Wycieczka po Szkocji – trasa:

Spis treści

 Stirling, Dundee, Pitlochry

Kolejne miejsca, kolejna wyjątkowa podróż i kolejne przygody. Tym razem znów wyruszyliśmy z Glasgow i podążaliśmy na północny zachód. Kilka miejsc odwiedziliśmy ponownie, zostały one opisane w innej wycieczce, mowa oczywiście o: Stirling, Dundee, Pitlochry oraz zamku Blair. 

Podążyliśmy autostradą M80, minęliśmy Stirling następnie Perth a naszym pierwszym przystankiem był zamek Glamis.  

Zamek Glamis

Ten wyjątkowo magiczny zamek jest pełen historii, wyjątkowych zdarzeń, w tym tych niewyjaśnionych stąd jest nazwany zamkiem duchów.Jest to również jeden z niewielu zamków który jest otwarty zimą, tak więc można go zwiedzić niemalże o każdej porze roku. Dodatkowo miejsce to wchodzi w skład tak zwanego szlaku zamków, dla wszystkich zainteresowanych tą wyjątkowo urokliwą tematyczną wycieczką po Szkocji polecamy aby właśnie od tego miejsca zacząć zwiedzanie szlaku zamków. Jeśli chodzi o sam zamek to opisaliśmy go osobno w nowym artykule, szczegóły poniżej:

Szkockie zamki

Z Glamis udaliśmy się w okolice Aberdeen to tutaj bowiem znajdują się dwa bardzo duże szlaki tematyczne. Jeden z nich to szlak o którym wspomnieliśmy czyli szlak zamków a drugi to szlak whisky, ten pierwszy opiszemy w poniższym temacie, natomiast jeśli chodzi o whisky w Szkocji to zapraszamy do osobnego tematu, link poniżej

Szkocja whisky

Pierwszy zamek do którego dotarliśmy to są właściwie ruiny ale z bardzo bogatą historia. Miejsce to odgrywało ważną rolę jeśli chodzi o fortyfikacje i umocnienia, chroniły one Szkocję przed najeźdźcami, sięgając czasów Wikingów. Te wyjątkowe ruiny z pięknym klifowym wybrzeżem i majestatyczną skałą to ruiny zamku Dunnottar 

Zamek Dunnottar

To miejsce jest wyjątkowo bogate w historię i obfituje w piękne widoki. U podnóża znajdziemy kamienistą plażę a po drugiej stronie patrząc od strony zamku znajduje się punkt widokowy z którego ruiny zamku widać najpiękniej. Jeśli chodzi o samą historię to opisaliśmy ją w osobnym temacie, szczegóły poniżej:

Szkocja zamki

Tuż obok znajdziemy Balmoral Castle, który należy do rodziny królewskiej, został on zakupiony przez męża królowej Wiktorii i Alberta miało to miejsce w 1852 roku.

Zamek Balmoral

W późniejszym czasie teren ten został znacząco powiększony, obecnie miejsce to jest jednym z najlepszych przykładów lokalnej kolonialnej architektury szkockiej a jej ważność klasyfikuje kategoria A, jest to jeden z najważniejszych zabytków Szkocji. W późniejszych latach tereny zamku Balmoral były stale powiększane, obecnie cały ten obszar ma 20.000 hektarów, w skład terenów wchodzą wrzosowiska, grunty rolne jak również zwierzęta taki jak: jelenie, kucyki czy zwierzęta górskie. Warto jeszcze napomknąć że cała rezydencja jest prywatna a co za tym idzie dochody z zamku nie trafiają do urzędu państwa tak jak ma to miejsce w przypadku innych budowli zarządzanych przez monarchię, chodzi tutaj głównie o ustawę o wykazie cywilnym z 1760 roku. Obecnie Balmoral został kupiony przez brata Edwarda i następcę korony, Jerzego VI. Jeśli dotrzemy do tej wyjątkowej budowli warto dowiedzieć się czy nie przebywa w nim rodzina królewska i czy on jest on otwarty do zwiedzania. Jeśli tak to czekają na nas przepięknie wystrojone pokoje, pełne mebli obrazów, pełne historii, warto w tym miejscu zostać na dłużej.

Kolejne zamek warty polecenia znajduje się w bardzo bliskiej odległości, mowa oczywiście o zamku Braemar.

Zamku Braemar.

Sięgając do historii zamku wiąże się ona z klanem Farquharson od połowy XVIII wieku, a w 2007 roku został on wydzierżawiony społeczności Braemar na 50 lat przez Farquharsonów z Invercauld. Cała społeczność opiekuje się zamkiem w imieniu wioski. Dodatkowo znajdziemy tu przewodników, którzy pracują jako wolontariusze, opiekują się również ogrodem a także są bardzo pomocni jeśli chodzi o organizowanie imprez.

Kolejne wyjątkowym miejscem jest zamek Cratches, zarządzany przez National Trust.

Zamek Cratches,

To wyjątkowa instytucja, wspiera bardzo wiele zamków i innych budowli Szkocji. Jeśli chodzi o ten zamek to pochodzi on z 16 wieku i zachwyca pięknymi wieżami, które są widoczne już z daleka. Będąc tu nie można przeoczyć Horn of Leys, przekazanego rodzinie Burnettów w XIV wieku przez Roberta Bruce’a. W okolicy znajdziemy również bardzo dużo wiewiórek, dzięciołów, myszołowów, saren i czapli. Zamek jest bardzo ładnie położony wzdłuż pagórkowatych wzgórz i jako klasycystyczny szkocki dom wieżowy prezentuje się wspaniale.Sięgając do korzeni rodziny, która zamieszkiwała ten zamek musimy cofnąć się do roku 1323 roku, kiedy ziemia ta została przyznana przez Roberta Brusa rodzinie Burnetów, to właśnie oni zamieszkiwali te ziemie przez 350 lat. Jednak prawdziwą perełką jest wnętrze zamku, to właśnie tutaj znajdziemy wyjątkowe obrazy, portrety rodzinne, zabytkowe meble oraz piękny ogród, którego masywne żywopłoty cisu zostały posadzone w tym miejscu ponad 300 lat temu. W okolicy znajduje się również wiele ukrytych i tajemniczych szlaków pieszych z zamkiem w tle.

Kolejne cudowne miejsca zarządzane przez National Trust to zamek Drum.

Zamek Drum.

To kolejna propozycja z 13 wieku, miejsce to było własnością rodziny Irwin przez uwaga 650 lat. Oryginalnie miejsce to służyło jako domek myśliwski a teraz jest wyjątkowym miejscem na imprezy prywatne i firmowe czy wesela. Nie ma lepszego miejsca na prezentowanie sztuki czy uzyskanie przestrzeni w tak tradycyjnym otoczeniu. Idealnym tłem dla tego miejsca są jego ogrody oraz rozległy teren. Można tu spędzić wyjątkowo czas zarówno w samym zamku jak i zwiedzając jego okolice.

Jeśli nadal chcielibyśmy podążyć dalszą częścią szkockich zamków to nasza kolejna propozycja to zamek Leith Hall.

Zamek Leith Hall

Miejsce to sięga historią 1650 roku, i było nieprzerwanie zamieszkiwane przez rodzinę Leith-Hay aż do okresu końca drugiej wojny światowej. Zwiedzając to miejsce mamy niesamowitą możliwość poznania wyjątkowej historii opowiedzianej przez przewodnika, dowiemy się o losach rodziny na przestrzeni wieków, znajdziemy tu także różne wystawy opowiadające o historii wojskowych pokoleń rodziny oraz zobaczymy pięknie udekorowane pokoje,choć jednym z ukrytych skarbów tego miejsca jest jego ogród .Znajduje się on na wysokości 186 m nad poziomem morza, to właśnie stąd rozpościerają się najpiękniejsze widoki na okolice Aberdeen i jego wzgórza. 

Kolejna piękna i wyjątkowa propozycja na kilka godzin to zamek Fyvie.

Zamek Fyvie

Jest to kolejne miejsce zarządzane przez National Trust ,a sam zamek jest prawdziwą w fortecą w okolicy  Aberdeen. W środku znajdziemy wystawne pokoje pełne wyjątkowych obrazów olejnych, antyków, zbroi a całość jest inspirowana szkocką architekturą baronialną. Dodatkowo miejsce to jest wypełnione 800 letnią historią, legendami o duchach i lokalnym folklorem a całość dopełnia piękny krajobraz okolicy Fyvie, oraz historię związane z Robertem Brusem.

Naszą przedostatnią propozycją jest Duff house.

Duff house.

Jest to wspaniała gruzińska rezydencja wypełniona wspaniałymi obrazami ze znanych kolekcji sztuki, miejsce to było również bardzo aktywne jeśli chodzi o drugą wojnę światową a dzisiaj w swoich zbiorach znajdziemy wyjątkową galerię narodową. Możemy tu podziwiać malarstwo olejne, doskonałe stylowe wnętrza, w tym wiele z nich jest oryginalnych. Niecałe 2 mile stąd znajdziemy neogotyckie mauzoleum.

Jeśli chodzi o ostatnie miejsce na naszej trasie to chcielibyśmy polecić miejsce które nie uchodzi za typowy zamek, jest to raczej budowla w której znajduje się latarnia morska, to tu można odkryć 450 lat historii.

Kinnaird Head

Kinnaird Head to miejsce znane jako zamek, został on sprzedany i przekształcony w latarnię morską na lądzie stałym. Latarnia została zaprojektowana przez słynnego Thomasa Smitha i teraz służy jako gigantyczna lampa na dachu zamku. Część struktur pierwszej budowy zostały zachowane wliczając oryginalną strukturę zamku a obecne zautomatyzowane światło latarni działające obok wcześniejszej konstrukcji jest dostępne dla publiczności jako część muzeum latarni. Całość jest zachowana w bardzo dobrym stanie i oświetla znaczną część wybrzeża podczas szczególnych okazji.

Samych zamków w okolicy jest o wiele więcej, my odwiedziliśmy te najważniejsze i najbardziej wyjątkowe zarówno jeżeli chodzi o wygląd, wnętrza jak i historie. Ponadto jak wspomnieliśmy poprzednio będąc w tej okolicy możemy również wyruszyć śladami whisky, szczegóły znajdziecie w temacie poniżej:

Szkocja whisky

Nic również nie stoi na przeszkodzie abyśmy połączyli zwiedzanie zamków z destylarniami, pamiętajmy również o poświęceniu przynajmniej jednego dnia na zwiedzanie wyjątkowego miasta jakim jest Aberdeen, znajdziemy tu ładne kościoły, wyjątkową i co najważniejsze niespotykaną nigdzie indziej w Szkocji architekturę nie wspominając już o wyjątkowych barach, restauracjach, smażalniach ryb. Miejsca, które warto odwiedzić w Aberdeen znajdziecie poniżej:

Atrakcje Aberdeen

Także w tym mieście znajduje się prom, który pływa na Szetlandy i Orkady.

Prom na Szetlandy i Orkney

Na zwiedzanie okolicznych zamków i destylarni oraz miasta Aberdeen polecamy przeznaczyć minimum 3 dni, a jeśli dodamy do tego Orkady i Szetlandy ulokowane majestatycznie na dalekiej północy Szkocji to musimy poświęcić minimum tydzień.

Takie absolutne minimum jeśli chodzi o zwiedzanie zamków oraz jednej lub dwóch destylarni oraz miasta Aberdeen to 2 dni.

Zwiedzanie tej okolicy można również połączyć ze zwiedzaniem Inverness, można także zrobić wycieczkę objazdową podążając na przykład z Glasgow przez Glencoe, Fort William, Inverness a wracając możemy podążyć przez Aberdeen, Dundee, St Andrews aż do Edynburga. Możemy również podążyć w odwrotną stronę, wycieczka pozostaje na pewno niezapomniana. A jeśli szukamy jeszcze innych zamków Szkocji to polecamy poniższy temat, w którym opisaliśmy najważniejsze zamki w Szkocji.

Zamki w Szkocji

Dodatkowo dla wszystkich, którzy kochają zamki i nie tylko polecamy wykupienie specjalnego rocznego biletu ( dla tych, którzy zwiedzają Szkocję często), który upoważnia nas do nieograniczonego dostępu do ponad 70 niesamowitych atrakcji w całej Szkocji i ponad 400 imprez w roku.  

Roczne bilety do zamków w Szkocji

Poniższy link zawiera inne zniżki na zwiedzanie zamków, innych atrakcji w Szkocji wliczając transport, szczegóły poniżej

Zniżki na zwiedzianie Szkocji 

Na koniec polecamy naszego eksperta ze Szkocji, którego znajdziecie w poniżej sekcji forum, tam również znajdziecie dziesiątki innych tematów o Szkocji w tym setki zdjęć, szczegóły poniżej (polecamy):

Szkocja forum

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?