Spis treści

Szkocja Zamki

eilean-donan

Szkocja to prawdziwe królestwo zamków, tutaj każdy zakątek ziemi jest tajemniczy i wyjątkowy. Bez względu na to czy są to ruiny, czy kompletna budowla, tu zawsze jest do opowiedzenia jakaś historia. Zapraszamy was wyjątkową podróż śladami najpiękniejszych zamków w Szkocji, które nie powinny zostać pominięte podczas odwiedzania tego wyjątkowego kraju.

Linki do stron zamków znajdziemy w nazwach budowli, tam dowiecie się więcej o tych wyjątkowych miejscach, wliczając godziny otwarcia oraz ceny biletów

Eilean Donan

Eilean Donan

Pierwszym i zarazem najsłynniejszym zamkiem choć nie do końca najpiękniejszym w Szkocji jest Eilean Donan, którego nazwa wywodzi się od wyspy Donan, można przypuszczać że nazwa pochodzi od biskupa który pochodził z Irlandii a do Szkocji przebył w 580 roku naszej ery. Można także wywnioskować że uwagi na fakt że w okolicy znajduje się kilka kościołów o tej samej nazwie stworzył on tutaj swoją parafię.

Wracając jednak do zamku to datuje się go na 13 wiek, pierwsza konstrukcja została zbudowana aby chronić okoliczne ziemię przed Wikingami, którzy najechali I kontrolowali te ziemie w latach 800 -1266. Można by rzec że cały ten teren był królestwem morskim i to właśnie morze było główną arteria komunikacyjną w tym także sił walecznych, dlatego właśnie wspomniany zamek stanowił bardzo dobrą pozycję obronną.

Zamek zmieniał się znacząco na przełomie wieków był pomniejszany, rozbudowywany a z najlepszym okresie swojej świetności otaczał całą wyspę.Niestety na przełomie 17 i 18 wieku w trakcie powstanie Jacobitów zamek uległ zniszczeniu. To właśnie wtedy na ponad 200 lat cała budowla pozostała zapomniana a ruiny zamku popadły w niepamięć dopiero w roku 1911 podpułkownik John Macrae-Gilstrap kupił wyspę i wraz z pomocą urzędnika Farquar Macrae nadał temu miejscu drugie życie, poświęcił on ponad 20 lat swego życia na jego budowę. Co najważniejsze zamek został odbudowany według starych planów, i tak też jest znany to dzisiaj. Dodać trzeba że jest to najbardziej pocztówkowym zamek w Szkocji. Zamek który kojarzy się każdemu właśnie z tym tajemniczym krajem

Zamek Dunrobin

Zamki w Szkocji-zamek Dunrobin-

Został nazwany domem hrabiów i książąt Sutherland od XIII wieku i po raz pierwszy został wymieniony jako twierdza rodziny w 1401 roku. Earldom of Sutherland jest jednym z siedmiu starożytnych hrabstw Szkocji, a Sutandia była jedną z najpotężniejszych rodzin w Wielkiej Brytanii z wieloma ważnymi sojuszami małżeńskimi i terytorialnymi.
Earldom of Sutherland został utworzony w 1235 roku i zamek wydaje się stać na tym miejscu od tego czasu, prawdopodobnie w miejscu wczesnośredniowiecznego fortu. Nazwa Dun Robin oznacza Robin’s Hill lub Fort w języku gaelickim i może pochodzić od Roberta, szóstego hrabiego Sutherlanda, który zmarł w 1427 roku. Wczesny zamek był właściwie obronną, kwadratową twierdzą, o ścianach o grubości sześciu stóp i sklepionym suficie, wychodzącym z pozycji na szczycie klifu. Twierdza stała odizolowana przez około 200 lat, dopóki nie dodano klatki schodowej i wysokiego domu

Co niezwykłe, zamek pozostał mało zmieniony, w obrębie kompleksu późniejszych rozszerzeń, dzięki czemu Dunrobin jest jednym z najstarszych zamieszkanych domów w Szkocji.

Loors Castle w Roxburghe Estate

Loors Castle w Roxburghe Estate
 

Kolejne miejsce które chcielibyśmy opisać to jeden z najbardziej okazałych domów w Szkocji, to Loors Castle w Roxburghe Estate. Adam słynny architekt zaprojektował zamek dla Księcia w 1721 roku, powstał on na byłym gruzińskim wiejskim domu, który stał na tym miejscu wcześniej. Początkowym zamierzeniem było stworzenie bajkowego zamku, dzisiaj w XX wieku 8 książę zamieszkujący tę posiadłość poślubił May Goelet, i przywiózł jej niesamowitą kolekcję porcelany mebli oraz sztuki pięknej uzupełniając znacznie kolekcję. W latach 30 dokonano pewnych zmian w zamku, zmieniła się na przykład sala rysunkowa czy balowa, miejsca te zostały wyposażone w zestawy arrasów czy gobelinów. Książę i księżna którzy obecnie zamieszkują nową posiadłość są obarczani ogromną odpowiedzialnością nie tylko za ochronę skarbów znajdujących się budowli ale za utrzymanie budowli dla przyszłych pokoleń, co nie jest łatwe przy założeniu ogromu budowli

Zamek Mey

Kolejnym projektem o który winniśmy wam opowiedzieć dotyczył budowy domu, który miał być symbolem władzy. Początkowo siedziba miała być siedzibą Williama Duffa, był to bardzo bystry biznesmen ,któremu marzył się projekt na najwyższym poziomie, projekt w stylu barokowym, aby jego rezydencja wyróżnia się z pośród w innych .Jego wygórowanym ambicjom sprostał William Adam,wybitny znawca architektury, który rozpoczął pracę w 1735 roku. Znajdziemy tu przepiękne rzeźby, wyszukane detale a całość wybudowana z kamieniarni Adama w Queensferry.

Na kolejne lata zamek zmienił się w siedzibę Earls of Caithness.Natomiast w 1819 roku dokonano kilku ambitnych zmian zamku,wtedy też dobudowano jadalnię oraz główne wejście.Zamek królewski pomimo tego że został wykupiony przez Królową Elżbietę renowacja zarówno ogrodów i parków trwa bardzo długo, choć finalnie zamek odzyskał dawną świetność.

Zamek Armadale

Wypowiadając nazwę Armadale przychodzi na myśl historia Klanu, który przez ponad 400 lat rządził zachodnimi morzami. Kontrolowali oni bardzo duże Imperium, mogli nawet rzucić wyzwanie szkockim królom. Panowali oni niezmiennie aż do czasu 1493 roku, kiedy ich tytuł został odebrany przez króla szkockiego. Pomimo tego klan przetrwał. Warto dodać że ten klan jest nie tylko jednym z największych ale i jednym z najstarszych, którego pamięta się do dzisiaj. To właśnie z tą nazwą związane jest ponad 40 tartanów, posiadali oni różne posiadłości i ziemie które po latach niepowodzeń zostały sprzedane lub skonfiskowane . W 1971 roku wyprzedano ostatnie ziemie które pozostały w posiadaniu jednego z wodzów klanu, były to ziemię, których sercem było właśnie Armadale. Spora część gruntu została zakupiona z powrotem, przez członków klanów Donaldów na całym świecie ten klan nadal pozostaje największy w Szkocji a jego potomkowie, którzy wyemigrowali stanowią najliczniejszą grupę na świecie.

Zamek Stirling

Nie trzeba za dużo o nim wspominać, wiemy że zdominował rozległą skały wulkaniczna, a jego początki datowane są na czasy starożytne. Niegdyś olbrzymia rezydencja królewska odegrała ogromną rolę zarówno jeśli chodzi o wojny domowe jak i wojny z Anglią. Najbardziej słynne bitwy, które miały miejsce w jego okolicy to bitwy takie jak Stirling Bridge i Bannockburn miały miejsce w zasięgu wzroku jego murów.

Zamek Glamis

Glamis Castle
 
Nie można opuścić Szkocji bez zwiedzania najbardziej nawiedzonego zamku Glamis, zamku Szekspira, domu dziecka królowej Elżbiety królowej Matki i miejscem narodzin księżniczki Małgorzaty.

Niegdyś zamek pamięta czasy kiedy był szpitalem rekonwalescencyjnym, podczas I Wojny Światowej to tutaj najbardziej można było poznać dobroć serca Elżbiety.Zwiedzając zamek warto wsłuchać się w opowieści przewodnika. Jeśli policzylibyśmy okna zewnątrz zorientowalibyśmy się że będąc środku nie można jednego znaleźć. A zatem gdzie ono jest, co się z nim stało jaka wiąże się z tym historia i jakie jeszcze tajemnice skrywa zamek? tego dowiecie się będąc tu na miejscu, bardzo gorąco polecamy odwiedzić to miejsce przynajmniej raz. Jest to również jeden z niewielu zamków, który jest otwarty zimą. Polecamy połączyć zwiedzanie zamku Glamis z ruinami Dunnottar,

Fyvie-castle

A jeśli chcecie poznać inną historię również związaną z duchami to musicie odwiedzić niesamowitą fortece w sercu Aberdeenshire, to właśnie tu możecie zobaczyć wspaniały przykład Baronialnej architektury Szkockiej przechadzając się pokojami wełnianymi zbroją, antykami czy pięknymi obrazami, olejnymi, poznamy historię duchów, legend folkloru wplecione w 800 letnią tradycję. Także i tu dowiemy się o Robercie Brusie, Wilhelmie Lew, którzy również gościli w tych królewskich progach.Zamek ten znajduje się na słynnej trasie śladami zamków szkockich, temat ten opisaliśmy osobno, szczegóły poniżej

Śladami szkockich zamków

Zamek w Edynburgu

Edynburg zamek

Zamek w Edynburgu, miejsce historyczne z ekscytującymi opowieściami otwiera drzwi 1000 turystów którzy odwiedzają to miejsce tłumnie każdego dnia. Kiedyś jako forteca wojskowa, więzienie wojenne czy rezydencja królewska ma do powiedzenia historię setek lat, które zamknięte są w najstarszych murach zamku,uchylają tylko rąbka tajemnicy, resztę historii zostawiają tym którzy pragną zgłębić się w jej najciemniejszych kartach historii będąc tu na miejscu. Udając się na górę wyobraźcie sobie że podążacie śladami żołnierzy królów królowych a nawet tych którzy okupowali zamek przez wiele lat. Nie trzeba za dużo pisać o przewadze strategicznej zamku, ponieważ jego usytuowanie mówi samo za siebie. Pierwszy potencjał do militarnej obrony z pozycji zamku był już uwidoczniony w epoce żelaza, natomiast podczas wojny o niepodległość zamek przechodził z rąk do rąk. W pamięć zapada oczywiście historia Tomasa Randolpha siostrzeńca Roberta Brusa, który przeprowadził śmiały nocny atak na zamek aby przejąć go z rąk Anglików.

Obrona zamku ewoluowała przez setki lat. Mons Meg, jedna z największych średniowiecznych armat w historii, została przekazana królowi Jakubowi II w 1457 roku. The Half Moon Battery, zbudowany w następstwie oblężenia Lang z 1573 roku, był uzbrojony przez 200 lat przez broń brązową znaną jako Siedem Sióstr. Sześć kolejnych dział broni Baterii Argyle,skierowane są otwartym widokiem na północ.

Czy wiedzieliście że zamek w Edynburgu był także domem dla królów i królowych. Królowa Zwana później świętą Małgorzata zmarła w murach zamku w 1093 roku to właśnie ku jej czci dobudowano kaplicę wybudowaną przez jej syna króla Dawida i to właśnie ta kaplica jest najstarszą częścią zamku , do dzisiaj w kaplicy Małgorzaty można wziąć ślub lub ochrzcić podomka. Jeśli szukacie wielkich bankietów i imprez państwowych można je znaleźć w wielkiej sali ukończonej z ogromnym zaangażowaniem w 1512 roku, wówczas dla króla Jakuba 4. A jeśli analizując historię zamku staniemy na drzwiami Pałacu Królewskiego zerknijcie na inicjały  Mary Queen of Scots i jej drugiego męża Henryka Stewarta, Lorda Darnleya. To właśnie tu urodził się Jakub w 1560 roku i to on został królem w wieku 13 miesięcy po to by w 1603 roku zjednoczył koronę Szkocji i Anglii.

Wracamy na naszą scenę historyczną a tam pojawiają się Piraci, czy to możliwe? ależ tak. W 1720 roku 21 karaibskich przybyszów, było tu przetrzymywanych ,choć wielu z nich było tylko żeglarzami, pochodzili oni z Ameryki, Hiszpanii, Irlandii oraz Holandii a także Danii i Polski. Chodź pierwszymi złapanymi więźniami byli Francuzi, miało to miejsce w 1758 roku, tuż po rozpoczęciu wojny siedmioletniej. Część z nich ocalała, udało im się wydostać zamku, choć to nie było łatwe. W 1811 roku 49 jeńców wojennych zdołało przebić się przez mur zamkowy, wszyscy oprócz jednej osoby zdołali uciec południową częścią więzienia, które w tamtych latach mieściły się w podziemiach pod Wielką Salą.

Zamek Uruquart

Prawdziwa perełka wśród szkockich zamków, choć dziś to tylko ruiny odkryją one przed nami 1000 lat wzruszającej historii, owianej historycznymi legendami wybrzeża jeziora Ness. To miejsce widziało najbardziej dramatyczne rozdziały z historii narodu szkockiego. Ruiny położone malowniczo nad jeziorem Ness były kiedyś jednym z największych zamków w Szkocji, miało to miejsce w czasie walki o niepodległość. Walka o władzę trwała a zamek przechodził z rąk Szkotów do Anglików i z powrotem. Podczas powstania jakobitów wysadzono zamek, a jego ruiny przypominają o 500 lata historii burzliwych czasów wojen, dlatego będąc tu zerknijcie na karty historii stojąc na skalistym cyplu z przepięknym widokiem na jezioro loch Ness a miejsce to pozostanie niezapomniane. 

Zamek Blair

Zamek Blair

To jeden z najpiękniejszych zamków Szkocji, jeden z niewielu, który oferuje ponad 24 pokoi pełnych mebli, obrazów i to wszystko dla zwiedzających pod jednym dachem. Miejsce to jest domem rodziny Athol od 7 stuleci, jest to miejsce pamiętające czasy wojen, spokoju i dostatku a jego historia jest różnorodna pamiętająca czasy sprzed 700 lat. Kiedyś był to dom żołnierzy, rolników, przedsiębiorców ,polityków. Będąc tu poznamy również piękną architekturę stylu Baronialskiego.

Inveraray Castle

Inveraray Castle

Kolejny Zamek o którym chcielibyśmy  wam opowiedzieć est malowniczo położony nad brzegiem jeziora Fyne.Jeśli chodzi o inspiracje budowniczych to na myśl przychodzi od razu szkic Vanbrugha, jak również zamek Hogwart. Budowla powstała w latach 1700 a w 1846 roku zamek który powstał był kwintesencją stylu architektonicznego swojej epoki. Stylowe rockowe ballady, niska i gotycka budowa zamku budowana była przez 43 lata, choć musi być powiedziane że obecny wygląd zamku w stu procentach zawdzięcza przebudową po pożarze w 1877 roku, to wtedy właśnie dodano dodatkowo dachy w kształcie stożków narożne wieżę czy na przykład trzecie piętro

Zamek Gordon

Zamek Gordon

Kolejna propozycja to zamek Gordon, zamek położony jest w okolicy która słynie z imprez sportowych nie wiadomo czy dlatego zamek Gordon jest ekskluzywny miejscem. Możemy zorganizować tu unikalne imprezy okolicznościowe. Miejsce to jest również położone w sercu królestwa whisky w rejonie Speyside w Highlands . To co możemy tu znaleźć to odpoczynek, trasy piesze, wędkowanie ,podróże śladami whisky oraz wiele innych atrakcji.

Zamek Thirlestane

Kolejne wyjątkowe i historyczne miejsce na naszej liście zamków zajmuje Thirlestane castle. To tutaj w przeszłości broniono dostępu do Edynburga od strony południowej, przepiękna budowla ukończona po przeróbkach w 1840 roku jest efektem wcześniejszych zmian powiększania upiększania a pierwsza część zamku została ukończona w 1590 roku. Właścicielem zamku była najzamożniejsza rodzina Maitland, którzy zawitali do Wielkiej Brytanii w 1066 roku wraz z Wilhelmem zdobywcą, dzisiaj z perspektywy lat zamek nadal pozostaje w tej rodzinie.

Haddo-house

Ten dom to wyjątkowy przykład stylu palatyńskiego a będąc na wycieczce w tym miejscu dowiemy się nie tylko bardzo dużo o historii rodziny Gordonów, która obejmuje ponad 400 lat dziejów ale mamy również możliwość zobaczyć unikalną kolekcję aż 85 obrazów autorstwa Jamesa Gillesa. Na koniec polecamy wizytę w przepięknym ogrodzie zlokalizowanym obok.

Zamek Fraser

Zamek Fraser

Kolejne miejsce przesiąknięte historią Szkocji. Początkowo pełniło funkcję zamku a później budynek stał się budowlą ochronną. Zamek Fraser to wyjątkowe miejsce, znajdziemy tu 400 letnią historią opisaną w postaci portretów rodzinnych, ornamentów czy różnych pamiątek, każda z nich ma coś ciekawego do powiedzenia. Spacerując w pobliżu atrakcyjnych ogrodów i w otoczeniu parku można zorientować się z jaką pieczołowitością stworzono zarówno zamek jak i jego ogrody.

Zamek Brodick

Zamek Brodick

Szukając kolejnej historii zapraszamy do domu przodków rodu Brody, gdzie poznamy siedzibę rodzinną, która mieści się w Brodick od 7 wieków, to jeden z niewielu zamków, który ma różowo barwny odcień, to tu właśnie znajdziemy wspaniałą kolekcję mebli, dzieł sztuki,ceramiki nie wspominając już o wspaniałej bibliotece zawierający ponad 6000 woluminów, natomiast resztę popołudnia warto spędzić w przepięknym ogrodzie gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Dunnotar

Dunnotar

Kolejne miejsce to prawdopodobnie najpiękniejsze i najbardziej majestatyczne ruiny zamku w Szkocji. Historia tego miejsca jest tak długa że można ją wchłaniać godzinami. Skała na której stoi zamek jest wyjątkowo odporna, to tutaj archeolodzy z Uniwersytetu w Aberdeen odkryli piktogramy pozostawione przez Piktów lud zamieszkujący niegdyś Szkocję ( więcej o Piktach i nie tylko  przeczytacie w temacie historia Szkocji ) . Można zatem przypuszczać że jest to jeden z najstarszych fortów piktyckich w Szkocji. W późniejszych latach zamek zmagał się z najazdem Wikingów ( tu również zapraszamy do tematu historia Szkocji ), po których następuje zniszczenie zamku. Nowy kościół powstał nieco później. W kolejnych latach szkockie siły pod wodzą Williama Wallace’a zdobyły zamek. Angielski garnizon schronił się w kościele wewnątrz, ale Wallace spalił kościół z żołnierzami wewnątrz i zniszczył zamek.

Sir William Keith, wielki marszałek Szkocji, buduje swój zamek, znany również jako twierdza, której ruiny do dziś dumnie stoją na skale.Maria królowa Szkotów odwiedziła Dunnotar w 1925 roku a w późniejszym czasie został udostępniony dla zwiedzających.

Więcej zamków znajdziecie na oficjalnej stronie Visit Scotland

Na koniec zapraszamy na wyjątkową wycieczkę śladami zamków w rejonie Aberdeenshire, więcej o tej trasie dowiecie się z osobnego artykułu, szczegóły poniżej

Trasa zamków Szkocja

Jeśli spodobała Wam się nasza tematyczna wycieczka po Szkocji to w poniższym temacie głównym znajdziecie ich więcej 

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?