Polska

Wśród nich był architekt Stanisław Witkiewicz, ojciec bardziej znanego pisarza, dramaturga i malarza Witkacego. Zaprojektował on dom dla klienta, który został zainspirowany domami i oficynami Podhala, góralskiego regionu na północ od Zakopanego i zapoczątkował styl zakopiański, który dominował w wyglądzie mieszkalnictwa w całej Polsce aż do I wojny światowej. Niektóre z zaprojektowanych przez Witkiewicza budynków nadal stoją i można je zwiedzać; jednym z najlepszych przykładów jest Wilia Koliba, ukończona w 1893 roku i obecnie mieszcząca Muzeum Stylu Zakopiańskiego.

Stoki narciarskie regionu zakopiańskiego, z których najwyższy ma urok Kasprowego Wierchu (6.520 stóp), są odpowiednie dla narciarzy wszystkich szczebli. Nie spodziewajcie się Aspen, ale przekonacie się, że miasto posiada dobre wyposażenie oraz pełną infrastrukturę. Zakopane jest największym miastem w kraju, jeśli chodzi o sporty zimowe. W lecie natomiast zmienia się w bazę do pieszych wycieczek po pięknych Tatrach. Znajdziemy tu także kolejki linowe, wyciągi krzesełkowe i przyzwoite tory, a także sezon, który może trwać aż do kwietnia. Turyści piesi i wędrowcy docenią 186 mil szlaków, które przecinają Tatrzański Park Narodowy, położony na południe od Zakopanego.

Masywny domek z piernika, w którym mieści się 54-pokojowy Grand Hotel Stamary, został otwarty w 1905 roku i obecnie, po całkowitej przebudowie, posiada najlepsze w Polsce spa. Tradycyjne akcenty można znaleźć również w schronisku Sośnica Lipowy Dwór, B&B z 38 małymi, zadbanymi pokojami, przy cichej uliczce w pobliżu centrum miasta. Na Krupówkach, długiej, pieszej głównej ulicy, gdzie w zimowe dni pojawiają się zaprzęgi konne, kilka restauracji oferuje tradycyjną karpacką kuchnię i muzykę na żywo. Tutaj najbardziej widać niepowtarzalny klimat miasta, które tętni życiem o każdej porze roku. Zapraszamy do ciekawego przewodnika, w którym dowiecie się wszystkiego o Zakopanem, pięknych Tatrach i jego parku narodowym, link poniżej:

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?