Szkocja

Zwiedzanie Edynburga

Podróż po tym czarującym szkockim mieście w można rozpocząć w różnoraki sposób. Można zwiedzać je na piechotę, można udać się na wycieczkę turystycznym autobusem, który obwiezie was po najważniejszych częściach miasta, można również wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem. To jaką formę zwiedzania miasta wybierzecie pozostawiam wam, trzeba jednak pamiętać aby będąc tu zwiedzić przynajmniej te najważniejsze atrakcje, takie jak Stare Miasto będące przepiękną średniowieczną częścią Edynburga, która dosłownie w niezmieniony sposób pozostała do dziś, zamek z licznymi budowlami wzniesionymi na skale, długi traktat, pełen niesamowitych muzeów zwanych Milą Królewską czy wreszcie królewską rezydencję zwaną Hollyrood. Dla pasjonatów galerii polecamy Narodową Galerie w Szkocji oraz największy i zarazem najsłynniejszy Szkocki Festiwal Edynburski, który przyciąga tłumy turystów. Na koniec proponujemy Nowe Miasto,  będące dzielnicą niegdysiejszej arystokracji.  A jeśli macie więcej czasu polecam zwiedzić okolice Edynburga oraz miejsca mniej znane, które wciąż jeszcze pozostają nie do końca odkryte. My mieliśmy przyjemność zwiedzić Edynburg kilkukrotnie, podążyliśmy śladami najważniejszych atrakcji w mieście, zwiedziliśmy także najbardziej sekretne zaułki Starego Miasta oraz dotarliśmy do miejsc o których wiedzą nieliczni, wszystkie te miejsca opisaliśmy w naszym przewodniku po Edynburgu, do którego przeczytania bardzo gorąco zachęcam, szczegóły znajdziecie w poniższym linku oraz w dalszej części artykułu:

Edynburg 

Stolica Szkocji ma wszystko: kulturę, historię, językową scenę kulinarną i olśniewający wygląd. Czasami bardziej przypomina historyczną scenerię filmową niż współczesną potęgę polityczną. Jednak Edynburg nie jest miastem, które utknęło w przeszłości. W rzeczywistości, w ciągu ostatnich kilku lat pojawiły się obawy, że może posuwać się do przodu trochę za szybko. Kontrowersyjne wydarzenia w centrum miasta zagroziły nawet zagrożeniem dla jego statusu Światowego Dziedzictwa. Zaskakująco zwarty i zbudowany wokół szeregu wzgórz, Edynburg jest przesiąknięty maleńkimi dzielnicami, z których każda ma swój odrębny charakter i urok. Zanurzenie się w nich jest jednym z najlepszych sposobów na zwiedzanie miasta i pozbycie się tłumów. Z dala od głównych arterii znajdują się oazy spokoju, w których poczujecie się prawie sennie, prowincjonalne.

Oczywiście Edynburg jest również gospodarzem jednego z największych na świecie kulturalnych wydarzeń. Każdego lata słynny rezerwat miasta rozpływa się w powietrzu, a nisko położona stolica wprawia go w ruch. Goście z całego świata zjeżdżają na Edinburgh Festival i Fringe Festival, a Royal Mile staje się falującą rzeką ulicznych wykonawców i malarzy twarzy, ponieważ całe miasto zamienia się w rozległą arenę pod gołym niebem. Edynburg ma warstwę po warstwie historii, którą trzeba oderwać od siebie. Miasto pełne światowej klasy muzeów, ukoronowane przez National Art lovers, Szkockie Galerie Narodowe, które prezentują dzieła sztuki od średniowiecza do czasów współczesnych. Musicie udać się do West End Village. Najwięcej zakupów zrobicie na Starym Mieście, gdzie wokół Grassmarket gromadzą się sklepy z odzieżą vintage, kaszmirem i tweedem. Royal Mile jest skierowana do turystów z tartanami, whisky i perukami imbirowymi.

Spis treści

Światowe dziedzictwo Edynburga

Edynburskie Stare i Nowe Miasto zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w uznaniu ich historycznego i architektonicznego znaczenia. Edynburskie Światowe Dziedzictwo UNESCO (www.ewh.org.uk) dostarcza wielu informacji, które pomogą odwiedzającym jak najlepiej wykorzystać czas spędzony tutaj.
Możecie śledzić szereg szlaków tematycznych, takich jak: spacer Śladami Roberta Louisa Stevensona. Możecie kupić bilet pojedynczy lub zwrotny lub zapłacić bezkontaktowo kartą debetową lub kredytową. Podróż trwa około 25 minut. Możesz również wsiąść do nowego tramwaju do miasta, który kursuje z lotniska do York Place przez dworzec kolejowy Haymarket i Princes Street. Tramwaje kursują co 7 do 12 minut. Bilet kupuje się w automacie na przystanku. Na lotnisku znajduje się ruchliwy postój taksówek, a przejazd do miasta kosztuje około 25 funtów, w zależności od natężenia ruchu.

Nie opuszczajcie Edynburga bez:

Eksploracji zamku w Edynburgu. Ten czerwony zamek jest najbardziej charakterystycznym punktem orientacyjnym Edynburga i nie bez powodu musi być odwiedzany przez turystów. Niesamowite widoki, intrygująca historia i pokos skarbów Szkocji czekają na ponowne odkrycie.

Odkrywanie “wioskowych” dzielnic Edynburga. Centrum miasta może być pełen turystów, dlatego aby zobaczyć prawdziwy Edynburg, udajcie się na północ do Stockbridge, z jego delikatesami i targiem farmerskim, lub na południe do Bruntsfield, aby przemierzyć jego szykowne butiki i kawiarnie.

Patrząc na widok z fotela Artura. Wybierzcie się na spacer po dzikiej stronie szkockiej stolicy i udajcie się dobrze wydeptaną ścieżką na szczyt tego wspaniałego, wysokiego na 251 m (823 stóp), naturalnego punktu orientacyjnego. Łatwa wspinaczka to niewielka cena, jaką trzeba zapłacić za widoki czekające na szczycie. Więcej informacji o tej atrakcje znajdziecie poniżej

Zwiedzanie wzgórza Artura w Edynburgu

Stańcie twarzą w twarz z ciemną stroną historii Edynburga i wieloma jego wybitnymi duchami podczas zwiedzania długo zakopanych sklepień Starego Miasta, które według niektórych są najbardziej nawiedzonymi miejscami w Wielkiej Brytanii, link do przewodnika z tej wycieczki znajdziecie poniżej:

Tajemnicze miejsca w Edynburgu

Brukowane ulice w nowych i starych miastach mogą stanowić wyzwanie dla rowerzystów, podobnie jak fakt, że miasto jest pagórkowate. Mimo to, wokół miasta istnieje sieć ścieżek rowerowych, którymi polecamy podążyć. Edynburg był nieco powolny w przyłączaniu się do imprezy, jeśli chodzi o programy wymiany rowerów, ale program pilotażowy został wreszcie uruchomiony.

Na północ od Starego Miasta jest Gruzińskie Nowe Miasto, arcydzieło neoklasycznego miasta. Jego szerokie aleje, place i eleganckie półksiężycowe budowle powstały w latach 1765-1850 w odpowiedzi na przeludnienie w ciemnym i klaustrofobicznym Starym Mieście. Wypełnione smakowitymi restauracjami, brzęczącymi barami, inteligentnymi sklepami i atrakcjami, takimi jak Narodowa Galeria Portretowa, Nowe Miasto zaczyna przypominać wioskę Stockbridge z jego kawiarniami, delikatesami i butikami. Stąd można spacerować wzdłuż wąskiej, meandrującej rzeki, Wody Leith do Dean Village i Narodowej Galerii Sztuki Nowoczesnej. Możecie też udać się w innym kierunku do odnowionych doków  Leith pełnych restauracji w tym także tych z gwiazdkami Michelin.

Pomiędzy centrum miasta a Haymarketem znajduje się West End, gdzie znajduje się skupisko przestrzeni performatywnych takich jak Usher Hall i Traverse Theatre. Południe miasta to w większości dzielnice mieszkalne, z rozległym parkiem znanym jako Meadows, Edinburgh University i przedmieściami takimi jak Marchmont.

Królewska mila jest kręgosłupem Starego Miasta, średniowieczną arterią biegnącą wzdłuż spadu wulkanicznego, który podpiera Zamek Edynburski i prowadzi do płaskiej części gdzie położony jest Park Holyrood  oraz Pałacu Holyroodhouse a także siedziby Artura. Angielski pisarz opisał Królewską Milę jako “największą, najdłuższą i najpiękniejszą ulicę na świecie pod względem liczby mieszkańców”. Niewiele się dziś zmieniło.

Bruntsfield – To przedmieście na południowy zachód od Starego Miasta, jest otoczone z przez Bruntsfield Links, park, gdzie James IV zebrał swoją szkocką armię przed marszem do ich niszczycielskiej porażki w Culloden w 1513 roku. Jest to również 5 miejsce masowych grobów ofiar dżumy w mieście. Bruntsfield Place, jest wyłożony butikami i tętniącymi życiem kawiarniami.

Stockbridge- Znajduje się na północny zachód od Nowego Miasta i jest jednym z ukrytych skarbów miasta. Niegdyś wieś na obrzeżach miasta, w XIX wieku została włączona do Edynburga, ale nadal zachowuje wiejską atmosferę. Jest to najwyżej położona część miasta o cygańskim klimacie, znana z delikatesów, kawiarni i galerii, a także z bliskości wody Leith i ogrodów botanicznych w Edynburgu.

Stare Miasto i Royal Mile– Ulica ta ma w rzeczywistości 1 milę i 107 jardów długości i rozciąga się od zamku w Edynburgu aż do Pałacu Holyrood-house. Składa się on z łańcucha połączonych ulic (Castlehill, Lawnmarket, High Treet, anongate) i jest wyłożona mieszanką muzeów, kościołów i sklepów sprzedających kaszmir, tweed i whisky – oraz odrobiną tatuażu dla turystów, którzy tu przebywają. Spacerujcie nią wzdłuż a zobaczycie jedne z najbardziej fascynujących części starego miasta, w tym fragment Flodden Wall (zbudowany w XVI wieku, ten gruby na 1,2 m (4 stopy) odcinek ten wyznaczał granice miasta. Miejsce, w którym kiedyś stała ufortyfikowana brama, gdy przechodziła przez Milę Królewską, obszar ten był znany jako koniec świata. Dziś w pobliżu tego miejsca stoi pub o tej samej nazwie.

Park Holyrood, który otwiera się na dole Mili Królewskiej, to dramatyczny krajobraz, charakteryzujący się skalistymi skałami, lochami ( jeziorami), łąkami i maleńką zrujnowaną kapliczką. Wysoki na 250 m (820 stóp) szczyt Arthur’s Seat  jest ukoronowaniem parku, nagradzającym wszystkich, którzy wspinają się na Edynburg, Pentland Hills i Firth of Forth poza nim.

Camera Obscura  Jest najstarszą specjalnie zbudowaną atrakcją turystyczną Edynburga. Optyk, Maria Short, dodała do budynku w 1853 roku białą wiktoriańską wieżę widokową i zwieńczyła ją peryskopem, który rzuca obracający się obraz ulic i budynków Edynburga na okrągły stół w górnej komorze. Podchodząc do zamku przewodnik dzieli się opowieściami o zabytkach i historii miasta. Pozostałe pięć pięter wypełnionych jest interaktywnymi eksponatami iluzji optycznych – świetna zabawa dla dzieci.

City Art Centre GALERIA Na sześciu piętrach imponującego byłego magazynu za stacją Waverley, City Art Centre szczyci się imponującą kolekcją szkockiej sztuki od XVII wieku do współczesności, w tym pracami Glasgow Boys, Szkockich Kolorystów i Szkoły Edynburskiej. Zmieniający się program wystaw prezentuje obrazy, rysunki, fotografie, rzeźby i instalacje od tematów tak szerokich jak Highland Art po anatomię człowieka, a także nowe prace lokalnych i międzynarodowych artystów.

Lokalizacja: Market St. www.edinburghmuseums.org.uk. © 0131/529-3993. Wstęp wolny. Ślub – sobota 10:00-17:00; słońce – południe-17:00.

Wzdłuż Królewskiej Mili

Castlehill- Informacje praktyczne:  . www.camera-obscura.co.uk.  0131/226-3709. £16 dorosłych, £14 seniorów i studentów, £12 dzieci 5-15. Lipiec – sierpień codziennie 9.00-10.00; wrzesień-paźdiernik. i kwiecień-czerwiec codziennie 9.30-20.00; listopad-marzec codziennie 10.00-19.00.

Muzeum Dzieciństwa: To małe muzeum jako pierwsze na świecie poświęciło się wyłącznie historii dzieciństwa. Zabawki i zabawy od XVIII do XXI wieku, w tym pedałowe wózki dziecięce, domki dla lalek i zabawki żołnierzy, zabierały zwiedzających w niezapomnianą podróż. Zaczął się jednak czuć nieco przestarzały, a z około 60.000 eksponatami, nieco zagracony. W 2018 r. zakończono bardzo potrzebny remont, aby wymieść element Miss Havisham i przekształcić przestrzeń w szereg interaktywnych stref.

Informacje praktyczne:  42 High St. www.edinburghmuseums.org.uk. 0131/5294142. Wstęp wolny. Poniedziałek 10:00-17:00.

Pałac Holyroodhouse  Zwieńczony przez zamek i pałac. Podczas gdy pierwszy jest twierdzą przesiąkniętą historią wojskową i mieści arsenał broni, Holyrood, oficjalna rezydencja królowej w Szkocji, jest pełna, gracji i uroku. Holyrood rozpoczął życie jako opactwo augustianów wybudowane przez króla Szkocji Dawida I w 1128 roku. W ciągu wieków przekształciło się ono w elegancki budynek, który można dziś oglądać. Wycieczka trwa około godziny i prowadzi przez Apartamenty Państwowe udekorowane w gobeliny i wciąż używane do oficjalnych funkcji, ale to właśnie Apartamenty Maryi Królowej Szkotów i pokoje Damleya dają największy dreszczyk emocji (zobaczysz miejsce, gdzie zamordowano jej kochanka Rizzio). Jeśli chodzi o dostęp, Wielkie Schody mają 27 stopni i są strome, spiralne aż do sypialni Mary Queen of Scots (bez dostępu dla wózków inwalidzkich). Inne obszary są dostępne dla niepełnosprawnych.

Whisky Experience Tematyczna przejażdżka beczką oraz zabawne wprowadzenie dla nowicjuszy whisky, gdzie można spróbować małego dramatu, który kończy się w barze mieszczącym światową kolekcję whisky, do “Morning Masterclass” bardziej odpowiedniego dla entuzjastów whisky, który obejmuje degustacje porównawcze.

Parlament Szkocki Ten odważny i kontrowersyjny budynek modemu stoi naprzeciwko Pałacu Holyroodhouse na wschodnim krańcu Mili Królewskiej i uosabia mocne oświadczenie na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Szkocji. Zaprojektowany przez nieżyjącego już hiszpańskiego architekta Enrica Mirallesa, który zmarł przed ukończeniem swojej wizji, ten wyjątkowy budynek kosztował 893 miliony dolarów.

Nowe Miasto

Dom Gruziński Robert Adam zaprojektował ten gruziński klejnot w samym sercu placu Charlotte w 1796 roku. Łaskawe sale rysunkowe i jadalne wypełnione antycznymi meblami, porcelaną i dziełami sztuki oddają elegancję epoki, podczas gdy pomieszczenia dla służby dają poczucie życia na dole. Nie przegap fascynującego filmu “Living in a Grand Design”, który jest wstępem do historii rodziny. Film rzuca światło na życie w tamtym czasie, a przewodnicy w każdym pokoju chętnie dzielą się ciekawymi anegdotami o domu i jego historii. Jeśli chcesz się naprawdę zanurzyć, możesz nawet przebrać się w kostium z epoki.

Informacje praktyczne: Adres: 7 Charlotte Sq. www.nts.org.uk. 00131/226-3318. 8 funtów dla dorosłych, 6 funtów dla dzieci, studentów i seniorów, 17,50 funtów dla rodzin. Mar codziennie 11.00-16.00; Apr-Oct codziennie 10.00-17.00. Zamknięte w połowie grudnia do marca.

National Gallery Complex. Szczerze mówiąc, istnieje tak wiele fenomenalnych muzeów i atrakcji w stolicy Szkocji, z których wiele zostało poddanych wielomilionowym renowacjom w ciągu ostatnich kilku lat, a wspomniany imponujący kompleks muzealny na pewno nie czuje się staromodny. Wielkie kolumny w środku Princes Street Gardens z pewnością są obecne na scenie i są domem dla małej, ale starannie dobranej kolekcji szkockiej sztuki pięknej od wczesnego renesansu do końca XIX wieku, w tym ważnych dzieł Raphaela, Rembrandta, Rubensa, Velazqueza, El Greco, van Gogha i Cdzanne’a, jak również oddanej szkockiej kolekcji.

Informacje praktyczne www.nationalgalleries.org. 0 0131/624-6200. Wejście: bezpłatnie; opłaty za niektóre wystawy czasowe, codziennie 10.00-17.00; czwartek 10.00-19.00.

Greyfriars Bobby To tragiczna opowieść o poświęceniu psa, nawet jeśli trochę rozciąga prawdę. Greyfriars Bobby był Skye Terierem, którego pan, posterunkowy policji John Gray, zmarł na gruźlicę w 1858 r. Bobby, wierny do końca, strzegł swojego grobu w XVII-wiecznym Greyfriars Kirk (www.greyfriarskirk.com), aż do jego śmierci w 1872 roku. Przy wejściu do dziedzińca znajduje się pomnik Bobby’ego, a o jego historii powstało wiele książek i filmów. Jego obrożę i miskę można zobaczyć w Muzeum Edynburskim na Mili Królewskiej.

Jupiter Artland 

Park rzeźby współczesnej Jupiter Artland. Opisuje się to miejsce jako: ”ogród odkryć” i jest to trafny opis dla kapryśnych instalacji. Ogród znajduje się na terenie Bonnington House, na obrzeżach miasta i zawiera rosnącą liczbę specjalnie zamówionych dzieł stworzonych przez takich artystów jak Charles Jencks, Anish Kapoor, Antony Gormley, Cornelia Parker i wielu innych.

Szkocka Narodowa Galeria Sztuki Nowoczesnej Głowa wyłania się z chodnika przy wejściu do wielkiego neoklasycznego budynku z 1825 roku. Głowa jest jedną z sześciu rzeźb Antoniego Gormleya z “Timesa”, serii żeliwnych, naturalnej wielkości figurek wyrastających z wody Leitha, a także z płyt chodnikowych na zewnątrz muzeum. Galerie w obu budynkach prezentują imponującą, stałą kolekcję, od dzieł Picassa i Matisse’a po Damiena Hirsta i Tracey’a Emina, wraz z szeregiem zmieniających się wystaw. Największą atrakcją jest jednak park rzeźb, w którym znajdują się prace Henry’ego Moore’a i Barbary Hep-worth.

Scottish National Portrait Gallery. Ten okazały budynek z czerwonego piaskowca pochodzi z 1889 r.; była to pierwsza specjalnie zbudowana galeria portretowa na świecie. Dziś jego mieszanka intymnych pomieszczeń i wypełnionych światłem współczesnych przestrzeni jest usiana obrazami i fotografiami, znanych i mało znanych Szkotów. Jest to wspaniałe miejsce, w którym można się zanurzyć, by podziwiać hipnotyzująco zdobioną Wielką Salę, szczegółowe fryzy wybitnych osób w porządku chronologicznym i zewnętrzne dekoracyjne posągi szkockich poetów i monarchów.

Informacje praktyczne: 1 Queen St. www.nationalgalleries.org. 0131/624-6200. Wejście: bezpłatne; opłaty za niektóre wystawy trójdzielne. Codziennie 10:00-17:00.

Muzeum Pisarzy  XVII-wieczny ukryty klejnot w Lady Stair’s Close off the Lawnmarket, gdzie znajdziemy inspirujące cytaty poetów i autorów. Skarbnica portretów, relikwii i rękopisów należała do trzech największych pisarzy szkockich: Robert Burns (1759-96), Sir Walter Scott (1771-1832) i Robert Louis Stevenson (1850-94). Miejsce to jest otwarte w środę.

The Oxford Bar Na Young Street słynie wśród fanów kryminału jako pub, do którego przychodził inspektor Ian Rankin, detektyw John Rebus. Jednak szkoccy pisarze faworyzują ten czcigodny bar od XIX wieku i pozostaje on popularnym pubem wśród mieszkańców. Po śmierci Sir Waltera Scotta w 1832 roku, ogłoszono konkurs architektoniczny, którego celem było znalezienie najbardziej odpowiedniego projektu dla jego pomnika. Zwycięzcą został nieznany architekt. George Meikle Kemp, którego inspirowana gotykiem, iglica wznosi się na wysokość ponad 60 m (200 stóp)

Najlepsze wycieczki w mieście

Obecnie nie brakuje literackich i duchowych wycieczek, ale już w 1985 r., kiedy grupa nauczycieli historii założyła Mercat Tours (www.mercattours.com;  0131/225-5445), były one przełomowe. Trzydzieści lat później zdobyli oni wiele nagród za dwie oryginalne wycieczki: “Sekrety Królewskiej Mili” i “Duchy i Ghule”. Nowszym dodatkiem jest “Outlander Experience”, który obejmuje lokalizacje wykorzystane w serialu telewizyjnym. Bilety zaczynają się od 13 funtów dla dorosłych, 11 funtów dla seniorów i 8 funtów dla dzieci od 5 do 15 lat (bez dzieci poniżej 5 roku życia).

Festiwale w mieście

Latem odbywają się tu światowe festiwale teatralne, muzyczne, operowe, taneczne, komediowe, uliczne, literackie i artystyczne, by wymienić tylko kilka z nich, a wszystko to zaczęło się od Międzynarodowego Festiwalu Edynburskiego w 1947 roku. Przyciąga on największe międzynarodowe gwiazdy wszystkich tych dziedzin, od artysty jazzowego Chicka Corea po gwiazdę filmową Juliette Binoche w tytułowej roli Antygony. Kasa w The Hub, starym kościele na Castle Hill, jest otwarta codziennie przez cały rok.
Duża kula czasowa umożliwiająca statkom na jarzmie Forth dokładne ustawienie chronogramu – etery, natomiast pomnik Dugalda Stewarta, wzorowany na Wieży Wiatrów w Atenach, szczyci się jednym z najlepszych widoków w mieście.

Jeden z najbardziej ekscytujących sierpniowych festiwali

Jednym z najbardziej ekscytujących sierpniowych spektakli jest Royal Edinburgh Military Tattoo (www.edintattoo.co.uk; 00131/225-1188), który odbywa się przez 3 tygodnie każdej nocy z wyjątkiem niedziel na oświetlonej esplanadzie przed Zamkiem Edynburskim. Tattoo, po raz pierwszy wykonany w 1950 r., to precyzyjny marsz Zmasowanej Orkiestry Jej Królewskiej Mości Królewskich Marines i innych pułków z całego świata, a także taniec góralski, pokazy motocyklowe i przestrzeń wystawową i sklep. Dom Inverleithów, to XVIII-wieczna rezydencja na tym terenie, jest ona miejscem tymczasowych wystaw sztuki. Latem o godz 13.00 i 14.00 można zwiedzać ogród z przewodnikiem, a w czasie wolnym godzinę lub dwie można poleżeć na trawie z piknikiem.

Bilety na wiele pokazów na Międzynarodowym Festiwalu oraz Tattoo wyprzedają się miesiąc wcześniej, więc zarezerwujcie je wcześniej. Sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy obejmują wybór tańszych pokazów przedpremierowych na początku festiwalu oraz oferty biletów 2-for-1 Fringe, które mogą być oferowane w pierwszy poniedziałek i wtorek festiwalu. Fringe prowadzi również chatkę za pół ceny przy Narodowym Zespole Galerii na Kopcu.

The People’s Story w Canongate Tolbooth. Miejsce to pochodzi z 1591 roku i było niegdyś miejscowym więzieniem i centrum poboru podatków, People’s Story obchodzi społeczną historię Edynburga od końca XVIII wieku do końca XVIII wieku.

Przydatne informacje

VisitScotland iCentre w Edynburgu (www.visitscotland.com;  0131/473-3868: Pon- Sob 9:00-19:00 w lecie, 10:00-19:00 w lecie i 9:00-17:00 w zimie, 10:00-17:00 w lecie)  znajduje się na poziomie ulicy Princes Street Mall, obok stacji kolejowej Waverley i hotelu Balmoral. Personel może również pomóc w rezerwacji miejsca pobytu i biletów na zwiedzanie. Na lotnisku w Edynburgu znajduje się również punkt informacyjny ( 0131/473-3690).

Wiele atrakcji Edynburga jest rozrzuconych na niewielkim obszarze wzdłuż lub wokół Mili Królewskiej, Princes Street lub jednej z głównych ulic Nowego Miasta. W związku z tym, łatwo jest zwiedzać Edynburg pieszo. System autobusowy obsługiwany przez Lothian Buses (www.lothianbuses. co.uk;  0131/555-6363); jego częste, tanie usługi obejmują każdy zakątek miasta. Polecam opcję 1-tygodniową  (Ride card), bilet z telefonu komórkowego i karta doładowująca Citysmart. Różne opcje biletów są przedstawione na stronie internetowej, więc możecie wybrać najlepszą dla siebie. Mapy i rozkłady jazdy można również pobrać ze strony internetowej lub znaleźć w jednym z ich sklepów na Waverley Bridge lub Hanover Street. Ten ostatni jest otwarty od poniedziałku do piątku od 9.00 do 18.00 i od 1.00 w sobotę od 9.00 do 17.30. Sklep Waverley Bridge Travel jest otwarty od 9:00 do 19:00 w poniedziałki i czwartki, od 9:00 do 18:00 we wtorki, środy i piątki, od 9:00 do 17:30 w soboty i od 10:00 do 17:30 w niedziele.

Możecie także wezwać taksówkę lub odebrać ją na jednym z licznych stanowisk taksówkowych w Edynburgu. Liczniki zaczynają się od £2.10 i zwiększają się o £2 co 2 mile. Postoje taksówek znajdują się na Hanover Street, North St Andrews Street, Waverley Station, Haymarket Station, Lothian Road i Lauriston Place. Opłaty za przejazd wyświetlane są z przodu taksówki, łącznie z dodatkowymi opłatami dla kierowców nocnych lub miejsc poza granicami miasta. Aby zadzwonić na taksówkę, należy skorzystać z taksówek miejskich ( 0131/228-1211) lub centralnych ( 0131/229-2468).

Wielu mieszkańców nie jeździ samochodem po centrum Edynburga; transport publiczny jest bardzo dobry a parkowanie jest drogie i trudne do znalezienia. Dostępny jest parking dozorowany, ale niektóre strefy są tylko dla posiadaczy pozwoleń; pojazdy bez pozwolenia są odholowywane, a strażnicy drogowi w Edynburgu są notorycznie aktywni w rozdawaniu biletów. Żółta linia wzdłuż krawężnika oznacza brak możliwości parkowania. Główne parkingi znajdują się na Castle Terrace, dogodnym dla zamku w Edynburgu, Lothian Road i West End; oraz St John Hill, dogodnym dla Mile Królewskiej.

Transport w Edynburgu

Edynburg ma dwie stacje kolejowe – Haymarket w West End i Waverley, główny dworzec w centrum miasta znajduje się na wschodnim krańcu Princes Street. Najtańszy sposób podróżowania między Londynem a Edynburgiem to autobus, ale jest to podróż 8 godzina. MegaBus (uk.megabus.com; 0900/160-0900) jest najtańszą opcją, a bilety w jedną stronę kosztują już od 14,20 funtów. National Express (www.nationalexpress.com; 0871/781-8181) oferuje bilety w jedną stronę od 10,50 do 82 GBP. Autobusy odjeżdżają z londyńskiego dworca Victoria Coach do dworca autobusowego St Andrews Square w Edynburgu.

Jeśli jedziecie samochodem, Edynburg jest usytuowany ok 46 mil na wschód od Glasgow i 105 mil na północ od Newcastle-upon-Tyne w Anglii. Żadna ekspresowa autostrada nie łączy Edynburga z Londynem, który leży 393 mile na południe. Z Londynu prowadzi część drogi na północ, a następnie staje się A1 – inaczej nazywaną “Great North Road” – prowadzącą kierowców wzdłuż wybrzeża do Edynburga od wschodu. Jeśli jedziecie z Londynu, droga zajmie wam ok 8 lub więcej godzin. Obwodnica miasta, A720, okrąża Edynburg i trasy ze wszystkich innych kierunków spotykają się z tą drogą, co ułatwia wjazd do miasta z dowolnego punktu, który Wam odpowiada. M8 łączy Edynburg z Glasgow i łączy się z miastem po zachodniej stronie obwodnicy, podczas gdy M90/A90 jeździ w dół od północy przez Queensferry Crossing (www.theforthbridges.org), najdłuższy na świecie trójwieżowy most ( był on najdłuższy w momencie jego otwarcia w 2017 roku).

Więcej praktycznego info znajdziecie w temacie poniżej:

Transport w Edynburgu i na lotnisko

Bankomaty W całym Edynburgu znajdują się bankomaty, a większość z nich jest otwarta przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Banki są zazwyczaj otwarte od poniedziałku do piątku od 9 do 17; niektóre są również otwarte w soboty od 10 do 15.

Sklepy są zazwyczaj otwarte od poniedziałku do soboty od 9 lub 10 do 18; w czwartek niektóre sklepy są otwarte do 20. Wiele sklepów jest otwartych w niedzielę od 11:00 do 16:00 lub 17:00.

Biura są zazwyczaj otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17.

Lekarze i stomatolodzy Jeśli macie nagły przypadek stomatologiczny, udajcie się do Centrum Stomatologicznego Chalmers, 3 Chalmers St (0131/536-4800). Dzieci poniżej 16 roku życia będą leczone w Oddziale Dziecięcym Instytutu Stomatologicznego w Edynburgu na Lauriston Place (0131/536-1129). Wieczorami i w weekendy, Lothian Dental Advice Une
(0131/536-4800 lub NHS 24 na  08454/242424.

24-godzinny oddział ratunkowy znajduje się w Royal Infirmary of Edinburgh, 51 Little France Crescent, Old Dalkeith Road (www.nhslothian.scot.nhs.uk; 00131/536-1000)

Poczta .W całym mieście znajduje się wiele urzędów pocztowych; centralna opcja znajduje się wewnątrz St James Centre przy Leith Street. Jest otwarta od poniedziałku do soboty od 9.00 do 17.30. Aby uzyskać informacje na temat poczty i obsługi klienta, zadzwońcie pod numer 0 0845/722-3344.

Bezpieczeństwo – Edynburg jest ogólnie rzecz biorąc bezpiecznym miastem, w którym można spacerować o każdej porze dnia i nocy – w rzeczywistości jest to jedna z najbezpieczniejszych stolic Europy. Jednakże, jak każde miasto, zdarzają się tu przestępstwa takie jak napady, więc bądźcie świadomi swojego otoczenia.

Toalety Nie wahajcie się korzystać z publicznych toalet Edynburga, często oznaczonych jako WC i znajdujących się przy strategicznych punktach handlowych i placach w całym mieście. Toalety są całkowicie bezpieczne i czyste, ale prawdopodobnie będą zamykane późnym wieczorem – można je znaleźć również na dworcach kolejowych i autobusowych, a także w domach towarowych, muzeach i galeriach sztuki. Wiele kawiarni, pubów i restauracji pozwala tylko gościom na korzystanie z toalety.

Leith 

Leith jest centrum długiej morskiej historii Edynburga. Wykopaliska archeologiczne odkryły średniowieczne nabrzeża pochodzące z XII wieku, podczas gdy dzisiejsze statki wycieczkowe nadal cumują w terminalu oceanicznym. Przez lata zrujnowany obszar, w ciągu ostatnich kilku dekad brzeg został odnowiony i obecnie jest szykownym miejscem posypanym gastronomią, restauracjami z gwiazdkami Michelin, a nawet hotelem butikowym, brukowanym nadbrzeżem rozrzuconym z tablicami interpretacyjnymi przedstawiającymi dawne życie portowe. Jeśli chcecie zagłębić się w morskim dziedzictwie Edynburga, Trinity House jest muzeum otwartym tylko dla zwiedzających z wyprzedzeniem. Stara gruzińska posiadłość wypełniona jest pamiątkami morskimi. Największą atrakcją turystyczną jest Royal Yacht Britannia www.royal yachtbritannia.co.uk zacumowany przy Terminalu Oceanicznym. Zwodowany 16 kwietnia 1953 roku, ten 125-metrowy (410 stóp) luksusowy jacht przepłynął ponad milion mil zanim został wycofany z eksploatacji w 1997 roku. Na pokładzie znajdziemy pięć poziomów, apartamenty królewskie, maszynownia i kabiny kapitana. Wstęp £16 dla dorosłych, £14 dla i studentów, £8.50 dla dzieci (5-17). Przygotowaliśmy dla was przewodnik video z tego miejsca, znajdziecie go poniżej:

Przewodnik Royal Yacht Britannia

Gdzie się zatrzymać

Szukanie zakwaterowania w Edynburgu podczas szaleństwa festiwalowego może być trudne. Znaleźliśmy jednak kilka propozycji, oto one. Dwie placówki niemieckiej sieci wzornictwa budżetowego, Motel One (www.motel-one com  0131/220-0730), obie o rzut kamieniem od dworca Waverley i z pokojami od 59 funtów, natomiast szkockie hotele G1 posiadają skupisko funkowych, centralnie położonych nieruchomości w stolicy, w tym The Inn on the Mile (www. The Inn on the Mile (www.theinnonthemile.co.uk;  0131/556-9940), która posiada pokoje dwuosobowe od £117; The Grassmarket (www.grassmarkethotel.co.uk; 0 0131/220-2299) z pokojami dwuosobowymi od £54; oraz Stay Central (www.staycentral. co.uk;  0131/622-6801). Pokoje dwuosobowe są podzielone na kategorie: małe, średnie, duże z XL (czteroosobowe) i XXL (sześcioosobowe) i posiadają prywatny akademik. Pokoje dwuosobowe od 86 funtów, w tym bezpłatna butelka wina w dniu przyjazdu. Ta sama grupa kupiła zabytkowy Hotel I Scotsman i zaczęła go remontować w 2018 roku. Code Pod Hostel, 50 Rose Street (www.codehostel.com; 0 0131/659-9883), ceny zaczynają się od ok: £26. Wiele tradycyjnych hosteli zostało wypielęgnowanych i są obecnie elegancką alternatywą dla tradycyjnego pensjonatu, z prywatnymi pokojami, jak również akademikami. Wzdłuż Leith Walk (www.syha. oig.uk; 0 0131/524-2090), znajdziemy pokoje dwuosobowe i dwuosobowe z łazienkami od £44. Dodając do tego meteoryczny wzrost Airbnb (www.airbnb.co.uk) i rywala HomeAway.co.uk, nigdy nie było tak dużego wyboru dla odwiedzających. Oczywiście, w najbardziej ruchliwych porach roku – letnim sezonie festiwalowym od lipca do początku września i Hogmanay (Nowy Rok) – nadal trzeba zarezerwować go z jak największym wyprzedzeniem i przygotować się na ostre podwyżki cen. Inne przydatne strony to Edlets (www.edlets.com; 0 0131/297-1429) i Festival Flats (www.festivalflats.net; 0 0131/235-2044).

Eden Locke- Koncepcja aparthotelu wstrząsnęła stołeczną sceną mieszkaniową. Ta chłodna, 72-pokojowa nieruchomość została otwarta w 2017 roku i opisuje się jako skrzyżowanie stylowego hotelu butikowego z apartamentem Airbnb. Wszystkie odcienie sorbetu, jaskrawo-żółte drzwi i charakterystyczną, miętowo-zielona sofę w kształcie litery “L” to znaki rozpoznawcze tego miejsca. Ma młodą atmosferę i godne pozazdroszczenia położenie w centrum Nowego Miasta. Nowojorscy architekci Grzywiński i Pons są odpowiedzialni za przekształcenie tej eleganckiej kamienicy z gruzińskiej listy zabytków w pionierskie, mgliste centrum “stylu życia” i prywatne sanktuarium w mieście. Pokoje studio wyposażone są w nowoczesną kuchnię i salon z przemyślanymi akcentami, od organicznych  po zestawy koktajlowe. W sypialni znajduje się mata do jogi na dwa razy w tygodniu. Bezpłatne lekcje jogi odbywają się w otwartym salonie botanicznym

Radisson Collection Hotel, Royal Mile Edinburgh to pięciogwiazdkowy, modemowy hotel designerski odkrył się na nowo. Wystartował na wybiegu w Edynburgu pod szyldem Missoni, jego charakterystyczne paski i zygzaki zdobią nawet zanikające kilty stróżów i swobodnie płynące Prosecco. Kiedy włoski dom mody opuścił miasto, został ponownie ukoronowany przez G&V (George & Victoria) skinieniem głowy na królewskie dziedzictwo tego regionu. Legenda Kilt-designing Howie Nicholsby przebudował mundur stróża, podczas gdy duet Timorous Beasties z Glasgow nadał restauracji Cucina nowy wspaniały wygląd. Topowe apartamenty zostały również odnowione przez grupę szkockich artystów i projektantów mody, a parter został całkowicie przebudowany. Powstał nowy bar, Epicurean, w którym mieszano koktajle słodzone miodem z uli dachowych. W 2017 roku przyszedł czas na zmianę, ale tylko z nazwy.

Malmaison-  Położenie, lokalizacja, lokalizacja. Dla niektórych, jego położenie na nabrzeżu w dokach Leith gentrified jest plusem, dla innych jest wadą. Jednakże, połączenia transportowe są szybkie i łatwe, a Leith jest teraz celem samym w sobie. Jest to jeden z najciekawszych punktów kulinarnych miasta, z restauracjami z gwiazdkami Michelin, nowymi winiarniami i tradycyjnymi pubami, i można spać we wspaniałym XIX-wiecznym szkockim stylu baronowym Seaman’s mission – teraz elegancki designerski hotel. “Jego historia jest kolorowa: był domem 56 żeglarzy i jednocześnie “domem złej reputacji”. Dziś ma piękną brasserie i bar. Wybierzcie pokój z przodu z widokiem na port, jeśli to możliwe. Więcej tańszych propozycji noclegowych podzielonych na dzielnice znajdziecie w zupełnie osobnym artykule, polecam, link poniżej:

Gdzie warto zatrzymać się będąc w Edynburgu

Sztuki widowiskowe

Ważnym miejscem koncertów w Edynburgu jest Usher Hall (www.usherhall.co.uk! ^0131/228-1155)’, który prezentuje głównie koncerty klasyczne, ale także niektóre rock i pop. Komedia- 7 nocy w tygodniu, The Stand na York Place w Edynburgu w Nowym Mieście jest uważany przez wielu za jeden z najlepszych klubów komediowych na świecie i jest miejscem łapania zarówno surowych talentów, jak i uznanych aktorów.

Film Edinburgh’s Lothian Road ma więcej niż spory udział w kinach. Na końcu die Princes Street, Filmhouse, 88 Lothian Rd to kino artystyczne Edynburga, prezentujące szeroki wachlarz tytułów mainstreamowych, niezależnych i repertoryjnych. Kierując się na południe, Art Deco Cameo, 38 Home St to jedno z najbardziej lubianych kin w Edynburgu i miejsce, gdzie można obejrzeć nowe, głównie mainstreamowe produkcje. W połowie drogi między nimi znajduje się wieloekranowy Odeon, 18 Lothian Rd.

Muzyka ludowa jest wykonywana w wielu pubach w całym mieście, takich jak legendarny Sandy Bell’s. Co wieczór odbywają się tu sesje na żywo, od folku szkockiego i irlandzkiego po blues i bluegrass. Wielu pielgrzymuje do tego pubu, w którym występowali kiedyś tacy jak Gerry Rafferty, Barbara Dickson i Billy Connolly. The Royal Oak jest kolejnym popularnym miejscem, które organizuje regularne sesje folkowe, bluesowe i country w Victoria Park House Hotel, 221 Ferry Rd.

Gdzie spróbować Whisky

W stolicy Szkocji nie brakuje barów z whisky i pubów z epoki, w których można wybierać z pojedynczych słodów. Poważni koneserzy whisky powinni udać się na pielgrzymkę do jednego z lokali Scotch Malt Whisky Society’s (www.smws.co.uk;  0131/516-4822) w Edynburgu. Roczne członkostwo jest drogie (od 65 funtów), ale nowy Kaleidoscope Whisky Bar przy 28 Queen Street jest otwarty również dla nie-członków, jest tam restauracja i sklep, a w nim znajduje się ponad 200 pojedynczych słodów. Jest otwarty od 11:00 do 23:00 od poniedziałku do środy, od czwartku do soboty od 11:00 do północy i od 11:00 do 22:00 w niedzielę. Jeśli chcecie otrzymać członkostwo, to bar Vaults, jest dla was. Mieści się on w stuletnim magazynie, schowany na Giles Street w Leith, ze skórzanymi kanapami i starą atmosferą, a zapasy około 1300 pojedynczych słodów, które mogą być próbkowane z rozkoszą dla podniebienia.  Scotch Whisky Experience posiada również restaurację Amber oraz jasny, podświetlany bar whisky z prawie 450 słodów jednosłodowych z pięciu głównych regionów produkujących whisky. Black Cat to miejsce z krzesłami kościelnymi, grzejnikami retro, metalowym barem, regularnymi ludowymi sesjami i około 100 różnymi słodami nad barem. Jest otwarty codziennie od 10:30 do 1 rano. Wskazówka jest w nazwie tradycyjnego baru i restauracji na Mili Królewskiej. Whiski (119 High St; www.whiskibar.co.uk; 0131/556-3095) posiada ponad 300 słodów i muzykę na żywo każdej nocy. Jest otwarty od poniedziałku do czwartku 11 rano do północy i od piątku do niedzieli 10 rano do 1 rano. Tuż za rogiem na Kopcu, wznoszący się nad Princes Street, jego bardziej elegancki zakład siostrzany to Whiski Rooms  (4-7 North Bank St.; www.whiskirooms.com 0131/225-7224), wszystkie eksponowane prace kamieniarskie i mural jelenia. W sklepie znajduje się około 500 whisky, a także bar, bistro i sala degustacyjna – gdzie obok tradycyjnych degustacji, whisky ” mamy także degustacje sere i czekolady. Więcej informacji odnośnie Whisky nie tylko w Edynburgu  znajdziecie w poniższym artykule:

Whisky Szkocka- przewodnik, opisy destylarni, mapa

Zamki w pobliżu Edynburga

Linia brzegowa zmierzająca na wschód od Edynburga jest usiana pięknymi wydmowymi plażami i strzeżona przez bajkowe zamki. Quttane, Bents i Yellow craig to przepiękne piaskowce, ale Seadiff od North Berwick, pochodzi ze spalonej rezydencji z 1750 roku, malutkiego portu wyciosanego ze skał w 1890 roku i uważanego za najmniejszy w Szkocji oraz zrujnowanego 14-wiecznego zamku. Tantallon Castle, wzniesiony nad czystą twarzą klifu, pochodzi z lat pięćdziesiątych XX wieku. Wytrzymał szereg oblężeń, a solidne działo w wieży wschodniej jest dokładną repliką tego, które służyło do obrony zamku w XV i XVI wieku. Jest otwarty od kwietnia do września codziennie od 9:30 do 17:30, od października do marca codziennie od 10:00 do 16:00; 6 funtów dla dorosłych, 4,80 funta dla seniorów i 3,60 funta dla dzieci.

Linlithgow  Man’ Queen of Scots został zbombardowany w Linlithgow Palace w 1542 roku. Dziś jest to niesamowicie sugestywna ruina otoczona rozległym parkiem od strony lasu, podczas gdy samo Linlithgow, królewski burgund, jest jednym z najbardziej malowniczych, historycznych miast w zachodniej części Lothian i łatwym miejscem na jednodniową wycieczkę z Edynburga, 18 mil na wschód. Między Edynburgiem a Linlithgow podróż trwa 20 minut, a podróż w obie strony kosztuje 8,40 funta dla dorosłych i do dwójki dzieci jest bezpłatna z biletem Kids Go Free.

Linlithgow Palace Niszczycielski ogień przetoczył się przez pałac w 1745 roku i dziś stoją tu wspaniałe ruiny, ale nadal przesiąknięte są one nawiedzającą mocą i wspaniałością. Wędrujcie po starych pokojach królewskich i Wielkiej Sali, spójrzcie w górę na różowo zabarwione mury wznoszące się na wysokość pięciu pięter i wsparte na latających przyporach. Z murów obronnych rozpościerają się panoramiczne widoki.

W połowie drogi między North Berwick i Guliane znajduje się Dirleton, jedna z najładniejszych wiosek w Szkocji, w której znajduje się XIII-wieczny zamek. Opuszczony w 1663 r. Zamek Dirleton  wygląda jak bajkowa fortyfikacja z wieżami, łukowatymi wejściami i dębową rampą naśladującą stary most zwodzony. Zamek został częściowo zniszczony przez Cromwella w 1650 roku, ale do dziś można w nim zobaczyć pozostałości Sali Wielkiej i kuchni oraz Komnaty Pańskiej. Ogrody pochodzą z końca XIX i początku XX wieku i są jedną z jego najważniejszych atrakcji. Zamek Dirleton jest otwarty od kwietnia do września codziennie od 9:30 do 17:30 i od października do marca codziennie od 10:00 do 16:00; £6 dorosłych £4.80 seniorów i £3.60 dzieci.

North Berwick

Niegdyś nazywane Biarritz of the North, to małe nadmorskie miasteczko, uścisk na cyplu, gdzie Forth spotyka się z Morzem Północnym, może nie mieć starego świata blasku francuskiego kurortu atlantyckiego. Dziś jest nadal popularny wśród weekendowiczów poszukujących fish and chips. Od Edynburga dzieli go zaledwie 44-minutowa podróż wzdłuż przytulnego paska z plażami porośniętymi wydmami, rezerwatami przyrody i polami golfowymi.

Spoglądając w kierunku morza na wulkaniczną skałę Bass Rock, wyłania się ona dziko i biało z fal, która każdej wiosny stanowi lęgowisko dla największej na świecie kolonii gannetów. Można udać się na wycieczkę łodzią z małego portu każdego dnia lub można szpiegować ptaki przez kamery internetowe na żywo w nowoczesnym szkockim centrum ptaków morskich (www.seabird.org) nad brzegiem morza. Centrum otwarte jest codziennie przez cały rok od godziny 10.00, zamykane latem o 18.00, a zimą od 16.00 do 17.30. Wstęp wynosi £8.95 dla dorosłych i £4.95 dla dzieci w wieku od 3 do 15 lat.

Inną pobliską atrakcją jest Muzeum Lotu, położone ok  6 mil na południe od East Fortune Airfield. Ta niewielka atrakcja przedstawia historię lotnictwa od I wojny światowej do czasów współczesnych. Wspinajcie się na pokład Concorde i wędrujcie wśród samolotów myśliwskich w Hangarze Lotnictwa Wojskowego. W okresie letnim (od kwietnia do końca września) autobusy wschodniego wybrzeża (www.eastcoastbuses.co.uk) jeżdżą na specjalnej usłudze z numerem 121. Muzeum jest czynne codziennie od kwietnia do października od 10.00 do 17.00 i od listopada do marca w soboty i niedziele od 10.00 do 16.00. Wstęp wynosi £12 dla dorosłych, £10 dla seniorów, £7 dla dzieci w wieku od 5 do 15 lat i dla rodzin £31.

Pociągi pomiędzy North Berwick i Edynburgiem kursują mniej więcej co godzinę. Podróż trwa ok 40 minut , a jednodniowa wycieczka kosztuje £7.10 dla dorosłych, £3.55 dla dzieci.

Jeśli szukacie zamków nie tylko w okolicy Edynburga ale i w całej Szkocji to poniższy temat jest właśnie dla Was:

Najpiękniejsze Szkockie zamki- opis miejsc, zdjęcia.

Natomiast jeśli szukacie jeszcze więcej informacji o pięknym Edynburgu to zapraszam do lektury o tym wyjątkowym mieście na forum turystycznym, gdzie bardzo często zaglądamy, link poniżej:

Edynburg forum

 

 

 

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?