Polska

Kraków jest zdominowany przez XV-wieczne Sukiennice, których piętrowe pasaże są pełne straganów z pamiątkami. Uwagę zwracają również piękne wieże Bazyliki Mariackiej, górujące nad placem. Każde polskie dziecko zna historię swojego bohaterskiego trębacza, zabitego przez strzałę, która trafiła mu do gardła w połowie tury, gdy ostrzegał przed najazdem Tatarów. Dziś wydarzenie to odgrywane jest co godzinę przez garstkę strażaków w kostiumach. Wewnątrz XIV-wiecznej gotyckiej bazyliki, która zresztą jest najbardziej ceniona przez Krakowian
znajdziemy drewnianą rzeźbę ołtarzową, powstała ona przez znanego gotyckiego rzeźbiarza Wit Stwosza. Rynek Główny to serce krakowskiego Starego Miasta, które ma około 4 mil kwadratowych obecnych ulic i wiekowych budynków i zabytków. Powstał w połowie XIII wieku, zachował się w mniej więcej oryginalnej formie. Na jego wąskich uliczkach znajduje się kilkanaście muzeów i około 20 ze 120 kościołów w mieście. W barach i kawiarniach spotykają się studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, najstarszego i najdoskonalszego w Polsce, co pozwala zachować dawną spuściznę stolicy jako ośrodka akademickiego, kulturalnego i artystycznego.

Kraków w przeciwieństwie do Warszawy nie został zbombardowany podczas II wojny światowej i w związku z tym jest jedynym dużym polskim miastem, które zachowało swoją niezwykłą koncentrację przedwojennej architektury

Na obiad lub kolację udaj się pięć minut na południe od Wzgórza Wawelskiego do Chłopskiego Jadła. Tutejsze jedzenie to tradycyjne polskie “karczochy chłopskie” (tak brzmi nazwa), w tym pieczona gęś i żurek, zupa z wywaru wołowego lub z kurczaka, boczek, cebula, grzyby i kwaśna śmietana, aromatyzowana kwasem (fermentowany napój z mąki żytniej), podawana w wyrzeźbionym bochenku chleba. Nie można zapominać także o pięknym Wawelu, który zachwyca swoim ogromem i burzliwymi dziejami.

Przedstawiamy kompletny przewodnik, w którym dowiecie się nie tylko o najważniejszych atrakcjach Krakowa ale także poznacie jego dogłębną historię oraz najbardziej niedostępne zakątki o których wiedzą nieliczni. To wszystko i wiele więcej znajdziecie w tematach poniżej:

Kraków- kompletny przewodnik po mieście

Historia Krakowa, zamku i katedry na Wawelu

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?