Spis treści

Wstęp

Co byście powiedzieli, gdybym Wam powiedział, że Szkocja to kraj, w którym znajduje się ponad 790 wysp? Podejrzewam, że jeszcze chętniej wybierzecie się tam, gdy dowiecie się, że 94 z nich są całkowicie niezamieszkałe. Jeśli chodzi o populację, to wyspy takie jak Lewis i Harris są największe w Szkocji. To właśnie od nich zaczniemy naszą opowieść.

Harris and Lewis

Są to wyspy, na których zamieszkuje najwięcej ludzi. Harris to także miejsce, gdzie znajdziecie najpiękniejsze plaże w Szkocji oraz malownicze tereny górzyste. To miejsce jest naprawdę wyjątkowe i magiczne. Oprócz małych zatoczek z pięknym, białym, karaibskim piaskiem polecamy wybrać się na plażę Scarista – jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie Harris. Jeśli będziecie mieli szczęście i dopisze Wam pogoda, możecie znaleźć się sami na kilku kilometrowej plaży z białym piaskiem i turkusową wodą dookoła. Będąc tutaj, warto pamiętać, że wiele dróg to trasy jednojezdniowe z możliwością mijania na zatoczkach. Trzeba więc zachować ostrożność. Warto również pamiętać, że w najbardziej odległych częściach wyspy mogą występować małe muszki, podobne do naszych komarów, ale o wiele bardziej natarczywe i gryzące. Kiedy zwiedzaliśmy najbardziej odległe rejony wyspy, okolice Hushinish czy Aird Uig, było ich tyle, że nie mogliśmy wysiąść z samochodu. Spotkaliśmy też ludzi, którzy tam biwakowali. Wystarczy odpowiedni spray, odpowiednie ubranie i coś na głowę, najlepiej z siatką ochronną. To jednak dotyczy tylko najbardziej odległych rejonów wyspy Harris. Cała reszta to piękne góry, malownicze doliny, niesamowite urwiska, wodospady i najpiękniejsze plaże w Szkocji. Aby dostać się na wyspę, można przepłynąć promem z wyspy Skye. Aby jeszcze bardziej wzbogacić Wasze wrażenia z podróży po tej okolicy, proponujemy, by zamiast płynąć bezpośrednio na Harris, najpierw odwiedzić Uist (opis wyspy poniżej), a stamtąd udać się promem na Harris, a następnie wrócić na Skye. W ten sposób zaoszczędzimy czas, pieniądze, a przy okazji zwiedzimy przepiękne całe Hebrydy Zewnętrzne.

Zdjęcia z wyspy Harris i Lewis oraz z najpiękniejszych szkockich plaż

Uist

Ta malownicza wyspa, położona w archipelagu Hebrydów Zewnętrznych, to właściwie przeciwieństwo Harris. Jeśli mam być szczery, to to, co możecie znaleźć na tej wyspie, to… właściwie nic. I to właśnie jest w tym wszystkim najpiękniejsze. Jesteście tylko wy i prawdziwa szkocka natura. Nigdzie indziej nie widzieliśmy tyle zwierzyny, zwłaszcza ptaków. Sowy wielokrotnie przelatywały przed naszym samochodem, widzieliśmy też orły, sokoły, wydry, jelenie i wiele innych zwierząt. To tak dzika kraina, że przez długi czas jechaliśmy główną drogą zupełnie sami, zanim spotkaliśmy jakikolwiek samochód. To idealne miejsce dla osób szukających odskoczni, dzikiej natury i pięknych plaż. Na wyspę dostaniemy się promem z wyspy Skye. Gorąco polecamy najpierw odwiedzić Uist, potem wyspę Harris, a wracając, zatrzymać się na Skye. W ten sposób zaoszczędzimy na jednym kursie promowym, a przy okazji zwiedzimy dwie przepiękne wyspy Hebrydów, położone blisko siebie.

Zdjęcia z wyspy Uist w Szkocji

Skye

Po opisie Hebrydów Zewnętrznych warto przenieść się na Hebrydy Wewnętrzne, gdzie jedną z głównych wysp jest malownicza Skye. Wyspa Skye to jedna z najpopularniejszych szkockich wysp, odwiedzana przez tysiące turystów. Nic dziwnego, skoro oferuje wszystko to, co Szkocja ma do zaoferowania: niesamowitą naturę, piękne krajobrazy, przyjaznych ludzi i wyśmienite jedzenie. Głównym miasteczkiem wyspy jest Portree, gdzie polecamy zatrzymać się na noc. Zazwyczaj sugerujemy spędzić tam minimum dwie noce, ponieważ dojazd na wyspę zajmuje trochę czasu. Na początek polecamy przejść się dwiema malowniczymi ścieżkami – Old Man of Storr lub Quiraing, obie są warte uwagi. Między nimi znajduje się duży i malowniczy wodospad, który również warto zobaczyć. Na koniec warto zwiedzić najbardziej odległą część wyspy ze słynną latarnią. Można tu podziwiać malowniczy zachód słońca z widokiem na skaliste wybrzeże. Wrażenia gwarantowane. Przygotowaliśmy dla Was przewodnik po wyspie, z którego dowiecie się, co warto zobaczyć, jak tam dojechać, gdzie spać, a także znajdziecie sporo zdjęć oraz relację z podróży. Szczegóły poniżej:

Skye Szkocja, przewodnik, relacja z podróży, zdjęcia

Orkady

Z Hebrydów Wewnętrznych przenosimy się na Orkady. To tutaj najlepiej poznamy historię Wikingów oraz znajdziemy znaleziska datowane na epokę kamienia łupanego. Większość ludzi zamieszkuje największe miejscowości Orkadów, czyli Kirkwall i Stromness.

Będąc tutaj, można odczuć pewne odizolowanie od reszty Szkocji, być może z powodu dość dużej odległości. Warto dodać, że mieszkańcy Orkadów czują się przede wszystkim Orkadyjczykami, a dopiero potem Szkotami. Może nie wiecie, ale początkowo Orkady były pod panowaniem Skandynawów, a wpływy tej kultury widać tutaj do dziś. Jeśli spojrzymy na mapę, zauważymy, że odległość do południowej części Szkocji jest porównywalna z dystansem dzielącym Orkady od Norwegii. Największym skarbem tych wysp są jednak akcenty związane z Wikingami oraz pozostałości po starych budowlach, datowanych na ponad 3000 lat przed naszą erą. To tutaj możemy prześledzić, jak żyli ludzie na całym okolicznym obszarze, a niektóre stanowiska archeologiczne są tak dobrze zachowane, że można się zachwycić, widząc, jak swobodnie można przechadzać się pomiędzy wiekami historii. Na Orkadach znajdziemy najstarsze i najlepiej zachowane ośrodki archeologiczne, prezentujące życie dawnych ludów sprzed wielu tysięcy lat, zakonserwowane dzięki piaskowi naniesionemu przez prąd oceaniczny Oceanu Atlantyckiego, który kształtuje pogodę w Szkocji.

Kolejną perełką, którą można tu znaleźć, jest Scapa Flow – podwodne królestwo, które ukrywa wraki wielu zatopionych okrętów z I wojny światowej. Mamy tu również gratkę dla miłośników whisky – to tutaj znajduje się gorzelnia Highland Park, uważana za jedną z najlepszych w Szkocji. Warto odwiedzić także Ward Hill, imponujące wzgórze, z którego roztacza się widok na piękne niziny otaczające wyspę. Nie zapomnijcie również o wizycie przy The Old Man of Hoy – jednym z najsłynniejszych fotografowanych obiektów w Szkocji, a także o zwiedzeniu najwyższych klifów w Wielkiej Brytanii, o wysokości 346 metrów.

Arran

Arran

Jeśli zaczynacie swoją przygodę ze szkockimi wyspami, gorąco polecamy wyspę Arran. Położona zaledwie 2 godziny od Glasgow, stanowi idealny początek podróży po Szkocji. Znajdziecie tutaj piękne plaże, pasma górskie, lasy i wspaniałe whisky. Arran można zwiedzić w jeden dzień, a nocleg polecamy zaplanować w okolicach Glen Rosa, w klimatycznych drewnianych domkach.

To tutaj nauczyliśmy się jeździć po lewej stronie drogi, a także że Szkocja to kraj idealny na wypoczynek, bez względu na pogodę. Na Arran możemy zwiedzić Brodick Castle – jeden z najpiękniejszych szkockich zamków, odwiedzić gorzelnię Arran Distillery, pojeździć rowerem po całej wyspie oraz zatrzymać się w jednej z klimatycznych szkockich restauracji, w których serwują wyśmienite jedzenie.

Inne wyspy

Szkocja oferuje nam jeszcze mnóstwo wysp, które są warte zobaczenia. Są to między innymi wyspa Iona, Barra, Jura, Islay i wiele innych.

Islay

Stolicą wyspy jest Bowmore, to tutaj znajdziemy turystykę w pełnej odsłonie, bogatą faunę i florę, pewnie dlatego też rok rocznie odwiedza to miejsce 50.000 turystów. Będąc tutaj, pamiętajmy o skosztowaniu wyjątkowych ryb w starym porcie, oraz lokalnych produktów, jako że wyspa słynie z rolnictwa.

Mull

Naszą ostatnią propozycją jest wyspa Mull i jej mniejsze wysepki. Sama wyspa jest zróżnicowana, ponieważ inaczej się na nią patrzy, kiedy pada a inaczej kiedy wyjdzie słońce, wówczas tereny wrzosowisk przybierają niesamowity kolor. Polecamy zatrzymać się w zachodnim rejonie wyspy, gdyż tu krajobraz jest najbardziej zróżnicowany. Znajdziemy tu ciekawe połączenie klifów, małych zatoczek i pięknych plaż cieszących się ogromną popularnością. Nie zapomnijcie również o wizycie na najwyższym szczycie wyspy Ben More (974 m), gdzie znajdziemy pięknie trasy piesze aż na sam szczyt. To właśnie stąd rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę.Nie zapomnijcie również zwiedzić maleńką wyspę Iona.

Iona

z przepięknym klasztorem. To tu narodziła się celtycka tradycja chrześcijańska i to tu po raz pierwszy nawrócono Piktów. W późniejszym czasie, rozpoczęto stąd ewangelizacje całego kraju, którą zapoczątkował Kolumbian. Był to irlandzki mnich, który przybył na Ionę wraz z dwunastoma towarzyszami, miało to miejsce w roku 563.

Na koniec możecie także zwiedzić bazaltową wyspę o nazwie:

Staffa

Jako że znajdziemy tu wiele wietrznych erozji, wypiętrzenie skał powoduje, że niektóre klify mogą osiągać aż do 40 m wysokości. Zwiedzając wyspę, nie zapomnijcie również o zwiedzaniu jej pięknej bazaltowej jaskini, której urokliwe wnętrza zachwycą każdego podróżnika.

Więcej informacji dotyczących szkockich wysp znajdziemy w wątku poniżej:

Najpiękniejsze szkockie wyspy 

natomiast więcej wycieczek tematycznych prezentujemy w głównym temacie Szkocji, link poniżej:

Szkocja

A jeśli macie pytania to oczywiście służymy pomocą na naszym forum w temacie poniżej

Forum o Szkocji

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?