Spis treści

Szkocja Whisky

Mapa Whisky Szkocja

Campbelltown

 Campbelltown

Nasz przewodnik po szkockiej whisky zaczynamy od rejonu Campbelltown. I choć działają tu tylko trzy destylarnie a rejon jest najmniejszym rejonem gdzie produkuje się szkocką whisky, jego pojedyncze słody mają prawdziwą unikalną cechę, dlatego to miejsce jest takie wyjątkowe? Kiedyś malownicze miasteczko Kintyre było ogromnym producentem whisky z 30 destylarniami w okolicy a popularność tego miejsca nie znała granic, teraz z upływem lat sytuacja diametralnie się zmieniła z uwagi na bardzo duży rozwój innych części Szkocji w tym także i nowych technologii. Jeśli chodzi o whisky w Campbelltown przetrwały tylko trzy destylarnie, ale za to produkują one whisky o niezwykłych właściwościach.Dzięki torfowi z Tomintoul zlokalizowanemu na wyżynie możemy posmakować prawdziwe wędzone smaki, które ukoją podniebienie nawet wybrednych koneserów a wyspa Mull nadal nadaje whisky niesamowicie morski smak i to właśnie te unikalności czynią tę okolicę wyjątkową.

Whisky, które znajdziemy w okolicy

01 Glen Scotia Distillery 
 

02 Glengyle/Kilkerran Distillery 
 

03 Springbank Distillery

Lowland

A Co powiecie na destylarnie zlokalizowane malowniczo wśród nizinnych regionów Szkocji, miejsca te obejmują Edynburg, Glasgow, Five aż po Highland. Ta piękna kraina wiedzie aż od granicy z Anglią w kierunku na zachód aż do wyspy Arran. Co sprawia że whisky w tym rejonie jest tak wyjątkowa. Chodzi tu przede wszystkim o łagodny klimat, oraz idealną glebę, płaską ziemię nadającą się idealnie do uprawy jęczmienia, gdzie połacie traw tworzą niesamowitą nutę łagodnego stylu Whisky, z którego ten region słynie. Niestety także i tu wiele destylarni uległo upływowi czasu i część destylarni odeszła w zapomnienie, spora ich część jednak pozostała i produkuje wspaniałą whisky z pojedynczych słodów, gdzie rzemieślnicza ciężka praca i stare receptury nadal utrzymują te historyczną produkcję na wysokim poziomie. To tutaj można napełnić swoją własną butelkę, to tutaj również dowiemy się wszystkiego o produkcji tego wyjątkowego trunku, poniżej znajdziemy destylarnie z tego rejonu.

Destylarnie w tym rejonie

01 Ailsa Bay Distillery 

02 Annandale Distillery 

03 Auchentoshan Distillery 

04 Bladnoch Distillery 

05 Cameronbridge Distillery 

06 Daftmill Distillery 

07 Eden Mill Distillery

08 Girvan Distillery 

09 Glenkinchie Distillery 

10 Kingbarns Distillery 

11 North British Distillery 

12 Starlaw Distillery 

13 Strathclyde Distillery

Islay

Z terenów nizinnych zabieramy was was w niesamowitą podróż nad zachodnie wybrzeże Szkocji i choć ma ono tylko 25 km długości jeśli chodzi o lokalizację destylarni to jego nietknięte zatoczki tworzą niesamowite miejsca gdzie znajdziemy aż 8 aktywnych destylarni. Whisky które się tu tworzy są naprawdę królewskie, to co odróżnia je od tych z innych regionów Szkocji to przede wszystkim torf, spalany w piecach do suszenia, jęczmień słodowy, czy wrzosy i porosty, które różnią się znacząco od tych, które znajdziemy w głębi lądu.Jeśli dodamy do tego niesamowity proces tworzenia whisky oraz lata dojrzewania w beczkach pozwala to na tworzenie wyjątkowych słodów ostrych i mocnych w smaku, chodź musimy dodać także pojedyncze nuty wędzone z lekką nutą powietrza morskiego i wodorostów również czynią to miejsce wyjątkowe, a destylarnie, które tu znajdziemy was na pewno nie zawiodą.

Destylarnie w okolicy:

01 Ardbeg Distillery 

02 Bowmore Distillery 

03 Kilchoman Distillery 

04 Bunnahabhain Distillery 

05 Caol Ila Distillery 

06 Bruichladdich Distillery 

07 Lagavulin Distillery 

08 Laphroaig Distillery 

Highlands

Kolejne miejsce to rejon Highlands, to miejsce rozciągające się aż od Orkadów po Aberdeenshire i Hebrydy. Jeśli chodzi o ten rejon geograficzny jest to duży rejon występowania szkockiej whisky a w związku z dość dużym terenem klasyfikacja tego trunku nie jest łatwa. Generalnie jednak górują tu pojedyncze słody, choć niektóre mają własne unikalne cechy, choć te zależą od destylarni i ich lokalizacji. Niektóre wytwórnie mają cechy dymne, niektóre torfowe, niektóre są mocne, choć bywają też zaskakująco delikatne na przykład takie jak w destylarni w Dalwhinnie. Na pewno jednym z głównych czynników, dla których whisky w tych okolicach smakuje wyśmienicie to jedna z najczystszych wód w Szkocji. Jeśli mielibyśmy porównać whisky z tego regionu z innymi w Szkocji to jeśli chodzi o nuty zbożowe to na przykład na południu whisky są na pewno lżejsze, bardziej owocowe i suche natomiast rejony zachodniej Szkocji obfitują silny pływy morskie a zatem smak w tych rejonach jest również inny, z kolei jeśli wybierzemy się do destylarni na wyspach, tam w niektórych z nich możemy spotkać nawet 4000 letni torf wrzosowiskowy, który jest używany do suszenia jęczmienia a zatem to on nadaje whisky niesamowity smak.

Poniżej znajdziemy Destylarnie z tego regionu:

01 Aberfeldy Distillery 

02 Abhainn Dearg Distillery 

03 Arbikie Distillery 

04 Ardmore Distillery 

05 Ardnamurchan Distillery 

06 Balblair Distillery 

07 Ben Nevis Distillery 

08 Blair Athol Distillery 

09 Clynelish Distillery 

10 Dalmore Distillery 

11 Dalwhinnie Distillery 

12 Deanston Distillery 

13 Edradour Distillery 

14 Fettercairn Distillery 

15 Glencadam Distillery 

16 GlenDronach Distillery 
 

17 Glen Garioch Distillery 

18 Glenglassaugh Distillery 

19 Glengoyne Distillery 

20 Glenmorangie Distillery 

21 Glen Ord Distillery 

22 Glenturret Distillery 

23 Highland Park Distillery 

24 Invergordon Distillery 

25 Isle of Arran Distillery 

26 Isle of Harris Distillery 

27 Isle of Jura Distillery 

28 Loch Lomond Distillery 

29 Macduff Distillery 

30 Oban Distillery 

31 Pulteney Distillery 

32 Royal Brackla Distillery 

33 Royal Lochnagar Distillery 

34 Scapa Distillery 

35 Strathearn Distillery 

36 Talisker Distillery 

37 Teaninich Distillery 

38 Tobermory Distillery 

39 Tomatin Distillery 

40 Tullibardine Distillery 

41 Wolfburn Distillery

Speyside

Ten rejon pełny jest pięknych i nieskazitelnych krajobrazów, wyżyn, jezior, zamków oraz tego z czego Szkocja słynie najbardziej czyli whisky. Teren ten obejmuje Park Narodowy Cairngorms, okolice Inverness a więc trasa whisky może być idealnie połączona ze zwiedzaniem zamków ( więcej o trasie zamków w okolicy przeczytacie tu ) których tu nie brakuje. Nazwa Spyside wywodzi się od rzeki Spay, i to właśnie tu znajdziemy destylarnie ulokowane malowniczo w dolinach pomiędzy górami. To tu czyste powietrze, wspaniała woda, spore obszary nizinne pomagają w produkcji gładkich złożonych whisky, które stanowią wyśmienity kontrast stosunku do słonych i mocno ubitych whisky z innych regionów. Ten okręg specjalizuje się w trunkach o słodkich i owocowych nutach od dojrzałych gruszek aż po sułtanki. Można to także spotkać nuty orzechów słodu a także te wyrafinowane wędzone smaki. Będąc tym rejonie destylarnie mamy zawsze blisko, począwszy od małych producentów a skończywszy na tych najsłynniejszych destylarniach na świecie. Można udać się w niesamowitą podróż z przewodnikiem, który pokaże nam tych producentów, którzy tworzą wszystko metodami tradycyjnymi lub tych, którzy używają zaawansowanych technologii, warto zatem wybrać się w tę niezapomnianą podróż słynnymi trasami whisky i odwiedzić niektóre z najlepszych w regionie. Nie zapominajcie również o najwspanialszym festiwalu whisky, który odbywa się na przełomie kwietnia i maja, to wtedy właśnie można najbardziej odkryć rzemiosło, które wykorzystuje się do dziś i przekazuje z pokolenia na pokolenie.

Oto destylarnie, które znajdziecie w okolicy

1 Aberlour Distillery 

02 Allt-a-bhainne Distillery 

03 Auchroisk Distillery 

04 Aultmore Distillery 

05 Ballindalloch Distillery 

06 Balmenach Distillery 

07 Balvenie Distillery 

08 BenRiach Distillery 

09 Benrinnes Distillery 

10 Benromach Distillery 

11 Braeval (Braes of  
      Glenlivet) Distillery 

12 Cardhu Distillery 

13 Cragganmore Distillery 

14 Craigellachie Distillery  

15 Dailuaine Distillery 

16 Dallas Dhu  
      Historic Distillery 

17 Dufftown Distillery 

18 Glenallachie Distillery 

19 Glenburgie Distillery 

20 Glendullan Distillery 

21 Glen Elgin Distillery 

22 Glenfarclas Distillery 

23 Glenfiddich Distillery 

24 Glen Grant Distillery 

  

25 Glen Keith Distillery 

26 Glenlossie Distillery 

27 The Glenlivet Distillery 

28 Glen Moray Distillery 

29 Glen Spey Distillery 

30 Glentauchers Distillery 

31 Glenrothes Distillery 

32 Inchgower Distillery 

33 Kininvie Distillery 

34 Knockando Distillery 

35 Knockdhu Distillery 

36 Linkwood Distillery 

37 Longmorn Distillery 

38 Macallan Distillery 

39 Mannochmore Distillery 

40 Miltonduff Distillery 

41 Mortlach Distillery 

42 Roseisle Distillery 

43 Speyburn Distillery 

44 Speyside Distillery 

45 Strathisla Distillery  

46 Strathmill Distillery 

47 Tamdhu Distillery 

48 Tamnavulin Distillery 

49 Tomintoul Distillery 

50 Tormore Distille

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?