Szkocja

Dzień pierwszy:

Rozpocznij swoją wizytę w mieście od wizyty w jednym z najbardziej historycznych miejsc w Katedrze w Glasgow. Jest to jeden z najwspanialszych średniowiecznych budynków w Szkocji. Katedra jest jedyną na kontynencie Szkocji, która przetrwała w nienaruszonym stanie reformację z 1560 roku. Nazwany na cześć św. Munga, miejsce świętego patrona Glasgow wyznacza miejsce narodzin miasta. Stąd wróć do George Square w samym sercu centrum miasta do wspaniałych City Chambers, siedziby Rady Miejskiej Glasgow. Ten wspaniały budynek ma ponad 100 lat, a wycieczki z przewodnikiem są dostępne w dni powszednie o 10.30 i 14.30.

Zaledwie dwie minuty spacerem stąd znajduje się Galeria Sztuki Nowoczesnej, na której znajdują się cztery piętra współczesnego malarstwa, rzeźby i instalacji z całego świata. Znajdziemy tu prace Christine Borland i Toby Patersona. Galeria oferuje również bogaty program wystaw czasowych.

Udaj się dookoła ulicy Buchanan i zatrzymaj się na posiłek w Willow Tea Rooms. Oparte na oryginalnych projektach architekta i projektanta z Glasgow Charles Rennie Mackintosha ”The Willow Tearooms” są prawdziwą instytucją w Glasgow i zapewnia eleganckie otoczenie i relaks. Ich wystawnych ciast i pysznych bez po prostu trzeba spróbować.

Glasgow jest dobrze znane z tego, że jest fantastycznym miejscem na zakupy, a ulica Buchanan jest pełna znanych projektantów. Przeglądaj piękne centrum handlowe Princes Square, w którym można znaleźć wiele nazw znanych ulic. Zafunduj sobie żywe kosmetyki w Arran Aromatics lub kosmetyki w Space NK lub nawet fryzurę w Salonie Sassoon. Wieczorem, okolica Merchant City jest świetna na spędzenie czasu. W dawnych czasach ten obszar był domem dla magazynów, panów tytoniu i kupców handlowych. Obecnie budynki zostały wyremontowane tak, że teraz jest tu gwarno. Jest to tętniąca życiem okolica, w której znajdują się butiki, kawiarnie, sklepy z winami, bistro i kluby nocne. Warto odwiedzić Hutchesons City Grill. Kupiec Square to modna, relaksująca zabudowa z dziedzińca z dużym wyborem pod jednym dachem. Jeśli spakowałeś swoje taneczne buty, udaj się do klubu nocnego i kompleksu barów, gdzie możesz odpocząć do wczesnych godzin porannych.

Dzień drugi:

Lokalnie metro określane jako mechaniczna pomarańcza Glasgow ma prawie doskonale ukształtowany system podziemny. Dzięki wewnętrznemu i zewnętrznemu kręgowi nawigacja nie może być prostsza i oferuje świetny sposób poruszania się. Zwróć uwagę na znaki metra i skorzystaj z usługi, aby udać się na przystanek Kelvin Hall w mieście na zachodzie miasta. W odległości krótkiego spaceru znajduje się Kelvingrove Art Gallery i Museum. Zatrzymaj się na Ashton Lane, gdzie będziesz miał mnóstwo barów i bistro na lunch – popularne miejsce dla studentów i gości, jest to również świetnym punktem do obserwowania ludzi.

Charles Rennie Mackintosh był najsłynniejszym architektem i projektantem miasta i miał realny wpływ na ruch secesyjny. Jego ponadczasowy, elegancki styl został zastosowany w strukturze budynku łaźni i projektach mebli wewnętrznych i ma niesamowicie subtelny wpływ. Dzięki sprytnemu wykorzystaniu światła i przestrzeni, zmysłowym krzywiznom, motywom kwiatowym i symbolice, jego prace można podziwiać w całym mieście. Żadna wizyta w Glasgow nie jest kompletna bez posmaku jego pracy, więc po południu udaj się do Mackintosh House w Hunterian Art Gallery na West Endzie. Wnętrze domu Charlesa Renniego Mackintosha, w którym mieszkał z żoną, artystką Margaret MacDonald, jest
inspirujące. Wieczorem wróć do centrum miasta i wybierz jedną z wielu restauracji zlokalizowanych wokół Bath Street – sprawdź menu i wybierz jeden z wielu różnych stylów kuchni.

Oszałamiający kultowy budynek z czerwonego kamienia, Kelvingrove, jest ulubionym miejscem wśród mieszkańców i turystów, szczyci się fantastyczną i zróżnicowaną kolekcją, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsze to: Christ of St John of the Cross Dalego, wspaniała kolekcja zbrojowni  i nieskazitelnie odrestaurowany Spitfire. W odległości krótkiego spaceru znajduje się tętniąca życiem Byres Road, gdzie można spędzić kilka godzin i zatrzymać się na lunch.

Zakupy w mieście:

Jeśli chodzi o zakupy, Glasgow zajmuje drugie miejsce po Londynie, jeśli chodzi o terapię detaliczną. To najważniejsze miejsce zakupów w Szkocji pod względem wyboru i jakości. Wszystkie ulubione produkty z głównych ulic można znaleźć w mieście, a także najlepsze marki, specjalistyczne sklepy, niezależne butiki z antykami, pchle targi, najwyższej jakości szkockie garbniki i kaszmir – i fantastyczny prezent i smakołyki dla wszystkich.

Jeśli macie więcej niż dwa dni na zwiedzanie miasta to zapraszam do tematu, w którym opisaliśmy najważniejsze atrakcje Glasgow, link poniżej:

Glasgow- zwiedzanie i informacje praktyczne

 

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?