Spis treści

Wycieczka po Szkocji- Glasgow, Lus

Lus

Wybieramy się w kolejne miejsca tym razem nieco bliżej, będzie to taka powiedzmy 4 godzinna wycieczka. Wyruszamy jak zwykle z Glasgow choć nic nie stoi na przeszkodzie żeby zacząć wycieczkę z Edynburga. Dojeżdżamy znów do drogi a 82 czyli w kierunku Glencoe. Pominę jednak przystanki od Glasgow do Tarbet, ponieważ przystanki na tej trasie opisałem w poprzedniej  wycieczce do Glencoe. Tak więc po blisko dwóch godzinach a trasie podróżując drogą A 82 mijając obok miasteczko Baloch, kilka punktów widokowych, wioskę Luz oraz kilka najpiękniejszych punktów widokowych na tej trasie dotarliśmy do Tarbet.  Jeśli pamiętacie opis naszej poprzedniej wycieczki zorientujecie się że podążając dalej skręciliśmy malowniczą trasę wzdłuż jeziora Lomond, natomiast tym razem odbijamy w lewo i pojedziemy drogą a 83, ale warto pamiętać że podążamy tą trasą tylko kawałek,  ponieważ bodajże 2 km dalej zamiast skręcić w prawo podążyć dalej A 83,  my udajemy się prosto drogą A 814. Jest to jedna z najbardziej dzikich dróg w okolicach Loch Lomond .

Jezioro Lommond, dzika droga

Przez około godzinę podążamy piękną malowniczą trasą, mając po prawej stronie jezioro Long a po lewej stronie wysokie półki skalne, Gdzie możemy trafić na małe zatoczki

gdzie można zatrzymać się na chwilę porobić piękne zdjęcia i pogapić się na tą wyjątkową okolice.

 I tak pierwszy wariant zakłada podróż drogą A 814 aż do Helensburgh, następnie w kierunku Dunbarton 

a następnie prosto do Glasgow. Wariant II zakłada trasę wzdłuż wybrzeża A 814 a następnie skręcamy w lewo w trasę A 817 i podążamy nią przez góry z powrotem do drogi a 82, którą jechaliśmy poprzednio, następnie skręcamy w prawo i jedziemy prosto do Glasgow.  Bardzo polecamy aby udać się właśnie drogą A 817, ponieważ jest ono bardzo dzika i malownicza, przecina ona górzysty teren w okolicy Loch Lomond, gdzie nie ma żywej duszy, tylko my i prawdziwa natura.

Istnieje jeszcze  wariant trzeci. Zakłada on podróż do Target ale nie drogą A 82 przez całą jej długość w tym rejonie tylko do drogi A 817 czyli niejako w przeciwległym kierunku, który opisaliśmy powyżej. Wierzcie mi choć to ta sama trasa droga A 814 wygląda zupełnie inaczej z innej perspektywy. Podążamy tą trasą aż do drogi A 814 i tutaj mniej więcej w połowie drogi do Tarbet odbijamy w prawo w ulicę Tulloch road, a następnie podążamy tą trasą aż do Inverbeg. Wjazd na ulicę Tulloch road jest poprzedzony rogatką ze szlabanem oraz tabliczką, informującą o tym że trasa tam może być zamknięta, jeśli jednak zobaczymy podniesiony szlaban możemy śmiało nią jechać, tu jest po prostu pięknie, jest to kompletne pustkowie, wszędzie jest zielono a krajobraz zmieniał się co chwilę. My przecinaliśmy dolinę tak wąską drogą że musieliśmy jechać bardzo wolno. Jeśli będzie się wam wydawać że droga się kończy, to nie martwcie się, ona jest po prostu taka wąska, warto jednak udać się tą trasa, docierają tu naprawdę nieliczni a o turystach w tym rejonie nie ma mowy, będziecie tylko wy dzika natura i to tylko kilka kilometrów od bardzo ruchliwej drogi 82 do której tak czy inaczej dotrzecie.

Inwerbeg

Gdyby przyszło wam na myśl żeby pokonać tą trasę  ( Wariant 3) ale od drogi A 82 czyli udając się do Inwerbeg a następnie w lewo ulice Tulloch road, pierwszy odcinek tuż za zjazdem z drogi 82 jest zjazdem bardzo wąskim i dość stromym, a zatem jazda pod górę może okazać się sporym wyzwaniem a sama droga wydaje się jakby mała się zaraz skończyć, nic bardziej mylnego, ona tam naprawdę jest i pozwoli Wam zobaczyć widoki, które widzą nieliczni, wybór pozostawiamy wam.

Powrót do Glasgow zajmuje około półtorej godziny a cała trasa jest wyjątkowo malownicza. Pokazuje ona dziką Szkocję, jest idealna dla tych którzy nie mają czasu aby udać się na północ, to taka próbka tego co możecie znaleźć w okolicach najdzikszych części Szkocji, pomijając oczywiście główne trasy, takie jak droga A82. Jak widzicie kombinacji jest sporo, wybór trasy a właściwie jej kierunku pozostawiamy wam. Polecamy każdy kierunek tej trasy, różne widoki, wszystkie piękne.Jeśli macie pytanie to piszcie w poniższej sekcji:

Co zwiedzić w Szkocji

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?