Spis treści

Warszawa- zwiedzanie i informacje praktyczne

Pałac Kultury i Nauki 

Rozpoczynamy niesamowitą przygodę w Warszawie od zwiedzania Pałacu Kultury i Nauki, miejsca owianego legendami, historią przypominająca czasy prl-u. Budynek ten dla niektórych jest pamiątką zamierzchłych czasów, dla innych obiekt ten nie wyróżnia się spośród innych budowli ale każdy kto patrzy na Pałac Kultury jednoznacznie stwierdza że coś w tym budynku jest, lecz nie do końca wiadomo co. Na pewno jest on najwyższym budynkiem w Polsce, jego wysokość to 237 m. Jest on także bodajże szósty w rankingu na najwyższy budynek na naszym kontynencie. Na miejscu znajdziemy bardzo dużo instytucji, zarówno kulturalnych jak i publicznych, mamy tu kluby sportowe, kina, teatry a nawet wydział uniwersytecki. Obecnie to miejsce jest wpisane do rejestru dziedzictwa kulturowego. Prawdopodobnie mało kto wie że budynek mieści w sobie ponad 3200 pomieszczeń i został zbudowany jako dar od narodu radzieckiego dla nas Polaków. Jeśli chodzi o samą konstrukcję i architekturę to niemal od razu nasuwają się dwa nazwiska. Pierwsze to Lew Rudniew, który był architektem budowli, zaś samym pomysłodawcą Józef Stalin. I choć można doszukać się w budowli wielu niespójności architektonicznych, wiele akcentów jest nieco innych niż powinny być ale na pewno ma to w sobie swój urok. Projekt Pałacu Kultury został wybrany przez Polaków a przypomnijmy iż mieliśmy ich aż 5 do wyboru .I choć oryginalnie budynek miał być o wiele mniejszy to dzięki wspólnemu wysiłkowi i ambicji możemy dzisiaj podziwiać dwa razy większą konstrukcję. Aby wybudować tego typu projekt i zaakcentować w nim wiele różnych nurtów architektonicznych jego projektant wybrał się w podróż po Polsce odwiedzając najbardziej historyczne miasta w poszukiwaniach nie tylko bieżących nurtów architektonicznych ale także samych pomysłów, odwiedził on między innymi Kraków ,Płock, Sandomierz, Toruń, Kazimierz czy Chełmno. Budowa wymagała ogromnego nakładu pracy, zatrudniono przy budowie ponad 3 3500 robotników rosyjskich, wielu z nich podczas budowy doznał wypadków a 16 z nich zginęło. Mroczne czasy nastały również w 1956 roku kiedy to po wielu próbach samobójczych zdecydowano się nałożyć kratę na punkt widokowy znajdujący się na trasie na 30 piętrze.
Na samej górze znajdziemy wyjątkowy zegar z małą sarenką, którą można dostrzec z dołu wyłącznie przy pomocy lornetki, średnice tarcz mają aż 6 metrów. Oczywiście z pałacem kultury wiąże się również wiele legend, mówi się także o podziemiach pałacu, o wciąż nieodkrytych komnatach. Nam udało się dotrzeć najbardziej ukrytych pomieszczeń w Pałacu Kultury, jeśli chcielibyście je poznać, to zapraszam do tematu poniżej:
 
 
Warszawskie Getto 
Kolejnym wyjątkowym miejscem do którego powinien udać się każdy kto będzie w Warszawie to warszawskie Getto, było ono największym gettem żydowskim utworzonym przez władze niemieckie.I choć obecnie ślady getta pomału się zacierają to jednak wiele z nich pozostało, zostały one oznaczone,dzięki czemu możemy podążyć śladem tamtych wydarzeń.Możemy  zwiedzić duże i małe getto a także wiele miejsc związanych z powstaniem Warszawskim, możemy nawet odnaleźć miejsca którymi próbowali wydostać się powstańcy warszawscy uciekając przed Niemcami.
Muzeum Powstania Warszawskiego
Ostatnim punktem trasy śladami powstania Warszawskiego oraz śladami getta  była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego. To miejsce ukazujące straszne dzieje II wojny światowej w sposób niesamowicie dokładny ilustruje wszystko to co wydarzyło się w czasie wojny i powstania. W każdym pomieszczeniu przenosimy się w inną część wojny, w każdym miejscu przechodzą nas ciarki. Obejrzeliśmy również film ukazujący bombardowanie Warszawy i to jak ona wyglądała później. Miejsce zaadaptowane na potrzeby powstania muzeum to stara elektrownia tramwajowa, w której budynki same w sobie są zabytkiem i dotyczą architektury przemysłowej. Idealna aranżacja wnętrz, do tego dźwięk oraz różne efekty multimedialne poruszają bardzo dokładnie, wprowadzając widza w nieistniejącą już rzeczywistość tamtych lat, to było niesamowite doświadczenie. Oglądając całą historię powstania, zwiedzając piętro po piętrze odkrywaliśmy nielegalne drukarnie, tuż obok dostrzegamy sale małego powstańca, gdzie dzieci już tak dla zabawy mogą wcielić się w rolę sanitariusza, listonosza czy harcerza. Gdzieś w dalszych końcach muzeum dostrzegamy ekspozycję związaną z powstańczym upadkiem a wraz z nim kapitulację ludności. Podążając dalej dostrzegamy główną salę a w niej replikę ogromnego samolotu otoczonego przez wystawy czasowe. Miejsce to to obowiązkowy punkt każdej wycieczki w Warszawie, nie wyobrażam sobie aby będąc w Warszawie nie obejrzeć tego miejsca i nie poznać historii tej heroicznej walki o wolność. Po długiej refleksji i całodziennym podążaniu śladami warszawskiego Getta oraz powstania Warszawskiego resztę dnia spędziliśmy na odpoczynku, spacerując po mieście w okolicy centrum.
Pałac Prezydencki
Kolejną atrakcją do której dotarliśmy to Pałacu Prezydencki, dzisiaj prezentujący klasycyzm. Początki tego miejsca są związane z rodzinami arystokratycznymi, to one zamieszkiwali tę budowlę przez ponad 100 lat istnienia pałacu. Cofając się wstecz do roku 1791 dowiadujemy się że pałac był własnością rodów szlacheckich, miejsce to zaczęło pełnić funkcję rządową dopiero w roku 1818. Po kolejnych upadkach, budowla powracała do swojego pierwotnego przeznaczenia. Po wojnie Pałac został odbudowany, i obecnie urzęduje w nim rada ministrów. 
 
 
Kolejnym miejscem wobec którego nie można przejść obojętnie to Zamek Królewski, będący przepiękną rezydencją naszych monarchów. Znajduje się ona na placu zamkowym, i choć była wielokrotnie przebudowywana oraz odbudowywana dziś znów w pełnej krasie pełni funkcję rezydencji zamkowej. Kiedyś znajdowały się w tym miejscu biura administracyjne a jeszcze wcześniej mieszkali tu książęta mazowieccy. Budynek ten będący siedzibą króla i parlamentu od 16 wieku został wielokrotnie zniszczony, miało to miejsce podczas najazdów:
szwedzkiego, pruskiego, carów czy brandenburskiego, nie wspominając już o drugiej wojnie światowej. Dziś budynek znów prezentuje się w pewnej klasie i zachwyca zarówno miejscowych jak i turystów.
Kolejne ciekawe miejsce, które chcieliśmy polecić znaleźliśmy dosłownie przypadkiem podczas podążania najbardziej znanymi miejscami w getcie warszawskim, chodzi o muzeum historii Żydów polskich, znajduje się ono właśnie na terenie byłego getta Warszawskiego. Choć muzeum jest stosunkowo nowe, otworzono je w 2013 roku jego bogate wnętrza oraz wystawy mogą nam wszystkim przybliżyć historię społeczności żydowskiej, której zalążki sięgały aż 1000 lat sprzed wojny. Konstrukcja muzeum nawiązuje strukturą do epoki postmodernistycznej, możemy dostrzec tu racjonalne połączenie szkła, betonu i miedzi. Miejsce to zostało zaprojektowane przez Fińskich architektów .
Katedra Świętego Floriana
 
Przyszła kolej na zwiedzanie pięknych kościołów a właściwie katedr a pierwszą z nich to Katedra Świętego Floriana, znana również pod nazwą Michała Archanioła.Prawdziwa perełka architektoniczna Warszawskiej Pragi. Jej strzeliste wieże widać niemalże z każdego zakątka Warszawy. Mają one 75 m a z góry rozpościera się przepiękny widok na całą Warszawę.
Znaleźliśmy się w dzielnicy Praga z dwóch powodów. Po pierwsze chcielibyśmy poznać Pragę taką prawdziwą i mało zmienioną dlatego już teraz chcieliśmy Was zaprosić do wyjątkowo ciekawego tematu, w którym umieściliśmy najważniejsze atrakcje Pragi i co najważniejsze mniej znane, szczegóły znajdziecie poniżej:
Co zwiedzić na Pradze w Warszawie
Po dłuższej chwili spędzonej w tej wyjątkowej części Warszawy naszym ostatnim przystankiem było miejsce nie byle jakie, miejsce straszne, pamiętające bardzo okrutne czasy wojny. Jest to jedno z najbardziej ukrytych adresów w Warszawie, jeśli chcielibyście je poznać to zapraszam do poniższego tematu:
 
 
Muzeum Narodowe Warszawa

 
My tymczasem wracamy w okolice ścisłego centrum, udajemy się do Muzeum Narodowego, będącego największym muzeum zarówno w Warszawie jak i jednym z największych w Polsce. Obecne kolekcje muzeum obejmują wyjątkową dużą galeria malarstwa polskiego datowaną na 16 wiek, zgromadzono tu nawet prywatną kolekcję samego Adolfa Hitlera, trafiła ona w nasze ręce dzięki uprzejmości władz amerykańskich, dostarczyli oni ją po wojnie. Ale muzeum narodowe to również sztuka użytkowa, orientalna, zbiory numizmatyczne a także ciekawa kolekcja licząca ponad 5000 obiektów związanych ze sztuką chińską. Można tu zostać na dłużej, jeśli interesujemy się tego typu ekspozycjami. Dla wszystkich tych, którzy chcieliby pozostać w klimatach dworów i zamków polecamy historyczną dzielnice Ujazdów w której to znajdziemy zamek o tej samej nazwie. Głównym powodem dla którego warto tu przyjść to obejrzenie ciekawej sztuki współczesnej, którą znajdziemy w środku a przy okazji możemy podziwiać piękny 13 wieczny pałac, który choć został odbudowany szczególnie po II wojnie światowej to dziś prezentuje się wyjątkowo ciekawie. 
 
Oczywiście miejsc w Warszawie godnych polecenia jest o wiele więcej, dlatego chcielibyśmy polecić Wam kilka z ciekawszych tematów forum związanych z naszą stolicą, umieściliśmy  tam ciekawe a zarazem mniej znane atrakcje stolicy, szczegóły znajdziecie poniżej:

Zobaczcie także koniecznie:

Warszawa forum
Smak Starej Warszawy
Naljepsze hotele, restauracje i bary w Warszawie

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?