Spis treści

Rezydencja Wurzburg z ogrodami dworskimi i Placem Rezydencji
Niemcy

Ten wspaniały barokowy pałac – jeden z największych i najpiękniejszych w Niemczech, otoczony wspaniałymi ogrodami – powstał pod patronatem Księcia Biskupów Schónborna i był domem dla jednego z najznakomitszych dworów Europy w XVIII wieku. Główna część rezydencji została wybudowana w latach 1720-1744 i ozdobiona wewnętrznie w latach 1740-1770.

Wiedeńscy Łukaszowie von de Hildebrandt oraz Paryżanie Robert de Cotte i Germain Boffrand opracowali plan, który nadzorowany był przez oficjalnego architekta księcia biskupa Baltazara Neumanna. Malarz wenecki Giovanni Battista Tiepolo ozdobił freskami schody i ściany Sali Cesarskiej.

Aldabra Atol
Seszele

Aldabra Atol składa się z dużych wysp koralowych, które otaczają płytką lagunę; grupa wysp jest sama otoczona “rafą koralową”. Ze względu na różnice w dostępie i izolację atoli, Aldabra jest chroniona przed wpływem człowieka i dlatego zachowuje około 152.000 gigantycznych żółwi, największą na świecie populację tego gada.

Grupa Lord Howe Island
Australia

Niezwykły przykład odizolowanego oceanu Azji, zrodzony z aktywności wulkanicznej ponad 2000 m pod powierzchnią morza, Lord Howe Island Group szczyci się wyjątkową różnorodnością spektakularnych i scenicznych krajobrazów na niewielkim obszarze. Proste zbocza jego wulkanicznych gór i dramatyczna formacja skalna Ball’s Pyramid wyrastają z podwodnego świata, który jest jednym z najpiękniejszych na świecie. Izolacja tego szczególnego miejsca na styku szerokości geograficznej, tropikalnej i umiarkowanej doprowadziła do ogromnej różnorodności biologicznej. Miejsce to stanowi jedną z najważniejszych miejsc lęgowych ptaków morskich na południowo-zachodnim Pacyfiku i jest domem dla wielu endemicznych gatunków flory i fauny.

Stanowisko archeologiczne Cyrena
Libia

Kolonia Greków z Thery, Cyrena była jednym z głównych miast w świecie Hellenistycznym. Została zromanizowana i pozostała wielką stolicą aż do trzęsienia ziemi w ad 365. Obecnie znajdziemy tu 3 monumentalne kompleksy, sanktuarium Apollina, Akropolu i Agory. Kompleks jest zaliczany do najbardziej rozległych i różnorodnych w świecie starożytnym. Jego ruiny wpisane są w tysiącletnią historię.

Anuradhapura
Sri lanka

Anuradhapura, polityczna i religijna stolica, która kwitła przez 1300 lat, jest jednym z głównych sanktuariów buddyzmu. Opuszczone i ukryte w gęstej dżungli przez wiele lat, wspaniałe miejsce, z jego pałacami, klasztorami i pomnikami, jest teraz ponownie dostępne. Założony w czwartym wieku pne, Anuradhapura szybko stała się stolicą Cejlonu, stając się wyjątkową turystyczną destynacją

Tai National Park
Wybrzeże Kości Słoniowej 

Park jest jedną z ostatnich zachowanych części rozległych lasów pierwotnych, które niegdyś rozciągały się na terenie dzisiejszej Ghany, wybrzeża Kości Słoniowej, Liberii i Sierra Leone, jest największą wyspą pozostałą w Afryce Zachodniej. Jego bogata naturalna flora i zagrożone gatunki ssaków, takie jak hipopotam pigmejski i jedenaście gatunków małp, mają duże znaczenie naukowe. Park położony jest w południowo-zachodniej części Kantonu Kości Słoniowej, około 200 km na południe od człowieka i 100 km od wybrzeża, pomiędzy rzeką Cavally i Cavally. Z północy na południe ulokowana jest gradacja, przy czym południowa trzecia część parku jest najbardziej wilgotnym i najbogatszym obszarem, zwłaszcza wśród roślin strączkowych.

Leptis Magna
Libia

Leptis Magna była jednym z najpiękniejszych miast Cesarstwa Rzymskiego. Znaleźć tu można było pomniki publiczne, port, rynek, magazyny, sklepy i dzielnice mieszkaniowe. Zostało ono powiększone i upiększone przez Septimiusza Severusa, który był tam urodzony, a później został cesarzem. Do dziś jest to jeden z najlepszych przykładów severiańskiego planowania urbanistycznego. 

 Zaludnione od IV wieku i odbudowane przez Bizamów, którzy przekształcili je w twierdzę, ostatecznie uległy drugiej fali arabskiej inwazji, która miała miejsce w XI wieku na Hilians. Zakopane pod ziemią miasto zostało odkryte, kawałek po kawałku, w trakcie długich badań archeologicznych.

System fortyfikacji 
Kuba

Hawana była ostatnim miastem założonym przez hiszpańskich konkwistadorów na Kubie i jest najlepszym zachowanym kompleksem hiszpańskim w obu Amerykach. Sytuacja miasta sprawiła, że stało się ono doskonałym miejscem gromadzenia się corocznych flot skarbów, które z Meksyku i Peru wyruszały do Hiszpanii i stały się drzwiami wejściowymi do ogromnego hiszpańskiego imperium kolonialnego. Współczesne miasto jest dużą metropolią, ale jego stare centrum zachowuje interesującą mieszankę barokowych i neoklasycznych zabytków oraz jednorodny zespół prywatnych domów z arkadami, balkonami, kutymi bramami i wewnętrznymi dziedzińcami. Hawana została założona w obecnym miejscu w 1519 roku, a w 1550 roku stała się najważniejszym miastem na wyspie. Stała się również jednym z głównych ośrodków przemysłu stoczniowego na Karaibach i była stolicą Kuby w 1607 roku. Hiszpania ufortyfikowała miasto w 1760, kiedy europejska wojna siedmioletnia rozlała się na Amerykę; te fortyfikacje można zobaczyć do dziś. Hawana mogła swobodnie handlować, bogacąc się przez XVIII i XVIII wiek , pozostając fizycznie nietknięta wojnami o niepodległość w Ameryce Środkowej i Południowej w pierwszej połowie XIX wieku. Po agitacji politycznej w ciągu całego XIX wieku, Kuba i jej niezależność od Hiszpanii pamięta okresy niepokojów, w tym Rewolucje z 1950 r. Rząd kubański zaangażował się w wysiłki mające na celu przywrócenie miasta kolonialnego tworzą centrum historyczne. Wiele z najlepszych budynków Starej Hawany zostało przekształconych w muzea, kościoły, pałace, zamki, rewolucyjne zabytki i targowiska. Twierdza La Fuerza została odnowiona, podobnie jak pałace Segundo Cabo i Los Capitanes Generales. Odrestaurowanie powoli rozszerza się na tereny mieszkalne. Wzorzec wczesnego planowania urbanistycznego nadal istnieje w przypadku czterech dużych placów w mieście: Plaza de La Cathedral, Plaza de San Francisco, Plaza Vieja i Plaza de Armas. Na uwagę zasługuje również godna uwagi budowla z XVII-XIX wieku,  Plaza de la Catedral, z dominującą nad placem wieżą, Catedral de San Cristóbal de La Haba, jest jednym z najwybitniejszych zabytków miasta.

Centrum Historyczne miasta Olinda
Brazylia

Założone w 1537 roku przez Portugalczyków historyczne miasto jest związane z przemysłem trzciny cukrowej. Harmonijna równowaga pomiędzy budynkami, ogrodem, dwudziestoma barokowymi kościołami, klasztorami i licznymi małymi passos (kaplicami) przyczyniają się do szczególnego uroku Olindy. Od XVI wieku, kilka kościołów i klasztorów zbudowanych przez misje religijne zdołało przetrwać. Wśród bardzo ważnych XVIII-wiecznych budowli są: Kościół Episkopalny, Kolegium Jezuickie i Kościół (obecnie Kościół Graęa), Franciszkanie, Karmelici, Benedyktyni i inne klasztory i kościoły. Wyrafinowany wystrój tych barokowych struktur architektonicznych kontrastuje z uroczą prostotą domów, które są malowane w żywych kolorach lub obłożone płytkami ceramicznymi.

Ancient City of Sigiriya
Sri Lanka

Ruiny Stolicy zbudowane przez ojcowskiego króla Kassapę I (477-495) leżą na stromych zboczach i na szczycie granitowego szczytu o wysokości około 370 m (Lwia Skała), który dominuje nad dżunglą ze wszystkich stron. Szereg galerii i klatek schodowych wyłaniających się z cegieł i tynku ukazuje piękno tego miejsca. Udając się na samą górę po bardzo stromych schodach możemy doświadczyć nie tylko pięknych widoków ale także zobaczyć bardzo dużo pozostałości tamtego okresu. Można także wynająć przewodnika, który oprowadzi Was po tym wyjątkowym miejscu, opowiadając wam o zamierzchłych czasach tego miejsca. Więcej informacje ze Sri lanki przeczytacie z naszej relacji z podróży na Sri Lankę, szczegóły poniżej

Relacja z podróży na Sri Lankę, ślub na Sri Lance oraz wakacje na Malediwach

Taj Mahal

Indie 

Taj Mahal w Indiach jest dziełem sztuki muzułmańskiej będąc jednocześnie jednym z najbardziej podziwianych miejsc w Indiach. Ogromne mauzoleum z marmuru wrzosowego, zostało zbudowany w Agrze w latach 1631-1648 z rozkazu cesarza Mughal Shah Jahan na cześć jego trzeciej i ulubionej żony. Taj Mahal częściowo zawdzięcza swoją sławę ruchomym okolicznościom swojej budowy. Aby utrwalić pamięć o Mumtazu Mahale, który zmarł w 1631 r., Szach Dżahan kazał wybudować ten pogrzebowy meczet.

Pomnik, rozpoczęty w 1632 roku, został ukończony w 1648 roku. Niezweryfikowane legendy przypisują jego budowę międzynarodowemu zespołowi kilku tysięcy kamieniarzy, znawców marmuru i mozaik a każdy z dekoratorów, pracujących pod rozkazami architekta cesarza Ustad Ahmada Lahoriego korzystał z materiałów budowlanych z całych Indii i Azji Środkowej.

Darwaza, czyli brama, została ukończona w 1648 roku. Jest to trzypiętrowa konstrukcja z czerwonego piaskowca z wzniosłym łukiem centralnym i dwukondygnacyjnymi skrzydłami po obu stronach. Jego ściany są wpisane w czarną kaligrafię z napisem “Yersesfrom” z Koranu w Arabie. Małe kopulaste pawilony na górze są w stylu hinduskim i oznaczają królewskość. Pierwotnie brama była wyłożona srebrem, obecnie zastąpiona miedzią i ozdobione 1,000 gwoźdźmi, których główki były współczesnymi srebrnymi monetami.

Bageecha, czyli ogrody były zaplanowane wzdłuż klasycznego stylu Mughal char-boghstyle. Ogród jest ułożony w taki sposób, aby zachować idealną symetrię.

Taj Mahal stoi na północnym krańcu ogrodu na dwóch podstawach, jednej z piaskowca, a nad nią kwadratowa platforma w szachownicowym wzorze zwieńczona ogromnym tarasem z białego marmuru. Na wejściu znajdują się cztery minarety.

Po obu stronach stoją dwie identyczne budowle z czerwonego piaskowca; zachodnia to masjid (meczet), który uświęca teren i stanowi miejsce kultu. Sama rauza, mauzoleum, jest kwadratowa z fazowanymi narożnikami. Każdy narożnik ma małą kopułę, a na środku znajduje się główna podwójna kopuła z mosiężnym zwieńczeniem. Komora w wewnątrz ma kształt ośmiokątna z wysokim kopułowym sufitem. W komorze tej znajdują się  grobowce Mumtaza i Shah Jahan. Oba zdobione są cennymi kamieniami.

Jaskinie Ajanta
Indie

Jaskinie, położone 100 km na północny wschód od Ellory, powstały z lawie wulkanicznej. W leśnych wąwozach wzgórz Sahyadri znajdują się przepiękne zalesione miejsca.
Zawierają one rzeźby przedstawiające życie Buddy, są uważane za początek klasycznej sztuki indyjskiej.

Dwadzieścia dziewięć jaskiń powstało około 200 pne. Miejsce to zostało opuszczone w 650 ad na rzecz innego miejsca, pomników jaskiniowych, w Ellora.

Miasto Cuzco
Peru

Położone w żyznej dolinie wysoko w peruwiańskich Andach Cuzco było historyczną stolicą Inków, największą cywilizacją w obu Amerykach przed przybyciem Europejczyków.

Miasto rozwinęło się pod panowaniem Pachacutca (1438-71) w kompleksowe centrum miejskie z wyraźnymi funkcjami religijnymi i administracyjnymi, jego okolica posiada oddzielne strefy dla produkcji rolnej, rzemieślniczej i przemysłowej. Jego XVI-wieczni hiszpańscy zdobywcy zachowali swoją strukturę podczas budowy swoich politycznych i religijnych zabytków.

Cuzco jest dziś połączeniem stolicy Inków i miasta kolonialnego. Z pierwszych, zachowuje imponujące ślady, zwłaszcza jego plan: mury starannie wycięte z granitu lub prostoliniowe ulice a także ruiny świątyni Słońca. Z kolonialnego miasta pozostały bielone domy, pałace i kościoły.

La Amistad National Park Costa Rica i Panama
Costa Rica

Tropikalne lasy deszczowe pokrywają ten obszar od ostatnich zlodowaceń, około 25.000 lat temu. Park obejmuje nizinne tropikalne lasy deszczowe i lasy chmurowe oraz cztery społeczności nie występujące nigdzie indziej w Ameryce Środkowej: sub alpejskie lasy paramo, dęby czyste, jeziora lodowcowe i torfowiska wysokogórskie. Różnorodność gatunkowa jest być może niezrównana w żadnym innym rezerwacie o podobnej wielkości na świecie. W parku Panamskim znajdziemy środkowoamerykańskie dzikie koty, w tym puma, ocelot, jaguar, tygrys i jaguar, a także środkowoamerykańska wiewiórka. Występuje tu także żmija zielona i czarna, bardzo rzadko spotykana. Miejsce to zamieszkują także cztery różne plemiona indiańskie, co wynika z bliskiej współpracy Kostaryki i Panamy.

Centralna strefa miasta Angra do Heroismo na Azorach
Portugalia

Angra do Heroismo odegrała bardzo znaczącą rolę w eksploracji morskiej od XV do XIX wieku. Położone na wyspie Terceira w archipelagu Azorów, miejsce to było chronione przed przeważającymi wiatrami przez szereg wzgórz i miało dwa naturalne baseny: Beacon i Anchorage (Angra), od których wioska wzięła swoją nazwę. Port ten posiada 
400-letnie fortyfikacje. San Sebastiao i Sanjoao Baptista są wyjątkowymi przykładami architektury wojskowej. Zniszczone przez trzęsienie ziemi w 1980 roku, Angra jest obecnie odbudowywana. 

Park Narodowy Great Smoky Mountains
USA

Park Narodowy Great Smoky Mountains jest najważniejszym obszarem przyrodniczym we wschodnich Stanach Zjednoczonych i ma światowe znaczenie jako przykład lasu liściastego. Rozciągający się na powierzchni ponad 2.000 km, ten wyjątkowo piękny park jest domem dla ponad 3.500 gatunków roślin, w tym prawie tyle samo gatunków drzew co w całej Europie.

Nazwa “Smoky” pochodzi od naturalnej mgły, która często tworzy się rano lub po opadach deszczu. Znajduje się tam również wiele zagrożonych gatunków zwierząt, w tym prawdopodobnie największa różnorodność salamander na świecie. Dominującą cechą topograficzną tego obszaru jest ranga Wielkiej Dymionej Góry z szesnastoma szczytami na wysokości 1829 m n.p.m. Ponieważ park jest stosunkowo nietknięty, daje on możliwość występowania umiarkowanej flory, która jest całkowicie chroniona przed wpływem człowieka.

Więcej

Więcej interesujących miejsc znajdziecie w poniższych sekcjach:

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?