Będąc w okolicy Glasgow i zamierzając zwiedzić okolice wcale nie trzeba jechać bardzo daleko aby uciec od zgiełku miasta, wystarczy około 40 minut drogi do godziny ( w jedną stronę) aby cieszyć się pięknymi okolicami jezior a także małymi miasteczkami. Spośród wielu malowniczych okolicznych zakątków postaramy się zabrać was do tych najciekawszych. Zdecydowana większość z nich znajduje się na trasie lub w okolicy drogi A 82 o której już niejednokrotnie wspominaliśmy, droga ta podąża na północ Szkocji. Dalsze wycieczki z tej właśnie trasy opisaliśmy w osobnych artykułach, linki poniżej:
 
 
 
Opuszczając Glasgow kierujemy się ulicą Great Western do drogi wylotowej, która jest nasza A 82.

Wioska Bowling

 

Pierwszą małą wioską, która jest ulokowana malowniczo w zatoce rzeki Clyde jest bardzo często pomijana, a droga prowadząca do niej wiedzie wprost z trasy szybkiego ruchu A 82 i jest tak krótka, że bardzo często można ją przeoczyć. Tymczasem wioska rozbudowuje się od wielu lat stając się ciekawym ośrodkiem turystycznym u wybrzeże kanału Ford and Clyde.
Wioska Bowling ma bardzo ciekawy port z małą plażą w okolicy a dodatkowo miejsce to jest rozbudowywane i już wkrótce powstanie tu bardzo długi deptak, który będzie połączony z trasą rowerową i biegową usytuowaną malowniczo wzdłuż kanału. W okolicy można także pływać łódkami a nawet zatrzymać się, w jednej z wielu tutejszych łodzi, takie atrakcje oferuje na przykład Airbnb.
W okolicy znajduje się także dość dużo obszarów leśnych, nie brakuje również miejsca na biwak. Z okolicznej plaży można podziwiać widoki na rzekę Clyde a także na Earskin Bridge,
 
zresztą widoki na wspomniany most można znaleźć nie tylko z plaży w Bowling ale również w okolicy samego mostu, na poniższej mapie znajdźcie punkty z których bardzo ładnie ów most widać, natomiast jeszcze niżej znajdziecie zdjęcia z Bowling:
 
1) Trasa do Bowling  
2) Trasa do portu w Bowling
 
Zdjęcia Bowling
 
 
W okolicy znajduje się również stacja kolejowa pociągów podążających od Glasgow w stronę Loch Lomond. Część trasy kolejowej w okolicy wioski  została zaadoptowana na potrzeby tras pieszych, których modernizacja nadal trwa i można przypuszczać że po jej ukończeniu cały ten teren będzie idealnym przystankiem na trasie Glasgow- Balloch, które stanowi początek jeziora Lomond. Na koniec warto wspomnieć o ciekawostce związanej z mostem, który znajdziecie w wiosce. Otóż ta metalowa konstrukcja jest budowlą wahadłową, ponieważ przecina ona dwie części portu do którego wpływają żaglowce a zatem przy próbie wpłynięcia jednostek most obracał się, aby wysokie masztowce mogły bezpiecznie wpłynąć do ostatniej części portu. Poniżej znajdziecie na mapie najciekawsze punkty w tej okolicy oraz troszkę zdjęć.
 
Punkty widokowe w okolicy na most Erskine
 
 
Opuszczając wioskę trafiamy z powrotem na drogę A82 prowadzącą w kierunku Balloch i dalej na północ. Dosłownie chwilę później docieramy do wioski Milton, i tutaj należy skręcić w wąską uliczkę w prawo (uliczkę Milton Brae), którą bardzo łatwo pominąć a która wiedzie aż do samej góry, skąd rozpościera się przepiękny widok na okolicę, tam także znajduje się bardzo ciekawy Overton House, a w jego okolicy bardzo stary most i kilka ciekawych tras pieszych. Budowla datowana jest na 19 wiek i jej mała część jest dostępna dla zwiedzających W środku znajduje się również herbaciarnia, można usiąść i przy filiżance herbaty lub kawy i podziwiać piękne widoki na okolicę. Poniżej znajdziecie zdjęcia z tego miejsca:
 
Zdjęcia z Overtone House i okolic
 
 
Po upływie dwóch godzin wracamy znów do drogi A82 podążamy dalej na północ. Dojeżdżając do stirling road odbijamy od drogi A 82  w glasgow road i podążamy do miasta Dumbarton, którego największą atrakcją jest tutejszy zamek ulokowany malowniczo na skale w otoczeniu rzeki Clyde.
 
Zamek jest otwarty dla zwiedzających i oferuje wgląd w bogatą historię nie tylko tego miejsca ale także i całej Szkocji. Widoki, które rozpościerają się z terenów zamkowych są naprawdę przepiękne. Zanim się jednak tu wybierzemy warto zobaczyć na stronie czy zamek jest otwarty, ponieważ bardzo często zła pogoda i wysokie fale uniemożliwiają otwarcie atrakcji. Forteca ta, jest również bardzo ładnie widoczna z przeciwległego brzegu rzeki Clyde, z greenock road prowadzącej do Greenock, jest to jednak zupełnie inna wycieczka.
 
 
Przygotowaliśmy dla Was ciekawy artykuł przedstawiający historię zamku Dumbarton, link znajdzie poniżej:
 
 
Opuszczając miasto Dumbarton podążamy dalej drogą A 814 i docieramy do kolejnej malutkiej wioski Colgrain, tutaj również znaleźliśmy bardzo ciekawe punkt widokowy kilka zdjęć z tej trasy oraz mapę znajdziecie poniżej.
 
 
 
Miejsce to nadaje się idealnie na spacer czy kawkę nad wodą a podążając dalej docieramy do malowniczego miasteczka Helenburgh.
 

Helenburgh

 
 
Nieco dalej od Helesnburgh podążając główną drogą
 
 
Miasto to cechuje przede wszystkim jego lokalizacja, znajduje się ono tuż nad rzeką Clyde. Zwiedzając tutejsze dzielnice oglądamy pięknie domy, prowadzące do góry, dzięki czemu bez przerwy towarzyszą nam piękne widoki na wodę. Pierwsze zapiski o mieście wskazują rok 1600, kiedy to znajdował się tu zamek Ardencaple. Niestety zamek został przebudowany, niewiele po nim pozostało a obecnie miasto skupia się raczej na wybrzeżu. Charakterystycznym punktem miasta jest także słynny obelisk poświęcony Henrykowi Bell, który jako pierwszy zbudował parowiec w Europie, dodajmy, do użytku komercyjnego. Przejeżdżając przez miasteczko niemalże od razu rzuca się w oczy czystości i elegancja tego miejsca, znajdziemy tu mały rynek, kościół, ładną promenadę i piękne widoki na całą zatokę. Miejsce to może także posłużyć jako idealna baza wypadowa na północ, jest ono bowiem ulokowane bardzo blisko jeziora Lomond. Podążając dalej drogą na północ warto jest zwrócić uwagę na ciekawą architekturę miasta, możecie udać się to także na zakupy, tutejsze sklepy powinny zaspokoić wasze gusta. Kolejnym ciekawym miejscem jest mała osada Rhu, w której znajduje się ośrodek żeglarstwa. Ostatnią i równie ciekawą atrakcją jest słynny dom na wzgórzu zaprojektowany przez słynnego Charlesa Reni Macintosha. Obecnie miejscem tym opiekuje się National Trust Scoland. 
 
Podążając dalej docieramy do jeziora Gare a na jego końcu pojawiają się dwie opcje podróży. Pierwsza to droga w lewo dookoła jeziora Gare a następnie wzdłuż jeziora long lub podróż drogą A 814 przez Glen Mallan aż do Tarbet. My w tym artykule podążymy opcją pierwszą, natomiast drogę do Tarbet przez Glenmalan, opisaliśmy w osobnym artykule, link do tej trasy znajdziecie poniżej:
 
Zdjęcia z powyższej trasy 
 
 

Jezioro Gare i okolice Szkocja

 
Podążając dalej nadal towarzyszą nam uroki jeziora Gare tyle tylko że z jego przeciwległej strony. Patrząc na mapę podążyliśmy dookoła aż do Coulport, tam trasa wzdłuż jeziora Long kończy się ponieważ w okolicy znajduje się baza wojskowa, która wyklucza dalszą trasę wzdłuż wybrzeża, niemniej jednak droga wybrzeżem do miejsca w którym się znaleźliśmy jest bardzo malownicza a na jej końcu znajduje się bardzo ładna kamienista plaża z przepięknym widokiem na przeciwległe wybrzeże i na wioskę Ardentinny. Wracając z powrotem nie wracaliśmy tą samą trasą, którą tu przyjechaliśmy, tylko udaliśmy się z powrotem drogą A 814. Tutaj jedna uwaga. Docierając do ronda w którym droga A 814 łączy się z drogą a 817 polecamy udać się właśnie drogą A 817. Prowadzi ona przez bardzo malowniczy rejon, przecinający góry, po drodze znajdziemy przepiękne widoki a trasa zaprowadzi was z powrotem na główną drogę A82. Skręcając następnie w prawo, podążając już drogą A82 w kierunku Glasgow dojeżdżamy do miasteczka Balloch ( jadąc od naszej strony jest ono ulokowane po lewej stronie od drogi A82) będącego jak już wspomniałem początkiem jeziora Lomond. Zanim opiszę wam Balloch, przyjrzyjmy się mapie z powyższej trasy, dodaliśmy także kilka zdjęć z tej okolicy żeby pokazać Wam jak tu jest pięknie. 
 
Mapa trasy:
 
Zdjęcia z tej trasy:
 
 

Balloch

 
 
Miasto to jest położone na południowym wybrzeżu jeziora Lomond i jest jednym z najbardziej malowniczych miasteczek w tej okolicy, miejsce to jest także bardzo łatwo dostępne z Glasgow. Można tu dotrzeć autobusem, pociągiem lub samochodem. Jest to także jedno z najbardziej turystycznych miejsc w tej okolicy, znajdziemy tu oceanarium, Park Narodowy, Zamek( nieczynny ale ładny z zewnątrz), przepiękne widoki na jezioro oraz bardzo bogate zaplecze turystyczne, począwszy od hoteli a skończywszy na guest house. W okolicy znajdują się również sklepy, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie.
 
Uwaga
 
Podążając na przykład samochodem możemy zaparkować w Balloch Country Park, jest tam dość duży parking, przy czym zalecamy aby pod żadnym pozorem nie zostawiać nic w samochodzie, mało tego, jeśli mamy nawigację przyklejoną do szyby ściągnijmy ją razem z zamocowaniem. W okolicy bowiem można znaleźć dużo złodziei, którzy obserwują parking ( nie wrzucajmy nic do bagażnika a już na pewno nie na parkingu) oni tylko czekają aż zapatrzeni turyści zostawią swój cenny dobytek w samochodzie, wierzcie mi, wiem co piszę. 
 
Obecny zamek, który znajdziemy w parku datuje się na 1808 rok. W okolicy rozpościerają się przepiękne widoki na dużą część jeziora. Jeśli chodzi o historię tego miejsca to jest ona ściśle związana z Hrabią Lennox , który należał do jednych z najbardziej potężnych rodzin w Szkocji. Pierwsza konstrukcja zamku, która stała w tym miejscu datuje się na 1238 rok i była zamieszkana przez przynajmniej 50 lat. Ślady bytności pierwszej budowli zachowały się tylko w postaci małego pagórka oraz części konstrukcji fosy. I choć obecnie zamek jest zamknięty to jest on bardzo ważną częścią tutejszego pejzażu a także historii tego miejsca, dlatego warto przespacerować się po okolicy, widoki są naprawdę pięknie. Możemy także skorzystać z oferty wynajmu łodzi oraz możemy przepłynąć się statkiem po jeziorze a jeśli szukamy większych wrażeń możemy nawet skusić się na lot dwupłatowym samolotem, obejrzymy wówczas całe jezioro i okolice z góry, niestety jest to bardzo droga impreza. 
 
Wracając z Balloch możemy nadłożyć troszkę trasy i zamiast podążyć do Glasgow drogą A82 możemy najpierw pojechać malowniczą trasą wzdłuż jeziora, ale nie tą znaną turystom czyli słynna A82 tylko tą położoną na przeciwległym brzegu jeziora czyli drogą B837. Zaprowadzi was ona w bardzo malownicze zakątki jeziora i co najważniejsze zakątki mało znane. Trasa prowadzi aż do parkingu znajdującego się u podnóża jednego z najbardziej malowniczych góry w Szkocji, mowa o górze (Ben- góra)  Lomond. Na szczyt prowadzą dwie trasy, jedna bardziej płaska, lecz jest ona dłuższa i krótsza z bardziej pionową trasą wejścia ale widoki z tej trasy są najbardziej spektakularne, bowiem trasa wiedzie równolegle do jeziora a co za tym idzie im wznosimy się wyżej tym towarzyszą nam piękniejsze widoki. Stąd w zasięgu wzroku mamy całe jezioro i malowniczą trasę A82. Wejście na Ben Lomond opisaliśmy na zaprzyjaźniony forum turystycznym, do którego was serdecznie zapraszam, link do relacji poniżej:
 
 
 
W drodze powrotnej polecam zatrzymać się w okolicy wioski Drymen znajduje się bardzo ciekawa trasa piesza, zwana: the devils pupil. link do opisu trasy znajdziecie poniżej
 
Devis pupil
 
 
Gdybyśmy chcieli udać się w dalszą podróż w tym rejonie, możemy albo udać się w kierunku Aberfoyle a następnie w głąb parku narodowego Loch Lomond &Trossachs
 
 
lub podążyć drogą A809 na dół do Glasgow. My kierujemy się do Glasgow ale po drodze polecamy odwiedzić Mugdock Country Park, będący prawdziwą oazą spokoju w bardzo bliskiej odległości od Glasgow.
 

Mugdock Country Park

 
Park obejmuje 260 hektarów lasów i terenów zielonych oferując bardzo dużo atrakcji, od ścieżek pieszych po rowerowe a także odpoczynek na świeżym powietrzu w cieniu przepięknych ruin zamku oraz jezior ulokowanych w samym sercu parku. Dodatkowo bardzo często organizowane są tutaj wszelkiego rodzaju imprezy, zarówno sportowe jak i kulturalne. Dla bardziej wymagających turystów proponujemy spróbowanie łucznictwa a także jazdę konną. Miejsce to jest również idealne dla dzieci, ponieważ w parku znajduje się także plac zabaw. Ponadto okolice parku i droga prowadząca dookoła terenu jest bardzo interesująca i oferuje piękne widoki na tutejsze doliny. Polecamy poświęcić na to miejsce przynajmniej kilka godzin.Na koniec przedstawiamy Wam mapę powyższego miejsca oraz zdjęcia.
 
Mapa , Zdjęcia
 
 
Oczywiście wszystkie propozycje miejsc w okolicy Glasgow, które przedstawiłem w tym artykule są warte odwiedzenia, przyczyn trzeba nadmienić iż wszystkie one odwiedziłem na przełomie kilku dni, nie jest możliwe zwiedzenie ich wszystkich jednego dnia, dlatego jeśli mamy do dyspozycji na przykład tylko jeden dzień to polecam wybrać jedno bądź dwa ze wspomnianych miejsc, które, to zależy tylko od Was.

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?