Spis treści

Glasgow najważniejsze atrakcje miasta i porady dla zwiedzających

Najważniejsze atrakcje Glasgow

Katedra w Glasgow

Naszą wyjątkową podróż po Glasgow rozpoczynamy od pięknej Katedry, którą znajdziemy w centrum miasta. Miejsce to powstało w miejscu gdzie kiedyś znajdował się grób  St Munga, teraz mówi się że jest to miejsce narodzin samego miasta Glasgow. 

Budowę katedry datuje się na wiek średniowiecza, jest to również miejsce, które przetrwało wszelkie zawirowania na przełomie wieków i pozostało  praktycznie w stanie nienaruszonym. St Mungo ( Kentigerna ) został pochowany w tym miejscu w roku 612, był on także pierwszym biskupem w tym prastarym królestwie Strathclyde.

 Katedra dojrzewała na przełomie od 13 do 15 wieku i jest prawdziwą perełką swojego okresu. Można tu podziwiać wspaniałe rzeźby kamienne ulokowane majestatycznie u podnóża sufitu, nie wspominając już o jednym z najpiękniejszych kolekcji witraży w całej Wielkiej Brytanii datowane na okresy powojenne. Pamiętajmy także o odwiedzeniu tutejszej krypty  a wychodząc koniecznie odnajdźcie wizerunek biskupa Wisharta, to on był sprzymierzeńcem Roberta Brusa i Williama Wallace.

Tuż obok pięknej katedry znajduje się nekropolia, będąca najsłynniejszym wiktoriańskim cmentarzem w Glasgow, położona na wzgórzu, i to właśnie tu znajdziemy wiele zabytkowych nagrobków.

Godziny otwarcia

St Mungo muzeum

Tuż obok katedry znajduje się muzeum St Mungo, jest to jedyne muzeum religii w Szkocji. I choć muzeów w Glasgow nie brakuje, to muzeum jest jednym z nielicznych na całym świecie. Istnieją podobne tego typu miejsca w St Petersburgu oraz w Catharijne w Utrechcie. W tym muzeum znajdziemy bardzo dużo różnych religii świata wliczając ogród zen i rzeźbę przedstawiająca kaligrafię islamską.

The Provand’s Lordship

Provand’s Lordship muzeum to kolejna prawdziwa perełka którą powinniśmy odwiedzić, jest to jeden z najstarszych budynków w Glasgow i mieści się dosłownie naprzeciwko katedry,  a teraz jest to muzeum średniowiecznego domu. Budynek przez ostatnie lata przechodził z rąk do rąk, był na przykład w posiadaniu rodziny Morton, która prowadziła tu sklep ze słodyczami, jednak finalnie budynek został zakupiony przez Provand’s Lordship Society, która objęła go ochroną i swoim patronatem. Dysponując już wtedy bardzo cennym wyposażeniem, głównie dzięki hojnej darowiźnie Sir Williama Burrella, który pozostawił cudowną kolekcją 17 wiecznych mebli szkockich, które możemy podziwiać po dziś dzień. Budynek po dość długich pracach remontowych odzyskał swój dawny blask, a w roku 2000 został otwarty dla publiczności.
 
Jedyny mikrobrowar

Wycieczki do browaru

Podążając ulicą w stronę dzielnicy Merchant warto zatrzymać się w dwóch miejscach, pierwszym z nich to browar który jest browarem wyjątkowym jako że jest to jedyny mikrobrowar, który działa w Glasgow i to w dodatku w sercu miasta. Tu tworzy się piwo wyjątkowe, piwo z pasją wdrażając różne pomysły nie tylko jeśli chodzi o wystrój który został adoptowany po starym magazynie, ale także o recepturę której rezultaty można poczuć na miejscu . Browar jest otwarty od czterech lat i z roku na rok robi coraz większą furorę i zaprasza coraz więcej turystów.  Pierwotnie miejsce było fabryką gdzie montowano pudełka oraz sitodruki, dlatego znajdziemy tu również akcenty drukarni, magazynu oraz innych części  budowli, która pozostała z tamtych lat, a która również stanowi ciekawą atrakcję. 

Graffiti w mieście

Podążając ulicą Castle poznamy projekty bardzo ambitnych artystów, chodzi o piękne  graffiti, które możemy znaleźć na ścianach murów budynków, chyba najciekawsze związane są z zawodami Commonwealth Games, które miały miejsce w Glasgow przed laty i od tamtej pory mało atrakcyjne mury otrzymały swój nowy blask, dzięki wizji swoich architektów, którzy przelali swoją pasję na miejsca zapomniane, dzięki czemu my turyści możemy oglądać te niesamowite aranżacje w najmniej znanych miejscach miasta . Różne graffiti , porozrzucane są po różnych częściach miasta, a mapę gdzie możemy je znaleźć znajdziecie w poniższym linku. 

Officialna strona

Polecane restauracje w pobliżu    

http://www.mccunesmith.co.uk/  

http://www.quarestaurant.co.uk/ 

http://picnic-cafe.co.uk/

Galeria Kinetyczna Sharmanka 

Zanim udamy się do bardzo starej części Glasgow zajrzymy na chwilę do ciekawej galerii Kinetyczna Sharmanka, jest to galeria kinetyczna a właściwie jej teatr. Holografia wykonuje rzeźby w postaci kawałków starego złomu, jeśli dodamy do tego tajemniczą dobrze synchronizowana muzykę i światło a także  ciekawe historie ludzkie borykające się gdzieś na etapie życia i śmierci, to cały spektakl nabiera innego wymiaru. Dzięki ciekawej współpracy rzeźbiarskiej oraz reżyserki teatralnej światła i dźwięku bardzo interesujący spektakl jest gwarantowany. 

Merchant city    

 

Kolejnym miejscem jest wyjątkowe Merchant city . To tutaj miasto najbardziej tętni życiem, to tu kolorowe neony ulic oświetlają i dodają uroku już roztańczonej grupie ludzi, którzy z iście karnawałowymi nastrojami i atmosferą przybywają tu codziennie, aby spędzić dobrze czas w jednej z wielu dyskotek, barów restauracji, tu także odbywa się wyjątkowy karnawał, coroczny festiwal miasta kupców, ma on miejsce na przełomie lipca i sierpnia. Wydarzenie to jest głównym punktem kalendarza kulturalnego miasta i to właśnie tu możemy znaleźć najlepsze zarówno szkockie jak i międzynarodowe dzieła sztuki i rozrywki nie wspominając już o wielu atrakcjach dla dzieci i rodziny. Jeśli chodzi o historie tej dzielnicy to była to okolica kupiecka, a teraz kulturalne serce miasta gdzie możemy dobrze zjeść i znaleźć fantastyczne noclegi . Aby zobaczyć tę najlepiej zachowaną część dzielnicy warto wybrać się wzdłuż ulicy ingram Street, można także wpaść na koktajl do jednego z bardzo wyjątkowych cocktail barów którego wnętrza datowane są na 1842 rok,  mowa oczywiście o The Corinthian Club.  Zachęcamy również do wypicia kilku drinków, najlepiej każdego w innym barze a wtedy poczujemy niesamowity klimat miasta.

Niedaleko  znajdziemy piękne ogrody,  które znajdują się na tyłach pałacu ludowego.  

Pałac Ludowy oraz Glasgow Green

Teraz to miejsce pełni funkcję muzeum ,znajdziemy tu także szklarnię, która została otwarta w 1898 roku. Pierwotnie miejsce to miało służyć jako obszar kulturalny i rekreacyjny. W pomieszczeniach znajdowały się czytelnie, pomieszczenia do odpoczynku, muzeum oraz galeria obrazów, teraz to miejsce jest związane z historią społeczeństwa miasta Glasgow, to właśnie tu najbardziej poznamy historię ludzi począwszy od 1750 roku aż po dzień dzisiejszy. Widać tu bardzo dokładnie zmieniające się miasto, jego kulturę i ludzi . Później budynek został zamknięty na czas nieokreślony, następnie budynek wyremontowano i znów odzyskał swój dawny blask to tutaj właśnie stworzono serie obrazów, które dodano do kopuły sufitowej muzeum i to także tu zobaczymy historię robotników z Glasgow od momentu ich pracy do dnia dzisiejszego. Warto także wspomnieć o pięknej fontannie Doultona, która została wyremontowana i przeniesiona przed muzeum, jeśli chodzi o budowlę z terakoty to jest to najwyższa tego typu budowla na świecie, pierwotnie została ona podarowana przez miasto w roku 1888 a teraz jest nie tylko pięknym akcentem dla muzeum ale również przypomina wydarzenia sprzed lat. Tam również znajduje się piękny Glasgow Green, jest to park położony na wschodnim krańcu Glasgow i jest on najstarszy w mieście, datowany na 15 wiek.  

Tuż przed samym ścisłym centrum napotykamy przepiękną Katedrę Metropolitan Cathedral Church of Saint Andrew lub Glasgow Metropolitan Cathedral

 Metropolitan Cathedral Church of Saint Andrew

zaprojektowaną w roku 1814 roku w stylu neogotyckim przez wybitnego Jamesa Gillespie Grahama. Katedra jest poświęcona św Andrzejowi. Zanurzając się w odmętach budowli, znajdziemy miejsce, które przez wiele lat musiało być ukryte, bowiem prawa obywatelskie i wolność wyznania w Szkocji wdrożono dopiero w roku 1791, później jeśli chodzi o kościoły to głównie za sprawą napływu irlandzkich imigrantów zrodził się na nie popyt. W mieście w 1805 roku było ich około 450 a 9 lat później już 3000, dlatego właśnie zdecydowano się wybudować obecny kościół. Niestety dochodziło do ataków sabotażowych na budowle, skutecznie opóźniając budowę. Pamiętajmy również że nie znajdziemy tu bogatych ornamentów, dzwonnicy czy wieży, ale miejsce to ma to swój klimat, bogatą historię i burzliwe dzieje, które warto poznać, a już na pewno warto tu wejść, choćby na chwilę.

Tak więc, opuszczamy okolice rzeki Clyde i udajemy się do samego centrum, a tam odnajdujemy budynek komunalny, w którym funkcjonuje siedziba rady miasta i udajemy się na zwiedzanie tamtejszych komnat.  City Chambers

City Chambers

Informacje o atrakcji

To tutaj mamy możliwość znaleźć wybitny przykład sztuki wiktoriańskiej, inauguracja budynku dokonana przez samą królową Wiktorię miała miejsce w sierpniu w 1888 roku a pierwsze zebrania rady miały miejsce w 1889 roku. Można umówić się na wizytę z przewodnikiem aby zwiedzić najpiękniejsze części tej wyjątkowej budowli. 

Dosłownie z budynku wychodzimy na główny plac zwany George Square

George Square

Jest to nie tylko miejsce spotkań ale także plac obywatelski i choć znajduje się w mieście 6 podobnych placów to ten jest jednym z najważniejszych. Po wschodniej części placu znajdziemy komnaty miejskie pałacu, które powstały w roku 1883, natomiast strona zachodnia jest reprezentowana przez wyjątkowo piękne domy kupieckie, nie wspominając już o komnatach reprezentacyjnej głównej siedziby miasta Glasgow, o których wspominaliśmy powyżej.  Także i tu odbywają się pokazy sztucznych ogni w Nowy Rok, to tu również znajdziemy pięknie udekorowane lodowisko, które cieszy dzieci i dorosłych w zimie i to tu plac mieni się tysiącem kolorów przypominając o święcie Bożego Narodzenia. Także i tu mają miejsca protesty oraz spotkania zarówno gości jaki i lokalnych. 

Statua Artura Wellesleya

Tuż obok znajdziemy bardzo ciekawą i ważną z punktu widzenia historycznego Statuę Artura Wellesleya, był on pierwszym księciem Wellington i znajdziemy go przed galerią Sztuki Nowoczesnej, którą również polecamy odwiedzić. Jego wyjątkowym znakiem rozpoznawczym jest drogowy znak służący jako nakrycie posągu, choć odnosi się ono do humoru tutejszych mieszkańców. Pomimo tego posąg posiada kategorię A jeśli chodzi o wartość zabytkową a tym samym jest on najbardziej chronionym zabytkiem w mieście. Posąg otrzymał również zaszczytne choć nieco dziwne miejsce, ponieważ chodzi tu o listę najbardziej dziwacznych pomników na ziemi i zajął on aż 10 miejsce. 

Jeśli rozejrzycie się dookoła zobaczycie trzy najważniejsze ulice, które układają się w literę Z, chodzi oczywiście o Sauchiehall street, Buchanan i Argyle street, ciąg tych ulic oznacza nic innego jak najlepsze sklepy w mieście, wspaniałe restauracje, galerię, to tu znajdziemy dwa sklepy Primark, dwa sklepy TK Maxx, oraz najdroższe marki w mieście. Tu znajduje się również sala koncertowa, herbaciarnia słynnego projektanta Macintosha, którego wiele budynków znajdziemy w mieście.

Porzucając mapę, i wchodząc od sklepu do sklepu  kosztujemy lokalnych smaków, przyglądamy się tutejszy modzie, zaglądamy w ukryte zakątki centrum,  czy chociażby przysiadamy się na chwilę na dłuższą kawkę.  W okolicy znajdziemy również dwie największe galerie w Buchanan Gallery oraz St Enough,  

Polecane restauracje w okolicy  

https://lalanterna-glasgow.co.uk/ 

http://www.koolba.com/?utm_source=tripadvisor&utm_medium=referral 

https://www.topolabamba.com/  

Pamiętacie jak wspomniałem o najsłynniejszym projektancie Macintoshu? Kolejne miejsce które chcielibyśmy zaproponować znajduje się niedaleko ulicy Buchanan street, to budynek zaprojektowany właśnie przez owego jegomościa.

Latarnia Glasgow

Jest to  latarnia morska, tak dosłownie latarnia morska, która znajduje się w centrum miasta. Budynek pamięta spotkania pierwszej publicznej komisji Charlesa Rennie Mackintosha. On sam zaprojektował wieżę, czyli najważniejszy element budynku i według projektu zawiera on zbiornik na wodę o pojemności 8000 galonów, miało to chronić budowle przed pożarem. Ta wyjątkowa atrakcja przyciąga tysiące turystów z całego świata ,dzięki czemu stała się wyjątkowo cennym zabytkiem i tak jest do dzisiaj . 

 Kawiarnia w pobliżu

https://chaakoo.co.uk/ 

Pavilion Theatre 

Oficjalna strona

Opuszczając centrum, chcielibyśmy polecić jeszcze kilka miejsc w okolicy, pierwsze, to miejsce zaprojektowane przez Bertie Crewe dla Thomasa Barrasforda, Pavilion Theatre  który został uznany za wyjątkowe miejsce 

Można tu było zobaczyć występy takich artystów jak: Marie Lloyd, Little Tich, Harry Lauder, Florrie Forde, Will Fyffe, Sarah Bernhardt  w tym tego najważniejszego który jeszcze wówczas był nieznany, chodzi oczywiście o Chaplina. Później zaczęto gościć tu wybitnych aktorów sztuki pantomimy, dzięki czemu powstały takie sztuki jak: “SzarfaiParowiec“.Teraz jest to jedyny prywatny teatr, warto również wspomnieć że miejsce to dalej istnieje, a swoje prosperowanie zawdzięcza prawdopodobnie wyjątkowo oddanemu personelowi nie wspominając o partnerach, omijając szerokim łukiem publiczne dotacje, co w dzisiejszych czasach wydaje się niemożliwe.  

 Biblioteka Michell 

Na skraju centrum,znajduje się kolejne miejsce do którego bardzo serdecznie zapraszamy, to oczywiście wyjątkowa biblioteka, która swoim najpiękniejszym blaskiem lśni wieczorem, oświetlenie widać z każdej okolicy centrum. Biblioteka Mitchell mieści się w dzielnicy Charing Cross, i została założona w roku 1877. W jej publicznych zbiorach można doszukać się 111,000 woluminów i choć to materiały referencyjne można tu również znaleźć wypożyczalnie książek, która jest dość dobrze rozbudowana i działa od 2005 roku. Najciekawszym akcentem biblioteki jeśli chodzi o budowlę, jest budynek North Street i jego piękna kopuła. Jest ona zwieńczona posągiem Thomasa Clappertona zatytułowanym Literatura, Minerva (rzymska bogini mądrości).  

Dalsza część trasy w którą chcieliśmy Was zabrać prowadzi na zachodnią część miasta (West end)  zanim jednak się  tam udamy, chcielibyśmy Was zabrać nieco na zachód, i opowiedzieć Wam o wyjątkowej szkole, która również została zaprojektowana przez Charlesa Reni Macintosha, jest datowana na 1903/1906 rok

(Street school muzeum).

Przekraczając róg uczelni odwiedzamy blisko 100 lat edukacji w Szkocji, pierwszy raz swoje podboje szkoła otworzyła w 1906 roku kiedy to kształciła dzieci rodzin pracujących, oczywiście głównie w przemyśle stoczniowym ale także i inżynieryjnym. Myślę że ciekawie jest dowiedzieć się jak wyglądało uczenie się w tamtych latach, siedzenie w starych ławach z czasów królowej Wiktorii czy z czasów II wojny światowej. To wyjątkowe miejsce zrekonstruowano w sposób szczególny dlatego warto tu wpaść, choć na chwilę.

Ostatnią częścią Glasgow, którą chcieliśmy zaprezentować w tym przewodniku jest okolica w dzielnicy West end, okolice ulicy Finnieston, Great Western road wraz ze słynnym ogrodem botanicznym, oraz dzielnicą Partick.

Biorąc pod uwagę fakt że nadal jesteśmy w centrum, pierwszym miejscem do którego dotrzemy podążając właśnie we wspomnianych kierunkach  jest jeden z najpiękniejszych parków w Glasgow, parków tworzonych od 1852 przez Sir Josepha Paxtona, który zaprojektował także The Crystal Palace w Londynie.  

Kelvingrove Park


 Dzisiejsza wartość gruntów  za które niegdyś kupiono okolice Kelvingrove i Woodland wynoszą 8 milionów funtów. Miejsce które dzisiaj widnieje na mapie jako Kelvingrove park jest niejakim przedłużeniem centrum, które miało służyć dalszemu rozwojowi i rozbudowie dalszych dzielnic, a także tworzyć rejony dla rekreacji i relaksu dla lokalnych mieszkańców. Słowo ucieczka nabiera tutaj również innego znaczenia, chodziło także o to aby klasa średnia mogła uwolnić się od wielu biednych dzielnic, które pozostały gdzieś w tyle na obrzeżach miasta. Obecnie park ma powierzchnię 35 hektarów i znajduje się w dzielnicy West end i jest rajem przyrody, pomimo tego że jest to park miejski. Znajdziemy tu także pozostałości międzynarodowej sztuki np: Fontanny Doultona w Glasgow.  

Nieodłączną częścią parku  jest również najsłynniejszy uniwersytet w Glasgow 

Glasgow University

 Zlokalizowany po przeciwległej stronie parku uniwersytet w przyszłości kształcił bardzo zamożną elitę studentów, niestety obecnie jest podobnie, głównymi studentami uniwersytetu są dzieci bogatych mieszkańców krajów azjatyckich, co widać patrząc na otaczające uniwersytet nowe osiedla studenckie. Wśród byłych absolwentów uczelni znajdują się takie osobistości jak:James Wilson (ojciec założyciel Stanów Zjednoczonych), filozof Francis Hutcheson, inżynier James Watt, filozof i ekonomista Adam Smith, fizyk Lord Kelvin, chirurg Joseph Lister, siedmiu laureatów Nagrody Nobla i trzech brytyjskich premierów. Tuż obok Uniwersytetu znajdziemy kolejną prawdziwą perełkę zaprojektowaną przez słynnego Macintosha to:

Charlesa Reni Macintosha

Dom Macintosha

Jest to jedna z największych i najbardziej wartościowych kolekcji dzieł znanego szkockiego architekta ,choć był on również artystą oraz projektantem. Udając się tam to tak jakbyśmy przenieśli się w czasie. Na kilku piętrach znajdziemy meble Macintosha, wszystko to składa się w jedną całość, urządzone w najmniejszym detalu, dywany ,meble, czy nawet dobór cegieł, wszystko idealnie pasuje do tamtego okresu. I choć dom został rozebrany w latach 60, wszelkie elementy całego wyposażenia zostały zachowane po to by później ponownie mogły tworzyć integralną część domu. Obecne dom Macintosha to skrupulatny reasemblaż głównych wnętrz z domu Mackintosha w Glasgow. Para mieszkała przy 78 Southpark Avenue. 

Restauracje w pobliżu

Po takiej porcji zwiedzania zasługujemy na to żeby wybrać się do jakiej restauracji na kawę czy na obiad, bardzo ciekawym miejscem, które słynie z restauracji, barów czy kafeterii jest okolica ul Ashton Line,  to właśnie tu  polecamy aby zatrzymać się na chwilę 

https://www.ubiquitouschip.co.uk/

https://www.cafeandaluz.com/

https://www.oxandfinch.com/

Podążając dalej dalej ulicą Byres road dojdziemy do Great Western road, a na niej znajduje się przepiękny  Ogród botaniczny

Ogród Botaniczny  

Ogród jest malowniczo położony w dzielnicy West End. Park w roku 2017 obchodził swoje 200 urodziny kiedy to w 1817 roku Thomas Hopkirk założył Ogród Botaniczny oczywiście przy pomocy i wielu bogatych dygnitarzy z Uniwersytetu w Glasgow, pierwsze 3000 roślin tworzyło jądro kolekcji, natomiast 20 lat później zbiory liczył już 12000 i to właśnie wtedy Hoker został mianowany dyrektorem ogrodów botanicznych. Na przełomie lat ogród rozrastał się z każdym rokiem, a dzisiejszy ogród  jest kwintesencją wielu lat ciężkiej pracy, hojnych darczyńców ciągłego wspierania chociażby królewskiego instytutu badawczego. Ogród zgromadził w swojej kolekcji dziesiątki tysięcy pięknych roślin, wliczając las paproci będący niegdyś prywatnym ogrodem zimowym, teraz ogród jest miejscem spotkań i obowiązkowym punktem na mapie atrakcji w mieście. Park jest bardzo obszerny dlatego można uciec od zgiełku i hałasu miasta spacerując alejkami wśród 1000 nieznanych nam gatunków roślin, to idealne miejsce na odpoczynek i relaks. 

Kontynuujemy naszą wycieczkę po Glasgow wracamy Byres road w kierunku jednej z najsłynniejszych galerii nie tylko w Glasgow ale również w całym UK, to miejsce to  

Kelvingrove Art Gallery i Museum

Ta wyjątkowa atrakcja będąca domem dla ponad 8000 obiektów jest nie tylko jedną z najpopularniejszych atrakcji w całej Szkocji, jest to także miejsce gdzie zupełnie za darmo możemy podziwiać aż 22 nowoczesne galerie o różnej tematyce przenosząc nas,  w zupełnie odległe nieznane nam czasy. Wszelkie kolekcje mają status międzynarodowy, a co za tym idzie są one bardzo obszerne i obejmują różną tematykę począwszy od zbroi i sztuki, a skończywszy na historii naturalnej oraz okresach historycznych, a jednym z największych arcydzieł galerii jest oczywiście arcydzieło Salwadora Dali “Chrystus św. Sir Roger nie wspominając o słoniu azjatyckim. Z sufitu zachodniego dziedzińca wisi nawet samolot Spitfire.  

Warto dodać że stosunkowo niedawno cały budynek przeszedł gruntowny remont, a zakrojone na ogromną skalę przedsięwzięcie ukończono z pełnym sukcesem. Budynek z zewnątrz jak i w wewnątrz wygląda imponująco, każda z wielu wież wytycza inny kierunek zwiedzania, a każde piętro to zupełnie inna i równie ciekawa ekspozycja od obrazów aż po Egipt.

Jeśli chcielibyście poznać bardziej dogłębnie tę wyjątkową atrakcję, wliczając najbardziej ukryte zakątki tej ogromnej budowali to zapraszam to poniższego tematu:

Kelvingrove Art Gallery i Muzeum- Opis atrakcji, ekspozycji, historia budowli.

Około 20 minut piechotą od wspomnianego muzeum znajdziemy kolejne imponujące miejsce, jest nim: 

Riverside Museum

Riverside Museum

Riverside muzeum to muzeum do którego przeniesiono 3000 ekspozycji ze starego muzeum Transportu znajdującego się niedaleko obecnego. Budowla jest dziełem wybitnej choć niestety już nieżyjącej Zaha Hadid, której konstrukcja tworzy niesamowity punkt widokowy nad rzeką Clyde. Podążając od strony Loch Lomond począwszy od wspomnianego muzeum cała część rzeki aż do samego centrum jest jednym z najładniejszych rejonów Glasgow, również jeśli chodzi atrakcje turystyczne. Wracając jednak do tematu muzeum, to właśnie tu znajdziemy bardzo piękną rekonstrukcję ulicy Sauchiehall street z centrum Glasgow, gdzie można wejść do starych sklepów i zobaczyć jak one wyglądały kiedyś. Na końcu ulicy znajdziemy rekonstrukcję stacji metra z wagonem do którego można wejść. Ponadto znajdziemy tu niebywałą kolekcję lokomotyw, starych autobusów piętrowych, samochodów w tym wyjątkowych modeli podwieszonych na ścianie, rowerów ,modeli statków oraz wiele innych ekspozycji. Na tyłach muzeum tuż przy rzece stoi również statek żaglowy, który obecnie pełni placu zabaw dla dzieci, świetna rozrywka .Muzeum jest całkowicie darmowe otwarte do 17:00 od 10:00 a tuż przy wejściu przy muzeum stoją wolontariusze, są to przewodnicy, i każdy z nich odpowiada za jedną z sekcji muzeum, jeśli zatem Wasz angielski pozwoli Wam ich zrozumieć, a mówią dość wyraźnie, bardzo gorąco polecamy wybrać się z nimi w niesamowitą podróż, opowiedzą Wam oni  bardzo ciekawe historie związane z tymi miejscami. Koszt całkowity budowy pochodzi z funduszu loterii dziedzictwa który był ogromny, nie wystarczył jednak na sfinansowanie budowy, dlatego reszta czyli brakujące 5 milionów pochodziło od sponsorów darczyńców oraz fundacji charytatywnych. Ponadto Patronat nad muzeum objęły największe firmy w Glasgow takie jak: First Group, Rolls-Royce, BA System, Caledonian Mcbride, Arnoldclark i inne.  

Więcej o wspomnianym muzeum poczytacie w osobnym artykule:

Riverside Museum

Podążając wzdłuż rzeki kierując się w stronę centrum zatoczyliśmy pełne koło i teraz kierowaliśmy się do kolejnego budynku, jest to właściwie kompleks atrakcji tyle tylko że zlokalizowanych po drugiej stronie rzeki, mowa oczywiście o Glasgow Science Centre czyli Muzeum nauki, Centrum Nauki, kino Imax i wieża.  

Glasgow Science Centre czyli Muzeum nauki, Centrum Nauki, kino Imax i wieża

Bilety

Godziny otwarcia

Zaczynając od Centrum Nauki to tutaj znajdziemy nie tylko wiele interaktywnych eksponatów ukazujących nam różnego rodzaju naukowe prawa fizyczne eksponatów, to także tu zwiedzimy planetarium mieszczące projektor optyczno mechaniczny Zeiss mogący wyświetlać piękne obrazy nocnego nieba. Natomiast drugie piętro budynku to laboratorium i warsztaty edukacyjne, trzecie to odnowione piętro z wystawą poświęconą zdrowiu i dobremu samopoczuciu ludzi. Można tu porównać siebie, swój styl życia i zdrowia z tym sprzed lat. To miejsce to idealna atrakcja dla dzieci i całych rodzin, tutaj na pewno nie będziecie się nudzić. Wiele rozrywki i interaktywnej zabawy nie tylko pokazuje ale także edukuje i pobudza wyobraźnię. Obok znajduje się wieża górująca nad okolicą, która miała posłużyć jako największa wieża obrotowa na świecie, duma Glasgow, później pojawiło się wiele problemów z mechaniką wieży, która obraca się bardzo rzadko.

W okolicy można zakończyć zwiedzanie w Starbucksie, którego najlepszy smak kawy dobrej atmosferze znajdziemy w hotelu Village, który znajduje się tuż obok muzeum ( czarny budynek).   

Ostatnią atrakcją w okolicy jest kino IMAX   będące również pierwszym tego typu kinem w Szkocji. Znajdziemy tu 370 miejsc a ekran ma wymiary 24 m na 18 i możemy obejrzeć zarówno filmy 2 jak i 3D. Cała okolica od muzeum transportu  po ulice Finnieston bo to na niej kończymy nasza podróż po Glasgow. Jest to jedna z najładniejszych części Glasgow, szczególnie od strony, wspomnianego muzeum.    

Polecamy także zajrzeć do hotelu Crowne Plaza, który jest  prawdziwą wizytówką miasta i pojawia się na wielu pocztówkach szczególnie z tej okolicy. Polecamy również długi przystanek na dobrym ciastku i kawie w Costa Coffee  zlokalizowanym w hotelu Premier Inn (wyjątkowy widok na Hydro). Nieco dalej znajdziemy innego Starbucksa, który znajduje się w kinie IMAX,  ale kawa w hotelu Village jest dużo lepsza. 

Dla tych którzy chcieliby wybrać się na drinka w okolicy polecamy Crowne Plaza Glasgow

oferujący bardzo duży wybór drinków, wliczając niezłą kolekcję whisky, można sobie również usiąść przy szklanej ścianie z pięknym widokiem na rzekę i BBC. Kolejnym lecz nowym hotelem jest hotel Radisson Red z barem na dachu z którego rozpościera się piękny widok na okolicę. Będąc tutaj wieczorem,  cała okolica mieni się 1000 kolorów mostów, okolicznych hoteli oraz hali sportowej i koncertowej Hydro, teraz używanej bardziej jako hala widowiskowa.

Szczególnie w trakcie dni koncertów mieni się ona kolorami tęczy, jeśli mamy odpowiednią ilość czasu i trafimy na fajny koncert to polecam się wybrać, będziemy mieli wyjątkową okazję zobaczyć jak fajnie bawi się szkocka publiczność, nie na darmo Glasgow określane jest mianem miastem muzyki i zakupów. Ściągają tu gwiazdy z całego świata, a kontrakty na koncerty są zatwierdzane z kilkuletnim wyprzedzeniem. 

Tuż obok Sience Muzeum możemy wybrać się na wycieczkę łodzią po rzece Clyde, ceny zaczynają się od ok 20 funtów na 45 minutową przejażdżkę, można zerknąć na Glasgow z nieco innej perspektywy. Na koniec polecamy wycieczkę autobusem Hop On, jeden z przystanków w okolicy znajduje się tuż przy Hydro. 

Polecane hotele w okolicy

https://www.tripadvisor.co.uk/Hotel_Review-g186534-d192415-Reviews-Crowne_Plaza_Glasgow-Glasgow_Scotland.html  

 https://www.tripadvisor.co.uk/Hotel_Review-g186534-d13564456-Reviews-Radisson_RED_Hotel_Glasgow-Glasgow_Scotland.html  

 https://www.tripadvisor.co.uk/Hotel_Review-g186534-d215814-Reviews-Hilton_Garden_Inn_Glasgow_City_Centre-Glasgow_Scotland.html    

Dom Polloka 

Klan Maxwell mieszkał w posiadłości Pollok przez 700 lat, a od 1752 roku mieszkał w tym , przystojny wiejski dom zaprojektowany przez Williama Adama, najsłynniejszego architekta swoich czasów. W 1966 roku Dame Anne Maxwell podarowała rezydencję miastu Glasgow, dając reszcie z nas szansę w zamian cieszyć się eleganckim stylem życia. Czas w wystawnych wnętrzach wydaje się stać nieruchomo od lat trzydziestych XX wieku, niezłe miejsce, by utknąć pośród uroczych salonów, 7000 książek w bibliotece i pluszowych sypialni. Maxwells mieli gust do hiszpańskiego malarstwa, a ich Goyas i El Grecos są częścią jednej z najlepszych kolekcji sztuki hiszpańskiej w Wielkiej Brytanii. Rozległa kuchnia Edwardów jest obecnie nastrojową herbaciarnią. W trakcie popijania domowej herbaty pomyślcie o czasach, gdy 48-osobowa załoga pracowała tutaj w służbie trzem osobom. Osiedle ma obecnie 146-hektarową powierzchnię (361 akrów).

Pollok Country Park

Dobrze utrzymana część posadzona jest w oficjalnych ogrodach domu, słynących z rododendronów, podczas gdy pozostała część areału przeznaczona jest na lasy i łąki, gdzie pasie się stado bydła góralskiego.

Pollok Country Park, 2060 Pollokshaws Rd. www.nts.org.uk. Dom 7.50 funtów dla dorosłych, 5.50 funtów dla seniorów/dzieci, 12.50-£18.50 funtów dla rodzin. Codziennie 10.00-17.00. Miejsce to znajduje się ok 3 mile na południe od centrum miasta. Autobusy 44, 48, lub 57.

Polecamy także osobny artykuł zawierający porady dla wybierających się do Glasgow, oraz jeszcze więcej atrakcji, szczegóły znajdziecie w tym linku. Na koniec polecamy bardzo ciekawe forum turystyczne, gdzie znajdziecie więcej ciekawych tematów o pięknej Szkocji.

Zobaczcie także 
Przewodnik po Edynburgu 
Ukryte miejsce w Edynburgu 

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?