Spis treści

Promocja jakiej jeszcze nie było 150 – 75 zł ( 50% taniej), plus przewodnik i audiobook gratis. Całkowita wartość promocji to 110 zł.

 Podaruj komuś prezent inny niż wszystkie.

Więcej informacji tutaj

Zobacz dlaczego warto nabyć naszą książkę. Więcej informacji tutaj

                                                   Co znajdziecie w książce:
Magiczne opowieści dla całej rodziny. Odkryj sekretne miejsca i ich tajemnice. To prawdziwa podróż do najbardziej niedostępnych miejsc, które już w te święta otworzą swoje drzwi dla całej Twojej rodziny. Odkryj razem z nami wyjątkowe opowieści o starych zamczyskach, ukrytych bibliotekach, czy prastarych kościołach, a wszystko to w jednej książce. Podaruj komuś prezent inny niż wszystkie.

Link do książki

 

 

Zobacz dlaczego warto kupić naszą książkę
 
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Szkocja Wyspy

Wstęp

Co powiecie na to jeśli wam powiem, że Szkocja to kraj, w którym znajduje się ponad 790 wysp. Podejrzewam, że jeszcze bardziej chętnie wybierzecie się na nie, jeśli dowiecie się że 94 z nich są w ogóle niezamieszkałe. Jeśli chodzi o populacje to wyspy takie jak Lewis i Harris są największymi w Szkocji, i to właśnie od tych wysp zaczniemy naszą opowieść.

Harris and Lewis

Są to wyspy, na których zamieszkuje najwięcej ludzi, Harris jest również wyspą, na której znajdziecie najpiękniejsze plaże w Szkocji, oraz piękne tereny górzyste, to miejsce jest naprawdę wyjątkowe i magiczne. Oprócz małych zatoczek z pięknym białym karaibskim piaskiem polecamy wybrać się na plażę Scarista, jest to jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie Harris, a jeśli będziecie mieli szczęście i dopiszę wam pogoda, możecie znaleźć się sami na kilku kilometrowej plaży z białym piaskiem i turkusową wodą dookoła. Będąc tu, należy pamiętać, że wiele dróg to trasy jedno jezdniowe z możliwością wymijania na zatoczkach, a zatem trzeba uważać, trzeba pamiętać także że wybierając się w najbardziej odległe części wyspy, są one pełne małych muszek, to taki odpowiednik naszych komarów, przy czym te o wiele bardziej gryzą i są bardziej natarczywe. Kiedy zwiedzaliśmy najbardziej odległe rejony wyspy, okolice Hushinish czy Aird Uig było ich, tyle że nie byliśmy w stanie wysiąść z samochodu, wierzcie lub nie spotkaliśmy również ludzi, którzy tam biwakowali, wystarczy odpowiedni spray, na to odpowiednie ubranie i koniecznie coś na głowę, najlepiej z ochronną siatką. Oczywiście to dotyczy tylko najbardziej odległych rejonów wyspy Harris cała reszta to piękne góry malownicze doliny, niesamowite urwiska, wodospady i najbardziej bajeczne plaże w Szkocji. Aby dostać się na wyspę, można do niej dopłynąć Ferry, z wyspy Skye. Aby dodatkowo wzmocnić wasze wrażenia z podróży po tej okolicy, proponujemy, aby zamiast płynąć bezpośrednio na Harris, popłynąć najpierw na Uist (opis wyspy poniżej) a stamtąd udać się ferry na Harris, a następnie powrotnym transportem na Skye, wówczas zaoszczędzimy czas, pieniądze a przy tym zwiedzimy przepiękne całe Hebrydy zewnętrzne.

Zdjęcia z wyspy Harris i Lewis oraz z najpiękniejszych szkockich plaż

Uist

Ta malownicza wyspa położona w archipelagu Hebrydów zewnętrznych, to tak naprawdę przeciwieństwo Harris. Jeśli mam być szczery to to, co możecie znaleźć na tej wyspie to właściwie nic, I to właśnie to w tym wszystkim jest najpiękniejsze, jesteście tylko wy i prawdziwa szkocka natura, tyle zwierzyny ile widzieliśmy na tej wyspie, nie widzieliśmy nigdzie indziej, szczególnie jeśli chodzi o ptactwo. Sowy wielokrotnie przelatywały przed naszym samochodem, widzieliśmy również orły, sokoły, wydry, jelenie i wiele innych różnych zwierząt. To tak dzika kraina, że przez bardzo długi czas jechaliśmy główną drogą zupełnie sami, zanim spotkaliśmy przejeżdżający samochód. To Idealne miejsce dla osób, które szukają odskoczni, również pięknych plaż, dzikiej natury, to właśnie to wszystko znajdziemy tu na wyspie. Na wyspę dostaniemy się Ferry z wyspy Skye, bardzo gorąco polecamy wybrać się najpierw na wyspę Uist, później na wyspy Harris i wracając wybrać się na wyspę Skye, wówczas zaoszczędzimy ferry w jedną stronę, a przy tym zwiedzimy 2 przepiękne wyspy Hebrydów zlokalizowane blisko siebie.

Zdjęcia z wyspy Uist w Szkocji

Skye

Jeśli opisaliśmy Hebrydy zewnętrzne, to teraz patrząc na mapę, warto przenieść się na Hebrydy wewnętrzne, a jedną z głównych wysp Hebrydów wewnętrznych jest malownicza wyspa Skye. Wyspa Skye to jedna z najpopularniejszych wysp szkockich, odwiedzana tłumnie przez tysiące turystów i nic dziwnego, skoro oferuje wszystko to, co Szkocja ma do zaoferowania. Spotkamy tu niesamowitą szkocką naturę, piękne krajobrazy, niesamowicie przyjaznych ludzi, a także wyśmienite jedzenie. Głównym miasteczkiem wyspy jest miasto Portree i właśnie tu polecamy zatrzymać się na noc. Z reguły sugerujemy zatrzymać się minimum na dwie noce, ponieważ na wyspę jest kawałek drogi. Na początek polecamy przejść się dwiema malowniczymi ścieżkami, Old Man of Store lub Quiraing, obie trasy polecamy. Dosłownie pomiędzy nimi znajduje się bardzo duży i malowniczy wodospad, który również jest obowiązkową atrakcją wyspy. Na koniec polecamy zwiedzić najbardziej odległą część wyspy ze słynną latarnią. Na samym końcu można trafić malowniczy zachód słońca z przepięknym widokiem na skaliste wybrzeże tej części wyspy, wrażenia gwarantowane. Przygotowaliśmy dla Was przewodnik po wyspie, dowiecie się z niego o tym, co zobaczyć na wyspie, jak na nią dojechać, gdzie spać, dodaliśmy także sporo zdjęć oraz relację z podróży, szczegóły poniżej:

Skye Szkocja, przewodnik, relacja z podróży, zdjęcia

Orkady

Z Hebrydów wewnętrznych zabieramy was zupełnie przeciwległą strona, czyli na Orkady.
To tutaj najlepiej poznamy historię Wikingów, to tutaj znajdziemy znaleziska datowane na epokę kamienia łupanego, większość ludzi zamieszkuje największe miejscowości Orkadów, czyli Kirkwall i Stromness.

Będąc w tym miejscu, można odczuć pewne odizolowanie ludności od Szkocji, być może za sprawą dość dużej odległości, choć warto dodać, że mieszkańcy Orkadów czują się przede wszystkim Orkadyjczykami a dopiero później Szkotami. Nie wiem, czy wiecie, ale początkowo Orkady były pod władaniem Skandynawów i to tę kulturę regionu również możemy tu spotkać, zresztą, jeśli spojrzymy na mapę, możemy zorientować się, że odległość na sam dół Szkocji jest podobna, do tej dzielącej Orkady od Norwegii. Jednak to, co to jest najbardziej wartościowe w tych wyspach to przede wszystkim wiele akcentów związanych z wikingami, znajdziemy tu pozostałości po starych budowlach datowanych na ponad 3000 lat przed naszą erą. Na ogół to właśnie tu można prześledzić, jak żyli ludzie na całych okolicznych terenach, a niektóre stanowiska archeologiczne są tak dobrze zachowane, że będziecie zachwyceni, widząc, jak swobodnie możecie przechadzać się pomiędzy wiekami historii. Tak więc to na tych wyspach znajdziemy najstarsze i najlepiej zachowane ośrodki archeologiczne prezentujące życie dawnych ludności na wyspach sprzed wielu tysięcy lat, zakonserwowane do dzisiaj za sprawą piasku naniesionego przez goldstein, czyli prąd oceaniczny Oceanu Atlantyckiego, który kreuje pogodę w Szkocji.

Kolejną perełkę, którą można tu znaleźć to scapa flow, to podwodne królestwo, które ukrywa w swoich wodach wraki wielu zatopionych okrętów z pierwszej wojny światowej. Mamy tu również nie lada gratkę dla miłośników Whisky, to ponoć tutaj znajduje się najlepsza gorzelnia w Szkocji Highland Park. Ponoć nigdzie indziej nie znajdziemy tak cudnych zasobów przyrody, które potrafią stworzyć tak wspaniały trunek. Polecamy również wizytę World Hill, jest to imponujące wzgórze, z którego rozpościera się widok na piękny nizinny teren otaczający wyspę, Nie zapominajcie także odwiedzić The Old Man of Hoy będące reliktem fotografów, dodatkowo nieopodal znajdziemy najwyższe klify w Wielkiej Brytanii, o wysokości 346 m.

Arran

Arran

Jeśli będziemy w pobliżu Glasgow, polecamy wybrać się nad ocean, a tam prosto na Arran, ponoć mówią, że Arran to taka prawdziwa Szkocja w pigułce i nie ma w tym krzty przesady. Wyspę podzieliłbym na dwie części, pierwszą nieco bardziej zamieszkałą a drugą praktycznie pustą, tylko my i natura. Cała trasa, którą możemy pokonać samochodem, wiedzie ona dookoła wyspy a każda jej część to różne widoki. Na koniec warto podążyć drogą przecinające wyspę na pół, wówczas doświadczymy pięknych terenów górzystych i tak bardzo odmienionego i zróżnicowanego krajobrazu gór. Wyspa Arran to Idealne miejsce na weekend, to tu można znaleźć liczne stanowiska archeologiczne, datowane na czas neolitu oraz niesamowite widoki gór, jezior, lasów i plaż. Pewnie dlatego jest ona tak tłumnie odwiedzana przez turystów.

Islay

Stolicą wyspy jest Bowmore, to tutaj znajdziemy turystykę w pełnej odsłonie, bogatą faunę i florę, pewnie dlatego też rok rocznie odwiedza to miejsce 50.000 turystów. Będąc tutaj, pamiętajmy o skosztowaniu wyjątkowych ryb w starym porcie, oraz lokalnych produktów, jako że wyspa słynie z rolnictwa.

Mull

Naszą ostatnią propozycją jest wyspa Mull i jej mniejsze wysepki. Sama wyspa jest zróżnicowana, ponieważ inaczej się na nią patrzy, kiedy pada a inaczej kiedy wyjdzie słońce, wówczas tereny wrzosowisk przybierają niesamowity kolor. Polecamy zatrzymać się w zachodnim rejonie wyspy, gdyż tu krajobraz jest najbardziej zróżnicowany. Znajdziemy tu ciekawe połączenie klifów, małych zatoczek i pięknych plaż cieszących się ogromną popularnością. Nie zapomnijcie również o wizycie na najwyższym szczycie wyspy Ben More (974 m), gdzie znajdziemy pięknie trasy piesze aż na sam szczyt. To właśnie stąd rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę.Nie zapomnijcie również zwiedzić maleńką wyspę Iona.

Iona

z przepięknym klasztorem. To tu narodziła się celtycka tradycja chrześcijańska i to tu po raz pierwszy nawrócono Piktów. W późniejszym czasie, rozpoczęto stąd ewangelizacje całego kraju, którą zapoczątkował Kolumbian. Był to irlandzki mnich, który przybył na Ionę wraz z dwunastoma towarzyszami, miało to miejsce w roku 563.

Na koniec możecie także zwiedzić bazaltową wyspę o nazwie:

Staffa

Jako że znajdziemy tu wiele wietrznych erozji, wypiętrzenie skał powoduje, że niektóre klify mogą osiągać aż do 40 m wysokości. Zwiedzając wyspę, nie zapomnijcie również o zwiedzaniu jej pięknej bazaltowej jaskini, której urokliwe wnętrza zachwycą każdego podróżnika.

Więcej informacji dotyczących szkockich wysp znajdziemy w wątku poniżej:

Najpiękniejsze szkockie wyspy 

natomiast więcej wycieczek tematycznych prezentujemy w głównym temacie Szkocji, link poniżej:

Szkocja

A jeśli macie pytania to oczywiście służymy pomocą na naszym forum w temacie poniżej

Forum o Szkocji

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?