Spis treści

Promocja:

 

Przy zakupie naszej unikalnej książki ,,Sekretne miejsca w Europie”, dodajemy za darmo dwa przewodniki w postaci E-booka, a także wyjątkowy podcast o czarownicach z Edynburga (unikalny, niepublikowany), ale i to nie wszystko. Do pakietu dodaliśmy również darmową przesyłkę. Wartość promocji 70 zł. Więcej informacji tutaj

 

 

……………………………………………………………………………………………………………….

Edynburg: atrakcje,porady,ciekawe miejsca 

Edynburg można zwiedzać na kilka sposobów, można wziąć autobus turystyczny który obwiezie Was po każdej z najważniejszych atrakcji, można również wybrać się na wycieczkę pieszą z przewodnikiem, indywidualnie lub w grupie, możemy dowiedzieć się wówczas wiele ciekawostek, nieznanych faktów oraz legend. Ja chciałbym się skupić na tych najważniejszych atrakcjach i troszkę Wam o nich opowiedzieć. Zanim jednak to nastąpi, chciałem polecić Wam praktyczny artykuł o transporcie w Edynburgu oraz o tym jak dostać się do miasta np z: lotniska. Dowiecie się również o przewoźnikach, cenach, dodaliśmy także kilka porad praktycznych np: o tym jak kupić bilet autobusowy u kierowcy, niby prosta rzecz a może nam przysporzyć nie lada kłopotu, link do artykułu znajdziecie poniżej:

Transport Edynburg- jak dotrzeć z lotniska do miasta, poruszanie się po mieście, ceny biletów, rozkłady jazdy 

Gdzie spać w Edynburgu

Nocleg stanowi ważną cześć podczas planowania pobytu w danym miejscu, nie chcemy przecież wracać co wieczór do nieprzyjemnego hotelu, a co jeśli jest on oddalony od centrum, wtedy nasz pobyt staje się nieciekawy. Dlatego właśnie zanim zaczniemy zastanawiać się co zwiedzić w Edynburgu powinniśmy zastanowić się gdzie spać podczas naszego pobytu. Wychodząc na przeciw wszystkim niezdecydowanym polecamy artykuł przedstawiający najciekawsze dzielnice Edynburga a także, co najważniejsze, przykładowe hotele, hostele i airbnb w tychże miejscach wraz z cenami. To bardzo ciekawa ściągawka dla Was, która pozwoli Wam rozejrzeć się w cenach zakwaterowania a także podjąć odpowiednią decyzję, gdzie spać. Dodatkowo wspomnieliśmy także o tym jak znaleźć tani nocleg, co nie dla wszystkich jest takie oczywiste i zasugerowaliśmy najlepsze strony, które pozwolą nam znaleźć nie tytko najlepsze dla Was lokum ale także i najtańsze, szczegóły znajdziecie w poniższym linku:

Edynburg- opis dzielnic, przykładowe hotele, hostele i airbnb, ceny noclegów oraz: jak znaleźć tani nocleg w Edynburgu.

Zwiedzanie Edynburga

Każdy kto tu przyjeżdża prawdopodobnie zaczyna zwiedzanie od starego miasta, jest to bowiem jedna z najładniejszych i najstarszych dzielnic Edynburga i tak jak wspomniałem poprzednio jest to jedno z niewielu miejsc, które zachowały się do dzisiaj w niezmienionym stanie. Dokonano co prawda kilka drobnych przeróbek, ale są one niewielkie. Dzielnica Starego Miasta jest ulokowana w obrębie tak zwanej mili królewskiej, jest to właściwie traktat królewski który znajduje się pomiędzy zamkiem w Edynburgu a Pałacem Holyrood. Patrząc na centrum Edynburga z nieco innej strony można by stwierdzić, że znajduje się on pomiędzy dwiema górami, z jednej strony mamy wzgórze zamkowe a z drugiej mamy wzgórze zwane Artur Seat, oba te wzgórza były niegdyś wulkanami, obecnie są one oczywiście wygasłe. Jeśli chodzi o starówkę to warto również się zastanowić, dlaczego starówka nigdy nie została przebudowana. Otóż w dawnych czasach klasa arystokratyczna wyprowadziła się do innej części Edynburga, starą część miasta zamieszkiwała klasa pracownicza, nie miała ona pieniędzy aby dokonywać w mieście dużych zmian, jedyne zmiany jakie miały miejsce to dobudówki co widać teraz na niektórych budowlach, są one dość wysokie ponieważ w tamtych czasach nie rozbudowano wszerz tylko wzwyż. Wyższe kondygnacje były zarezerwowane wyłącznie dla osób biednych, a Ci najbogatsi mieszkali na samym dole, tak działo się ponieważ na dole znajdowały się kawiarnie, kluby dżentelmenów itd. Więcej ciekawostek ze starego Edynburga znajdziecie w naszym przewodniku po ukrytych miejscach Edynburga, szczegóły poniżej: 

ukryte miejsca w Edynburgu

No nic rozpisałem się troszkę, ale wracamy do naszego zwiedzania i do trasy. Zaczynamy oczywiście od słynnego zamku w Edynburgu. 

Zamek w Edynburgu

 Zamek na skale to prawdziwa Perełka Edynburga, pełna legend, historii, przebytych wojen a teraz dumnie reprezentuje całą Szkocję na arenie międzynarodowej. To właśnie tu dociera niemal każdy turysta, który przyjedzie do Edynburga i to właśnie tu rozpoczyna historia tego miasta, więc warto co nieco o nim wspomnieć. Zamek i jego piękny krajobraz najlepiej widać z głównej ulicy Princess Street, to właśnie stąd polecamy przyjrzeć się tej ogromnej budowli z zewnątrz. Wycieczka po zamku nie jest długa i warto ją odbyć z przewodnikiem, alternatywnie można się wybrać samodzielnie wybierając audio przewodnik z nagranym tekstem, wybór pozostawiamy Wam. Warto również wcześniej zerknąć na stronę zamku aby dowiedzieć się czy nie ma miejsca jakaś impreza. Wracając jednak do historii warto cofnąć się do pierwszych fortyfikacji wzgórza zamkowego, które powstało ok 6 wieku, jednak te stałe umocnienia warowni powstały nieco później. Same zamczysko zostało wzniesione przez króla Malcoma I w 1018 roku a przebudowane zostało w 1365 przez Davida II. Jeśli jednak wejdziecie do środka i spojrzycie na mury to większość z nich pochodzi z 18 i 19 wieku. Jednym z najważniejszych miejsc jest oczywiście renesansowy pałac The Palace przebudowany w stylu renesansowym przez Marię Stuart. 

Kamień przeznaczenia, tak ważny w historii Szkocji był zrabowany przez Edwarda I, wrócił do Szkocji po 700 latach, to właśnie na nim koronowano królów. I chodź słynny kamień trafił z powrotem do zamku w Edynburgu tak naprawdę zdaniem wielu Szkotów powinien znaleźć się w słynnym pałacu Scone w Perth, który to stoi na tradycyjnym miejscu koronacji królów. 

Kolejnym ważnym miejscem na zamku jest Kaplica Świętej Małgorzaty, datowana na początek 12 wieku i oczywiście związana jest z królową szkocką Małgorzatą. Mówi się że to miejsce było ufundowane przez samo Małgorzatę, inni twierdzą że jest to miejsce w którym została ona pochowana. Znawcy twierdzą że kaplica została jednak wzniesiona przez jej syna króla Davida w roku 1330, nie zmienia to jednak faktu że budowa stoi na najwyższym punkcie zamkowego wzgórza i za sprawą grubych murów przetrwała ona wszelkie zawirowania historyczne i wojenne. Także i w tym miejscu w późniejszych czasach znajdowała się prochownia, zamek przez długi okres był także pod władaniem Anglików, Szkoci traktowali ten teren jako okupacyjny. 

Tuż przy zamku odbywa się również wyjątkowe widowisko, Military Tattoo to wyjątkowa parada składająca się z różnych klanów orkiestr dudziarskich, stanowiącą fantastyczny pokaz szkockiej dumy narodowej. Cały ten pokaz upiększa również kilka ważnych pomników, są to pomniki szkockiej chwały, jeden ma postać wojownika, pomników jest tu znacznie więcej i warto przyjrzeć się im wszystkim. 

Whisky Experience 

Kup bilet

Whisky-Scotland

Podążając główną ulicą od strony zamku nie musimy iść daleko, naszą kolejną atrakcją jest whisky experience, które oferuje niezapomnianą podróż do wnętrza tajników produkcji whisky. To tutaj możemy dowiedzieć się jak powstaje ten wyjątkowy trunek, możemy zdobyć gruntowną wiedzę na temat produkcji pojedynczych słodów co może być wyjątkowym doświadczeniem. Przewodnik w sposób dokładny opowiada o różnych rodzajach whisky w Szkocji oraz gdzie i jakie smaki znajdziemy przymierzając ten wyjątkowy kraj. Na koniec czeka na nas degustacja a zanim opuścimy tę wyjątkową atrakcję możemy podziwiać bardzo dużą kolekcję butelek, jest ich aż 3000. Możemy również zatrzymać szklankę, z której degustowaliśmy naszą whisky. Tam również znajdziemy sklep z pamiątkami oraz restauracje. I choć nie trzeba rezerwować wycieczki przez Internet my polecamy to zrobić, żeby zaoszczędzić sporo czasu.

Muzeum Pisarzy

Cóż za niesamowite doświadczenie, wychodzimy na główną ulicę starówki i podążamy w dół, dosłownie kawałek dalej udajemy się, do kolejnego muzeum, tym razem jest to Muzeum Pisarzy. Niemalże od razu poznajemy tych najbardziej wyjątkowych, mowa oczywiście o Robercie Burnsie, Sir Walterze Scott i Robercie Louis Stevensonie.  

Przechadzając się po starym domu, gdzieś na początku naszej trasy mijamy biurko Roberta Burnsa, nasz przewodnik pokazuje prasę drukarską na której wydrukowano powieść Scott’a Waverley’a.  Jakie jeszcze skarby znajdziemy tu na miejscu, na pewno opowiadacz opowieści czy pierścionek z wygrawerowanym imieniem Tusitala oraz wiele innych przedmiotów nawiązujących do twórczości i życia tych wspaniałych pisarzy. Choć warto dodać, że muzeum jest tak wyjątkowe, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wcale nie trzeba być obeznanym z twórczością wspomnianych pisarzy, znajdziemy tu wyjątkowe kolekcje, niesamowity klimat, jakbyśmy przenieśli się w czasie.  A jeśli już zapoznamy się chociaż troszkę z tym co możemy tu znaleźć to na pewno czekają to na nas wybitne kolekcje pisarzy, począwszy od rękopisów a skończywszy na książkach, nie wspominając już o portretach oraz osobistych przedmiotach. 

Mila królewska  

I znów po dłuższej chwili wracamy na naszą wspaniałą milę królewską, a skoro już na niej jesteśmy to warto co nieco o niej wspomnieć. Jest to nie tylko główna arteria starego miasta to także miejsce historyczne, obszar ważny kulturowo i historycznie, a rzeczy które tu możemy znaleźć czy robić pochłoną nas na długie godziny.  Znajdziemy tu dwie rezydencje królewskie, budynki parlamentu stare i nowe, nie wspominając już o katedrach, kościołach, sklepach, kawiarniach i pubach.  Warto wyobrazić sobie że schodząc z zamku i podążając w dół schodzimy z wygasłego wulkanu, a droga prowadząca po której stąpamy była kiedyś zboczem góry, która cofa nas około 32 mil lat, czyli mniej więcej do Epoki lodowcowej. Każde wąskie uliczki, które odchodzą z królewskiej mili to prawdziwe labirynty prowadzące nas w nieznane, to tu możemy odkryć historię z przewodnikiem, to tu możemy trafić na ukryte ogrody czy to tutaj możemy spojrzeć na miasto z różnych perspektyw.

Podążając dalej w dół królewską milą dochodzimy do pięknej katedry St Giles,

Katedra St Giles

która jest widoczna już z daleka, pochodzi ona z 14 wieku, a w środku możemy zobaczyć perełki wiktoriańskie, piękne witraże, można również zwiedzić dach, to właśnie stamtąd roztaczają się przepiękne widoki na sporą część mili królewskiej. Opuszczając katedrę kierujemy się w lewo opuszczając na chwilę królewską milę, podążyliśmy niejako na drugą część centrum spoglądając w lewo na pięknie górujący zamek w tle a przed nami ukazał się piękny pomnik wyjątkowego pisarza, chodzi o pomnik Scotta 

 Pomnik Waltera Scotta 

 Każdy kto prześledzi historię tego wyjątkowego zabytku zorientuje się że ten jeden z największych zabytków był przedmiotem wielu spornych dyskusji. Jeśli chodzi o same arcydzieło to architekt, który podjął się stworzenia tego wyjątkowego dzieła był kompletnie nieznany, a tym samym nie mi żadnych osiągnięć w swojej dziedzinie. Dlaczego zatem tak jest, że początkowo do konkursu wybrano czołowych architektów z Wielkiej Brytanii a zwycięzcą okazuje się ktoś zupełnie inny?  Biorąc pod uwagę wyjątkowość tego projektu można przypuszczać, że czasami warto jest dać szansę komuś mniej znanemu, komuś kto może stworzyć prawdziwe arcydzieło, tak też się stało.

Zostawmy na chwilę wspaniały pomnik tutejszego bohatera a pooglądamy sztukę szkocką i międzynarodową od renesansu aż po 20 wiek chodzi o: 

Galerię Narodową

 Muzeum Narodowe prezentuje galerię portretów oraz galerii sztuki nowoczesnej. To miejsce znajduje się w pięknym neoklasycystyczny budynku zaprojektowanym z dumą przez Williama Henry’ego Playfair,  a miejsce to znajduje się na kopcu w centrum Edynburga z widokiem na Princess Street będącą główną ulicą centrum. W latach czterdziestych XIX w. opracowano plany budowy nowego budynku. Także i tu znajdziemy bardzo wyjątkowe zbiory królewskie, prezentowane w Royal Scottish Academy Building. Nowa galeria przedstawia wyjątkową i stałą sztukę przedstawiającą Szkocję i wszystko co jest związane z jej narodem.

Princes Street 

Jeśli spędzając kilka godzin w galerii mamy ochotę na odpoczynek, relaks, a może na szybkie zakupy to nie ma lepszego miejsca niż główna  Princes street, to tu znajdziemy bardzo dużo sklepów, restauracji, barów, a jeśli dopisze pogoda polecamy udać się na dłuższy odpoczynek w sercu miasta z widokiem na zamek w Edynburgu w pięknym parku założonym w 1876 roku o nazwie West Princes Street Gardens  

West Princes Street Gardens

Targ rolników 

Jeśli jednak chcielibyśmy spróbować lokalnych produktów nie ma lepszego miejsca niż Targ rolników który odbywa się na trasie zamkowej również w przepięknym otoczeniu zamku. Ten wyjątkowy rynek rolniczy Edynburga zrzesza aż 35 wyspecjalizowanych producentów pochodzących ze Szkocji. To co można tu kupić to świeże zdrowe jedzenie, na pewno pochodzące z wiarygodnych źródeł. 

Greyfriars Bobby 

(4 maja 1855 r. – 14 stycznia 1872 r.) Pies Bobby był Skye Terrierem, czy znacie jego historię , historię o tym jak można kochać i jak można być wiernym aż do końca. Ile można poświęcić dla swojego pana, to ten pies przez 14 lat pilnował grobu swojego właściciela aż do własnej śmierci 13 stycznia 1872 roku. Tę wyjątkową historię ujęto na kartach filmów i książek, teraz dodatkowo to miejsce jest atrakcją turystyczną a pomnik, który tu znajdziemy powstał ku pamięci Bobbiego. Pies został pochowany obok bramy Greyfriars Kirkyard, niedaleko grobu Johna Graya. Bobby jest psem, który przypomina o miłości wierności i poświęceniu, rzeźba natomiast jest autorstwa rzeźbiarza Williama Brodie.

Narodowe Muzeum w szkocji 

Kolejnym miejscem do którego docieramy to Narodowe Muzeum w Szkocji, którego bardzo bogate ekspozycje znajdują się w romańskim budynku rewizor. Tutaj każdy zarówno dzieci jak i dorośli znajdą coś dla siebie. Podróż rozpoczynamy od dinozaurów po czasy współczesne, wliczając technologię i naukę a wszystko to znajdziemy na 7 piętrach gmachu. Dla wszystkich tych którzy są niezdecydowani czy przyjść tu czy nie my podpowiadamy że warto, można w tym miejscu polecić również aplikację, która pozwala pokazać muzeum w sposób ciekawy i zachęcić do jego odwiedzenia. 

Playfair Library I Universytet 

Budynek McEwan Hall na Uniwersytecie w Edynburgu 

Kolejne a zarazem obowiązkowe miejsce, które należy zwiedzić to 6 najstarszy uniwersytet w Szkocji, tak stare miejsce musi oferować budowle o pięknym i wyjątkowym znaczeniu architektonicznym. Miejsce  to jako uniwersytet plasuje się bardzo wysoko w rankingach na świecie, natomiast nas turystów na pewno zachwyci McEwan Hall, to właśnie tutaj W 1762 r. wielebny Hugh Blair został powołany przez króla Jerzego III na pierwszego profesora retoryki i Belles-Lettres. Plany budowli starego kolegium realizowano według planu Roberta Adama jeszcze z czasów napoleońskich. Warto dodać że kiedyś z jednej z piwnic pobliskiego domu do jednego z budynków prowadził korytarz tunelu autonomicznego, długi tunel ulokowany gdzieś w okolicy North college Street (obecnie Chamber Street) i dalej pod innymi budynkami uniwersyteckimi docierał do sali wykładowej o tematyce anatomii, ponieważ w tamtych czasach to właśnie w tej dziedzinie Uniwersytet był bardzo słynny.

Więcej o podziemiach Edynburga dowiecie się z naszego przewodnika, link poniżej 

Ukryte miejsca w Edynburgu- przewodnik

Surgeons‘ Hall Museums  

 Będąc troszkę w temacie muzeów kolejne muzeum, które warto odwiedzić skrywa jedne z największych i najbardziej unikalnych historycznych kolekcji, choć związane z patologią Wielkiej Brytanii. W 2015 roku muzea stali chirurgicznej znów otworzyły swoje drzwi dla turystów po dużym projekcie przebudowy wartym ponad 4 mil £, obecnie muzeum ciekawi turystów podczas gdy kiedyś miało służyć jako źródło naukowe w dziedzinie anatomii. 

John Knox house 

Znów wracamy na mile królewską docieramy do John Knox House, ten przepiękny, najstarszy i średniowieczny budynek jest pełen historii, opowieści a zarazem dramatów które miały miejsce w jego wnętrzach. Wybierając się na wycieczkę po jego komnatach można się dowiedzieć wielu ciekawych informacji, można także podążyć śladami dawnych mieszkańców, zerkając na portrety. Tu zagadka goni zagadkę, jeśli spojrzymy w górę dostrzeżemy diabła ukrywającego się w suficie, nie ma co się temu dziwić skoro budynek pochodzi z 1470 roku, a w tamtych czasach mogło dziać się wiele różnych i dziwnych rzeczy, które dla nas mogą być nie do pomyślenia. To tu poznamy także historię Szkockiej reformacji, dowiemy się o abdykacji Marii Królowej Szkotów a także poznamy historie o tym jak zapoczątkowano wojnę domową. Przechadzając się po muzeum dostrzeżemy również przewodniki, w które warto się zaopatrzyć, dzięki temu zwiedzając ten wyjątkowy dom nie pominiemy niczego ważnego.

Muzeum edynburga 

Kolejne muzeum na naszej liście to Muzeum Edynburga skrywa się w zabytkowym budynku datowanym na 16 wiek i to bodajże najlepsze miejsce w mieście, które pozwoli nam poznać jego historię. Kiedyś nazwane Huntly House Museum  zaprasza wszystkich na niesamowitą wyprawę do przyszłości Edynburga, do jego historii, ale i także początków miasta. Także i tu poznamy legendy związane z miastem oraz ogromną i bogatą kolekcję przedmiotów historycznych, jak na przykład kopia przymierza narodowego. A dla tych wszystkich którzy nie do końca zainteresowani są historią, polecamy to miejsce z uwagi na jej przekaz dokonany w sposób interaktywny i ciekawy, co może zadowolić nawet tych, dla których historia nie jest najważniejsza. 

Budynek  szkockiego parlamentu 

Kolejne miejsca obowiązkowe na naszej liście to budynek szkockiego parlamentu. Można go zwiedzić zachwycając się jego architekturą, choć jest ona nowa (budynek zaprojektował hiszpański architekt Enrica Miralles  i według ekspertów można dostrzec tu wiele akcentów związanych z naturą) ale można się tu również udać aby podglądnąć jak wygląda życie polityczne w Szkocji, mało tego niektóre miejsca publiczne pozwalają aby brać udział w debatach i spotkaniu komisji, trzeba jednak uprzednio zarezerwować wizytę. A dla tych którzy chcieliby się dowiedzieć jeszcze więcej, mogą oni wziąć udział w jednej z wielu wycieczek odwiedzając przy tym wystawę znajdującą się na pierwszym piętrze. 

Palace of Holyroodhouse 

‘’Holyrood tydzień“, który zazwyczaj trwa od końca czerwca do początku lipca każdego roku.

Meble, przepiękne obrazy ,każdy pokój jest inny i każdy oferuje coś unikalnego nie wspominając już o długiej historii tego miejsca . To w tym miejscu Maria królowa Szkotów spędziła bardzo dużo swojego czasu, choć trzeba nadmienić, że był to nieszczęśliwy rozdział jeśli chodzi o historię tego miejsca. Piętro górne, tam właśnie znajdują się apartamenty rodziny królewskiej. Trzeba również dodać że od 500 lat pałac jest domem królewskimi jak również rezydencją Królowej w Szkocji. Można tu również obejrzeć wystawę z kolekcji królewskiej, podążyć historią zawirowań historycznych oraz wysłuchać wielu ciekawych historii związanym z tym miejscem.  

Calton Hill 

Odpoczywając od historii czy architektury udajemy się do jednego z najpiękniejszych punktów widokowych, miejsce to obowiązkowo trzeba zobaczyć, to właśnie tu powstają najpiękniejsze zdjęcia z widokiem Edynburga, te które widzimy na pocztówkach czy w Internecie. Miejsce to jest także popularne nie tylko jeśli chodzi o turystów a także i o lokalnych. Spośród wielu malowniczych budowli, które możemy tu zobaczyć najbardziej rozpoznawalne miejsce to pomnik Narodowy, pomnik Nelsona oraz dwa obserwatoria. Jeśli chcielibyście poznać historię tego wyjątkowego miejsca a także zobaczyć więcej zdjęć to zapraszam do osobnego artykułu, link poniżej

Calton Hill- opis wzgórza, mapa tras, zdjęcia

Arthur’s seat 

Jeśli jesteśmy już w temacie pięknych widoków w Edynburgu to drugie miejsce, które równie gorąco polecamy do Artur’s seat. Jest to najwyższy punkt Holyrood Park dzięki czemu widok na miasto mamy w zasięgu ręki. Aby dostać się na samą górę można podążać trasą niejako dookoła wzgórza wspinając się mozolnie w górę, lub można podjechać od tyłu samochodem na pobliski parking i bardziej stromym lecz dużo krótszym podejściem dostać się na sam szczyt. Obie trasy są godne polecenia a widok zachwyca. Góra co prawda jest związana z królem Arturem, ciężko jednak doszukać się jakiś dowodów, które mówiłyby zarówno o królu Arturze jak i o legendach i romansach związanych z jego osobą. Pomimo tego polecamy tu dotrzeć, cała wędrówka zajmuje około półtorej godziny. Przygotowaliśmy dla Was osobny artykuł odnośnie własnie wzgórza Artura, wspominamy w nim legendach, historii tego miejsca, dodaliśmy także mapę z wszystkimi możliwymi trasami na wzgórze a także wstawiliśmy nasze zdjęcia z tej wycieczki, szczegóły najdziecie poniżej:

Arthur’s seat, historia wzgórza, legendy, mapa, opis tras, zdjęcia.

Szkocka Galeria Portretów Narodowych 

Kolejne miejsce, które chcielibyśmy zaproponować jest dobre dla tych którzy lubią galerie a szczególnie galerie portretowe, chodzi oczywiście o Szkocką Galerię Portretów Narodowych. To tu znajdziemy najważniejszych artystów ostatnich 25 lat i to tu również poznamy pracę laureatów Nagrody Turnera i wielu innych artystów. Zwiedzając pokoje galerii dojdziemy do wniosku, że są one inspirowane sztuką współczesną i nowoczesną, można zatem przypuszczać, że jest to również ciekawe miejsce dla ludzi młodych. Inne cenne nabytki galerii to malarstwo lub fotografie. 

Jacht Brytania

Opuszczamy pomału centrum i kierujemy się na jego obrzeża, a właściwie w okolice portu, tam również znajdziemy wyjątkowy Jacht Brytania będącym byłym jachtem królewskim Królowej Elżbiety II, który służył nieprzerwanie do roku 1997 roku. Zwodowany zakończył swój ostatni rejs, a teraz jest wyjątkową atrakcją odwiedzaną przez tysiące turystów. Ciężko sobie wyobrazić, że ten jacht pokonał ponad 10 milionów mil morskich, podczas 43 lat pływalnia. Pierwszym dziewiczym rejsem była trasa z  Portsmouth do Grand Harbour na Malcie, miało to miejsce 14 kwietnia, przybywając do pierwszego docelowego portu w 22 kwietnia 1954 roku. Wracając do statystyk to jacht Brytania woził dostojników królewskich, Królową oaz członków rodziny biorąc udział w 696 wizytach zagranicznych i w 172 wizytach na wodach Brytyjskich. 

Dean Village

Wyjątkowo piękna wioska, która choć znajduje się blisko centrum jest rzadziej odwiedzania, dzieje się tak głównie z niewiedzy że takie miejsce w ogóle istnieje. Znajdziemy tu oazę zieleni, pełną uroczych zakątków, spokój, malownicze trasy pisze wzdłuż rzeki i odrestaurowane budowle, które Was zachwycą. Jeśli chcielibyście poznać to miejsce bardziej dokładnie to zapraszam do osobnego artykułu, tam opisaliśmy historię tego miejsca oraz dodaliśmy sporo zdjęć, szczegóły poniżej:

Daen Village- opis miejsca, historia, zdjęcia

Portobello  

Portobello jest nadmorskim przedmieściem Edynburga, leży we wschodnio-środkowej Szkocji, trzy mile na wschód od centrum Edynburga, naprzeciwko Firth of Forth, pomiędzy przedmieściami Joppa i Craigentinny. Chociaż historycznie było to miasto samo w sobie, obecnie  jest to oficjalnie przedmieście mieszkalne Edynburga. Promenada przoduje na szeroką piaszczystą plażę, pozwalając mieszkańcom uciec od codziennego zgiełku miasta. 

Co jeszcze zwiedzić w okolicy Edynburga

Kaplica Rosslyn
 

Kaplica Rosslyn wyjątkowa, piękna, bogata w legendy, histor i nierozwikłane zagadki, położona jest malowniczo na niewielkim wzgórzu powyżej doliny Rosslyn. Kiedyś jako kościół kolegiaty katolickiej jest miejscem pielgrzymek i wizyt ogromnej rzeszy turystów i nie tylko za sprawą historii tajemniczego Grala, Masonów, ale również z uwagi na udziału w filmie Dana Browna “Kod Da Vinci’’.  Zapoznaj się z historią tego miejsca przekraczając główną bramę kaplicy, warto dać upust wyobrażeniom i przechadzając się dookoła doszukać się własnych interpretacji wielu zagadkowych akcentów które znajdziemy niemalże w każdej części tego wyjątkowego miejsca.

Callendar House

Spotkamy tu niezłą mieszankę pamiątek po osobliwościach, które kiedyś bywały w tym miejscu, jak chociażby Bonnie Prince Charlie, lub Mary Queen of Scots i Oliver Cromwell. Posiadłość otoczona malowniczymi ogrodami przypomina raczej zamek nawiązujący charakterem do francuskiego. Na uwagę zasługują także czasowe i stałe wystawy, oraz barwna historia całej posiadłości z którą warto się zapoznać. Przeniesiemy się wstecz gdzieś do XI wieku. W miedzy czasie będziemy mieli możliwość podejrzeć urywki  życia codziennego odtworzonego przez przewodników, to prawdziwa uczta dla każdego turysty. Miejsce to jest położone około 25 mil od Edynburga, z częstymi połączeniami kolejowymi między Edynburgiem a Falkirkiem i regularnymi autobusami z centrum miasta.

Południowe Queensferry 

Prawdziwa perełka inżynieryjna swoich czasów, każdy powinien obejrzeć to miejsce. Właściwie to jest ich trzy, wielkie, ikoniczne, fotogeniczne i jakże przydatne. Mosty, bo to o nich mowa noszą nazwy: Forth Bridge, Forth Road Bridge i Queensferry Crossing. Pierwszy z nich, ten najpiękniejszy to nie tylko prawdziwy kunszt wiktoriańskiej inżynierii ale także wyjątkowa atrakcja, która została wpisana na listę UNESCO, miało to miejsce w 2015. Jeśli chodzi o jego rozpiętość to była to największa tego typu konstrukcja na świecie, za wyjątkiem USA. W dalszych latach powstał Queensferry Crossing, ten z kolei dzierżył palmę pierwszeństwa jako najdłuższy most wantowy na świecie. Polecam także ciekawą wyprawę na wyspę Incholma gdzie możemy dotknąć przeszłości XIII wiecznego opactwa.

Przygotowaliśmy dla Was dalszą część artykułu zgłębiając się bardziej dogłębnie w historię atrakcji wspomnianych w powyższym artykule oraz dodaliśmy spory pakiet informacji praktycznych, które warto poznać zanim wybierzecie się do tego wyjątkowego miasta, szczegóły w tym linku.

Na koniec przypominamy o wyjątkowym temacie związanym z sekretnymi miejscami w Edynburgu, które znajdziecie poniżej.

Sekretne miejsca w Edynburgu

Polecamy również bardzo gorąco temat zaprzyjaźnionego forum podróżniczego związanego ze Szkocją, to tam właśnie opowiadamy na Wasze pytania, szczegóły w linku poniżej

Forum Szkocja  ( polecamy, tu  nas znajdziecie)

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?