Przewodnik po Highlands

Spis treści

Wycieczka 5 Glasgow, Glencoe, Fort William, Sana Bay

Kolejna podróż i kolejne wspaniałe wrażenia, tym razem udaliśmy się dalej na północ. Pamiętacie pierwszą wycieczkę do Glencoe, to właśnie w tym kierunku udaliśmy się ponownie, tym razem jeszcze dalej. Tak więc pozwólcie że ograniczę się jedynie do opisu trasy od Glencoe w górę. Trasa ta będzie miała kilka wariantów, i to Wy zdecydujecie którą trasą podążycie. Podążając na północ drogą A82 mijając najpiękniejszą dolinę Glencoe  polecamy zatrzymać się chwilę w information centre, możemy stąd na przykład wyruszyć w jedną z tras pieszych, poznać historię Glencoe lub zatrzymać cię na kawę a może coś zjeść. Naszym kolejnym przystankiem jest jednak Fort William

Fort William

zanim jednak tam dotrzemy możemy  dołożyć sobie około 2 godziny i pojechać piękną turystyczną trasą położona niedaleko Glenoce. Na skrzyżowaniu dróg A82 oraz B863 w kierunku Kinlochmore 

Kinlochmore 

Znajdziemy tam piękną malowniczą trasę dookoła jeziora. Znajdziemy tu nie tylko wiele pięknych zakątków ale również kilka ciekawych punktów widokowych oraz postoje na piknik. Podążając  przez Caolasnacon poruszamy się nie jako równoległe  do doliny Glencoe, którą przemierzaliśmy przed chwilą, tyle tylko że w przeciwległą stroną i teraz najbardziej zdradzieckie pasmo górskie ( Aonach Eagach  range)  widzimy po prawej stronie.  Podążamy tą trasą aż do North Ballachulish a następnie wracamy z powrotem na trasę A 82 i ruszamy dalej w kierunku Fort William. 

Bardzo gorąco polecam nadłożyć ten czas, bowiem trasa ta jest bardzo malownicza, po obu stronach jeziora mamy piękne pasma górskie i z każdej strony wyglądają one inaczej. Kolejny przystanek to mała wioska

Corran

 Tu znajdziemy przeprawę promową na zachodnią część Szkocji. Po przeprawie promowej która trwa dosłownie chwilę możemy podążać drogą A 861 do Salen a następnie drogą B807 aż na sam koniec a tam czeka na nas nagroda czyli jedna z najpiękniejszych plaż szkockich zwana Sana Bay. 

Bardzo gorąco polecamy się zatrzymać się tu na noc, tuż obok plaży znajduje się klimatyczny hotel w przystępnych cenach, nie polecamy wycieczki w to miejsce na jeden dzień ,ponieważ jest za daleko. Warto tu przyjechać na dłużej bo plaża jest naprawdę piękna a okolica dzika. Trasa od przeprawy promowej aż do wspomnianej plaży ogranicza się do jednopasmowej drogi, która przecina przełęcze, ostre zakręty drogę przez las, łąki, góry, doliny, a widoki tak bardzo zapierają dech w piersiach że będziecie stawać co chwilę.

Tak więc my wracamy do przeprawy promowej Corran i podążamy dalej trasą A82 do Fort William. Jeśli zamierzacie zatrzymać się w Fort William na noc, będzie to idealne miejsce na bazę wypadową w pobliskie góry a w szczególności na Ben Nevis,

Ben Nevis

który jest największym szczytem UK. Ta góra jest prawdziwym szczytem wszystkich gór w Szkocji, to miejsce przyciąga ponad 100 tysięcy spacerowiczów rocznie i co najważniejsze nie musisz być wytrawnym wspinaczem aby zdobyć ten szczyt. Kiedyś góra była potężnym wulkanem, który po eksplozji zapadł się(dosłownie) i miało to miejsce 1 milion lat temu. Dowody tej eksplozji można znaleźć na samym szczycie. Nazwa góry oznacza górę z głową w chmurach, nazwa ta jest jak najbardziej adekwatna do tego miejsca a ponieważ pogoda zmienia się i to bardzo często dlatego wszystkim którzy zamierzają wybrać się na szlak polecamy zachować szczególną ostrożność, zorientować się jaka będzie pogoda. Można skorzystać z porady w informacji turystycznej znajdującej się Fort Williams, tam dowiemy się dokładnych prognoz pogodowych. Pamiętajmy również aby mieć ze sobą naładowany telefon, numery alarmowe oraz żeby powiadomić kogoś o tym że wyruszamy na szlak. Nie zaleca się lekceważyć gór, bez względu na to jak są one wysokie. Polecamy również wykupić ubezpieczenie podróżnicze, ale o tym porozmawiamy w innym temacie. Jeśli natomiast nie mamy ochoty na wyprawę pieszą w góry możemy wybrać się na jeden z okolicznych szczytów kolejką gondolową my jednak wracamy na szlak drogi  A82 i mkniemy prosto na północ aż do Inverness a naszym pierwszym przystankiem jest malownicze jezioro gdzie mieszkanka Nesi czyli jezioro Ness ( Loch Ness) 

Loch Ness

Pierwsze miejsce na trasie dookoła jeziora Loch Ness jest centrum turystyczne ze stałymi wystawami, znajdziemy tu bardzo dużo rozrywki dla dzieci, można stąd wyruszyć na wyprawę łodzią po jeziorze, napić się lub coś zjeść. Okolice jeziora to także Idealne miejsce na spacery oraz na spędzenie wakacji. Jeśli zaś chodzi o samo jezioro to jest ono głębokie na 240 m a jego długość to 36 km dlatego jest rekordzistą jeśli chodzi o jezioro które ma największą ilość słodkiej wody w UK. Warto wspomnieć o Tomaszu Telferze, który był inżynierem i budowniczym i który połączył jeziora wzdłuż doliny Mor oraz doliny wspaniałej za pomocą kanału kaledońskiego (otwartego w 1822 r.). Jeśli jednak chodzi o cały rejon jezior w tym obszarze to obejmuje on ogromny teren. Oprócz wielu malowniczych zakątków na trasie A82 w tym rejonie to najważniejszym przystankiem na trasie przed miastem Inverness do którego zmierzamy są ruiny zamku Urquhart o którym przeczytacie więcej w poniższym temacie:

Zamki Szkocji

Będąc w tym rejonie znów mamy możliwość podążyć w różnych kierunkach.Najpopularniejszy z nich to kierunek na samą północ przecinając miasto Inverness aż do Thurso. Inni bardziej zaprawienie podróżnicy, bądź tacy którzy widzieli w Szkocji dość dużo bardzo chętnie pokuszą się o podróż drogą A835 do Ulapol a następnie na północno zachodni kraniec Szkocji, jest to najdzikszy i najmniej zaludniony teren kraju. Są również tacy którzy nie docierają do Inverness, ich trasa zazwyczaj ogranicza się do rejonów przed Fort Augustus po to aby udać się trasą A87 i dotrzeć na wyspę Skye, oraz na na Hebrydy zewnętrzne i wyspy takie jak Uist, Harris oraz Lewis. Jak widzicie znów możliwości podróży jest sporo a kierunki na północ nie do końca oznaczają trasy wyłącznie w jednym kierunku. Podczas opisu tej wyprawy ograniczyliśmy się do zdjęć z okolic Fort William, jeziora Ness oraz z plaży Sana Bay. Natomiast w kolejnych wyprawach opiszemy bardziej dokładnie wyspy Skye, Hebrydy zewnętrzne a także Inverness oraz najbardziej odległą północ.

Zobacz najpiekniejsze wycieczki po Szkocji

 

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?