Spis treści

 Wycieczka po Szkocji – trasa: Stirling, Perth, zamek Blair, Aviemore, Dundee, St Andrews, Forth bridge, Edynburg.

Kolejna trasa prowadziła nas z Glasgow na północny wschód a naszym pierwszym przystankiem było miasteczko Stirling. 

Kameralne miejsce, mniej zatłoczone niż Edynburg choć z równie ciekawym zamkiem, wąskimi uliczkami oraz bogatą historią. 

Zamek Stirling Historia

Malowniczo położony na wulkanicznej skale zamek dominuje nie tylko nad miastem ale i nad całą okolica. Bogata historia przeplata się z dziejami historycznymi, zaczynając od czasów średniowiecza aż po czasy rezydencji królów. I choć rodzina królewska mogła cieszyć się spokojem, raczyć polowaniami i urzekać widokami okolic rzeki Forth i rozległych nizin, to jednak podczas bitew pod Stirling, takich jak : Bridge i Bannockburn oczy tego miejsca widziały tragedię ludzką i śmierć. Jeśli chodzi o samą budowlę to na uwagę zasługują: Wielka Sala, Kaplica Królewska i Pałac Jakuba V. Należy również wspomnieć o tym że mieszkała tu również Mary Queen of Scots i James VI. Więcej o tej jakże ciekawej historii związanej z Marią, królową Szkotów poczytacie w osobnym artykule, link poniżej:

Maria Stuart- królowa Szkotów

Most Bannockburn 

W okolicach warto odwiedzić słynny most, to właśnie tu odegrała się główna bitwa pomiędzy Szkocją a  Anglią, miało to miejsce w 1314 roku.

Można także doświadczyć wyjątkowej projekcji 3 d tu na miejscu, aby choć na chwilkę poczuć się na wojownik Roberta Bruce’a lub Edwarda II – których taktyka w 1314 roku zmieniła na zawsze ścieżkę historii Szkocji. Więcej o przebiegu tej i innych wojen przeczytacie w osobnym artykule:

Wojna pod Bannockburn 

Niedaleko znajduje się także słynny Wallace monument

Wallace monument

upamiętniający kolejnego bohatera, którym był William Wallace. Z samej góry rozpościera się piękny widok na zamek, Stirling i całą okolicę.

W okolicy znajduje się także Old town Jail, oraz Blair Drummond Safari Park, gdzie z okien własnego samochodu możemy podziwiać dzikie zwierzęta.

Okolica Stirling to również przepiękne trasy piesze o których wiedzą nieliczni. Polecamy wyjątkową stronę przedstawiającą najpiękniejsze trasy piesze w Szkocji a oto link to tras pieszych właśnie z okolicy Stirling. 

Najpiekniejsze trasy piesze w okolicy Stirling

Nasza ulubiona wycieczka w tej okolicy 

Alva Glenn trasa piesza obok Stirling- polecamy

Po całym dniu spędzonym w tym wyjątkowym miejscu wyruszyliśmy w dalszą drogę a naszym kolejnym przystaniem było malownicze

Perth

To co warto zwiedzić w tym mieście to przede wszystkim centrum, choć najciekawsze atrakcje znajdują się poza miastem. 

Wszystkie atrakcje miasta znajdziecie w linku poniżej 

Atrakcje Perth 

Zamki w okolicy 

Natomiast my udaliśmy się do

Pałac Scone. 

Dlaczego to miejsce jest takie wyjątkowe. Jest to na pewno jeden z najładniejszych pałaców w Kraju. Czy widzieliście że ten słynny kamień przeznaczenia, ten który znajduje się w Edynburgu oryginalnie znajdował się właśnie tu. Poza tym to miejsce to także pięknie zdobione komnaty, bajkowe ogrody i bardzo długa i ciekawa historia.To tu przeplatają się dzieje Piktów, kiedy spotykali się oni właśnie w tym miejscu ( więcej o Piktach dowiecie się z artykułu: Historia Szkocji).

Po dłuższym odpoczynku udaliśmy się w okolice rejonu

Pitlochry.

Cały ten region jest wyjątkowo magiczny, znajdziemy tu wyjątkowe szlaki i to nie tylko jeden, więcej szlaków w tym rejonie znajdziecie w linku poniżej 

Trasy piesze, rejon Perthshire

Polecamy także temat forum, w którym umieściliśmy video, odnoście ukrytych miejsc tego regionu, szczegóły poniżej

Ukryte miejsca rejonu Perthsire

Oprócz samych tras pieszych w okolicy znajdziemy także Blair Castle będący jednym z najładniejszych szkockich zamków.

Zamek Blair

Jest to jedno z niewielu miejsc, w którym znajdziemy ponad 24 w pełni wyposażone komnaty udostępnione  dla zwiedzających. W okolicy znajdują się również piękne ogrody. Na całą tę okolicę czyli na zwiedzanie zamku Blair, ogrodów oraz 1 trasę pieszą potrzebujemy przynajmniej 1 dzień, więcej o zamku Blair poczytamy w sekcji zamki Szkocji 

Kolejnym etapem naszej podróży było miasto Dundee, St Andews, Edynburg i Glasgow. 

( Ciekawą alternatywą może być dalsza trasa do Aviemore a następnie Inverness i powrót przez Glenoce do Glasgow). Można także wyruszyć na północ lub północny zachód również przez Inverness. Alternatywnym rozwiązaniem jest również podążenie do Aberdeen choć tę trasę opisaliśmy osobno ( link tutaj ), wybór tras pozostawiamy wam.

My kontynuujemy naszą trasę i wybieramy się do

Dundee 

Zatrzymaliśmy się w tym mieście na kilka godzin aby podążyć legendarną trasą kapitana Scotta, który będąc wyjątkowo sławnym odkrywcą, eksplorując biegun południowy zasłynął na wielu płaszczyznach.

Teraz mamy wyjątkową okazję zwiedzić statek słynnego kapitana, to bardzo ciekawa wycieczka. 

Ciekawą formą zwiedzania miasta jest również podróż zabytkowym ” Henrym” ( autobus) , który pokarze Wam najciekawsze atrakcje miasta. Niedaleko znajduje się również najbardziej nawiedzony zamek w Szkocji Glamis, o którym piszemy w tym temacie Szkocja Zamki 

Więcej atrakcji znajdziemy poniżej:

Atrakcje Dundee

Kolejnym wyjątkowym miastem, pełnym historii jest St Andrews. Zwiedzanie tego miejsca warto rozpocząć na uroczej piaszczystej plaży

St Andrews

oraz słynnego pola golfowego,  nie na darmo mówią o tym miejscu że jest to dom golfa.

Sport ten datowany jest w tym mieście na 15 wiek. I choć wcześniej obowiązywał zakaz grania, został on zniesiony przez króla James IV w 1502 roku, ponieważ on sam był zapalonym  golfistą.

Nie można zapominać o słynnym tutejszym Uniwersytecie, w którym książę poznał swoją wybrankę Kate. Odwiedziliśmy również miejsce, które przez blisko 40 lat było tajemnicą, dopiero od niedawna ukryty nuklearny bunkier został udostępniony dla turystów. Więcej informacji znajdziecie tu: (szkocki bunkier

Nie zapomnijcie również aby tak zupełnie bez celu poszwendać się wąskimi uliczkami centrum. Głównym deptakiem miasta, czy piękną promenadą wzdłuż pięknej i piaszczystej plaży. Więcej atrakcji z St Andrews znajdziecie poniżej ( atrakcje st Andrews) 

Forth Bridge

Zanim zakończyliśmy naszą podróż w pięknym Edynburgu dotarliśmy jeszcze do wyjątkowych część Szkocji skąpanej w mostach, mowa oczywiście o Forth Bridge oraz Queensferry Crossing .

Ten pierwszy most jest starszy i jest on prawdziwym kunsztem inżynierii swoich czasów, a dziś ulubionym miejscem spotkań fotografów oraz turystów. Sam most jest wyjątkowy, wpisany na listę UNESCO, łączy on Edynburg z hrabstwem Fife. Jest to most kolejowy obsługujący wschodnią część Szkocji i jest on datowany na 1879–1890.

Jeśli chodzi o ciekawe detale tej konstrukcji to ma on 2,5 km i podtrzymuje ją masywna konstrukcja trzech filarów oraz mniejszych wiaduktów o wysokości 110 metrów każdy. Ten kolos został zbudowany przy użyciu 54.000 ton stali a jego niska konstrukcja uniemożliwia wpłynięcie do zatoki dużych jednostek pływających, ponieważ odległość podstawy mostu od lustra wody wynosi zaledwie 50 metrów. Most najlepiej prezentuje się oświetlony, choć w dzień również przybywają tu turyści z całej Szkocji.

Jego młodszy brat jest ulokowany prostopadle w niewielkiej odległości. Ten podwieszany most jest konstrukcją o szerokości 650 m (najszersza objętość ) ( długość 2700 m) i podtrzymuje dwie dwu pasmowe trasy. Jest to wręcz przeciwieństwo mostu kolejowego opisywanego powyżej, przynajmniej z wizualnego punku widzenia. Tak czy inaczej te dwie atrakcje umieszczone obok siebie są obowiązkowym punktem każdej wycieczki, szczególnie z Edynburga a dla nas był to ostatni przystanek przed samą stolicą Szkocji, w której spędziliśmy kolejne kilka dni na odkrywaniu, nie tylko najważniejszych atrakcji miasta ale również tych ukrytych miejsc, które opisaliśmy osobno, szczegóły najdziecie poniżej:

Najważniejsze atrakcje Edynburga 

Ukryte miejsca w Edynburgu 

 
 

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?