Szkocja

Spis treści

Wioski nadmorskie Fife

Słyną z owoców morza, wędzarni i portów, a także z restauracji serwujących owoce morza – nie zapominając o najlepszym sklepie rybnym chip shop w Wielkiej Brytanii.

Stojąc na wałach zamku Stirling.

Jeden z najbardziej imponujących i imponujących zamków w Szkocji, Stirling to zarówno fort wojskowy jak i królewski pałac renesansowy. Roztacza się stąd rozległy widok na okoliczne krajobrazy, w których toczyły się niektóre z najważniejszych bitew w historii Szkocji.

W Trossachs przez przełęcz książęcą.

Ta legendarna podróż w sercu Krainy Rob Roya, w najbardziej spektakularnej góralskiej scenerii, alei majestatycznych gór, stromych lochów i gęstego lasu zachwyca.
Podążaj śladami najsłynniejszych golfistów na tym ikonicznym polu golfowym. Jeśli jesteś wystarczająco dobry i masz dużo szczęścia, możesz nawet zrobić rundkę. Wybierz się na wycieczkę łodzią na Loch Lomond. Polecam rejs po największym szkockim lochu i jego malowniczych wyspach podziwiając słynną linię uskoków, która dzieli szkockie niziny i wyżyny.

Wędrówka po Fife Coastal Path.

Ten szlak łączy malownicze wioski rybackie, zrujnowane zamki klifowe, rezerwaty przyrody, długie piaszczyste plaże i średniowieczne miasteczko uniwersyteckie.

Dunfermline i jego starożytne opactwo

 Dunfermline, dzięki swojej podwyższonej pozycji i widokom na Firth of Forth, może być łatwo zwiedzony w ciągu jednego dnia. Wszystkie główne atrakcje znajdują się w Heritage Quarter i Pittencrieff Park, który dominuje w zachodniej części miasta. Ten duży park o powierzchni 76 akrów, znany z pawi, został podarowany miastu przez najsłynniejszego syna, Andrew Carnegie, w 1903 roku. Jest to również dom dla 17-wiecznego Pittencrieff House, obecnie małe muzeum, woliera i szklarnia. Park znajduje się w Dzielnicy Dziedzictwa Dunfermline, gdzie znajduje się Opactwo i zrujnowany pałac oraz Muzeum Urodzenia Andrew Carnegie. Warto również odwiedzić straż pożarną Creative, Carnegie Drive. Miejsce to jest otwarte w środę i czwartek 10.00-17.00, piątek i sobota 17.00-11.00, niedziela 13-16. Budynek ten był niegdyś siedzibą Straży Pożarnej i Ratownictwa, zbudowany w 1934 roku i zaprojektowany przez Jamesa Shearer’a. Przez lata leżał pusty, ale teraz został przekształcony w tętniące życiem centrum kulturalne, dom studyjny dla artystów, galeria z koktajlami i muzyką na żywo w weekendy.

Dunfermline Abbey & Palace ABBEY

Kościół ten istnieje od ok 800 roku. Robert Bruce jest pochowany tutaj pod amboną kościoła – choć jego serce zostało wzięte na krucjatę statecznie zostało złożone w Melrose Abbey w granicach Szkocji. W rzeczywistości miejsce to jest pełne grobowców szkockich monarchów, w tym królowej Małgorzaty, która później stała się świętą i matką trzech królów Szkocji, którzy założyli tu klasztor w miejscu gdzie wyszła za mąż za Malcolma III. To ich syn, Dawid I, przekształcił klasztor w wielkie opactwo. Dzisiaj zachowała się tylko jego uderzająca romańska nawa. Edward I z Anglii wyrządził poważne szkody opactwu w 1303 roku i to właśnie Robert Bruce sfinansował jego wspaniałą odbudowę w symbolicznym pokazie szkockiej odporności. W 1600 r. pałac był świadkiem narodzin Karola I, ostatniego monarchy, który został zbombardowany w Szkocji. Nawet w ruinach, długi i wyniosły refektarz mnichów jest spektakularny.

St. Margaret’s St. www.historicenvironment.scot. 01383/739-026. £5 dorosłych, £4 seniorów, £3 dzieci 5-15. Kwiecień-wrzesień codziennie 9:30-17:30; Październik-10:00-16:00.

North Queensferry

Ta mała wioska na nabrzeżu skrywa się pod aleją Forth Bridges i jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania Szkocji.

Gdzie zjeść i zatrzymać się na noc

Doubletree przez Hilton 

Ten nowoczesny hotel położony jest między mostem Forth Road Bridge a nowym mostem wantowym w 10 arach spokojnego parku na skraju historycznej wioski North Queensferry. Eleganckie, nowoczesne pokoje charakteryzują się kojącą, neutralną paletą kolorów i charakterystycznymi dla sieci łóżkami Sweet Dreams. Restauracja The Shore Grill and Fish House, z elegancko wyprofilowanymi wnętrzami i sufitem z kapryśnych drewnianych fal, posiada kabiny okienne z panoramicznym widokiem na rzekę Forth oraz menu pełne świeżych lokalnych owoców morza i skwierczących steków. Ciasto rybne “Scottish East Coast Fish Pie” wypełnione jest dorszem, pollockiem, plamiakiem i łososiem, a na wierzchu kremowym zacierem. Albo złap się za stołek w barze z marmuru i sprawdź listę starannie przygotowanych koktajli. Jałowiec” to ulubiona potrawa Shore’a, obfita mieszanka ginu Caorunn, cytryny Belvedere, cytryny, mętnego soku jabłkowego, syropu migdałowego i owoców kiwi z pianką cytrynową.

Culross 

XVII-wieczna wioska konserwatorska Culross, 6 mil na zachód od Dunfermline, jest ładna jak widokówka i została pieczołowicie odrestaurowana przez National Trust w Szkocji. Spacerując po jej średniowiecznych, brukowanych uliczkach wyłożonych białymi domami w kształcie harli (tradycyjnie wapniowanymi) i malowniczymi domkami, łatwo uwierzyć, że cofnęliście się w czasie. Nic dziwnego, że cieszy się dużym zainteresowaniem jako lokalizacja telewizyjna i filmowa. Ponadto miejsce to odegrało także główną rolę w szeregu historycznych dramatów, w tym w Outlanderze.

Culross Palace (www.nts.org.uk;  0844/493-2189) znajduje się w spokojnych, lawendowych ogrodach w centrum wsi. Pałac został zbudowany w latach 1597-1611 dla zamożnego kupca George’a Bruce’a. Ta imponująca budowla o turkusowym zabarwieniu posiada wspaniałe malowane sufity, antyczne meble i daje namacalny sens życia w końcu XVI wieku. Jest otwarta codziennie od kwietnia do czerwca i od września do października od 1 do 16; od lipca do sierpnia codziennie od 1 do 17; zamknięta od listopada do marca. Wstęp wynosi £10.50 dla dorosłych, £7.50 dla seniorów i £18-£24.50 dla rodzin.

W Culross Pottery & Gallery (www.culrosspottery.com; 01383/882-176), można zobaczyć jak garncarz, Camilla Garrett-Jones, tworzy swoje charakterystyczne, ręcznie wyrzucane kawałki gliny. Alternatywnie można udać się do pubu Red Lion, obok wiejskiej poczty (www.redlionculross.co.uk; 01383/880-225), na obfite steki i haggis.

Falkland

Historyczna wioska Falkland (12 mil na północny wschód od Kinross) leży na wschodnich zboczach gór, których lasy były kiedyś miejscem polowań. Ulice Falklandu z XVII i XVIII wieku, wyłożone małymi sklepikami z pamiątkami i pubami, gromadzą się wokół jego słynnego pałacu, zarządzanego dziś przez National Trust for Scotland. Pałac Falklandzki  (www.nts.org.uk;  01337/857-397) dominuje nad miejscowością i jest imponującym renesansowym królewskim domem myśliwskim, niegdyś ulubionym przez Stuartów. Do najważniejszych elementów bogato wyposażonych wnętrz pałacu należą XVII-wieczne flamandzkie gobeliny i królewskie gobeliny, portrety, a we wspaniałym ogrodzie znajduje się duży sad i najstarszy królewski kort tenisowy w Wielkiej Brytanii

Jezioro Leven i okolice.

Okręg ten jest narodowym rezerwatem przyrody na zachodzie  Kinross, 13 mil na północ od Dunfermline. Na jeziorze znajdziemy siedem wysp, a z Kinross można przepłynąć się promem do jednej z największych wysp zamkowych. Park obejmuje 55 akrów i jest domem dla szeregu dzikich zwierząt, w tym 13 gatunków jeleni, żbików, wilków, niedźwiedzi brunatnych, wydr i ptaków.

Gdzie zjeść

 Bonnvqate Cupa

Przez ponad trzy dekady, Amanda i Jimmy Graham świętowali tworząc naturalną spiżarnię w ich nagradzanej restauracji. Kupując świeże, lokalne składniki od sąsiednich producentów (jagnięcina z Balhelvie Farm i homar, krab i krewetki z East Neuk na początek), Jimmy uprawia również własne, ekologiczne warzywa, zioła, sałatkę i owoce, takie jak jabłka, śliwki, damulki i rabarbar, a także pasze. Regularnie zmieniające się menu zawiera przystawki, takie jak filet z dzikiego morszczuka szkockiego z krewetkami Pittenweem i samphire z sosem z krewetek biskowych oraz tatynę z buraków z selerem naciowym i lodami z miodem serowym. Paczki zawierają pieczoną dziczyznę z czerwoną kapustą, skirlie (smażone, przyprawione owsem), oraz pieczone warzywa na sosie dziczyznowym z wyborem serów szkockich, domowych ciasteczek i pasty z dzikich śliwek do wykończenia.

Bonnvqate Cupar, www.ostlersclose.co.uk. ©01334/655-574. Rezerwacje przyjęte. Dania główne £24-Ł28. Wtorek-sob 18:30-11pm.

Pittenweem 

Milę dalej wzdłuż wybrzeża znajduje się ostatnia z wiosek rybackich Fife, gdzie nadal można zobaczy kutry wypływające w morza każdego dnia. To stąd trafiają do sprzedaży ryby, które znajdziemy na tętniącym życiem targu rybnym w porcie. Jego nabrzeże jest wypełnione garnkami z homarami, łodziami rybackimi i lodziarnią, a tuż obok znajdziemy wąskie uliczki i przytulne kawiarnie. Jeśli czujecie się dziwnie to skosztujcie beeline dla Pitta, Weem Chocolate Company i Cocoa Tree Cafe (www.pittenweemchoco late.co.uk; 01333/311-495), które smakują wybitnie. Napijcie się podpisanej gorącej czekolady, podanej z odrobiną chili, i włóżmy na płytę kawałek domowego ciasta czekoladowego, nie pożałujecie. Zanim pojedziecie dalej, zaopatrzcie się w ręcznie robione czekoladki rzemieślnicze. W sierpniu tętniący życiem Festiwal Sztuki (www.pittenweemaitsfestival.co.uk) przekształca wioskę, a lokalni artyści otwierają swoje pracownie jako przestrzenie wystawowe.

Anstruther 

Największy ze społeczności rybackich East Neuk, Anstruther, był kiedyś ważnym portem rybackim dla śledzi. Dziś ta tętniąca życiem wioska słynie z malowniczego portu i wielokrotnie nagradzanych ryb i chipsów. Najbliższe Centrum Informacji Turystycznej znajduje się w Crail. Szkockie Muzeum Rybołówstwa, St Ayles, Harbourhead (www.scotfish museum.org: 01333/310-628), na wschodnim krańcu portu, mieści się w zespole XVI- do XIX-wiecznych budynków wokół brukowanego dziedzińca, rozrzuconych po starych sieciach rybackich i łodziach. Wewnątrz żywa jest historia rybactwa wschodniego Neuka. Udajcie się na kilka godzin na zwiedzanie tego fascynującego, małego muzeum, które ukazuje rozwój rzemiosła morskiego od prymitywnych łodzi wykonanych ze skór i kory po wprowadzenie pary i oleju napędowego, a także obejmuje zadaszoną łódź, domek rybacki i ostatnią, 24-metrową (78 stóp) łódź rybacką Zulu, stanowiącą niegdyś podstawę przemysłu śledziowego. Zbudowana w Banff w 1903 roku, jej ostatnia podróż wędkarska odbyła się na Szetlandy w 1968 roku. Muzeum jest otwarte od kwietnia do września od poniedziałku do soboty do 10 rano.

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?