Co znajdziemy w Puszczy Białowieskiej
Puszczę zamieszkuje ponad 11 tys. gatunków zwierząt, choć większość zwiedzających przyjeżdża tu, aby zobaczyć tylko jeden, a mianowicie Bizona. Można go zobaczyć w specjalnym rezerwacie, gdzie trzymane są zwierzęta, ale wiele innych (około 1300) wędruje swobodnie po okolicznych lasach. Żubry były niegdyś znajdowane na całym kontynencie, ale ich populacja dramatycznie spadła przez wylesianie. Na szczęście w ogrodach zoologicznych trzymano około 50 osobników i to właśnie poprzez ich hodowlę przywrócono populację w Białowieży. Dziś żubry są stąd eksportowane do ogrodów zoologicznych na całym świecie. Inne ciekawe i rzadkie zwierzęta, którym las zapewnia bezpieczeństwo i przystań, to rysie, dziki, wilki, bobry i różne rodzaje nietoperzy, gryzonie, traszki i żaby. 10 501 ha (25 948 akrów), które składają się na Białowieski Park Narodowy, zostało w 1979 roku wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Większość z turystów rozpoczyna swoją wizytę we wsi Białowieża, gdzie łatwo jest dołączyć do wycieczki z przewodnikiem. Aby zwiedzić obszary chronione, trzeba mieć przewodnika i wejść z grupą. Do lasu można również wjechać wozem konnym, choć tylko ograniczona liczba z nich jest dozwolona na każdy dzień. Ponadto istnieją różne oznakowane ścieżki, w tym rowerowe, którymi odwiedzający może podążać. Rezerwat żubrów znajduje się około 4 km na zachód od Białowieży przy drodze do Hajnówki. Inne miejsca, które można zwiedzać bez przewodnika leśnego to Droga Dębów Królewskich, grupa ogromnych 400-letnich dębów, Muzeum Leśne i Park Pałacowy.
Okolice Białowieży są piękne o każdej porze roku, ale szczególnie atrakcyjna jest jesień, kiedy liście zmieniają milion odcieni czerwieni, pomarańczy i żółci, i zima, kiedy na ziemi leży śnieg. O tej porze roku jest też mniej turystów, co potęguje pierwotną, głęboką, leśną atmosferę.
Informacje praktyczne
Rocznie do polskiej części lasu przyjeżdża sto tysięcy turystów, wielu z nich przyjeżdża autobusami turystycznymi. Jeśli nie posiadasz własnego zestawu kołowego i nie jesteś na wycieczce autokarowej, dotarcie tam jest stosunkowo łatwe. Z Warszawy kursuje kolej do Hajnówki z przesiadką w Siedlcach. Z Białegostoku kursują bezpośrednie autobusy do wsi Białowieża, lub można podróżować koleją z przesiadką w Czeremczy. Zarówno w Hajnówce jak i w Białowieży są odpowiednie miejsca noclegowe, ale w lecie zaleca się wcześniejszą rezerwację.
Białowieża Park Narodowy.
Tel: 085 682 9700. www.bpn.com.pl
Więcej informacji, nie tylko o Białowieży ale i o najpiękniejszych miejscach w Polsce można znaleźć na forum o podróżach, gdzie znajdziecie i nas, link poniżej:
Najpiękniejsze miejsca w Polsce