Szkocja

Podziwiając widok na Inveraray z brzegów Loch Fyne.

Kolekcja schludnych białych domów wygląda niemalże perfekcyjnie, tak jak zamierzał to widzieć książę Argyll, gdy w XVIII wieku kazał przebudować całe miasto tak, aby pasowało do jego zamku.

Ambing w dół półwyspu Kintyre. Jakby wrzosowiska, lasy i skaliste wybrzeża nie były wystarczająco malownicze, całe to piękno uderza w wysoką nutę na końcu lądu, gdzie można by się zgodzić z Sir Paulem McCartneyem, “Moim pragnieniem jest zawsze być tutaj, Oh Mull of Kintyie.” Zrób obchód na Arranie. Niekończąca się panorama wrzosowisk, gór i skalistych wybrzeży pojawia się na 60-milowej trasie wokół tej czarującej wyspy, dzięki czemu łatwo jest zobaczyć, skąd pochodzi moniker “Scotland in Miniature”.

Inveraray- 57 mil na północny zachód od Glasgow

Wspaniale położone na górnym brzegu Loch Fyne, Inveraray, siedziba książąt Argyll, jest szczególnie piękne, gdy widziane jest od wschodu. Jadąc z Glasgow, miasto zaczyna nabierać kształtów jako przystrzyżona kolekcja domów ułożonych w porządku na palcu ziemi wyciętej w loch.

Zamek w Inveraray

Kiedy w XVIII wieku książę Argyll przebudował swój zamek, wyjechał z niego i przebudował całe miasto. To wyjaśnia niezwykle uporządkowany układ białych domów z czarnymi wykończeniami i dachami z czarnych łupków. Książę w zbudował domki dla robotników, wełniany młyn i molo, aby zwiększyć eksport śledzia (śledź pojawia się na herbie miasta, a motto miasta tłumaczy się jako “Niech ci zawsze wiszą śledzie”). Ciekawym symbolem jest celtycki krzyż grobowy przywieziony z wyspy Lona na Hebrydach, który obecnie stoi obok jeziora w centrum miasta. Miłym miejscem, gdzie można podziwiać piękno otaczającej przyrody jest Ardkinglas Woodland Garden, gdzie na 4.800 hektarach (12.000 akrów), na czele z Loch Fyne 4 mile na wschód od miasta, rosną iglaki i rododendrony. Wstęp wynosi 5 funtów dla dorosłych, 15 funtów dla rodzin; jest otwarty codziennie od 9:00 do 17:00. W Crarae Garden  8 mil na południowy zachód od Inveraray, klify, wąwóz i falujący strumień na zalesionym zboczu wzdłuż Loch Fyne są obsadzone rzadkimi gatunkami azjatyckimi i w scenie przypominającej himalajską dolinę leśną. Wstęp wynosi 7 funtów dla dorosłych, 5,50 funta dla seniorów i dzieci od 5 do 16 lat, 12,50 funtów dla rodzin z jedną osobą dorosłą, 18,30 dla rodzin z dwoma dorosłymi. Ogrody są otwarte przez cały rok codziennie od 9:30 do zachodu słońca.

Inveraray Jail. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak to było być zamkniętym w małej celi z szaleńcem lub przywiązany do stołu biczowania? Tutaj poznacie brytyjski system karny oraz zwiedzicie odtworzone cele, izby tortur, i wiktoriańską salą sądową. Otoczenie jest wystarczająco realistyczne, ogromny kompleks 3-metrowych, kamiennych murów, które służyły jako więzienie Inveraraya w latach 1820-1889. Efekty dźwiękowe (plączące się klucze, krzyki, odgłosy upadków) towarzyszą wizycie, podobnie jak nagrane komentarze do historii więźniów i fragmenty XIX-wiecznych procesów.

Wokół Inveraray

Agryll Park Leśny

Niektóre z najbardziej dramatycznych scenerii Szkocji, od bujnych lasów po wrzosowiska i góry, rozciągające się na zachód od Loch Fyne do wybrzeża, gdzie fiordy morskie wcinają się głęboko w zalesione zbocza. Ogółem, Argyll Forest Park zajmuje powierzchnię 24.000 hektarów (59.000 akrów), rozciągając się na północ w tak zwanych Alpach Arrochar, gdzie Ben Arthur osiąga wysokość 877m (2.877 stóp). Wczesną wiosną i latem, leśne szlaki są pełne ptaków, ukwiałów, fioletów, ukwiałów leśnych, dębów i dzwonków. Czasami dzikie kwiaty są gęste jak dywany. Również paprocie i mchy rosną obficie w deszczowym klimacie. Bardziej wymagające szlaki prowadzą na strome szczyty, a morskie głębiny są siedliskiem wydr morskich i fok szarych. Łatwą bramą do parku jest Dunoon, 38 mil na południe od Inveraray  a następnie autostradą A83 do A815. Dunoon był ośrodkiem wakacyjnym stworzonym dla książąt kupieckich z Glasgow, a później, z serwisem wzdłuż rzeki Clyde dla klasy robotniczej.

Wokół Kanału Kreyńskiego

Kanał Crinan zaczyna się w Ardrishaig na Loch Fyne i kończy się 9 mil od wioski Crinan nad Sund of Jura. Ardrishaig jest 27 mil na południe od Inveraray, przez A83, która malowniczo podąża za wschodnimi brzegami rzeki przez większą część drogi. Kanał został ukończony w 1801 roku, aby zapewnić szybki dostęp pomiędzy ujściem rzeki Clyde a zachodnim wybrzeżem i wyspami, unikając długiej podróży wokół Półwyspu Kintyre. Niegdyś pływały po nim żaglowce komercyjne, dziś jednak żeglarze i jachty żeglują po kanale wyłącznie w celach rekreacyjnych. Nawet pobyt na suchym lądzie wzdłuż ścieżki holowniczej to malownicza wycieczka, która prowadzi obok 15 śluz, siedmiu mostów, dwóch latarni morskich i licznych domków ślusarzy.

Urozmaicone krajobrazy Knapdale rozciągają się na południe od kanału, a pejzaże płaskich terenów pokrywa Las Knapdale. Aby poznać te zróżnicowane krajobrazy na lądzie, należy podążać wzdłuż kanału B841 na zachód od Ardrishaig w kierunku Crinan. W Bellanoch, około 7 mil na zachód od Ardrishaig, znajduje się Moine Mhor, czyli “Wielki Mech” wodny świat basenów i bagien, w którym latem żyją błotniaki zbożowe i rybołów, a zimą gęsi i łabędzie. Szlaki do Moine Mhor prowadzą z chodnika holowniczego poza Bellanoch. Tuż na wschód od Crinan, zakręt na B8025 w kierunku wioski Taynish prowadzi na południe około 8 mil do Taynish National Nature Reserve, miejsca lęgowego dla do 20 gatunków motyli i na szlakach migracyjnych wielu rzadkich ptaków.

Kilmartin Glen, na północ od kanału i 10 mil na północ od Ardrishaig przez A83 i A816, był 1500 lat temu centrum rozległego Królestwa Dalrii, rozciągającego się w Irlandii Północnej do tej części zachodniej Szkocji. W połowie IX wieku król Dalrii, Kenneth I, sprowadził walczące narody Pieta i Szkocji, aby utworzyć królestwo Szkocji. Ponad 800 starożytnych miejsc i pomników, w tym stojące kamienie, grobowce pogrzebowe i forty, ściółka trawiastego glenu. W Muzeum Kilmartin House można zobaczyć znaleziska archeologiczne oraz uzyskać mapy i informacje, które pomogą w odnalezieniu najważniejszych zabytków. Z Kilmartin, A816 prowadzi 10 mil na północ na Półwysep Arduaine, wciśnięty między dźwięk Jury na południu i Loch Melfort na północy. Te nadmorskie krajobrazy stanowią coś w rodzaju ziemi obiecanej, ponieważ tutaj, w chłodnej Szkocji, są one obdarzone znoszeniem północnego Atlantyku, zapewniając stosunkowo dużą ilość słońca i ciepła.

Arduaine Gardens- Jakby otoczenie na południowych zboczach półwyspu Arduame obok dźwięku Jury nie było wystarczająco spektakularne, te 8 hektarów (20 akrów) jest usłane kolorową ekspozycją maków tybetańskich, lilii, i innych gatunków, które rozwijają się w strefach umiarkowanych. Ogrody zostały zasadzone na przełomie wieków jako część posiadłości Arduaine House, obecnie sąsiedniego hotelu Loch Melfort. Bracia Edmund i Ham Wright w latach 70-tych i 80-tych zadbali o ich dobre zdrowie. Bariery obfitych roślin wiecznie zielonych chronią ogrody przed wichurami morskimi, pozwalając wielu różnym gatunkom rododendronów rozwijać się wśród paproci, mchów i delikatnych roślin. Dobrze utrzymane ścieżki oplatają ogrody i kończą się na wietrznym urwisku nad morzem.

 

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?