Spis treści

Park Narodowy Redwood
USA

Park Narodowy Redwood  składa się z regionu gór przybrzeżnych graniczących z Oceanem Spokojnym na północ od San Francisco. Jest on pokryty wspaniałym lasem przybrzeżnych drzew czerwonych, najwyższych i najbardziej imponujących drzew na świecie. Park został utworzony specjalnie w celu ochrony tych drzew, ponieważ tylko tutaj i w Oregonie zdołały one przetrwać. Potomkowie olbrzymich, wiecznie zielonych drzew, które zjednują sobie wiek dinozaurów, żyją w wilgotnych, umiarkowanych regionach świata. Dojrzewanie trwa 400 lat, a niektóre z ocalałych drzew mają więcej niż 2,000 lat. Mieszkańcy parku są naprawdę wyjątkowi, znajdziemy tu w szczególności lwy morskie czy orła bielika.

Roros Mining Town i Circumference
Norwegia

Historia miasta Roros jest powiązana z zagajnikami. Założone w XVII wieku, były one eksploatowane przez 333 lata do 1977 roku. Całkowicie odbudowane po zniszczeniu przez wojska szwedzkie w 1679 roku, Roros zawiera około 2.000 drewnianych domów jedno i dwupiętrowych oraz hutę. Wiele z tych budynków zachowało swoje zaczernione drewniane elewacje, nadając miastu średniowieczny wygląd. Miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1980 roku i rozbudowane w 2010 roku.

Park Narodowy
Czarnogóra

Ten zapierający dech w piersiach park narodowy został utworzony przez lodowce i jest poprzecinany rzekami i podziemnymi potokami. Wzdłuż kanionu rzeki Tary, który ma najgłębsze wąwozy w Europie (1300 m), gęste lasy sosnowe przeplatają się z czystymi jeziorami. Park obejmuje płaskowyż Durmitor i dolinę utworzoną przez kanion rzeki Tary, jedną z ostatnich dzikich rzek w Europie. Znajdują się tu liczne przykłady procesów wietrzeniowych, kształtów skał i cech terenu charakterystycznych dla erozji krasowej, rzecznej i lodowcowej. Ze względu na swoje położenie park jest pod wpływem mikroklimatu śródziemnomorskiego i alpejskiego, co powoduje wyjątkowe rangę flory i fauny. W parku znajduje się jeden z ostatnich dziewiczych lasów sosnowych w Europie. Tara i jej dopływy zawierają duży liczebnik ssaków.

Historyczne Miasto Ouro Preto
Brazylia

Położony 13 km na północ od Rio de Janeiro, Ouro Preto (czarne złoto), odegrało główną rolę w Brazifs Golden Ag w XVIII wieku. Zostało ono stworzone przez tysiące żołnierzy a następnie przez wielu artystów, którzy stworzyli dzieła o wyjątkowej jakości, takie jak kościół Sao Francisco de Assis Antonio Francisco Lisboa (Aleijadinho), arcydzieło brazylijskiej architektury.

Powstający styl “Górniczego Baroku”, z powodzeniem połączył wpływy brazylijskie z europejskim barokiem i rokoko. W jego centrum znajduje się Plac Tiradentesa, na którym znajdują się imponujące budynki publiczne i prywatne, takie jak wspaniały Parlament (1784) i Pałace Gubernatorów. W końcowych latach XVIII wieku stał się on centrum ruchu na rzecz emancypacji Brazylii od rządów kolonialnych znanego jako Inconfidencia Mineira.

Al Qal’a z Beni Hammad
Algieria

Zespół zachowanych ruin znanych jako Al Qal’a z Beni Hammad znajduje się na południowym zboczu góry Maadid 1.000 m nad poziomem morza w otoczeniu uderzającego piękna. Jest to jeden z najciekawszych i najdokładniej datowanych monumentalnych kompleksów cywilizacji islamskiej i stanowi autentyczny obraz ufortyfikowanego muzułmańskiego miasta. Pierwszą stolicą emirów Hamadidów była Emirs, założona w 1007 roku przez Hammada. Miasto zostało opuszczone w 1090 roku, kiedy to zostało zniszczone w 1152 roku przez Almohadów.

Park Narodowy Los Glaciares
Południowa Ameryka

To obszar o wyjątkowym pięknie przyrody, z wytrzymałymi, górzystymi wzgórzami i licznymi jeziorami lodowcowymi.

Ten rozległy obszar alpejski obejmuje patagońskie pole lodowe: na ponad 14.000 km2 jest to największy płaszcz lodowy poza Antarktydą i zajmuje około połowy parku. Posiada w sumie czterdzieści siedem lodowców, a kolejne 200 mniejszych lodowców jest niezależnych od głównego pola lodowego.

 Działalność parku koncentruje się wokół dwóch głównych jezior, Argentino i Viedma. Jezioro  Argentino, o długości 160 km, jest szczególnie spektakularne, kiedy wraz z trzema lodowcami zrzuca swoje masywne niebieskie góry lodowe do jeziora z gromkimi rozbryzgami. Najbardziej imponujące dzikie zwierzęta w parku to: ptaki wodne: łabędzie, gęsi i flamingi,czy kondor andyjski.

Serengeti National Park
Tanzania

Na terenie Serengeti znajduje się 15.000 km2 sawanny i otwartych terenów leśnych. Znajdują się w nich największe stada wypasanych zwierząt na świecie oraz żerujące na nich drapieżniki, co zapewnia spektakl dzikiej przyrody.

W corocznej migracji dominują gazele i zebry, z których każda zbiera najbardziej odpowiednią dla siebie trawę.

Występują tu także lwy, liczące  do 3.000 osobników, hieny i szakale.

Wielkie stada stale poruszają się po całym ekosystemie, ale największe wrażenie robi majowa migracja, kiedy miliony zwierząt wędrują masowo z centralnej równiny do stałych oczek wodnych po zachodniej stronie parku.

Serengeti graniczy z jednostką ochrony przyrody Ngorongoro, o powierzchni 5 280 km2 , która w 1979 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

Jerozolima

Jako święte miasto dla judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, Jerozolima zawsze miała ogromne znaczenie symboliczne. Wśród setek zabytków historycznych są kluczowe miejsca dla każdej wspólnoty religijnej: Góra Tempie (znana jako Haram ash-Sharifforthe Muslims) i Ściana Zachodnia dla Żydów; Kościół Grobu Bożego i Via Dolorosa dla chrześcijan i muzułmanów, Kopuła Skały i Meczet Al-Aksa na Haram ash-Sharif. Symboliczne znaczenie Jerozolimy dla trzech religii świata wywołało walkę o władzę, która trwała przez wieki.

Uważa się, że Pierwsza Świątynia została zbudowana na górze Moriah, czyli Tempie Mount, przez króla Salomona i została ukończona w 957 r. p.n.e. Została ona zniszczona w 586 r. p.n.e. przez Nabuchodonozora II z Babilonu. W 5 w p.n.e. ukończono budowę drugiej świątyni, a w czasach rzymskich Herod Wielki (734 p.n.e.) powiększył ją, słynna Ściana Płaczu, będąca częścią konstrukcji nośnej dla platformy, na której stała świątynia. Rzymianie zniszczyli drugą świątynię w ad 70 i założyli na jej terenie cytadelę Aelia Capitolina. Świątynia Grobu Bożego jest najważniejszym miejscem w chrześcijańskim świecie.

Ruiny Kilwa Kisiwani i ruiny Songo Mnara
Tanzania

Pozostałości po dwóch wielkich portach Afryki Wschodniej, podziwiane przez pierwszych europejskich odkrywców, znajdują się na dwóch małych wyspach na północnym wybrzeżu. Od XIII do XVI wieku kupcy z Kilwa zajmowali się handlem złotem, srebrem, perłami, perfumami, arabską zastawą stołową, perską gliną i chińską porcelaną; znaczna część handlu na Oceanie Indyjskim przechodziła przez ich ręce.

Park Narodowy Niokolo-Koba
Senegal

Park obejmuje prawie 10.000 km 2 gwinejskiej sawanny w Senegalu, ze znaczącymi obszarami buszu i lasów galeryjnych wzdłuż obu brzegów górnej Gambii.Ten zróżnicowany krajobraz jest domem dla niesamowitej dzikiej przyrody, znajdziemy tu siedemdziesiąt gatunków ssaków, 329 ptaków, trzydziesta sześć gadów.dwadzieścia płazów. Znajdziemy tu także ogromną liczbą bezkręgowców. Park jest ostatnim schronieniem w Senegalu dla żyrafy i słonia, którego populacja jest tu dość duża. Miejsce to jest wystarczająco duże aby pokazać kluczowe aspekty funkcjonowania ekosystemu sawanny w Gwinei oraz zapewnić przetrwanie wielu zagrożonych gatunków.

Zabytki historyczne w Makii, Thatta
Pakistan

Stolica trzech kolejnych dynastii, a później rządzony przez Mughal cesarzy Delhi, Thatta był stale ulepszany od XIV do XVIII wieku. Obecnie znajdziemy tu imponujący monumentalny kompleks z resztkami miasta i nekropolii na skraju płaskowyżu Makii. Miejsce to oferuje spojrzenie na cywilizację w Sind.

Starożytny teatr pomarańczowy
Francja

Położony w dolinie Rodanu starożytny teatr pomarańczowy, o długości 103 m, jest jednym z najlepiej zachowanych ze wszystkich wielkich teatrów rzymskich. Teatr został zamknięty na polecenie cesarza w 391 roku: do tego czasu chrześcijaństwo stało się de facto religią państwową, a kościół sprzeciwiał się wszystkim pogańskim spektaklom. Teatr został opuszczony i splądrowany przez barbarzyńców. Było to dopiero w XIX wieku.

Później powoli odzyskał swój pierwotny splendor, dzięki pracom restauratorskim rozpoczętym w 1825 roku. Łuk Triumfalny, położony na północ od miasta, jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych zachowanych przykładów prowincjonalnego łuku triumfalnego z czasów panowania Augusta. Jest on ozdobiony płaskorzeźbą upamiętniającą założenie Pax Romana.

Opactwo Cystersów w Fontenay
France

Opactwo Fontenay znajduje się w północnej części Burgundii, 80 km na północ od Dijon, w małej bagnistej dolinie. Zostało założone przez św. Bernarda w roku i zbudowane w roku 1130, co czyni je jednym z najstarszych klasztorów cysterskich w Europie. Z kościołem, krużgankiem, refektarzem, sypialnią, piekarnią i hutą żelaza stanowi doskonałą ilustrację ideału samowystarczalności praktykowanego przez najwcześniejsze wspólnoty cystersów.

Kuźnia, datowana na koniec XX wieku, przypomina o roli, jaką cystersi odegrali w postępie technologicznym  średniowiecza: jest to jedna z najstarszych budowli przemysłowych we Francji. Pomimo przemian, jakie zaszły w XIII, XV i XVI wieku, opactwo Fontenay, odrestaurowane po 1906 roku, ma dziś wygląd autentycznej i dobrze zachowanej całości.

Djoudj Narodowy rezerwat ptaków
Senegal

Położony w delcie rzeki Senegal, Sanktuarium Djoudj to podmokły teren o powierzchni 160 km2, składający się z dużego jeziora otoczonego potokami, stawami i rozlewiskami. Stanowi żywe, ale kruche schronienie dla niektórych ptaków , takich jak pelikan biały, czapla fioletowa, łyżka afrykańska, wielki figret i kormoran.

Wielka Rafa Koralowa – Australia
Australia

Wielka Rafa Koralowa jest miejscem niezwykłej różnorodności. Jest to najbardziej rozległy odcinek rafy koralowej na świecie. Ogromna różnorodność jej fauny odzwierciedla dojrzałość ekosystemu, który rozwijał się przez miliony lat na północno-wschodnim szelfie kontynentalnym Australii.

Rafa zawiera ogromne rangę gatunków, w tym ponad 1500 gatunków ryb, około 360 gatunków koralowców twardych i 5000 gatunków mięczaków, a także wielką różnorodność gąbek, ukwiałów morskich, robaków morskich i skorupiaków. Na jego wyspach i zatokach znajduje się około 215 gatunków ptaków. Rafa jest także uzupełniona o Papua Nowa Gwinea, system rafowy, obejmuje on ok około 2.900 pojedynczych raf obejmujących ponad 20.000 km2, w tym 760 raf obrzeżnych. Rozmiary raf wahają się od poniżej 0,01 km2 do ponad 100 km2 i różnią się kształtem, co zapewnia najbardziej spektakularną scenerię marinową na Ziemi. Znajduje się tam około 600 wysp kontynentalnych, w tym wiele z wysokimi lasami i strumieniami słodkowodnymi oraz około 300 koralowych zatok i nie odkrytych zatok piaskowych. Bogata różnorodność krajobrazów i pejzaży morskich, w tym surowe góry z gęstą i zróżnicowaną roślinnością, zapewniają spektakularne scenerie.

Obszar raf obejmuje główne żerowiska dla zagrożonych lęgowisk o znaczeniu światowym, dla czterech gatunków żółwia błotnego, w tym zagrożonego żółwia głowienka. Biorąc pod uwagę silną presję na te gatunki w innych miejscach, Wielka Rafa Koralowa może być ostatnią twierdzą. Jest ona również ważnym obszarem lęgowym dla wielu gatunków wielorybów.

Występują tu glony grubodziobe, często niewielkie i niepozorne, ale bardzo produktywne i silnie wypasane przez żółwie, ryby, mięczaki i jeżowce. Ponadto, glony wapienne są ważnym składnikiem procesów budowy rafy. Piętnaście gatunków trawy morskiej rośnie na całym obszarze, tworząc ponad 3.000 km 2 łąk trawy morskiej i stanowiąc ważne źródło pożywienia dla różnych podwodnych stworzeń.

Ogrody Fort i Shalamar w Lahore
Pakistan

Ogrody Fort i Shalamar w Lahore to unikalna realizacja artystyczna, która, choć daje wyjątkowe świadectwo cywilizacji Mughala, wywarła znaczący wpływ długo po ich powstaniu w Pendżabie i na całym subkontynencie indyjskim. Pierwsze odniesienia historyczne do Lahore Fort, położone na północny zachód od miasta, pochodzą sprzed jedenastego wieku. W oparciu o dwadzieścia jeden zabytków zachowanych w jego granicach, zawiera najpiękniejszy repertuar (formy architektury Mughal), którego ewolucja może być śledzona przez ponad dwa stulecia. Elegancja wspaniałych ogrodów, zbudowanych na trzech tarasach, wodospadach i dużych ozdobnych stawach, jest niezrównana.

Jaskinia Mamuta Park Narodowy 
USA- Kentucky

Park Narodowy Mammoth Cave, znajdujący się w stanie Kentucky, posiada największą na świecie sieć naturalnych jaskiń wapiennych i podziemnych przejść, wyrzeźbionych przez dwadzieścia pięć milionów lat jaskini twórczej rzeki Green River i jej dopływów. Park i jego podziemna sieć ponad 560 km zbadanych korytarzy jest najbardziej rozległym i zróżnicowanym ekosystemem jaskiniowym na świecie, z ponad 200 gatunkami autochtonicznymi dla sieci jaskiń, i czterdzieści dwa gatunki przystosowane do życia w całkowitej ciemności. Istotne są również cechy powierzchniowe i duże lasy, w których dominują lasy liściaste dębu i hikory. Teren jest uważany za jeden z największych i najcenniejszych przykładów starożytnych lasów Ameryki Północnej, które kiedyś zajmowały większość Kentucky.

Góra Nimba Strict
Kordania Wybrzeża Kości Słoniowej i Gwinea

Położona na granicy Gwinei, Liberii i Kantonu Kości Słoniowej, góra Nimba wznosi się nad otaczającą ją sawanną. Jej zbocza pokryte są gęstym lasem. Są one siedliskiem szczególnie bogatej flory i fauny, z endemicznymi gatunkami, takimi jak ropucha żyworodna i szympansy, które wykorzystują kamienie jako narzędzia.

Kakadu Park Narodowy Australia

 Ten spektakularny, żywy krajobraz kulturowy jest nieustannie pielęgnowany przez Aborygenów. Ich głębokie duchowe połączenie z ziemią pochodzi od czasu powstania parku.

Aborygeni wierzą że w czasach starożytnych ich przodkowie znani jako pierwsi ludzie, czyli Nayahunggi, podróżowali przez ten krajobraz. Przodkowie stworzyli ukształtowanie terenu, rośliny, zwierzęta, które widzimy dziś, i pozostawili po sobie język, rzemiosło, pokrewieństwo i zasady życia. Park obejmuje ogromną powierzchnię 20.000 km2 a odwiedzając park, dostrzega się jak szybko zmienia się jego krajobraz. Od strzelistych skarp po rozlewiska, lasy księżycowe i sawannowe. Te środowiska dostarczają rzadkich roślin o znaczeniu światowym.

Ze względu na swoją różnorodność, od siedlisk morskich i nadbrzeżnych (które są domem dla żółwi i krów morskich), aż do kraju kamienistego, Kakadu oferuje fantastyczne doświadczenie kulturowe i dzikiej przyrody. Prawie jedna czwarta gatunków ssaków w Australii znajduje się właśnie w Kakadu. Miliony ptaków wodnych sezonowo korzysta z tutejszych terenów zalewowych. 

Olimpijski Park Narodowy
USA

Znany z różnorodności swoich ekosystemów, Olimpijski Park Narodowy zawiera lodowcowe szczyty przeplatane alpejskimi łąkami otoczonymi rozległym lasem, najlepszym przykładem umiarkowanych lasów deszczowych na północnym zachodzie Pacyfiku. Park podzielony jest na dwa segmenty: górski rdzeń i oddzielny pas wybrzeża. W górach znajdują się aktywne lodowce. Pas nadbrzeżny rozciąga się na 80 km dzikiej plaży, charakteryzującej się skalistymi cyplami i bogactwem życia pływowego oraz łukami. Jaskinie i skarpy są dowodem na ciągłe tąpanie fal. Lasy iglaste olimpijskie mają pierwszorzędne znaczenie handlowe i praktycznie cały pierwotny las poza parkiem został niestety wycięty, dlatego jego reszta ma tak ważne znaczenie dla środowiska.

Katedra Speyer Cathedral
Niemcy

Katedra Speyer wywarła znaczący wpływ na rozwój architektury romańskiej w XI i XII wieku, a także na ewolucję zasad renowacji budynków w Europie i na świecie od XVIII wieku do współczesności. Bazylika ze słynnymi wieżami i dwiema kopułami została założona przez Konrada II w 1030 r. i przebudowana pod koniec XI w. Jest to jeden z najważniejszych zabytków romańskich. Katedra była miejscem pochówku cesarzy niemieckich przez prawie 300 lat. Na placu przed głównym portalem katedry stoi ogromna kamienna chrzcielnica o pojemności 1 560 litrów. Symbolizowała ona kiedyś granicę między diecezją a miastem.

Darien National Park
Panama

Stanowiący most lądowy pomiędzy kontynentami Ameryki Środkowej i Południowej, Darien National Park zawiera wyjątkową różnorodność siedlisk – piaszczyste plaże, skaliste 
i wyżynne lasy tropikalne, zawierające niezwykłą dziką przyrodę. Obszar ten został objęty ochroną w 1972 r. wraz z utworzeniem Lasu Ochronnego Alto Darićn, a w 1980 r. został ogłoszony parkiem narodowym. Obszar jest także bogaty zarówno antropologicznie jak i historycznie. Nadal w tym miejscu żyją grupy, których codzienność wypełniają tradycyjne praktyki sprzed lat. Obecnie ochrona kultury indiańskiej w tym miejscu jest włączona w celach ochronnych.

Park Archeologiczny i ruiny Quirigua
Gwatemala

Monumentalne kompleksy Quirigua są niezwykłe dla ich systemu piramid, tarasów i klatek schodowych. W ruinach znajdują się wybitne XVIII-wieczne zabytki oraz imponująca seria rzeźbionych stelaży. Są to główne kroniki pisane o tej zaginionej cywilizacji, a także klucz do ich bardzo zaawansowanego systemu kalendarzowego. Jak większość pomników Majów, zostały one wzniesione dla upamiętnienia przejścia czasu i ważnych wydarzeń historycznych.

Więcej

Oczywiście pięknych miejsc na świecie jest znacznie więcej, dlatego podzieliliśmy jest na więcej sekcji a linki do nich znajdziecie poniżej

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?