Spis treści

Szkocja Wyspy

Wstęp

Co powiecie na to jeśli wam powiem że Szkocja to kraj w którym znajduje się ponad 790 wysp. Podejrzewam że jeszcze bardziej chętnie wybierzecie się na nie jeśli dowiecie się że 94 z nich są w ogóle niezamieszkałe. Jeśli chodzi o populacje to wyspy takie jak Lewis i Harris są największymi w Szkocji, i to właśnie od tych wysp zaczniemy naszą opowieść

Harris and Lewis

Są to wyspy na której zamieszkuje najwięcej ludzi, Harris jest również wyspą na której znajdziecie najpiękniejsze plaże w Szkocji, oraz piękne tereny górzyste, to miejsce jest naprawdę wyjątkowe i magiczne. Oprócz małych zatoczek z pięknym białym karaibskim piaskiem polecamy wybrać się na plażę Scarista, jest to jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie Harris, a jeśli będziecie mieli szczęście i dopiszę wam pogoda, możecie znaleźć się sami na kilku kilometrowej plaży z białym piaskiem i turkusową wodą dookoła. Będąc tu należy pamiętać że wiele dróg to trasy jedno jezdniowe z możliwością wymijania na zatoczkach, a zatem trzeba uważać, trzeba pamiętać także że wybierając się w najbardziej odległe części wyspy są one pełne małych muszek, to taki odpowiednik naszych komarów, przy czym te o wiele bardziej gryzą i są bardziej natarczywe. Kiedy zwiedzaliśmy najbardziej odległe rejony wyspy, okolice Hushinish czy Aird Uig było ich tyle że nie byliśmy w stanie wysiąść z samochodu, wierzcie lub nie spotkaliśmy również ludzi którzy tam biwakowali, wystarczy odpowiedni spray, na to odpowiednie ubranie i koniecznie coś na głowę, najlepiej z ochronną siatką. Oczywiście to dotyczy tylko najbardziej odległych rejonów wyspy Harris cała reszta to piękne góry malownicze doliny ,niesamowite urwiska, wodospady i najbardziej bajeczne plaże w Szkocji. Aby dostać się na tą wyspę można do niej dopłynąć Ferry, z wyspy Skye. Aby dodatkowo wzmocnić wasze wrażenia z podróży po tej okolicy proponujemy aby zamiast płynąć bezpośrednio na Harris popłynąć najpierw na Uist ( opis wyspy poniżej ) a z stamtąd udać się Ferry na Harris a następnie powrotnym transportem na Skye, wówczas zaoszczędzimy czas, pieniądze a przy tym zwiedzimy przepiękne całe Hebrydy zewnętrzne

Zdjęcia z wyspy Harris i Lewis oraz z najpiękniejszych szkockich plaż

Uist

Ta malownicza wyspa położona w archipelagu Hebrydów zewnętrznych, to tak naprawdę przeciwieństwo Harris. Jeśli mam być szczery to to co możecie znaleźć na tej wyspie to właściwie nic, I to właśnie to w tym wszystkim jest najpiękniejsze, jesteście tylko wy i prawdziwa szkocka natura, tyle zwierzyny ile widzieliśmy na tej wyspie nie widzieliśmy nigdzie indziej, szczególnie jeśli chodzi o ptactwo. Sowy wielokrotnie przelatywały przed naszymi samochodem, widzieliśmy również Orły, Sokoły, wydry, jelenie i wiele innych różnych zwierząt. To tak dzika kraina, że przez bardzo długi czas jechaliśmy główną drogą zupełnie sami zanim spotkaliśmy przejeżdżający samochód. To Idealne miejsce dla osób które szukają odskoczni, również pięknych plaż, dzikiej natury, to właśnie to wszystko znajdziemy tu na wyspie. Na wyspę dostaniemy się Ferry z wyspy Skye, bardzo gorąco polecamy wybrać się najpierw na wyspę Uist, później na wyspy Harris i wracając wybrać się na wyspę Skye, wówczas zaoszczędzimy Ferry w jedną stronę a przy tym zwiedzimy 2 przepiękne wyspy Hebrydów zlokalizowane blisko siebie.

Zdjęcia z wyspy Uist w Szkocji

Skye

Jeśli opisaliśmy Hebrydy zewnętrzne to teraz patrząc na mapę warto przenieść się na Hebrydy wewnętrzne a jedną z głównych wysp Hebrydów wewnętrznych jest malownicza wyspa Skye. Wyspa Skye to jedna z najpopularniejszych wysp szkockich, odwiedzana tłumnie przez tysiące turystów i nic dziwnego, skoro oferuje wszystko to co Szkocja ma do zaoferowania. Spotkamy tu niesamowitą szkocką naturę, piękne krajobrazy, niesamowicie przyjaznych ludzi a także wyśmienite jedzenie. Głównym miasteczkiem wyspy jest miasto Portree i właśnie tu polecamy zatrzymać się na noc. Generalnie sugerujemy zatrzymać się minimum na dwie noce ponieważ na tą wyspę jest kawałek drogi.Na początek polecamy przejść się dwiema malowniczymi ścieżkami, Old Man of Store lub Quiraing, obie trasy polecamy. Dosłownie pomiędzy nimi znajduje się bardzo duży i malowniczy wodospad, który również jest obowiązkową atrakcja wyspy. Na koniec polecamy zwiedzić najbardziej odległą część wyspy ze słynną latarnią. Na samym końcu można trafić malowniczy zachód słońca z przepięknym widokiem na skaliste wybrzeże tej części wyspy, wrażenia gwarantowane. Przygotowaliśmy dla Was przewodnik po wyspie, dowiecie się z niego o tym co zobaczyć na wyspie jak na nią dojechać, gdzie spać, dodaliśmy także sporo zdjęć oraz relację z podróży, szczegóły poniżej:

Skye Szkocja, przewodnik,relacja z podróży, zdjęcia

Orkady

Z Hebrydów wewnętrznych zabieramy was zupełnie przeciwległą strona czyli na Orkady.
To tutaj najlepiej poznamy historię Wikingów, to tutaj znajdziemy znaleziska datowane na epokę kamienia łupanego, większość ludzi zamieszkuje największe miejscowości Orkadów czyli Kirkwall i Stromness.

Będąc w tym miejscu można odczuć pewne odizolowanie ludności od Szkocji, być może za sprawą dość dużej odległości, choć warto dodać że mieszkańcy Orkadów czują się przede wszystkim Orkadyjczykami a dopiero później Szkotami. Nie wiem czy wiecie ale początkowo Orkady były pod władaniem Skandynawów i to tę kulturę regionu również możemy tu spotkać, zresztą jeśli spojrzymy na mapę możemy zorientować się że na sam dół Szkocji odległość jest podobna do tej dzielącej Orkady od Norwegii. Jednak to co to jest najbardziej wartościowe w tych wyspach to przede wszystkim wiele akcentów związanych z wikingami, znajdziemy tu pozostałości po starych budowlach datowanych na ponad 3000 lat przed naszą erą. Generalnie to właśnie tu można prześledzić jak żyli ludzie na całych okolicznych terenach a niektóre stanowiska archeologiczne są tak dobrze zachowane że będziecie zachwyceni widząc jak swobodnie możecie przechadzać się pomiędzy wiekami historii. Tak więc to na tych wyspach znajdziemy najstarsze i najlepiej zachowane ośrodki archeologiczne prezentujące życie dawnych ludności na wyspach sprzed wielu tysięcy lat, zakonserwowane do dzisiaj za sprawą piasku naniesionego przez goldstarem, czyli prąd oceaniczny Oceanu Atlantyckiego który kreuje pogodę w Szkocji.

Kolejną perełkę którą można tu znaleźć miejsce scapa flow, to podwodne królestwo, które ukrywa w swoich wodach wraki wielu zatopionych okrętów z pierwszej wojny światowej. Mamy też nie lada gratkę dla miłośników Whisky, to ponoć tutaj znajduje się najlepsza gorzelnia w Szkocji Highland Park. Ponoć nigdzie indziej nie znajdziemy tak cudnych zasobów przyrody, które potrafią stworzyć tak wspaniały trunek. Polecamy również wizytę World Hill jest to imponujące wzgórze z którego rozpościera się widok na piękny nizinny teren otaczający wyspę, Nie zapominajcie także odwiedzić The Old Man of Hoy będące reliktem fotografów, dodatkowo nieopodal znajdziemy najwyższe klify w Wielkiej Brytanii, o wysokości 346 m.

Arran

Arran

Jeśli będziemy w pobliżu Glasgow polecamy wybrać się nad ocean a tam prosto na Arran, ponoć mówią że Arran to taka prawdziwa Szkocja w pigułce i nie ma w tym krzty przesady. Wyspę podzieliłbym na dwie części, pierwszą nieco bardziej zamieszkałą a drugą praktycznie pustą, tylko my i natura. Cała trasa którą możemy pokonać samochodem, wiedzie ona dookoła wyspy a każda jej część to różne widoki. Na koniec warto podążyć drogą przecinające wyspę na pół, wówczas doświadczymy  pięknych terenów górzystych i tak bardzo odmienionego i zróżnicowanego krajobrazu gór. Wyspa Arran to Idealne miejsce na weekend, to tu można znaleźć liczne stanowiska archeologiczne, datowane na czas neolitu oraz niesamowite widoki gór, jezior, lasów i plaż. Pewnie dlatego jest ona tak tłumnie odwiedzana przez turystów

Islay

Stolicą wyspy jest Bowmore, to tutaj znajdziemy turystykę w pełnej odsłonie, bogatą faunę i florę, pewnie dlatego też rok rocznie odwiedza to miejsce 50.000 turystów. Będąc tutaj pamiętajmy o skosztowaniu wyjątkowych ryb w starym porcie oraz lokalnych produktów jako że wyspa słynie z rolnictwa.

Mull

Naszą ostatnią propozycją jest wyspa Mull i jej mniejsze perełki które tworzą taką wisienka na torcie jeśli chodzi o zwiedzanie tej części wybrzeża. Sama wyspa Mull jest wyspą zróżnicowaną inaczej się na nią patrzy kiedy pada a pada sporo, inaczej jest kiedy wyjdzie słońce, wówczas tereny wrzosowisk przybierają niesamowity kolor. Polecamy zatrzymać się w zachodnim rejonie wyspy, tu krajobraz jest najbardziej zróżnicowany, to także tu znajdziemy ciekawe połączenie klifów, mały zatoczek i pięknych plaż cieszących się ogromną popularnością, nie zapomnijcie również o wizycie na najwyższym szczycie wyspy Ben More, 974 m, znajdziemy tu pięknie trasy piesze aż na sam szczyt. To właśnie stąd rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę.

Nie zapomnijcie również zwiedzić maleńką wyspę Iona

Iona

z przepięknym klasztorem. To tu narodziła się celtycka tradycja chrześcijańska i to tu po raz pierwszy nawrócono Piktów a w późniejszym czasie to właśnie stąd rozpoczęto ewangelizacje całego kraju, którą zapoczątkował Kolumbian. Był to irlandzki mnich który przybył na Ionę wraz z dwunastoma towarzyszami, miało to miejsce w roku 563.

Na koniec możecie także zwiedzić bazaltową wyspę o nazwie

Staffa

Jako że znajdziemy tu wiele wietrznych erozji, wypiętrzenie skał powoduje że niektóre klify mogą osiągać aż do 40 m wysokości. Zwiedzając wyspę nie zapomnijcie również o zwiedzaniu jej pięknej bazaltowej jaskini, której urokliwe wnętrza zachwycą każdego podróżnika.

Więcej informacji odnośnie szkockich wysp znajdziemy w temacie poniżej:

Najpiękniejsze szkockie wyspy 

natomiast więcej wycieczek tematycznych prezentujemy w głównym temacie Szkocji, link poniżej:

Szkocja

A jeśli macie pytania to oczywiście służymy pomocą na naszym forum w temacie poniżej

Forum o Szkocji

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?