenow, co w języku nordyckim oznacza mewy (Maa Oy) i jest ona domem dla setek tysięcy ptaków, które przylatują tu co roku, aby urodzić potomstwo, po czym odlatują w cztery strony świata. Pozwólcie, jednak że najpierw cofniemy się gdzieś około 8000 lat, dostrzeżemy wówczas oczami wyobraźni wyspę równie piękną, lecz o innym przeznaczeniu.

Spis treści

Historia wyspy

Kiedy w okolicy Five zamieszkali pierwsi osadnicy, trudnili się oni polowaniem na foki i wędkowaniem. Z ciekawych znalezisk, których dokonano na wyspie, można wyróżnić ceramikę oraz groty strzał, spekuluje się także, że wyspa miała silne religijne związki. Miejsce to ma również bardzo mroczną historię. Otóż statki z bardzo dużą częstotliwością rozbijały się o wyspę, co wcale nie przeszkadzało ludziom, którzy mieszkali na lądzie, ponieważ bardzo często na ich plażę docierały kufry z kosztownościami wyrzuconymi przez morze. Nie było więc im na rękę, kiedy powstała na wyspie nowa latarnia, która zresztą stoi do dziś i jest ona najstarszą latarnią całej Szkocji (latarnia morska powstała w tym miejscu w 1636 roku).

Dość smutną częścią tej historii jest fakt, że Aleksander Cunningham, który wybudował tę latarnię, utonął, wracając na stały ląd. Pozostawił on jednak po sobie piękną budowlę, która w dawnych czasach działała nieco inaczej niż dzisiaj, nie na prąd, lecz na węgiel. Można przypuszczać, że przez 180 lat spalono tu ponad 60.000 ton węgla. Po modyfikacjach jej światło można było dostrzec z miasteczka Anstruther, które jest oddalone od wyspy o około godzinę drogi statkiem. Co ciekawe, spoglądając dzisiejszymi oczami na latarnię, wygląda ona bardziej jak wieża zamkowa.

Dalsza część historii wyspy, choć już nie tak tragiczna, bo jak wiemy, działała tu latarnia morska, to jednak wyspa stała się domem dla wszelkiej maści przemytników, marynarzy i rozbitków, którzy znaleźli w tym miejscu schronienie. Czarne lata historii wyspy odnoszą się także do słynnej jakobickiej rebelii z 1715 roku, kiedy to wielu ludzi uciekło na wyspę przed represjami ze strony Anglii, zostali oni otoczeni przez angielską flotę, a ich okupacja na wyspie trwała aż do 8 dni. Dopiero później małymi łodziami udało im się wrócić na ląd. Jeśli będziecie mieli możliwość opłynąć wyspę, zapewne zobaczycie wiele tutejszych jaskiń, które w dawnych latach były dobrymi kryjówkami dla przemytników, którzy mieszkali tu wraz ze swoimi rodzinami. Trudnili się oni handlem tytoniem, tkaninami, a nawet winem, wszystkie te artykuły pochodziły ze statków.

Wyspa May obecnie, co na niej znajdziemy.

Zbliżamy się pomału do czasów obecnych, jesteśmy w roku 1934, kiedy to powstało i działa do dziś obserwatorium ptaków. Obserwuje się tutaj migracje wszystkich ptaków, zarówno tych, które przylatują tu rokrocznie, jak i tych, które trafiają na wyspę niespodziewanie. Wyspa ta jest na tyle mała, że można bez problemu obserwować i badać ptaki, choć tak naprawdę najciekawsze jest to, że nie do końca wiadomo jakie ptaki przelecą, no może poza kilkoma gatunkami, o których opowiem Wam za chwilkę. Najlepszym okresem, aby wybrać się na wyspę to okres od kwietnia do sierpnia, staniemy się wówczas świadkami niezwykłych spektakli hałaśliwych donosów dochodzących z różnych części wyspy. Część ptactwa jest porozsiewana po całej wyspie a część skupiona w określonych jej częściach, jednak gdziekolwiek byśmy się nie udali, to zawsze znajdziemy jakieś skrzydlate stworzenie. Dodatkowym ogromnym plusem wyspy jest jej malowniczość, o której bardzo często się nie mówi. Spacer dookoła rezerwatu zajmuje od półtorej do 3 godzin z krótkimi stopami na zdjęcia. W każdej części wyspy towarzyszyć Wam będą piękne widoki, bądź to na urwiste klify, które znajdziemy od strony zatoki prowadzącej do Edynburga, bądź z drugiej strony gdzie dominują doliny i otwarte morze.

Obecnie wyspa jest bardzo ważnym rezerwatem przyrody, którym zarządza SNH (Szkockie Dziedzictwo Przyrody). Wolontariusze przebywający na wyspie nie tylko się nią opiekują, ale są oni także bardzo dobrymi przewodnikami, udzielając na miejscu wszelkich niezbędnych informacji dla turystów. Jedyną firmą, która organizuje wycieczki na wyspę to firma Anstruther Pleasure Cruiser, która pływa na wyspę raz dziennie od kwietnia do września. Firma oferuje kilka możliwości rejsów. Mamy do wyboru wycieczkę małym stateczkiem,

który dowiezie was na miejsce w ciągu godziny. Na wyspie mamy do dyspozycji około 3 godziny, więc jest to sporo czasu, aby obejść wyspę dookoła. Trasy prowadzące po wyspie są ściśle wyznaczone z uwagi na to, że wiele tutejszych ptaków ma swoje gniazda w ziemi i są one narażone na zniszczenie, dlatego trzeba podążać szlakiem. Na szczęście trasa prowadzi przez najbardziej malownicze zakątki wyspy, dając nam także możliwość zobaczenia wszystkich jej mieszkańców. Kolejna opcja wycieczki to płynięcie szybką łodzią z możliwością zwiedzania lub opłynięcie jej dookoła, bez możliwości jej eksploracji. Wycieczki cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego polecamy je kupić ją z dużym wyprzedzeniem, czasami nawet miesięcznym. Wycieczki odpływają z miasteczka Anstruther, z portu gdzie znajduje się statek, a także biuro firmy. Tuż obok biura znajduje się parking, koszt powyżej 4 godzin to wydatek 6 zł. Przed odpłynięciem należy podejść do biura i potwierdzić swoje przybycie, a później około 20 przed podróżą należy zgłosić się przy statku. Mapę z zaznaczonymi punktami znajdziecie poniżej.
Mapa biura, parkingu i punktu spotkania przed wycieczką.
P= Parking
O= Biuro firmy wycieczkowej
Ł= Miejsce stacjonowania łodzi

Musimy w tym miejscu nadmienić, że morze północne bywa bardzo często niespokojne, kiedy my płynęliśmy, pogoda wydawała się bardzo dobra, lecz fale i tak były wysokie. Woda bez problemu przedostała się na dolny pokład, oblewając kilku turystów. Polecamy ubrać dobre buty, oraz jakąś kurtkę przeciwdeszczową, nawet w lecie, z uwagi na zimny wiatr. Osoby mające chorobę morską, mogą potrzebować worki, choć te ma również załoga.

Dopływając na miejsce, udaliśmy się w kierunku latarni, na wyspie znajdziemy ich dwie. Jak wspomniałem, wyspa oferuje przepiękne widoki w różnych jej częściach, dlatego polecamy zabrać ze sobą mapę, która znajduje się w biurze firmy. Mapa wskazuje dokładnie trasę, oraz punkty widokowe na wyspie. Tuż przy małym molo, do którego przepływa statek, znajduje się główne pomieszczenie fundacji SNH, tam także znajduje się darmowa toaleta a także glaeria i opis ptaków, które znajdziemy na wyspie.

Zwiedzanie wyspy ze stopami na posiłek oraz na robienie zdjęć zajęło nam prawie trzy godziny. W trakcie spaceru po wyspie mieliśmy okazję zobaczyć wszystkie zamieszkujące tu ptaki a także foki, które były widoczne z dość daleka. Kilka z nich wylegiwało się w wąskiej szczelinie, obok której przepływał statek, dzięki czemu mogliśmy przyjrzeć się im z bliska.

W dalszej części artykułu zobaczycie ptactwo, które znajdziecie na wyspie.

Jakie ptaki znajdziemy na wyspie May w Szkocji

Puffins po polsku Maskonury.
Bezapelacyjnie jedne z najpiękniejszych ptaków na wyspie, te, dla których przybywają turyści. Ptaki te, są nie tylko piękne, ale także bardzo mądre i do tego sympatyczne oraz ciekawskie. Mogliśmy się o tym przekonać, kiedy przyglądały nam się podczas naszego pikniku na wyspie. Usiedliśmy w bardzo przemyślanym strategicznie miejscu, na jednym z najwyższych klifów, tak aby wiatr znad morza wiał w naszym kierunku. Wystarczyło usiąść i czekać na powracające z połowów Maskonury, które były popychane przez prąd morski wprost na nas. Co kilka sekund mieliśmy je nad nami, na wyciągnięcie ręki. To było coś pięknego, mogliśmy przyjrzeć się im z bliska. Pamiętam kiedy byliśmy na pokazie 3D w londyńskim oceanarium, przez okulary dostrzec mogliśmy lecącą mewę, to było bardzo ciekawe doświadczenie, teraz mieliśmy to wszystko na żywo. Spotykaliśmy Maskonury w każdym zakątku wyspy, mają one gniazda wykopane bardzo głęboko w ziemi, dlatego tak ważne jest aby podążać określonymi ścieżkami. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny to ptak ten jest po prostu śliczny, ma on zaokrągloną głowę i króciutkie pomarańczowe nogi (robią się bardziej czerwone w okresie godowym). W locie Maskonury wyglądają najpiękniej. Mogą one doczekać się jednego potomstwa rocznie, a jaja wychowują rodzice, przykrywając je skrzydłami. Kiedy pisklę jest już gotowe do samodzielności rodzice zostawiają go w gnieździe, zmuszając do tego, aby sam upolował sobie rybę. Ponadto, te przepiękne ptaki są również wytwornymi nurkami, nurkując nawet na głębokość kilkunastu metrów, są także dobrymi pływakami. Jako ciekawostkę powiem wam że zaobserwowano że maskonury jako jedyne z ptaków przy użyciu patyka drapały się po grzbiecie, nie zaobserwowano tego typu zachowania u żadnego innego ptaka, co świadczy o tym jakie są mądre. Ostatnio dostrzega się niestety że inne większe ptaki próbują zabrać jedzenie powracającym z pożywieniem Maskonurom, co nie jest do końca naturalnym zachowaniem ptaków.
Kormoran czubaty.

Kolejny wyjątkowy ptak, którego ciężko jest znaleźć na wyspie, znaleźliśmy go na klifach w dość dużej odległości od szlaku turystów oraz w bliższej odległości, kiedy wpływaliśmy i wy pływaliśmy statkiem z portu. Na szczęście mieliśmy dość dużo czasu aby przyjrzeć mu się lepiej. Gatunek ten możemy znaleźć czasami w zatoce gdańskiej, generalnie ten typ kormorana spotykany jest na wybrzeżach, choć może się zdarzyć że znajdziemy go gdzieś w głębi lądu. Jaja kormorana mają kolor jasnoniebieski, jest ich zazwyczaj kilka, a okres wylęgania trwa miesiąc. Natomiast młode opuszczają gniazda po około 50 dniach. Tego bardzo ładnego ptaka cechuje również jego upierzenie i smukła sylwetka. Mają one zielonkawy połysk lecz upierzenie czarne.
Rybitwa rzeczna.
Ptak ten w przeciwieństwie do innych gatunków na wyspie upodobał sobie tylko jedną część wyspę, tę do której docieramy tuż po opuszczeniu statku. A zatem udają się na wyspę nie ma opcji żeby to miejsce przeoczyć. Poza tym, gniazda tych ptaków są ulokowane na ziemi, niekiedy tuż obok ścieżek, przez co ptaki te latają jak oszalałe próbując przegonić turystów. Czasami nawet dochodziło do tego że ptaki próbowały dziobnąć niejednego turystę w głowę. Kiedy przechodziliśmy udało nam się dostrzec dwa maluchy, które były jeszcze zupełnie bezbronne, chronione jedynie przez matkę i przez bujne kwiaty, które porastały całą okolicę. Rybitwa występuje na nizinnych obszarach kraju, a także na plażach i w okolicach rzek. Na wyspach żywi się rybami a także bezkręgowcami. Jeśli chodzi o wygląd, to można wyróżnić smukłą sylwetkę, biały kolor z punktowym czarnym upierzeniem. Ptak ten jest bardzo dobrym nurkiem, poluje on nurkując do wody z dość dużej wysokości.
Mewy.
Na wyspie znajdziemy bardzo dużo gatunków ptaków z rodziny mew, najładniejsza z nich to Black Legged Kittieake, którą cechuje się bardzo ładne upierzenie (biało szare z czarnym) można je znaleźć na klifach, tam też mają gniazda.
Alka zwyczajna.
Kolejny bardzo ładny ptak, który występuje w Islandii w Kanadzie na Grenlandii a także w części Francji. Ptaki te mają swoje gniazda na skałach, gdzie na małej wyściółce składają jedno jajo. Małe po wykluciu się i okresie dorastania, które trwa tylko 3 tygodnie jest zmuszone do skoku z klifu do morza. Ptak ten jest bardzo narażony na zmiany klimatyczne a także na ilość pokarmu oraz nieprzyjazne warunki pogodowe. Bardzo często ptaki te giną w sieciach.
Fulmar zwyczajny.

Ptak ten pochodzi z rodziny puszczykowatych i możemy go znaleźć głównie na Pacyfiku i Atlantyku, natomiast w Polsce występuje rzadko, a jeśli już to znajdziemy go na wybrzeżu Bałtyku. Jeśli chodzi o gniazda, to możemy je dostrzec na klifach a ich pisklęta mają grube upierzenie. Wyklucie przypada na maj, a jaja są wysiadywane przez obydwa ptaki. Okres inkubacji to około 7 tygodni.
Oczywiście to tylko kilka gatunków ptaków, które bardzo chcieliśmy tu zobaczyć, w rzeczywistości zobaczyliśmy znacznie więcej, a dodatkowo towarzyszyły nam piękne widoki, których na pewno nie zapomnimy. Cena wycieczki, którą bardzo polecamy to około 150 zł od osoby, ( link do wycieczki znajdziecie w wyższej części artykułu). Na koniec dołączamy kilka zdjęć z wyspy May.

Zdjęcia ptactwa i fok z wyspy May w Szkocji.

Port z którego wypływaliśmy
Widok na wyspę
Foki widoczne z wody
Zdjęcia na wyspie May w Szkocji
Port na wyspie
Słodkie jezioro
Widok na przeciwległą część zatoki
Dwie latarnie, ta wyższa jest dostępna do zwiedzania z wycieczką, ta mniejsza jest najstarszą latarnią w Szkocji

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?