Spis treści

Wycieczka po Szkocji- zachodnia część Szkocji ( Glasgow, Ayr,)

Przyszła pora na kolejną wycieczkę a właściwie wycieczki ponieważ udamy się na zachód Szkocji podążając od Glasgow a stamtąd znów tak jak w poprzedniej wycieczce będziemy mieli kilka możliwości podróży. Podążając od strony Glasgow przez większość trasy będziemy podróżować autostradą M77, a przypomnijmy że w tym kraju autostrady i drogi ekspresowe są darmowe, dobrze utrzymane, należy tylko pamiętać o przestrzeganiu prędkości, na autostradach lub na drogach ekspresowych gdzie dopuszczalna prędkość to od 50 do 70 mil na godzinę).

 To tyle tytułem wstępu tak więc pakujemy się i drogę. Podążamy  M77 na zachód.Tuż po opuszczeniu Glasgow, tak mniej więcej po ok 10 minutach drogi autostradą docieramy do Pollok Country Park będącym największym parkiem w okolicy Glasgow, jest to taka oaza zarówno dla odwiedzających jak i dla zwierząt mieszkających tu.

Pollok Country Park

Park ma bogatą historię związaną z rodziną Maxwell nie wspominając już o domu dla światowej sławy Barrell Collection. To miejsce jest naprawdę ciekawe a żeby przejść park potrzeba sporo ponad godzinę, natomiast Barrel Collection to wyjątkowa kolekcja przekazana dla miasta Glasgow w spadku  ale pod pewnymi warunkami. Chodziło o to aby kolekcja znalazła swój dom w odległości nie mniejszej niż 16 min od Glasgow, tak się też stało i dzięki temu Polok Park stał się idealnym miejscem na tę wyjątkową, kolekcję, która jest obowiązkowym przystankiem dla wszystkich tych którzy dotrą.

Po dłuższej chwili spędzonej w parku odpoczynku i spacerach  ruszamy dalej wracamy na drogę M77 i podążamy na zachód. Docierając do skrzyżowania dróg  M77 A71 i A76  mamy możliwość udać się w różnych kierunkach. Każdy z tych kierunków opiszemy osobno. Pierwszy z nich to w dalszym ciągu kierunek drogą M77 aż do samego Ayr

Ayr

Ayr położone na południowym zachodzie jest oddalone od Glasgow mniej więcej półtorej godziny. Miasto jest bardzo klimatyczne, posiada bardzo ładną dużą piaszczystą plażę, małe ale klimatyczne centrum ze sporym deptakiem, wały Cytadeli pamiętające XVII wiek, a na przedmieściach urodził się słynny poeta Robert Burns i choć kiedyś za czasów średniowiecznych miejsce to słynęło z centralnego portu dzisiaj jest popularną miejscowością turystyczną, a dzięki kolei miejsce to tętni życiem. Miasto to jest również centrum handlowym południa Szkocji, zostało również uznane za najzdrowsze centrum miejskie. W mieście odbywają się również wyścigi konne oraz pokazy lotnicze, te ostatnie odbywają się co roku od 2004 roku. Ayr ma jeszcze jedną wyjątkową atrakcje o której wiedzą nieliczni. Otóż w okresie letnim od czerwca do sierpnia na lokalnym molo można być świadkiem wyjątkowych zachodów słońca, jeśli tylko dopisze pogoda. Wrażenia z dnia spędzonego w tej pięknej okolicy bezcenne.

Warto również dodać że ta piękna nadmorska okolica to nie tylko Ayr ale również całe wybrzeże, dlatego po kilku godzinach spędzonych w tym mieście i jego okolicach  popędziliśmy na południe trzymając się wybrzeża tak blisko jak to możliwe. Tuż za miastem może około 20 minut samochodem znajduje się farma,

Farma

która wita turystów i oferuje wiele niezapomnianych wrażeń i atrakcji nie tylko dla dzieci ale także dla dorosłych. Oprócz walorów edukacyjnych można dokarmić zwierzęta, które tu mieszkają, a jest ich całkiem sporo, można również pogłaskać niemalże każde zwierzę na farmie, można nawet karmić małe owce, które rodzą się na wiosnę. 

Strona farmy

Podążając dalej trzymając się nadal wybrzeża kolejnym przystankiem była mała wioska Dunure do której prowadzą dwa zjazdy pierwszy od strony Ayr i drugi od strony południa. Polecany zarówno wjechać jak i wyjechać z wioski drugim zjazdem podążając od strony Ayr, głównie dlatego że ten drugi zjazd prowadzi najpierw do góry a później za zakrętem opada w dół oferując jedne z najpiękniejszych widoków na ocean w całej okolicy.

Wioska Dunure

To tutaj znajdziemy piękny widok na ocean, ruiny zamku na dole i pole golfowe. Na samym dole wioski znajduje się płatny parking ( darmowy po południu) oraz plac zabaw dla dzieci.To Idealne miejsce na odpoczynek, piknik oraz na spacery i na podziwianie pięknego oceanu wraz z eksplorowaniem ruin zamku oraz tutejszej kamienistej plaży.

Miejsce to jest wyjątkowe przyjeżdżaliśmy tu kilkukrotnie i za każdym razem byliśmy tym miejscem zachwyceni.

 

Dalsza część trasy prowadzi wzdłuż wybrzeża drogą A 719 aż  do malowniczego zamku położonego nad samym oceanem.

Zamek Culzean

Zanim opiszę zamek i to co można tu zobaczyć trzeba wspomnieć że znajduje się on  w parku narodowym w którym oprócz wspaniałej fortecy ulokowanej majestatycznie na szczycie klifu znajdziemy również 40 budynków, lasy, plażę, parki pełne jeleni oraz tereny przeznaczone dla zabaw w środku lasu.

Ta rezydencja jest położona na 260 hektarowej działce, i miała przypominać o bogactwie i statusie hrabiego Cassillis. Tak więc warto zwiedzić jego okolice a spacery po parku powinno się skończyć na jednej z plaż położonych niedaleko zamku. Teren ten jest również osadzony na terenach bogatych w drzewa iglaste, bukowe a wybrzeże pełne jest jaskiń i zatoczek. Pamiętajmy również aby zwiedzając okolice zamku zajrzeć do pobliskiego ogrodu oraz szklarni wypełnionej po brzegi warzywami i owocami. Sam zamek zarówno w środku jak i na zewnątrz jest przepiękny, opiekuje się nim National Trust a miejsce to jest tłumnie odwiedzane przez turystów, jest to również idealne miejsce na ślub oraz na imprezy okolicznościowe.Więcej o samym zamku przeczytacie w osobnym artykule

Najpiękniejsze zamki w Szkocji

 Droga powrotna do Glasgow to około dwie godziny drogi trasą A 77 a następnie M77. Całość wycieczki to 1 dzień, jeśli wybierzemy tę trasę podążając z Edynburga musimy dodać dodatkowe dwie godziny.

Zobacz inne wycieczki po Szkocji

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?