Spis treści

Komunikacja w Edynburgu

Komunikacja w Edynburgu jest bardzo rozbudowana, i dociera do każdego zakątka miasta i jego okolic.
 
 
Lotnisko w Edynburgu, transport z lotniska, ceny, przewoźnicy
 
Międzynarodowy port lotniczy jest usytuowany na zachód od Edynburga w odległości około 11 km. Przylatujący do stolicy Szkocji z Polski mogą dolecieć tu na przykład: tanimi liniami Ryanair lub EasyJet, chodź nie tylko. Opuszczając terminal docieramy do wyjść, które są ulokowane bardzo blisko komunikacji miejskiej, poniżej znajdziecie plan lotniska. 
 
Opis ze zdjęcia:
 
X= Wyjścia z lotniska
A= Przystanki autobusów
P= Parking oraz punkt odbioru i przywozu pasażerów, punkt taksówek.
T= Tramwaj
 
Dojazd tramwajem z lotniska w Edynburgu
 
Po opuszczeniu głównego terminala niemalże od razu po lewej stronie można dostrzec stację końcową tramwaju, który zabierze was do samego centrum. Podróż do centrum tramwajem trwa około 36 minut i dociera się nim aż do Princes Street.
 
Bilet w jedną stronę kosztuje ( ceny w funtach)  6,50,  dzieci płacą 3,30. Warto kupić od razu bilet powrotny, który można wykorzystać w dowolnym dniu, wówczas bilet jest tańszy i kosztuje 9 £ ( dwie strony). Kombinacje biletów są różne. Podróżując w okręgu centrum za jeden bilet zapłacimy 1,80 z kolei jeśli zdecydujemy się na tak zwany całodniowy bilet zapłacimy za niego 4,50 zł, bilet rodzinny kosztuje 9,50 w obrębie miasta z wyjątkiem kilku autobusów, natomiast rodzinny bilet wliczając lotnisko to 22,50. Tramwaje kursują co 10 minut, bilet można kupić w maszynie ulokowanej tuż obok przystanku.
 
Dojazd autobusem z lotniska w Edynburgu
Airlink 100
Jeśli chodzi o autobus to pierwszym z nich jest Airlink 100, który dowiezie was do samego centrum, odjeżdża co 10 minut z przystanku oznaczonego numerem D a podróż trwa 30 minut.
 
W= Wyjścia 
Okrąg= miejsce gdzie staje autobus
Bilet kosztuje 4,50 ( w jedną stronę), 7,5 powrotny, dzienny bilet 9.50
Możecie kupić bilet tutaj
 
Skyling 200
Kolejnym autobusem jest: Skyling 200 jadący do Ocean Terminal, odjeżdżający z przystanku nr B, podróż trwa 50 minut a autobus kursuje co 30 minut. Bilet kosztuje 4,50 lub ,7,50 powrotny.
 
 
W= Wyjścia z lotniska
Okrąg= miejsce przystanku autobusowego
 
Skylink 300
Kolejny autobus Skylink 300 jedzie do Cameron Toll z przystanku oznaczonym numerem F. Autobus odjeżdża co około 20 minut a podróż trwa godzina, Bilet kosztuje 4,50 ( w jedną stronę), 7,5 powrotny.
 
 
Skylink 400
 
Kolejny autobus to Skylink 400 jedzie on do Fort Kinnaird, z przystanku B podróż trwa godzinę i 15 minut na autobus odjeżdża co 30 minut. Bilet kosztuje 4,50 ( w jedną stronę), 7,5 powrotny.
 
 
Godziny odjazdów poszczególnych autobusów.
 
Autobus Edynburg Airport- Glasgow, City Link
Gdybyśmy chcieli dostać ją bezpośrednio z lotniska Edynburg do Glasgow możemy dostać się z lotniska w Edynburgu czy Glasgow autobusem firmy City Link, autobus odjeżdża co 30 minut do centrum Glasgow, podróż trwa nieco ponad godzinę ( jak są korki to nieco więcej)  a bilet kosztuje 12,50 lub 21 powrotny. Rodzinny bilet kosztuje 26 i 42 funty (powrotny), dotyczy to dwóch podróżujących dorosłych i trojga dzieci. Autobus kursuje przez całą dobę a przystanek znajduje się dosłownie przy wyjściu i wejściu na lotnisko. Bilet można kupić online i pokazać kierowcy na aplikacji lub wybrać opcję sms-a. Możemy także kupić bilet na lotnisku, u kierowcy lub na dworcu głównym Buchanan Bus Station w Glasgow oraz na lotnisku w Edynburgu. Opcji wyboru biletów jest naprawdę bardzo dużo a autobusy są bardzo komfortowe.
 
Mapa przystanku autobusowego
Taxi
Zamawiając taksówkę możemy wybrać taksówki lotniskowe ( najdroższe) , Caby również drogie lub taksówki z prywatnego zrzeszenia, najtańsze. Te ostatnie można zamówić wyłącznie przez telefon. Taksówka lotniskowa kosztuje około 25 £, caby ok 20 a taksówki prywatne ok 15 funtów, autobus Airlink 100 kosztuje 4,50, tramwaj 6,50 (UPDATE 2020)
 
Pociąg w Edynburgu
 
Gdybyśmy chcieli dotrzeć pociągiem to główny dworzec kolejowy w Edynburgu nazywa się Waverley station i jest ulokowany dosłownie w sercu miasta, pomiędzy starym miastem a nowym. Wychodząc na zewnątrz z peronów wychodzimy na most który oddziela dwie części miasta. Skręcając po wyjściu w lewo dotrzemy do Starego Miasta ( 10 min piechotą) , natomiast w prawo do Nowego Miasta ( również ok 10, 15 minut piechotą) . Z tego dworca dostaniemy się w każdy zakątek Szkocji, Anglii a nawet jeszcze dalej. Pociąg do Glasgow kursuje co 10 minut a podróż trwa około 55 minut. Pociągi docierając do Glasgow docierają na jeden z dwóch dworców, pierwszy, ten główny nosi nazwę dworca centralnego (Central Station) pociąg jedzie na ten dworzec troszkę dłużej ok 1,35, natomiast około 20 minut piechotą od niego znajduje się nieco mniejszy dworzec zwany: Queen Street Station również ulokowany w centrum, pociąg z Edynburga jedzie ok 55 minut. Bez względu na to na który dworzec dotrzemy tak czy inaczej będziecie w centrum, więc nie ma to większego znaczenia. Wracając jednak do Edynburga ci, którzy mieszkają w części zachodniej stolicy mogą wysiąść na stacji Haymarket, tą trasą podążają te same pociągi co do Waverley station. Gdybyśmy chcieli pojechać z Edynburga do Dundee to podróż zajmie około 45 minut, Falkirk 25 minut. Jeśli chcielibyśmy wyruszyć w podróż pociągiem na przykład do Stirling to podróż będzie trwała 45 minut, Perth, godzina piętnaście a malownicze North Berwick odwiedzicie podróżując tylko 30 minut.
 
Poruszanie się po mieście 
 
Najlepszą formą poruszania się po mieście jest autobus, który zatrzymuje się na przystanku, jeśli machniemy ręka. Wsiadając do pojazdu powinniśmy powiedzieć kierowcy dokąd zmierzamy jechać i wrzucić odpowiednią ilość pieniędzy lub zapłacić kartą (contactless) a najlepszym rozwiązaniem jest wykupienie biletu jednodniowego. Jednorazowy bilet kosztuje funt 1,80, a bilet całodniowy kosztuje 4,50. Natomiast jeśli zostajemy na dłużej możemy kupić bilet tygodniowy, który kosztuje 20 £ dla studentów 17 a dla dzieci 10. Są także bilety miesięczne za 60 £ a także roczne za 600. Bilet jednorazowy dla dziecka kosztuje 90 pensów. Bilety możemy kupić w maszynach lub u kierowcy wsiadając do autobusu, można poprosić bilet całodniowy, (all day ticket please), i wrzucić kwotę 4,50, wówczas zostanie wydrukowany papierowy bilet, który należy oderwać i zabrać ze sobą i pokazywać za każdym razem kierowcy, wsiadając do kolejnego autobusu. Jest to najlepsza forma biletu, ponieważ podróżując trzy razy w ciągu dnia zwraca nam się za bilet i nie musimy za każdym razem wiedzieć ile musimy zapłacić żeby przejechać parę przystanków, nie wspomnę już o rozmowie z kierowcą, kiedy to musimy mu wytłumaczyć gdzie zamierzamy jechać.
 
Więcej info znajdziecie na stronie przewoźnika
 
 
Autobusy wycieczkowe to również ciekawa forma zwiedzania, ponieważ możemy wysiadać i wsiadać jak chcemy, autobusy dowiozą Was do najważniejszych atrakcji, przy czym warto zaznaczyć że te najważniejsze atrakcje znajdują się w obszarze centrum miasta, które można zwiedzić piechotą, chyba że zdecydujemy się zostać na więcej niż 2 dni, wówczas możemy pokusić się o zwiedzenie atrakcji ulokowanych nieco dalej od miasta, takich jak: Rosslyn Chapel czy Jacht Brytania.
 
Jeśli macie dodatkowe pytania do zapraszam do dyskusji na zaprzyjaźnione forum turystyczne do sekcji Szkocja, tam odpowiemy na dodatkowe pytania jeśli takowe macie. No dobrze, to przyjmując że wiecie już jak dostać się do centrum Edynburga to przydało by się teraz dowiedzieć co zwiedzić w Edynburgu. W artykule ( link obok) wspominamy o najważniejszych atrakcjach w mieście, dodaliśmy także kilka ciekawych porad, nie omieszkaliśmy także wspomnieć o ukrytych miejscach w Edynburgu, temat jest warty uwagi, polecamy.
 
 
 

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?