Grecja

Podobnie jak w swojej wielkości i różnorodności, Kreta jest największą z greckich wysp a także jedną z najbardziej fascynujących i pięknych. Historia budzi Kretę jako miejsce narodzin Minojczyków, pierwszej zaawansowanej cywilizacji europejskiej. Zrekonstruowany Pałac Knossos z 1700 r. p.n.e. i odkryty dopiero w 1900 r. był ich centrum kulturalnym i administracyjnym. Pałac przywołuje na myśl niezwykle zaawansowane i spokojne społeczeństwo, podobnie jak wyrafinowane minojskie skarby i tętniące życiem freski, które obecnie znajdują się w doskonałym nowym Muzeum Archeologicznym w Heraklionie, ponownie otwartym w 2013 roku.

Kreta jest również wyspą o ogromnym naturalnym pięknie, z odizolowanym wybrzeżem i ośnieżonymi górami, usianymi głębokimi wąwozami, nie bardziej dramatycznymi niż 11-milowy Wąwóz Samarydów. Popularna, ale uciążliwa wędrówka w dół prowadzi przez głęboki wąwóz w Białych Górach. Trasa zaczyna się od zejścia przez zygzakowate i drewniane schody, przejście zajmuje od 5 do 7  godzin wzdłuż dobrze wydeptanej 11-milowej ścieżki, a kończy się chłodnym zanurzeniem w Morzu Libijskim.

Chania, wypełnione charakterem weneckie miasto na północnym wybrzeżu i niegdyś stolica Krety, jest bazą wypadową na wycieczki wąwozami. Wąskie uliczki zakręcają się wokół pięknego portu, z którego rozciąga się widok na latarnię morską i meczet oraz muzeum archeologiczne. Pozostałością po Wenecjanach, którzy mieszkali tu przez wieki, jest pałac, w którym obecnie znajduje się Casa Delfino, gdzie 24 charakterystyczne apartamenty gościnne otaczają kwitnący dziedziniec. Około 45 mil na wschód leży miasto uniwersyteckie Rethymnon. Dopełnieniem wizyty jest posiłek w wypełnionym bugenwillą garażu Avli, znanym z nowatorskiego podejścia do kreteńskiej kuchni i z jednej z największych na wyspie piwnic winiarskich. W każdym z siedmiu przylegających do siebie apartamentów, każdy z nich ma w sobie antyki i piękne tekstylia. Dalej na wschód, na brzegach turkusowego błękitu zatoka Mirabello z pięknym miastem Agios Nikolaos, to miejsce, w którym znajdują się dwa z najbardziej luksusowe wybrzeża wyspy.

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?