Ziemia Kłodzka

Opisując walory przepięknej Ziemi Kłodzkiej dostrzegamy jej górski potencjał. Urzekł nas Masyw Śnieżnika, gdzie mogą doskwierać dość ciężkie zimy, podobnie jest zresztą w Górach Bialskich, gdzie śniegu jest tu pod dostatkiem.  Zieleniec to miejsce stosunkowo spokojne, nadające się idealnie dla początkujących narciarzy. A może macie ochotę przyjechać tu z uwagi na wiele wydarzeń, które mają tu miejsce. Można na przykład udać się do pięknego zamku Grodno, na tutejszy jarmark średniowieczny.  Z kolei w Srebrnej Górze polecane jest święto twierdzy, gdzie towarzyszyć Wam będą różnego rodzaju pokazy, zabawa i dobre jedzenie. Jeśli lubicie film to idealnym połączeniem górskiego krajobrazu oraz filmów jest festiwal imienia Andrzeja Zawady. Podczas cyklicznych spotkań, oprócz prelekcji filmowych można wysłuchać wielu ciekawych opowieści najbardziej zasłużonych alpinistów, ale nie tylko. Opisując tę piękną krainę  postaramy się opowiedzieć o najważniejszych atrakcjach, walorach przyrodniczych a także sporo o historii, zacznijmy jednak na początek od tego jak najlepiej dostać się okolice Ziemi Kłodzkiej.

Spis treści

Jak dotrzeć do Kłodzka

Do Kłodzka i jego okolic najlepiej dostać się podróżując z Wrocławia, skąd odjeżdża wiele pociągów i autobusów, choć możemy tu także przyjechać samochodem. Podróżując właśnie z Wrocławia, mijamy po drodze Ząbkowice Śląskie. Gdybyśmy zdecydowali się podążyć dalej to dotarlibyśmy do Pragi. Dla tych którzy zdecydują się dotrzeć w okolicę Kłodzka z Opola informujemy że dotrzecie tu drogą 46, jest to trasa prowadząca z Wałbrzycha. Jeśli natomiast zdecydowalibyście się na podróżowanie po Ziemi Kłodzkiej to główną drogą jest trasa krajowa 33, która prowadzi do Bystrzycy Kłodzkiej a następnie aż do Czech.

Podróż do Kłodzka pociągiem

Podróże pociągiem są coraz bardziej komfortowe, i choć nie ma ich tyle co autobusów to i tak można tu dotrzeć bezproblemowo. Czas przejazdu to około półtorej do dwóch godzin i dotrzemy tu podążając z Wrocławia, Wałbrzycha a trasa wiedzie przez Nową Rudę i prowadzi nie tylko do samego Kłodzka ale także do Bystrzycy Kłodzkiej i do Międzylesia. Dodatkową atrakcją podróży pociągiem są piękne widoki, szczególnie na trasie do Kudowy Zdroju.

Podróż do Kłodzka autobusem

Połączeń autobusowych do Kłodzka z na przykład Wrocławia jest całe mnóstwo, począwszy od normalnych autobusów a skończywszy na prywatnych busach. Czas przejazdu to około półtorej godziny do dwóch a przystanek końcowy znajduje się na dworcu w Kłodzku. Dworzec ten jest również głównym terminalem przesiadkowym dla podróżujących w inne części Ziemi Kłodzkiej.

Gdzie spać w Kotlinie Kłodzkiej

Baza noclegowa w Kłodzku i jego okolicach jest bardzo duża i odpowiada różnym standardom od wytwornych hoteli aż po skromne pokoje gościnne. Można także zatrzymać się w jednym z wielu tutejszych schronisk pttk, których z okolicy znajdziemy całkiem sporo. Na uwagę zasługują schroniska takie jak: schronisko w Strzelińcu przy ul Karłów 9, schronisko Jagodna przy Spalonej 6, schronisko w Zieleńcu (Zieleniec 78), schronisko Orzeł przy ulicy Sokolniczej 52 czy schronisko Sowa znajdujące się w Zieleńcu pod numerem 49.

Opis regionu Kotliny Kłodzkiej

Znów wracamy na chwilę do wyjaśnienia obszaru Ziemi Kłodzkiej, ponieważ region ten nazywa się Kotliną Kłodzką a w rzeczywistości to tylko mała część całego obszaru Ziemi Kłodzkiej. Jeśli chodzi o obszary górskie znajdujące się na tym terenie to wyróżnić należy pogranicze: Sudetów wschodnich a także środkowych.  Najbardziej znanymi pasmami górskimi w tej okolicy są Góry Sowie będące jednymi z najwyższych w Sudetach środkowych. Zerkając na to pasmo górskie widzimy wierzchołki szczytów, które pną się stopniowo do góry na wysokość od 700 m nad poziomem morza aż do wierzchołka Wielkiej Sowy, która ma 1015 m. Podążając stromymi zboczami docieramy do Przełęczy Jugowskiej 801 m a także na szczyty Rymarza 913 m. Podążając dalszą drogą docieramy do kolejnych grzbietów czyli Kalenicy 964 m oraz Popielaka 860 metrów.

Opisując kolejne bardzo ciekawe góry musimy wyróżnić w nich to, że należą one do gór o charakterze płytowym. Góry Stołowe cechują dość strome stoki a w okolicy znajdziemy bardzo dużo skał. Najwyższym szczytem który ma 919 m to Strzeliniec. Warto jednak wspomnieć że w obrębie tego szczytu równie znajdziemy bardzo dużo skał i różnego rodzaju występów.  Kolejnym ciekawym miejscem są Błędne Skały, które są położone u podnóża Skalniaka, który ma 915 m nad poziomem morza. Głębokie jary oraz szpiczaste skały tworzą bardzo ciekawy krajobraz w tej okolicy. Piękna temu miejscu dodają również torfowiska, których jest tu całkiem sporo. Góry Stołowe należą do jednych z najpiękniejszych gór w Polsce.

Polecony także góry Bardzkie, które są niejako końcowym pasmem położonym w północnej części Ziemi Kłodzkiej. Należy tu wymienić piękny przełom Nysy, to on przecina góry Bardzkie na pół. Po obu stronach znajdziemy wierzchołki o podobnej wysokości. Kłodzka Góra ma 758 m natomiast po przeciwległej stronie znajduje się Szeroka Góra 767, i to ona jest najwyższą górą w całej okolicy.

Góry Orlickie to kolejna ciekawa propozycja dla tych którzy preferują piesze wędrówki i piękne krajobrazy, choć część tych gór znajduje się już po stronie czeskiej. Najwyższe szczyty, które ukształtowały się po naszej stronie to szczyt Orlice 1084 a także nieco mniejsze zlokalizowane w okolicy Zieleńca. Warto wspomnieć że to pasmo gór posiada największy szczyt Sudetów Środkowych, przy czym znajduje się on od strony czeskiej, jest to wielka Desztna wznosząca się na wysokość 1115 m. Gdybyśmy chcieli skategoryzować góry w tej okolicy, jeśli chodzi o ich wielkość to palmę pierwszeństwa dzierżą Góry Bystrzyckie. Należy tu wyróżnić Łomnicę 890 m oraz znajdującego się w północnej części wzniesienia Włodarza 850 m, natomiast z południowej części wyróżniamy pasmo Jagodno 977 m oraz Przełęcz Spaloną 811.

Udajemy się dalej na wschód i docieramy do Masyw Śnieżnika, nijako oddzielającego Kotlinę Kłodzką od strony wschodniej. Dumnie wznoszący się Śnieżnik ma 1425 m nad poziomem morza i pod względem wielkości jest na drugim miejscu jeśli chodzi wielkość szczytu. W okolicy należy wymienić mały Śnieżnik 1326, Trójmorski Wierch 1143 także grzbiet Czarnej Góry 1205.

Na koniec polecamy mniejsze, lecz równie urokliwe pasmo Gór Bialskich. Z największymi szczytami są: Rudawce 1112, Postaw na 1117 m. Jest sporo spekulacji, odnośnie tego czy góry te należą do Gór Złotych, które położone są w obrębie północnego zachodu, w kierunku Przełęczy Kłodzkiej 483 m. Najwyższy szczyt w tym paśmie ten to: Kowadła 987, chociaż gdybyśmy wzięli poprawkę że nie ma konkretnego rozgraniczenia pomiędzy wspomnianymi powyżej górami można by przyjąć że najwyższym szczytem tej okolicy jest Smerek 1125 m, lecz znajduje się w on po stronie czeskiej. Na koniec polecamy Przełęcz Radcowską, Lądecka a także Masyw Trojaka 766 m, który położony jest malowniczo nad Lądkiem Zdrój.

Historia Ziemi Kłodzkiej

Opisując tylko pokrótce bardzo burzliwą historię tej okolicy warto by się cofnąć się do czasu, kiedy przez ten teren prowadził jeden ze szlaków bursztynowych. Pozwoliło to na rozwój osadnictwa w okolicznych rejonach, chodź sam szlak prowadził z Bałtyku aż do Czech. Jeśli już jesteśmy przy temacie Czech, to warto wspomnieć o rodzie Sławnikowiców, był to ród czeski i to do niego należała Ziemia Kłodzka, a miało to miejsce w 10 wieku, natomiast pierwsze wzmianki o Kłodzku pochodzą z 981 roku. Na przełomie lat miasto doświadczyło wielu walk, ponieważ w tamtych czasach kształtowały się nowe tereny państwowości a Kłodzko z uwagi na bardzo strategicznie położenie było bardzo narażone na zniszczenia, którego niestety doświadczyło. Dopiero za czasów Henryka 4 Probusa czy Henryka 6 i Bolka tereny Kłodzka stanowiły podwalinę Śląskich Piastów. Później Kłodzko otrzymało prawa miejskie,  doprowadziło to do kształtowania się miasta, które otaczała warowna twierdza. Powstał wówczas piękny Ratusz i Klasztor Augustianów, natomiast w obawie przed najazdem husytów zdecydowano się na dokładniejsze obwarowanie twierdzy.

W późniejszych latach można było dostrzec pewne zmiany, kiedy to chociażby Bolesław Chrobry przejął tę ziemię, było to jednak chwilowe a kolejne lata mijały na przechodzeniu Ziemi Kłodzkiej, bądź to z rąk Polskich do Czech, bądź na odwrót. Jeśli chodzi o dalsze wydarzenia to warto wspomnieć o latach 1132-1137, kiedy to zakończyła się wojna Polski z Czechami i to właśnie Czesi zdobyli część obszaru kłodzkiego. To co ważne w tym sporze to to, że jeszcze wtedy ówcześni Piastowie zdołali zachować tereny Śląska.

Kolejne lata to kolejny rozkwit, tym razem w handlu i górnictwie a zyski pozwalały na powstanie nowych miejscowości. Chodź w tym okresie na terenach od Kłodzka do Śląska rządzili Habsburgowie, to wojna trzydziestoletnia, która miała miejsce w pierwszej połowie 17 wieku i bardzo znacząco osłabiła tereny dzisiejsze Ziemi Kłodzkiej, wtedy to zniszczeniu uległo wiele tutejszych budowli a Kłodzko zostało przejęte przez Prusy. Co ważne, część budowli została zniszczona celowo aby znaleźć więcej miejsca na rozbudowę warowni. W kolejnych latach dynamicznego rozwoju tych rejonów można było dostrzec wpływy niemieckie, niestety wojska husyckie doprowadziły do tego że region ten był bardzo zniszczony.

W kolejnych latach znów dochodziło do wojen i potyczek a Ziemia Kłodzka przechodziła z rąk do rąk, a znaczący rozwój nastąpił dopiero kiedy ruszył na dobre przemysł i pojawiła się kolej. Wtedy to także pojawiła się turystyka. Tereny obecnej Ziemi Kłodzkiej znalazły się na mapie Polski po II wojnie światowej, pomimo roszczeń jeszcze ówczesnej Czechosłowacji do tych ziem, które zresztą borykały się z małą liczbą ludności na tych terenach, głównie za sprawą okolicznych gór i dość trudnych warunków do życia. Po upadku przemysłu i bardzo dużym bezrobociu światełkiem w tunelu okazała się turystyka, która z roku na rok aż po dzień dzisiejszy przynosi coraz to większe dochody a Ziemię Kłodzką i jej piękno dostrzegają nie tylko Polacy ale także i turyści zagraniczni.

Kolejnym naszym punktem wyprawy po Ziemi Kłodzkiej jest odwiedzenie jej stolicy. Już sama słynna twierdza może być dobrym pretekstem, żeby tu przyjechać. Kłodzko może także idealnie posłużyć jako baza wypadowa w okoliczne góry, a te najbliższe to: Góry Stołowe, Bardzkie i Złote a także część pasu Sudetów. W późniejszych latach puntem zwrotnym okazała się kolej z Wrocławia, natomiast wsparcie dla miasta w kwestii turystyki przyszło także od towarzystwa górskiego, które zajęło się promowaniem regionu. Niestety w okresie powojennym miasto zamieszkiwała Armia Czerwona, dokonano tu wówczas wielu zniszczeń, lecz te najbardziej katastrofalne dokonane zostały przez wodę, która zalała większą część miasta a także podziemia, miało to miejsce w 1997 roku. I choć miasto pięknieje dziś w oczach to nadal można zobaczyć ślady tamtejszej powodzi, która była katastrofalna w skutkach.

Co zobaczyć na Ziemi Kłodzkiej

Pierwszą atrakcją, którą warto zobaczyć będąc w Kłodzku to oczywiście rynek i jego okolice. Podążając wąskimi uliczkami centrum dostrzeżemy neorenesansowy Ratusz z 1886 roku oraz wieżę pochodzącą z 19 wieku. W ramach życzenia wszystkiego najlepszego dla miasta, szczęścia i majątku umieszczono ozdobę dwóch chłopców, która znajduję się nad wejściem do budynku ratusza, ma to przynieść miastu radość i spokój. Znajdziemy tu także datowaną na 17,18 wiek studnię z symbolem czeskiego lwa oraz kolumnę maryjną, która zlokalizowana jest w drugiej części rynku. Docierając do centrum dostrzega się kamienice z różnych okresów. Style architektoniczne, które tu znajdziemy czasem splatają się ze sobą, a czasem różnią ale w całości wyglądają bardzo ładnie. Im dalej od centrum i głębiej w wąskich uliczkach, tym bardziej dosadnie widać ile to miasto przeszło i że z roku na rok wygląda coraz ładniej. Wracamy na rynek i udajemy się do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kościół został wybudowany w latach 1344 placu, który tak naprawdę był przebudowywany na przełomie 200 lat. W samym kościele należy wyróżnić cenną kamieniarkę, którą można podziwiać z zewnątrz oraz dwie piękne wieże. Plan tejże bazyliki powstał dzięki Piotrowi Parlerowi, był to czeski misjonarz, stworzył on tę piękną bazylikę. W środku dominuje styl gotycki, choć nie brakuje tu również pięknych fresków Karola Dankwarta oraz stoików wykonanych w stylu barokowym.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia to ulokowane w pobliżu ciekawe Muzeum Ziemi Kłodzkiej, zwłaszcza że mieści się ono w dawnym kompleksie jezuickim. Polecam również zerknąć na przeciwległą stronę, gdzie znajdziemy budynek liceum a także urząd, kiedyś w tym miejscu mieściło się właśnie kolegium Jezuickie, które powstawało od 1757 roku. Kolejnym obowiązkowym punktem wycieczki jest zwiedzanie mostu Świętego Jana, datowanego na 1281-1390 rok. Miejsce to jest wyjątkowe, ponieważ otaczają je przepiękne barokowe figury, mówią że jest to minimalistyczna wersja Mostu Karola z Pragi. Jeśli podążymy dalej to dotrzemy w pobliże kościoła Matki Boskiej Różańcowej, który jest połączony z klasztorem i datowany jest na lata 1678-1732. Budowlę reprezentują bardzo ciekawe freski, które nawiązują do tematyki religijnej. Kolejną propozycją na miłe spędzenie czasu w centrum jest rejs gondolą, który odbywa się po Kanale Młynówka, a most św Jana jest jego główną przystanią. Jeśli chodzi o pozostałe kościoły, które warto obejrzeć to polecam kościół św Jerzego, klasztor oraz kościół Wojciecha. Jedną z najciekawszych atrakcji jest zwiedzanie rozległych podziemi piwnic i korytarzy prowadzących pod starymi budowlami starówki. Miejsce to było używane na potrzeby gospodarcze a w czasie wojny militarne. Obecnie atrakcja ta jest nazwana podziemną trasą turystyczną. Równie ciekawą atrakcją, choć tym razem na powierzchni jest Twierdza Kłodzko, która przechodziła głęboką metamorfozę na przestrzeni lat wyrastając w postaci drewnianego grodu a kończąc na ogromnej warowni. Największe przebudowy miały tu miejsce w 1680 roku aż do 1702, później w 1877, kiedy to w miejscu tym znajdowało się więzienie o celach politycznych i kiedy zatrzymywano tu polskich oficerów. Miejsce to służyło nawet jako zbrojownia, było to w czasie II wojny światowej. Ostatnie lata przyniosły budowę platformy widokowej, znajduje się tu także mauzoleum, które upamiętnia ofiary II wojny światowej. Jeśli szukacie dodatkowych wrażeń to podpowiadamy iż w sezonie letnim można odwiedzać warownię nocą a dodatkowym ciekawym akcentem są iluminacje świetlne a także pokazy ogni a to wszystko w akompaniamencie muzyki. Dodatkowo, przewodnicy opowiedzą Wam ciekawe historie o tym miejscu.

Dalsza część artykułu będzie poświęcona różnym częścią Ziemi Kłodzkiej a pierwsza z nich to Góry Bardzkie i jej okolice. Rejony Gór Bardzkich są naszpikowane starymi fortami. Zwiedzając tę okolice można natrafić na wiele starych wiaduktów, nie wspominając już o turystyce pieszej i wszechobecnych krajobrazach. A najważniejsze jest to, że nie znajdziemy tu tak dużo turystów. Jeśli chodzi o szczyty Gór Bardzkich to na pewno będzie nim Szeroka Góra 767 m.n.p.m, Kłodzka Góra 763 czy Ostra Góra 751. Na uwagę zasługuje także Ostróg 627 oraz Wilcza Góra 663.

Bardo

Bardo to właściwie dawny gród datowany na 1960 rok, choć wtedy został on zniszczony. W późniejszych latach wyrosła tu osada, znajdował się tu także mały zamek. Miejsce to na przełomie lat borykało się z powodzią i napadami Francuzów. Okolica ta została zabrana przez wezbraną rzekę, zalewając niżej położone domy, dzisiaj miejsce to znów odkrywają turyści, również dzięki tutejszemu ośrodkowi zakonnemu  a także dobrym połączeniom drogowym i kolejowym z Wrocławiem.

Jednym z najbardziej znanych miejsc w okolicy jest Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny datowany na 1686-1704, reprezentujący styl barokowy i zaprojektowany przez Michała Kraina, choć w tej kwestii zdania są podzielone. Wnętrze kościoła jest bardzo bogato zdobione, przyciąga on również liczne pielgrzymki. Najważniejszymi obiektami w kościele to na pewno ołtarz główny z figurą Madonny, figurka jest jedną z najstarszych w Polsce, datowana jest ona na 13 wiek. Sama ambona to dzieło Józefa Weissa, natomiast warto wyróżnić także  piękny obraz, który znajdziemy na ołtarzu przedstawiający mękę pańską. Polecamy udać się do podziemi, gdzie znajdziemy panoramiczną szopkę z lat 60 a po przeciwległej stronie świątyni możemy podziwiać klasztor redemptorystów w którym znajdziemy także Muzeum Sztuki Sakralnej. Wnętrza muzeum zdobią wysokiej wartości zabytkowe naczynia i obrazy.  Warto także wspomnieć że tę część pasma górskiego łączy słynny most, dzisiaj jest to budowla kamienna, która była efektem przebudowań. Most ten został wysadzony w powietrze, kiedy niemieckie wojska opuszczały te tereny ewakuując się. Polecam także udać się na któryś z okalających szczytów aby podziwiać przepiękne widoki na okolice, można także udać się na pieszą wędrówkę, jednym z wielu tutejszych szlaków. Podążając w kierunku Bardzkiej Góry możemy podążyć południowym szlakiem, dotrzemy wówczas do małych ale widzialnych granic, oddzielających niegdysiejsze okolice terenów kłodzkich i bardzkich. Jeśli uda wam się dostrzec betonowe małe słupki, to właśnie one wyznaczały granicę tych terenów. Jeśli chcielibyście zobaczyć przepiękne widoki na całe miasto oraz sporą część pasma Barlickiego polecam wspiąć się na osuwiska skalne skąd rozpościerają się przepiękne widoki na osuwisko, które miało miejsce w16 wieku, obecnie na górze znajduje się punkt widokowy.

Podążając dalej gdzieś wśród malowniczych wzgórz Ziemi Kłodzkiej dotarliśmy do twierdzy Srebrna Góra. Forteca, którą tu znajdziemy jest efektem zabezpieczenia tuż po zdobyciu tych ziem przez króla Fryderyka II.  W pracach nad budowlą brali udział stratedzy oraz architekci królewscy a koszt całej budowli wyniósł prawie 2 mil talarów, co było nie małą fortuną. Jednak dzięki tym finansom powstała jedna z największych górskich budowli tego typu w Europie. W latach 1807 w mieście tym zagościły się na dłużej wojska napoleońskie, a w późniejszych latach miejsce to przeznaczono na ciężkie więzienie. Jeszcze później forteca popadała w ruinę. Ten ciekawy przykład budowy o charakterze militarnym znów wymagał ogromnych środków finansowych, ale udało się je pozyskać, dzięki darczyńcom. Miejsce to obecnie służy jako atrakcja, oferując trasy turystyczne, od podziemnych aż po spacer po bastionach. W sezonie odbywa się kilka dodatkowych atrakcji, takich jak na przykład strzelnica czy kolejka turystyczna.

Nowa Ruda

Kolejne, mniej znane, choć równie malownicze miejsce Ziemi Kłodzkiej, które zamieszkuje ponad 22000 mieszkańców. Miejsce to znajduje się w pobliżu Gór Sowich, choć nie dosłownie . Myślę jednak że można określić iż miasto to jest ściśle związane z tym okolicznym pasmem gór. We wcześniejszych latach miasto zajmowano się szewstwem, sukiennictwem oraz handlem, działo się tak głównie dzięki kontaktom z Czechami. Niestety miasto zostało zniszczone w skutek wojen husyckich, które miały miejsce w 1427-1429. Kolejne wojny powodowały to, że miasto przechodziło z rąk do rąk. Początkowo było w posiadaniu Czech a później cała ta okolica została zakupiona przez władze pruskie. Dopiero 19 wiek przyniósł znaczący rozwój, szczególnie w kwestii wydobycia węgla kamiennego, znacznie powiększył się przemysł włókienniczy a kwintesencją rozwoju było połączenie kolejowe z Wałbrzychem i Kłodzkiem. O dziwo zarówno pierwsza jak i druga wojna światowa nie zniszczyła tej okolicy tak bardzo, dzięki temu mieszkało tu wielu ludzi z różnych części Polski i nie tylko.

Jeśli chodzi o najważniejsze atrakcje miasta to nie można pominąć neorenesansowego Ratusza, datowanego na 19 wiek, wraz z figurą Floriana z 1756 roku a także fontanną przedstawiającą Chrzest Chrystusa. Oczywiście, trzeba również zobaczyć okoliczne kamienice, których tu nie brakuje. Kolejną jakże ważną atrakcją jest zamek Stillfriedów,  pochodzący z 14 wieku. Trzeba jednak nadmienić że został on przebudowany, teraz lśni barokowym wyglądem. Stare budowle przypominają o dawnym przemyśle a domy tkaczy, datowane na 17,18 wiek są ich idealnym przykładem. Dla pasjonatów kopalni polecamy muzeum górnictwa, które znajduje się w jednej z zamkniętych kopalni. Znajdziemy tu wiele maszyn, głębokie sztolnie, minerały oraz skamieniałości, jednak główną atrakcją muzeum jest 700 metrowa trasa, która prowadzi przez dawne wyrobiska kopalniane.

Walim

Jest to miejscowość, która liczy sobie kilka tysięcy mieszkańców, jest to najstarsza miejscowość w całym regionie. W dawnych czasach, szczególnie w okresie wojny trzydziestoletniej wydobywano tu rudę, w tym tę najważniejszą rudą srebra. Obecnie w tym miejscu króluje turystyka a punktem kulminacyjnym wszystkich wycieczek jest szczyt Gór Sowich, mowa o Wielkiej Sowie 1015 m. Jeśli chodzi o atrakcje to warto wyróżnić Kościół Świętej Jadwigi, Sztolnie Walimskie oraz kościół św Barbary. Sztolnie były efektem wyrobisk, dokonanych przez Niemców w czasie realizacji projektu Riese, który polegał na wykorzystaniu więźniów z obozu do pracy w przemyśle. Prace wykopaliskowe były prowadzone na bardzo dużą skalę, czego efektem był potężnym podziemny kompleks w skład którego wchodzą labirynty, korytarze i bunkry o długości 200 km kwadratowych. Do tej pory udało się odnaleźć tylko kilka podziemnych kompleksów. Są one po rozsiewane po całej Polsce. Właśnie jednym z takich kompleksów jest ten wspomniany powyżej.  Trasa, która jest udostępniona dla turystów zaprowadzi wasz z przewodnikiem aby pokazać historię i przeznaczenia tego ogromnego projektu. Czas zwiedzania to około godzina. Zwiedzając miasto już na powierzchni można natknąć się na tutejszy cmentarz, na którym znajdziemy wiele zbiorowych grobów więźniów. Polecamy także odszukać pozostałości dawnej stacji kolejowej, która była jedną z pierwszych elektrycznych linii, które zostały uruchomione w Sudetach.

Po więcej informacji odsyłam do tematu, z którego dowiecie się o tym co warto zobaczyć w Polsce.

Zapraszam także do aktywnej dyskusji odnośnie Ziemi Kłodzkiej, którą kontynuujemy na naszym zaprzyjaźnionym forum turystycznym, link do tematu znajdziecie poniżej:

Atrakcje Kłodzka

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?

Articles

Find More  

Nowość, książka-Sekretne miejsca w Europie – Przenieś się z opowieściami do miejsc, których nie ma na mapach ani w przewodnikach.

Kup Sekretne miejsca w Europie, kliknij tu Sekretne miejsca w Europie – wyjątkowo rzadka publikacja. Zobacz miejsca, których nie ma na mapach ani w przewodnikach. Promocja Przy zakupie naszej unikalnej książki ,,Sekretne miejsca w Europie”, dodajemy za darmo dwa przewodniki w postaci E-booka, a także wyjątkowy podcast o czarownicach z Edynburga (unikalny, niepublikowany), ale i to nie wszystko. Do pakietu …

Continue reading  

Wybieramy prezent dla podróżnika 2023- Co kupić, pomysły skrojone na miarę każdego

Spis treści Oto kilka pomysłów na prezenty dla podróżnika: Nasz numer 1 Książka ale inna niż wszystkie- Sekretne miejsca w Europie – Wyjątkowo rzadka publikacja, zobacz miejsca, których nie ma na mapach ani w przewodnikach. Książka ta odkryje przed Wami sekretne miejsca, ukryte w wielu budowlach jak choćby średniowieczne zamki takie jak zamek Edynburski czy Książ, skrywające niedostępne podziemia czy …

Continue reading  

Wzgórze Calton Hill- Edynburg

Wzgórze Calton Hill w Edynburgu- opis miejsca, historia, mapa, zdjęcia. Calton Hill jest prawdziwą ucieczką od zgiełku miasta a widoki towarzyszące tym, którzy się tu wdrapią wynagradzają trud wędrówki. Choć jeśli mam być szczery to wejście zajmuje od ok 5 do 10 minut, więc nie jest tak źle. Wzgórze wznosi się na wysokość zaledwie 103 metry, lecz to wystarczy żeby …

Continue reading  

Dean village Edynburg-opis miejsca,historia,zdjęcia

Jest takie miejsce w Edynburgu, pełne tajemnic, bogatej historii, będącej pewnego rodzaju odskocznią od zgiełku miasta, choć znajduje się zaledwie kilka minut od Princess Street. Miejsce o którym mowa to wioska Dean, w której niegdyś mieściły się młyny wodne, dziś znaki po nich są piękną ozdobą i przypominają stare czasy. Bardzo ciekawym akcentem są wyjątkowo ładnie rzeźbione tablice upamiętniające historię, …

Continue reading  

Glasgow- co zwiedzić w okolicy

Będąc w okolicy Glasgow i zamierzając zwiedzić okolice wcale nie trzeba jechać bardzo daleko aby uciec od zgiełku miasta, wystarczy około 40 minut drogi do godziny ( w jedną stronę) aby cieszyć się pięknymi okolicami jezior a także małymi miasteczkami. Spośród wielu malowniczych okolicznych zakątków postaramy się zabrać was do tych najciekawszych. Zdecydowana większość z nich znajduje się na trasie …

Continue reading  

Skye- wyspa mgieł,przewodnik po wyspie

Spis treści Skye- opis wyspy, relacja z podróży, porady, zdjęcia, ceny noclegów Skye to malownicza wyspa, której tajemniczość i wyjątkowo naturalne piękno zachwyca każdego, kto tu przyjedzie. Piękne urwiska, ogromne połacie wyjątkowo barwnej zieleni, szybko zmieniająca się pogoda nadają tej wyspie wyjątkowy, mityczny wręcz urok. My mieliśmy tę przyjemność i odwiedziliśmy wyspę Skye trzykrotnie. Wyspa nadaje się idealnie zarówno na …

Continue reading