Spis treści

Szkocja informacje praktyczne

Pogoda w Szkocji 

Pogoda to bardzo ważny aspekt, dlatego przez podróżą warto zorientować się właśnie na temat pogody, szczególnie w przypadku osób, które zamierzając korzystać z tras pieszych czy wycieczek po górach, nie wspominając już o tych, którzy chcieliby nocować w namiotach na dziko, zwłaszcza że jak wiemy w Szkocji pogoda bywa nieprzewidywalna. Więcej o pogodzie znajdziecie w naszym osobnym artykule, w temacie poniżej;

Szkocja pogoda

Paszporty i Wizy

 

Wszyscy którzy przybywają do Szkocji z Unii Europejskiej, mogą przekroczyć granicę na dowód osobisty lub ważny paszport, pamiętać trzeba jednak że paszport musi być ważny powyżej pół roku. W związku z tym że Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską będą obowiązywać wizy, nie jest to jednak dokładnie jeszcze sprecyzowane. Zarówno podróżnicy i obywatele UE mogą przebywać na terenie Wielkiej Brytanii na czas nieokreślony, oczywiście do czasu aż Wielka Brytania opuści unię, po tym okresie przepisy ulegną zmianie.

Waluta Wielkiej Brytanii

Jeśli zamierzamy wwieść pieniądze do Wielkiej Brytanii ale z Unii Europejskiej kwota przewożona nie ma znaczenia, jeśli natomiast zdecydujemy się na wwiezienie pieniędzy z poza Unii Europejskiej wówczas jeżeli kwota przekracza 10000 € musimy o tym poinformować celników.

Waluta jaka obowiązuje w Szkocji to funt ( szkocki), akceptowany w całym kraju, funt brytyjski oraz Irlandzki. Niestety przy wymianie kurs funta szkockiego za granicą nadal ma niższą wartość niż funt brytyjski. W Szkocji jednak ten fakt nie ma znaczenia a wartość funta jest taka sama

Leczenie

Jeśli przybywamy z kraju Unii Europejskiej, powinniśmy wykupić ubezpieczenie zdrowotne, chodź warto dodać że w przypadkach nagłych możemy skorzystać z publicznej służby zdrowia w danym kraju, musimy jednak posiadać specjalną kartę EHEC, tylko pamiętajmy że nie zastępuje ona normalnego ubezpieczenia jakie winno być wykupione podczas każdej podróży. Przy wyborze ubezpieczenia warto skorzystać z tak zwanych porównywarek internetowych, które w bardzo dostępny sposób pozwolą nam porównać ceny różnych ubezpieczycieli w zależności od naszych preferencji.Link do wyszukiwarek znajdziemy poniżej

Wyszukiwarki ubezpieczniowe

Jeżeli potrzebujemy skontaktować się w nagłych przypadkach z lekarzem można udać się na ostry dyżur do jednego pobliskiego szpitali lub skontaktować się bezpośrednio z infolinią NHS, w celu umówienia się z lekarzem. Jeśli na przykład zgubimy lekarstwa, które potrzebujemy, bądź potrzebujemy recepty wówczas również możemy się skontaktować z NHS pod numerem 0800 22 44 88. W nagłych przypadkach możemy zadzwonić pod numer alarmowy 999,przy czym jeśli to nie jest potrzeba pilna będziemy musieli czekać na pomoc bardzo długo

Jazda samochodem po Szkocji

Najważniejsze rzeczy o których powinniśmy pamiętać to ruch ruch lewostronny, dobrze jest mieć przy sobie drugą osobę, która zawsze będzie nam o tym przypominać. Drogi w Szkocji są bardzo dobrze utrzymane, autostrady są darmowe ograniczenie prędkości do 70 mil na godzinę, i tutaj trzeba pamiętać że prędkość w Szkocji liczy się w milach a nie w kilometrach. Na trasach znajduje się dużo kamer, szczególnie na nowej trasie od Glasgow do Stirling a później do Aviemore, dlatego apelujemy o ostrożną jazdę.

Utrudnienia na drogach możemy napotkać wszędzie, szczególnie na trasach lokalnych, bardzo często w niektórych rejonach Szkocji może także dochodzić do lokalnych podtopień, wówczas niektóre drogi są zamykane, warto o tym pamiętać zanim wyruszymy w trasę aby sprawdzić czy nie ma utrudnień . Bardzo często dochodzi do wypadków na autostradzie M8 oraz na trasie prowadzącej do Aviemore. Droga która jest bardzo często zamykana szczególnie w nocy to droga A 82 na odcinku od Tarbet, do miasteczka Tyndrum. Najtrudniejszym drogami są drogi lokalne, bardzo często tak bywa że są to drogi jednopasmowe ( w obie strony), z małymi zatoczkami ulokowanymi mi gdzieś w odległości 300 400 m. Na szczęście kultura jazdy w Szkocji jest na bardzo wysokim poziomie, i nawet jeśli będziemy mieli drobne problemy, to kierowcy są bardzo pomocni, bardzo często ustępują miejsca. Dostosujmy się do tej wysokiej kultury jazdy, i również bądźmy uprzejmi na drodze i w stosunku do innych kierowców. Bardzo często podróżując szczególnie w odległych terenach Szkocji możemy się spotkać z bardzo miłą sytuacją kiedy to kierowcy z naprzeciwka machają nam, bądź to dziękując za ustąpienie pierwszeństwa, bądź najnormalniej w świecie witając się z nami, warto odpowiedzieć tym samym gestem, to miłe.

Jeśli chodzi o prawo jazdy to obywatele Unii Europejskiej mogą poruszać się bez problemu, natomiast wszyscy ci którzy przybywają z poza Unii mogą podróżować po Szkocji do 12 miesięcy na swoim prawie do jazdy, przy czym musi być ono ważne.

Dokumenty samochodowe.

Dokumenty pojazdu trzeba mieć zawsze przy sobie czyli: prawo jazdy, dowód rejestracyjny, oraz ubezpieczenie. Tutaj musimy sprawdzić naszą polisę czy ubezpieczenie obejmuje Szkocję. Jeśli chodzi o podatek drogowy, który jest obowiązkowy w Szkocji, nie dotyczy on jednak turystów przebywających na krótki okres czasu, chodzi o okres do 6 miesięcy, później należy taki podatek wykupić. Dlatego trzeba pamiętać aby mieć wszystkie dokumenty uprawniające nas do poruszania się. Jeśli natomiast podróżujemy z kraju z poza Unii Europejskiej musimy posiadać niezbędne ubezpieczenie oraz zieloną kartę.

Jak się zachowywać w Szkocji

 Trzeba pamiętać że Szkocja jest narodem suwerennym i choć składa się ze Zjednoczonego Królestwa nigdy nie nazywaj Szkotów Anglikami

Język

 Angielski w Szkocji jest bardzo specyficzny. Jeśli znamy angielski to i tak na początku może nam by ciężko zrozumieć Szkotów, szczególnie w Glasgow gdzie angielski w tym mieście,jest naprawdę trudny do zrozumienia, dlatego nie bójmy się poprosić aby nam powtórzono,Szkoci są bardzo wyrozumiali .

Na odległej północy możemy spotkać się z językiem Galickim, dlatego nie bądźmy zdziwieni, kiedy podróżując po północno- zachodnich krańcach Szkocji lub po wyspach spotkamy się z dwujęzycznymi znakami, ten język możemy także usłyszeć w radiu bbc Alba.

Płacenie kartami.

Kartami płacić można w wielu miejscach w Szkocji, szczególnie w dużych miastach, w dużych sieciach handlowych, stacjach benzynowych, oraz innych miejscach usługowych. Sytuacja ulega zmianie, na dalekiej północy bądź na wyspach gdzie może się pojawić problem zarówno z sygnałem, jaki brakiem opłacalności używania terminali płatniczych, dlatego podróżując do odległej części kraju warto mieć ze sobą gotówkę. Jeśli jednak okaże się że zabrakło nam gotówki i będziemy szukać bankomatu w małych miasteczkach, to mogą one się znajdować w sklepach, w małych firmach bankowych, lub na stacjach benzynowych. Najlepiej zapytać się kogoś lokalnego gdzie znajduje się bankomat.

Tankowanie paliwa

Tankowanie paliwa odbywa się przez nas, rzadko zdarza się żeby ktoś tankował za nas. Zazwyczaj najpierw tankujemy później płacimy, choć niektóre stacje wymagają tego żeby najpierw włożyć kartę, maszyna wówczas zamraża 99 £ na paliwo które możemy dolać do tej kwoty. Ponieważ kwota 99 £ nie jest kwotą małą proponujemy korzystać ze stacji benzynowych w których najpierw tankujemy a później płacimy, na szczęście większość tego typu stacji benzynowych jest dostępna w Szkocji. Pamiętajmy tylko żeby  wychodząc samochodu, i idąc zapłacić, żebyśmy nie zostawili  nic w samochodzie wartościowego, szczególnie na widoku.

Transport publiczny

Transport publiczny jest bardzo dobrze połączony, istnieje również bardzo dużo zniżek i ofert turystycznych na podróże po tym kraju właśnie tymi środkami transportu. Polecamy wcześniej zapoznać się z transportem publicznym, przejrzeć strony przewoźników, i przeanalizować trasy podróży. Przy zaplanowanej wcześniej trasie można zaoszczędzając sporo pieniędzy, warto także rozważyć specjalne karty dla turystów

więcej znajdziecie w tym temacie ( ScotRail Travel Pass.)

Wszystkie dostępne zniżki znajdziecie w poniższym temacie

Zniżki na podróże po Szkocji

Powyższa strona jest po angielsku, jeśli macie jakieś problemy zapytajcie w temacie naszego forum, który powstał aby pomagać właśnie w tego typu sprawach, szczegóły poniżej:

Potrzebujesz pomocy,zapytaj

Wynajem samochodu

Wynajęcie samochodu jest najlepszą formą podróży po kraju, zwłaszcza że wiele miejsc jest nie osiągalnych jeśli chodzi o transport publiczny.Z drugiej jednak strony rząd dokłada najwięcej dla turystów aby korzystali oni z publicznego  transportu z uwagi na ochrona środowiska,dlatego jeśli zdecydujemy się na podróże pociągami i autobusami,może okazać się że dostaniemy bardzo dużo zniżek.Warto również pamiętać że jeżeli nie jesteśmy wytrawnym kierowcami to podróż transportem publicznym może okazać się lepsza, ponieważ drogi w niektórych częściach Szkocji są naprawdę bardzo wąskie . Do tego dochodzi jeszcze jazda po lewej stronie,oraz fakt że nie znamy dróg, którymi się poruszamy. Jeśli jednak zdecydujemy się na wynajem auta,to mamy tutaj bardzo dużo firm oferujących tę usługę począwszy od Hertz a skończywszy na Enterprise.Te dwie firmy były przetestowane przez nas i obie je polecamy.Pamiętajmy tylko o dokupieniu do ubezpieczenia,które pozwala nam na uniknięcie dodatkowych opłat, które mogą pojawić się jeśli na przykład ktoś zarysuje nam auto, zbije lusterko,lub dokonaj jakich zniszczeń w środku auta.Takie doubezpieczenie zazwyczaj kosztuje od 10 do 20 £ dziennie,i wówczas nie musimy się martwić o różne rysy czy zadrapania,ponieważ to ubezpieczenie właśnie tego typu uszkodzenia pokrywa. Pamiętajmy aby przed wynajem samochodu dowiedzieć się,czy musimy zwrócić pełny bak paliwa,oraz aby nagrać cały samochód dookoła i dokładnie sprawdzić każdą ryskę, w samochodzie zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz ( jeśli oczywiście nie dokupujemy doubezpieczenia).

Doubezpieczenie auta możemy również kupić przez inne firmy,niekoniecznie przez te z która wynajmujemy samochód, ale później w razie jakiś problemów to my musimy pokryć koszta zarysowań samochodu a dopiero potem musimy się zwracać do firmy u której kupiliśmy ubezpieczenie. Może to okazać się być kłopotliwe, dlatego polecamy doubezpieczyć się w firmie w której bierzemy auto. Można również skorzystać z usług firm brokerskich,które mają porównywarki wynajmu aut,jedną z takich polecanych firm jest autoeurope.co.uk, Jeśli się okaże że mamy jakieś problemy możemy się zwrócić do nich o pomoc. Najlepiej jest sprawdzić cenę u brokerów a następnie porównać ją z ceną  na stronie wynajmu auta i  wybrać te najbardziej korzystniejsza ,obie metody wyboru auta są godne rozważenia. Pamiętamy jednak że Avis w Szkocji może się różnić o Avis w Warszawie pomimo że to ta sama firma, dlatego czytajmy zanim wynajmiemy auto, a w razie dodatkowych pytań, pytajcie na naszym forum.

Podróżując po odległych zakątkach Szkocji pamiętajmy również o tym że z za zakrętu niespodziewanie zawsze może wyjechać ciągnik lub traktor,nie zapominajmy również o stadach owiec, które nagle mogą wyjść, bądź stać na drodze,pamiętajmy również o znakach ostrzegawczych, które informują nas że gdzieś w okolicy może wpaść na na drogę jeleń,co może zdarzyć się często i może doprowadzić do tragicznego wypadku.

Jedzenie

Jeśli jedzenie to bardzo gorąco polecamy próbować lokalnych produktów,mogą one okazać się troszeczkę droższe niż te z hipermarketów ,ale na pewno są warte swojej ceny. A poza tym wspieramy lokalnych rolników,a także lokalny przemysł.Jeżeli będziemy chcieli spróbować lokalnych ryb najlepiej zrobić to na wybrzeżu i w portach,tam możemy mieć pewność że ryba jest świeża i dobrze przyrządzona ale więcej o jedzeniu dowiecie się w poniższym temacie

Jedzenie w Szkocji

Gdzie się zatrzymać

W Szkocji możemy znaleźć bardzo dużo różnego rodzajów zakwaterowania, począwszy od hoteli, hosteli, mieszkań do wynajęcia, bądź pokoi za pośrednictwem takich portali jak Airbnb oraz różnego rodzaju apartamentów. Pamiętajmy aby sprawdzając mieszkania do wynajęcia przez Airbnb weźcie również pod uwagę sprawdzenie tego samo lokum przez np: booking.com, ponieważ może okazać się że właśnie ta strona może zaoferować niższe ceny, które nie uwzględniają dodatkowych opłat, które musimy ponieść rezerwując pokój lub mieszkanie przez Airbnb.

Co zwiedzić w Szkocji

Ten temat to temat rzeka, postaramy się jednak w dość przystępny sposób opisać to co można zobaczyć w tym pięknym kraju. Wycieczki które opisaliśmy dotyczą zarówno zwiedzania poszczególnych miast takich jak Edynburg czy Glasgow a skończywszy na objazdówka po całym kraju. Do tego dodamy wycieczki śladami zamków lub zwiedzanie pięknych wysp szkockich, dlatego w temacie co zwiedzić w Szkocji każdy znajdzie coś dla siebie, tam również zaprezentujemy przykładowe jedno, dwu lub trzy dniowe wycieczki, tak żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Szczegóły znajdziecie w temacie poniżej

Co zwiedzić w szkocji

Ceny w Szkocji

Ceny w Szkocji postanowiliśmy opisać podając linki do zarówno dużych hipermarketów jak i mniejszych sklepów, tak abyście mogli mieć bieżący wzgląd we wszystkie aktualne ceny produktów w Szkocji, szczegóły poniżej

Ceny w Tesco w UK 2019/2020

Ceny  Asda UK 2019/2020

Ceny w sklepie Lidl UK 2019.2020

Ceny Aldi UK 2019/2020

Ceny Morrison UK 2019/2020

Kontynuujemy temat związany z informacjami praktycznymi związanymi z podróżami po Szkocji, szczegóły poniżej

Szkocja, porady dla wszystkich, którzy wybierają się do tego pięknego Kraju.

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?