Opis wrocławskiego rynku, historia,nieznane fakty
Zobaczcie także temat: Kamienice na Wrocławskim Rynku- opis, historia,architektura,ciekawostki
Wrocławski rynek tętni życiem niemalże o każdej porze dnia i zachęca do odwiedzin każdego kto tu przybędzie. Nie wiem czy wiecie ale wrocławski rynek jest jednym z największych w Europie, jest tylko troszkę mniejszy od krakowskiego, chociaż to właściwie Kraków czerpał inspiracje z Wrocławia przy budowie swojego rynku. Tutejszy ratusz nie wygląda na tak obszerny za sprawą wewnętrznych zabudowań, które okalają cały środek placu.
Północna część rynku była niegdyś miejscem gdzie handlowano słodyczami, stąd jej nazwa targu łakoci.Cześć zachodnia jest najbardziej reprezentacyjną częścią miasta, zwaną stroną elektorów, tam znajdziemy słynną fontannę, tam również staje scena koncertowa, jeśli we Wrocławiu ma miejsce jakieś wydarzenie. Nie wiem czy wiecie ale w roku 1454 roku odbywały się tu turnieje rycerskie, Tutaj także dochodziło do egzekucji, spalono tu na przykład husyckiego burmistrza Pragi z nakazu Zygmunta Luksemburskiego.To właśnie tu nocowali dostojnicy i królowie, którym Wrocławianie oddawali cześć. Tutaj także znajdziemy przepiękne kamienice i budowle reprezentujące style: renesansowy, barokowy czy nawet modernistyczny, w tym ta jedna zwana pod Siedmioma Elektorami. To na jej fasadzie widnieje postać fundatora Uniwersytetu Wrocławskiego Leopolda I i innych elektorów. Tuż obok znajduje się kamienica pod ”Błękitnym Słońcem”, obok kolejna pod ”Złotym Słońcem” tu z kolei znajduje się Muzeum Pana Tadeusza i co najważniejsze w środku znajdziecie rękopis Pana Tadeusza. Po tej samej stronie rynku tuż obok Jasia i Małgosi znajduje się największa kamienica pod ”Gryfami”. Okazuje się że w podziemiach znajdują się ruiny piwnic z 13 wieku, wtedy to poziom rynku był zupełnie inny niż ma to miejsce dziś. Mało kto wie że obecny plac znajduje się o ok 3 metry wyżej, niż miało to miejsce w 13 wieku. Podobne podziemne piwnice możemy znaleźć w Muzeum Farmacji po wschodniej części rynku ( ul Kurzy Targ) aż ciężko uwierzyć że właśnie tam znajdowała się apteka, która działała nieprzerwanie od 13 wieku do lat 60 tych. Z poziomu piwnic można dostrzec stare wejście do apteki z dawnych lat a tym samym tamtejszy poziom rynku.
Na przeciwko kamienicy pod Gryfami znajduje się budynek Nowego Ratusza (1863) a to z kolei świadczy o tym że Wrocław ma dwa ratusze. W nowym urzędują urzędnicy, natomiast w starym ratuszu mieści się Muzeum Miejskie Wrocławia.
Podążając w stronę wejścia do muzeum w starym ratuszu dostrzegamy herb Wrocławia, który został wybrukowany w trakcie ostatniego remontu rynku. Na herbie znajdziemy najważniejszą postać, postać Jana Chrzciciela, patrona Wrocławia, znajdziemy tu również herb Czech, Orła Piastów Śląskich, księcia Wratysława oraz postać Jana Ewangelisty. Tuż obok herbu również na ziemi znajduje się kolejny kwadrat, znajdowała się tam specjalna klatka, tam trafiali drobni przestępcy, a także ci, którzy popełnili jakieś wykroczenia.
Podążamy dalej docierając do południowej części rynku, zwaną ”pod Złotym Dzbanem”. Tu znajduje się także najpiękniejsza część ratusza, ta południowa elewacja jest pełna wyjątkowych rzeźb ukazując osoby a wraz z nimi codziennie życie miasta.Ta część jest najstarsza, budowla tego miejsca zaczęła się w 1299 roku, lecz obecny wygląd jaki widzimy dzisiaj to ok 16 wiek.Także i tu znajduje się Piwnica Świdnicka, jedna z najstarszych i wciąż działających restauracji w Europie z blisko 700 letnią historią, będąc w środku można zerknąć na listę osób, które tu jadły: jest na niej: Chopin, Gette czy były prezydent USA.
Dalsza trasa prowadzi nas do części wschodniej ratusza, tam niemal od razu rzuca się w oczy Pręgierz. Otóż patrząc na elewację ratusza dostrzegamy kraty, otóż tu właśnie w średniowieczu odbywały się sądy, ogłaszano tu wyroki, a skazanych wyprowadzano pod pręgierz a tam wykonywano karę. Pręgierz, który widzimy jest niestety rekonstrukcją, oryginalny pochodził z 1492 roku i został zniszczony w skutek wojny. Na przeciwko znajduje się Feniks, wybudowany w 1904 roku, a dosłownie obok znajduje się piękna kamienica, w której obecnie znajduje się bank, budynek zaprojektował Carl Gotthard Langhans, który zaprojektował słynną Bramę Brandenburską w Niemczech. Nieco dalej znajduje się bardzo ciekawy bar/restauracja”Pod Złotym Psem”, oferująca piwo w podziemiach, schodzimy dwa piętra w dół ( polecam) a tuż obok kawiarnia Amorino, również polecamy..
Więcej o rynku wrocławskim przeczytacie w poniższych artykułach: