Spis treści

Kraków- zwiedzanie i porady

Miasto Kraków słynie z głównego placu, który co prawda nie ma ratusza ale ma Sukiennice, ciekawe podziemia z muzeum i oczywiście Bazylikę Mariacką. To na tym placu kiedyś podejmowano decyzję związane z naszym krajem, kiedy jeszcze Kraków był stolicą Polski. To tutaj spotyka się najwięcej turystów, studentów oraz mieszkańców, którzy w któryś z dziesiątek klimatycznych barów ulokowanych majestatycznie w różnych zakątkach rynku miło spędzają czas. Można się tu spotkać np na grzane wino lub na pyszne piwo pszeniczne z widokiem na Bazylikę Mariacką.

Bazylika Mariacka 

 

Po krótkim spacerze dookoła rynku udaliśmy się do Bazyliki Mariackiej, której monumentalna wielkość z pięknymi wieżami rzuca się w oczy z każdego zakątka w rynku. Ciężko doszukiwać się lepszego przykładu gotyckiego stylu niż będąc tu. Bazylika datowana jest na 14 wiek słynie z prawdziwego arcydzieła stworzonego przez Wita Stwosza wpisanego na listę UNESCO w 1978 roku, chodzi o drewniany ołtarz. Nie zapominajmy także o słynnym hejnale mariackim dla upamiętnienia wyjątkowego trębacza, który poświęcił własne życie aby ostrzec innych przed atakiem oddziałów mongolskich. Oprócz prawdziwego arcydzieła jakim jest ołtarz Wita Stwosza, bardzo pięknie prezentuje się również dach bazyliki oraz kaplice reprezentujące ciekawe historie, trzeba także udać się na samą górę wieży skąd rozpościera się najpiękniejszy widok na Kraków. Trzeba tylko pamiętać aby zarezerwować sobie chwilę czasu, jest tu bowiem kolejka, czasem wieża też bywa zamknięta. Są również w bazylice także takie miejsca o których wiedzą nieliczni, chodzi o ukryte miejsca Bazyliki Mariackiej, jeśli chcielibyście je poznać to zapraszam do tematu poniżej.

Ukryte miejsca Bazyliki Mariackiej, znajdziecie w naszej publikacji 

Muzeum historyczne

W pobliżu Bazyliki Mariackiej znajdziemy Muzeum Historyczne które powstało w 1945 roku. Instytucja ta jest podzielona jest na bardzo dużo oddziałów, które można znaleźć niemalże w całym Krakowie jest ich aż 14. Należą do nich na przykład: Wieża ratuszowa, mury obronne, Fabryka Schindlera, więzienie przy pomorskiej, Barbakan oraz wiele innych. Aby zobrazować muzeum w całości to najważniejsze kolekcje, które w nich znajdziecie to: fotografie, obrazy oraz różne dzieło zarówno krakowskich jak i okolicznych rzemieślników. Z drugiej strony mamy kilka oddziałów, które są wyjątkowe na swój sposób, ponieważ posiadają w swoich kolekcjach wystawy tematyczne, tak jak: zegary, mapy datowane na 14-16 wiek oraz słynne szopki krakowskie.

Pałac Sztuki

Kolejnym przystankiem na naszej trasie była secesyjna budowa datowana na 1901 rok, która powstała na wzór budowli wiedeńskich, stała się ona cennym pałacem należącym niegdyś do miłośników Sztuk Pięknych. Budowla znajduje się w rejestrze zabytków chronionych. Kiedyś można było wziąć udział w wielu wystawach, obecnie znajduje się w galeria sztuki.

Po takiej porcji wrażeń przyszła pora na odpoczynek przy dobrej kawie lokalnym ciastku a później obiedzie. Podążając dalej wąskimi uliczkami Krakowa w okolicach centrum już tak zupełnie bez mapy taki przynajmniej był plan dotarliśmy do kościoła, który już z zewnątrz wyglądał bardzo okazałe, jednak to co kryje w środku przeszło nasze najśmielsze oczekiwania.

Kościół Świętej Anny

Zlokalizowany majestatycznie w historycznym okręgu centrum miasta kościół to prawdziwa perełka baroku w naszym kraju. Historia tego miejsca rozpoczyna się gdzieś od 14 wieku. W 1363 król Kazimierzem Wielkim, poprosił papieża o udzielenie odpustu dla osób modlących się w ten sposób powstała owa budowla.Ważne jest jednak to że w 1381 owa budowla była jeszcze kościołem drewnianym, który przetrwał nieco ponad 20 lat w takim stanie zanim strawił go pożar i dopiero później powstała konstrukcja ceglana. Ponado, dzięki ścisłej integracji akademii krakowskiej z Kościołem a wtedy to stał tu już to kościół murowany to właśnie wtedy Uniwersytet przejął patronat nad kościołem Świętej Anny ( dzięki fundacji Jagiełły).

Kościół który dostrzegamy dzisiaj jest nieco młodszy niż ten który powstał w tym miejscu jako pierwszy Przenieśmy się zatem do lat 1689 1703, piękny kościół wyglądał nadal w stylu barokowym i nic tutaj nie uległo zmianie. Jego prawdziwe piękno możemy zawdzięczać również temu że był on wzorowany na kościele św Andrzeja Della Valle. Ważną rolę w budowie kościoła odegrał Sebastian Piskorski, było on nie tylko profesorem tutejszego Uniwersytetu ale także proboszczem, to on tak naprawdę przedstawił plan, stwarzając także wiele artystycznych akcentów i detali, które czynią to miejsce takim wyjątkowe. Kolejnymi projektantami byli Holender Tylman z Gameren oraz włoski architekt Franciszek Solari. Piękne wnętrza kościoła oczarują od pierwszego wejrzenia ale oprócz tych najważniejszych miejsc w kościele warto spróbować doszukać się różnych detali samemu.

Kościół opowiada wiele ciekawych historii i tak z różnych części kościoła od nawy aż po kaplice boczne dowiemy się czegoś innego. Zaczynamy naszą opowieść od architektury fasady ,dostrzegamy to bowiem wiele motywów ozdobnych na przykład wazonów co odpowiada pewnym ideologią francuskim, natomiast przy wejściu znajdziemy płaskorzeźbę Madonny z dzieciątkiem jest ona dość ciekawe wkomponowane w całość. Jeśli chodzi o samą architekturę to mamy tutaj dwukondygnacyjna budowlę, która do złudzenia przypomina tę z kościoła San Anastazji we Włoszech. W tle dostrzegamy ciekawe elementy zdobnicze, rzeźby i malowidła. Bardzo ciekawym elementem jest projekt Baltazara przedstawiający Matkę Boską  z Dzieciątkiem. Nawa główna natomiast ukazuje dekorację związaną z Apokalipsą Świętego Jana a warto dodać że temat ten nie jest powszechnie bardzo dobrze znany.

Będąc tu warto także poprzechadzać się troszkę dookoła kaplic bocznych, znajdziemy tu Katarzynę Aleksandryjską, kaplica św Józefa czy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Uniwersytet Jagielloński

Opuszczamy kościół, i docieramy do słynnego Uniwersytetu Jagiellońskiego

Uniwersytet Jagielloński, jest znany jako jedna z najlepszych uczelni w Polsce i druga najstarsza w Europie Środkowej, zajmuje ważne miejsce na mapie świata akademickiego. Warto dodać iż jest on uczelnią publiczną, samorządową, składającą się z 15 wydziałów, na których 4 tys. nauczycieli akademickich prowadzi badania i kształci prawie 50 tys. studentów w ramach ponad 87 różnych kierunków studiów. Wybitni naukowcy i nowoczesna infrastruktura czynią z Uczelni jedną z wiodących polskich instytucji naukowych, współpracującą z największymi ośrodkami akademickimi z całego świata. Na Uniwersytecie Jagiellońskim działa także około 150 organizacji studenckich, w których młodzi naukowcy realizują swoje akademickie zainteresowania i nawiązują przyjaźnie z ludźmi, którzy dzielą ich pasję. Uniwersytet Jagielloński przyciąga coraz więcej zagranicznych studentów, dla których programy prowadzone są w językach obcych.Po dłuższej chwili spędzonej w tym wyjątkowym miejscu udaliśmy się do Pałac Biskupa Erazma Ciołka.

Pałac Biskupa Erazma Ciołka

Miejsce to jest częścią Muzeum Narodowego. Liczba kolekcji imponuje, miejsce to także jako jedno z niewielu było otwarte dla publiczności, nawet w czasie I Wojny Światowej. Możemy tu znaleźć dwie galerię czyli dawną Polskę z 17 i 18 wieku oraz zbiory sztuki średniowiecznej i barokowej. Avengers renesansu i słynna galeria Rzeczpospolitej jest ulokowana na parterze, natomiast w piwnicach znajdziemy wiele fragmentów najciekawszych rzeźb pochodzących z różnych katedr. Pałac biskupa Erazma Ciołka ( obecne muzeum )jest ciekawe i ma wiele do pokazania, jest tu również jedno ukryte miejsce o którym wiedzą nieliczni, miejsce do której dotrzemy z okolicy piwnic a do których dostęp mają tylko nieliczni, Jeśli chcielibyście je poznać to zapraszam do tematu poniżej:.

” Ukryte miejsca w Europie”

Bazylika św Franciszka z Asyżu.

Dalej znajdujemy się w dzielnicy stare miasto i czeka tu na nas Bazylika św Franciszka z Asyżu. Dla wielu miejsce to kojarzy się ze świętym Maksymilianem Kolbe, był on bowiem w 1919 roku mnichem, natomiast sama budowla pod pochodzi z 13 wieku. Ciężko doszukać się właściciela tego miejsca, ponieważ zdania na ten temat są podzielone, jednak największe prawdopodobieństwo mówi o książu Pobożnym, niektórzy jednak uważają że ten przywilej przypada Bolesławowi V wstydliwemu, tak czy inaczej miejsce to powstało jako jedno z pierwszych tak wysokich konstrukcji w Krakowie,jeśli chodzi o budowę z piaskowca i cegły. Początkowo dostrzegamy małą gotycką budowlę, później do lat 70 została ona znacznie rozbudowana aż do 1401 roku kiedy zmieniło się znacząco prezbiterium. Widać było jak miejsce to z roku na rok pięknieje w oczach aż do 1850 roku kiedy wybuchł pożar. To wtedy właśnie przepadły również bezpowrotne cenne pisma oraz artefakty. To tu znajdziemy również słynny całun turyński i choć jest to oczywiście jego kopia, można go jednak podziwiać przy ołtarzu głównym.

Kościół Piotra i Pawła

Kolejny kościół który trzeba zobaczyć będąc w Krakowie to oczywiście kościół Piotra i Pawła jest to pierwszy barokowy kościół który został zbudowany na potrzeby Jezuitów przez Zygmunta III wazę także i tu w projekcie budowy kościoła towarzyszył architektom włoski architekt Giovanni. Jego projekt został zmodyfikowany przez Bernardoniego. W kościele znajdziemy posągi świętych, natomiast fasada do złudzenia przypomina kościół Santa Susanna w Rzymie. Na samej górze możemy podziwiać herb dynastii Wazów ku czci fundatora kościoła Zygmunta III Wazę. Wchodząc do środka niemalże od razu dostrzega się szerokie wnętrza, głównie za sprawą widocznej jednej nawy, dwie kolejne są zarezerwowane dla kaplic. Rozglądając się dookoła dostrzega się z trójkowe sklepienia górne, w kościele możemy także podziwiać sceny z życia świętego Piotra i Pawła mieszczą się one w prezbiterium. Jeśli chodzi o ołtarz to pochodzi on z 1735 roku i został zaprojektowany przez Kacpra Warzonkę.Będąc tu na miejscu można także podejrzeć pracę wahadła, które jest najdłuższą tego typu konstrukcja w Polsce oraz dowiedzieć się również o historii tego wyjątkowego urządzenia, która jest bardzo długa i ciekawa. 

Wawel 

Kolejnego miejsca nie trzeba przedstawiać nikomu, to prawdziwy symbol naszego kraju będący kiedyś rezydencją króla zanim stał się muzeum. Wawel to przepiękny zamek, którego historia nie zawsze była taka różowa.Po przeniesieniu stolicy do Warszawy przez pewien okres pałac bardzo podupadł, trawiły  to miejsce również pożary, jeden miał miejsce podczas okupacji szwedzkiej, stracono wówczas Insygnia Królewskie, które kiedy się znajdowały się wówczas w pałacu. Obecnie w muzeum znajdziemy 6 komnat oraz słynną Smoczą jamę, w której ponoć mieszkał smok. Wawel to  miejsce w którym kształtowała się historia naszego kraju, znajduje się on na skale o wysokości 228 m. Tereny te próbowano już zasiedlać w epoce paleolitu,  kiedyś także można to było zpotkać plemiona wiślańskie, tak było aż do czasu kiedy przyłączono Małopolskę do państwa Piastów a dokonał tego nikt inny jak Bolesław Chrobry, miało to miejsce w końcu X wieku zdobywając tym samym grunt wawelski. Wtedy także powstała katedra oraz biskupstwo w Krakowie a w późniejszych latach Wawel rozkwitał stając się stolicą państwa. Działo się tak za panowania Kazimierza Odnowiciela, w późniejszych latach dochodziło do znaczących przebudów całego wzgórza, dodano także kamienny mur obronny plasując to miejsce jako gród o wyjątkowym znaczeniu.Jeśli chodzi o wykwintną architekturę tego miejsca to zawdzięczamy ją Jagiellończykowi a przede wszystkim Zygmuntowi Augustowi i Zygmuntowi staremu, wtedy to rezydencja przybrała inny wygląd. Powstaje dziedziniec arkadowy, przebudowany został także gotycki plac I to właśnie wtedy powstaje Kaplica Zygmuntowska.

Miejsce to kwitnie na nowo w barokowym stylu wtedy także powstają dwie wieże pałacu, dopiero później dochodzi do największej tragedii z jednej strony ogromny pożar a z drugiej Szwedzi i ich najazd, który niszczy renesansowy wystrój wnętrz. Po dalszych bądź to bądź stabilnych latach przychodzi o okres gruntowej przebudowy. Pod kierownictwem Sławomira Odrzywolskiego a później Zygmunta Helda pałac znów nabiera blasku. Ostatnim możliwym etapem zawirowań był okres II Wojny Światowej. Obecnie wzgórze Wawelskie pozostało ikoną i symbolem naszego kraju przyciągając rok rocznie miliony turystów. Obecnie znajdujemy tu wiele ekspozycji muzealnych oraz muzeum katedralne będące zupełnie osobną jednostką. W środku znajdziemy zabytki złotnictwa, obrazy, rzeźby oraz bogatą historię.Będąc na górze warto zerknąć również na dół a tam znajduje się smok, który gdzieś w legendach nadal mieszka u podnóża wzgórza Wawelskiego. Jaskinia w której kiedyś mieszkał ów smok jest jedną z najbardziej znanych w naszym kraju. Do smoczej jamą wejdziemy od dwóch stron, jedna prowadzi przez sztuczne wejście, natomiast drugie naturalne  prowadzi pod katedrą Świętego Stanisława i Wacława. Sama długość jamy to ponad 200 m, nie tylko zachwyca ona turystów ale i rozbudza wyobraźnię. 

Kościół na skale

Dochodzimy do kolejnego pięknego miejsca Jest to kościół na skale Imienia Świętego Michała Archanioła i Stanisława Biskupa Męczennika. Miejsce jest to także klasztorem ojców Paulinów, miejsce to przesiąknięte jest z historią a jej dzieje rozpoczynają się już od epoki kamienia, choć dla większości miejsce to kojarzy się z biskupem Stanisławem i jego śmiercią męczeńską. Historia tego miejsca nadal przyprawia o zawrót głowy historyków ponieważ wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi . Kościół trzecią budowlą w tym miejscu. Wcześniej można to było znaleźć rotundę wykonaną w stylu romańskim a ostateczny wygląd barokowej konstrukcji możemy oglądać dzięki projektowi Antoniego Solariego. Obecnie kościół i klasztor paulinów reprezentują wspólną budowlę w stylu renesansowym i nowym stylem włoskim.  Na uwagę zasługuje także słynna sadzawka, którą znajdziemy tuż obok kościoła. Mówi się że to tutaj przeniesiono poćwiartowane zwłoki biskupa a właściwie przyniosły je Orły. Mówi się także że woda którą tu znajdziemy jest wodą leczniczą.

Bazylika Bożego Ciała

 W okolicy znajdziemy także Bazylika Bożego Ciała, jest to prawdziwa Perełka w sercu Kazimierza, reprezentuje ona 14 wiek szczycąc się gotycką-barokową architekturą. Także i w tym przypadku doszło do zdewastowania budowli podczas najazdu szwedzkiego na Polskę w 1655 roku. Na szczęście Bazylika została ona odrestaurowana . W środku na uwagę zasługuje zarówno włoski ołtarz jaki i mauzoleum wykonane w stylu renesansowym. Polecamy także zerknąć na wykonaną w kształcie łodzi ambonę, wygląda przepięknie.  Warto także spojrzeć na piękne organy, które są największymi organami w Krakowie.

Kazimierz

Kazimierz cudownie klimatyczna dzielnica Krakowa, zasługuje aby co nieco o niej opowiedzieć. I pomyśleć że kiedyś tędy płynęła Wisła a właściwie jej dopływ. Miejsce to w całości należało niegdyś  do społeczeństwa żydowskiego, było to jego centrum aż do II Wojny Światowej. Miejsce to do dnia dzisiejszego stanowi unikalną część Krakowa. Obecnie po wielu przejściach i upadkach niszczejąc i będąc zapomnianym dziś znów staje się nową atrakcją, miejsce to staje się obowiązkowym obowiązkowym przystankiem dla wielu turystów. Wiele kamienic po zostało w starym stylu, dzielnica Kazimierz wciąż pozwala na przeniesienie się w czasie. Także i tu odbywa się wyjątkowo ciekawy Festiwal Kultury Żydowskiej, można się wtedy zarówno dobrze bawić jak i poznać przedwojenna historię Żydów. Oprócz tych najbardziej znanych atrakcji warto pozostawić mapę w kieszeni i poszwędać się uliczkami, odkrywając ciekawe kawiarnie, bary i restauracje. Społeczeństwo żydowskie przeniosło się do Kazimierza ze sprawą rządzących w tamtych czasach austriaków, wtedy też powstało na tych terenach dość bogate życie kulturalne i choć początkowo liczba mieszkańców nie przekraczała 30 tysięcy to w późniejszych latach gdzieś w okresie międzywojennym było ich 2 razy więcej. Wraz z nadejściem II wojny światowej krakowscy żydzi traktowani w straszny sposób zostali wygnani bądź to do okolicznego getta bądź to do obozów. Bardzo wyludniona dzielnica Kazimierza pełna była niebezpiecznych zaułków i rzezimieszków.Obecnie ta wyjątkowa dzielnica jest pełna magii i uroku, dlatego będąc w Krakowie trzeba tu wpaść choć na chwilkę. 

Barbakan

Opuszczamy Kazimierz i docieramy do pięknego Barbakanu, miejsca szczególnego i o bardzo bogatej historii. Obecnie jest to wyjątkowa atrakcja turystyczna gdzie odbywają się turnieje i  pokazy tańców. Podczas lokalnych imprez możemy podejrzeć kostiumy z innej epoki, uzbrojenia oraz bitwy które są otworzone z bardzo dokładną precyzją. Barbakan jako budowla pełna szczelin przeznaczonych dla łuczników, jest bardzo dobrze zakamuflowana. Odpowiedni kształt warowni pozwalał na bardzo dokładną obserwację okolicznych terenów, miejsce to zwane jest także rondlem jest częścią fortyfikacji Krakowa, służąc niegdyś w obronie przed Tatarami czy Turkami. Jeśli chodzi o architekturę mamy tu gotyk datowany na 1499 rok. Barbakan jest także częścią tzw drogi królewskiej, to tędy właśnie podążali Władcy, którzy w obecności tysięcy zainteresowanych mieszkańców tworzyły wyjątkowo podniosłą atmosferę.

Kraków jest wyjątkowym miastem i ma o wiele więcej do zaoferowania niż te miejsca które przedstawiliśmy powyżej, dlatego zabieramy was teraz do  wyjątkowo ciekawej publikacji naszego autorstwa w której umieściliśmy niedostępne miejsca z Europie, znajdziecie w niej kilka niedostępnych miejsc z Krakowa, jeśli zatem chcecie przenieść się zupełnie inny sekretny świat tego wyjątkowego miasta to zapraszamy do tematu poniżej

” Ukryte miejsca w Europie”

Zapraszamy także do ciekawego tematu naszego forum w którym rozmawiamy o Krakowie z naszym ekspertem, który bardzo chętnie pomoże odpowiedzieć na wszelkie wasze pytania związane z Krakowem jeśli takowe macie. Pamiętajcie również o innych równie ciekawych tematach naszego forum związanych z tym wyjątkowym miastem, szczegóły poniżej

Kraków forum

Polecamy także

Sekretnie miejsca w Krakowie
Najlepsze hotele,restauracje i bary w Krakowie
Przewodnik PDF po Krakowie

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?