Kelvingrove Art Gallery i Muzeum jest jedną z najważniejszych atrakcji Glasgow. Budowla tego ogromnego gmachu wiąże się ściśle ze stylem wiktoriańskim, zachowując słynną czerwoną cegłę, przypisaną do miasta od dawien dawna. Jeśli chcielibyśmy prześledzić dzieje muzeów w Glasgow oraz w innych rejonach Szkocji musielibyśmy cofnąć się mniej więcej do roku 1854, wtedy to nasuwa się to tylko jedno nazwisko: Archibald Mclean. Był on nie tyle założycielem co darczyńcą, podarował on sporą kolekcję obrazów do jednego z muzeów ( nie Kelvingrove) ponieważ był on zamiłowania kolekcjonerem, trudził się także budową powozów i właśnie takie akcenty były podwaliną do stworzenia konceptu muzeów. 
 
Kelvingrove Art Gallery i Muzeum powstało w 1901 r, służyło wówczas jako muzeum przemysłowe, miało także status miejski, to właśnie wtedy pojawiły się wystawy o charakterze etnograficznym. Historia tego miejsca nakreśliła pewne trendy w kwestii wystawienniczej, dodano różnego rodzaju obiekty, to samo dotyczyło klasyfikacji poszczególnych eksponatów. W muzeum zaczęto prezentować wystawy związane z przemysłem miasta a także szkockim życiem ludowym, nie brakowało tu również historii społecznej, technologii a w późniejszych latach należało doliczyć eksponaty z dziedziny etnologii, zwanej także etnografią. Pod tym szyldem stworzono dość bogatą część przyrodniczą muzeum. W późniejszych czasach zdecydowano się ulokować rzeźby, zajmowały one piętro pierwsze, natomiast w parterowym skrzydle ulokowano historię naturalną.
 
Podczas II wojny światowej  muzeum doświadczyło sporych zniszczeń, ucierpiała galeria etnograficzna oraz spora część galerii z historią naturalną. Natomiast w latach powojennych odstąpiono od wystaw etnograficznych a lata 60 70 przyniosły nowe spojrzenie na muzea. Zmieniono organizacje zarówno wystaw jak i wnętrz, zrezygnowano także z wystaw związanych z wojną. Ciekawym zamiennikiem były także wystawy czasowe, dodano wystawy związane ze sztuką eskimoską miało to miejsce w 1958 roku, wprowadzono także wiele programów edukacyjnych. Zmiany można było zauważyć w latach 80 i 90, gdzie na przykład zaprezentowano sztukę południową, azjatycką, oraz wdrożono kolekcję islamskie, głównie z uwagi na dość dużą społeczność muzułmańską mieszkającą w Glasgow. Zmieniły się także możliwości jeśli chodzi o prace kuratorskie, dodano także specjalne systemy katalogowania wystaw. Kolejne bardzo duże zmiany nastąpiły w latach 1993 kiedy to powstało muzeum sztuki religijnej i życia st Mungo.
 
Choć Kelvingrove Art Gallery i Muzeum powstało w 1901 roku to tak naprawdę swoje największe podboje osiągnęło w roku 2006, wtedy to ukończono generalny remont obiektu. Przebudowa trwała blisko 3 lata i pochłonęła prawie 28 milionów funtów. Budowla została ponownie otwarta przez królową Elżbietę II i obecnie przyciąga tłumy turystów, którzy przyjeżdżają tu zwiedzając Szkocję. Oceniając muzeum po remoncie można dostrzec wiele zmian, zarówno kosmetycznych jak i dogłębnych. Poszerzono bardzo znacząco przestrzenie wystawowe, dostosowano podjazdy dla osób niepełnosprawnych a także odświeżono całe wnętrza, wyczyszczono jasny piaskowiec, którzy zdobi wnętrza, budulec ten został przywieziony z Giffnock , który znajduje się na południu od Glasgow oraz fasadę główna. Bardzo specyficzna czerwona cegła pochodzi z pobliskiego kamieniołomu i została odnowiona w całości. Muzeum nie tylko odzyskało swój dawny blask, zostało ono także dostosowane do 21 wieku. Ponadto duża część remontu dotyczyła podziemi, dokonano poszerzenia dolnych kondygnacji piwnic, stworzono galerię, tam również znajdziemy wystawy czasowe. Dodatkowo w podpiwniczeniu znajdziemy sporą część edukacyjną oraz sklep. Najpiękniejszą wewnętrzną częścią muzeum jest oczywiście okręg sali centralnej, to tu można zauważyć najbardziej dosadnie jakiej metamorfozy dokonano w muzeum. Największa przestrzeń w sali głównej mierzy 125 stóp długości i 56 stóp szerokości, wyłączając galerie górne. Na uwagę zasługują również ogromne arkadowe schody, oraz klatki schodowe. Kiedyś muzeum było podzielone w prosty sposób, na dole znajdowało się muzeum, na piętrze galerie sztuki. Po reaktywacji można zauważyć że jego nowy rozkład pozwala większej ilości turystów dotrzeć na pierwsze piętro. Ilość ekspozycji po remoncie zwiększyła się z 4000 aż do 8000 eksponatów a z uwagi na ogromną przestrzeń głównej sali można było stworzyć wystawę zwierząt, które kiedyś zamieszkiwały Szkocję, jak chociażby wilki. Słoń, który stoi w głównej sali wystawowej miał na imię Roger I,  zamieszkiwał on zoo w Glasgow a jeszcze wcześniej należał do jednego z cyrków. Niestety choroba słonia przyczyniła się do tego że musiał on zostać zabity, był także bardzo agresywny. Do muzeum dostarczono go w 1901 roku. Kolejnym nieodzownym elementem muzeum jest słynny spitfire, który latał w służbie krajowi aż do katastrofy, która miała miejsce w 1949 roku. Zanim dotarł do muzeum został on w całości odrestaurowany a jego remont trwał aż 5 lat.
 
Kelvingrove Art Gallery i Muzeum znajduje się w okolicy parku Kelvingrove tuż przy byłym transport muzeum, które zostało przeniesione i obecnie nosi nazwę Riverside Museum. Do Kelvingrove Art Gallery można dotrzeć ulicą Argyle, podążając od centrum lub z przeciwległej strony, czyli bądź to z dzielnicy Patrick bądź to z dzielnicy West End. Parking dla przyjezdnych znajduje się obok głównego wejścia do muzeum i jest płatny ( płatność w maszynie parkingowej) , natomiast wstęp do muzeum jest darmowy. 
 
Dla niewtajemniczonych warto dodać że monumentalne wejście tak bardzo widoczne z daleka jest w rzeczywistości jego tylną częścią. Otóż frontowa część, ta najbardziej efektowna znajduje się z drugiej strony, od strony parku. Jak mówią stare opowieści podczas budowy projektanci pomylili projekty, przez co frontowa część została zbudowana z drugiej strony. Dodatkowo mówi się również że żal i złość architekta, który nie mógł przeżyć że jego fasada frontowa znajduje się nie tam gdzie powinna doprowadziła go do samobójstwa, skoczył on z jednej z wież budynku. Są to jednak mity w rzeczywistości założony plan zakładał właśnie taką koncepcję, jaką widzimy dzisiaj.
 
Zwiedzając muzeum można wziąć udział w jednej z wielu organizowanych wycieczek, jedna z nich dotyczy wycieczki związanej z Charlesem Macintoshem ( słynny tutejszy architekt) , inna dotyczy Leonarda da Vinci, którego 12 obrazów można podziwiać w muzeum. Zwiedzając dalsza część muzeum dotrzecie do jednego z największych dzieł Salvadora Dali, nie można także zapominać o słynnych organach a jeśli będziecie mieli szczęście możecie posłuchać koncertów organowych, które odbywają się w każdą niedzielę ( wejście na koncert jest darmowe). Na koniec polecamy wyjątkowo ciekawy model układu słonecznego, wykonanego w trójwymiarze a także sporą kolekcję mistrzów  z Glasgow, oraz ciekawą galerię Holenderską.
 

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?