Spis treści

Londyn wstęp

Londyn to miasto wyjątkowe kulturowo, bogate, z masą atrakcji. Obecnie jest największym miastem Zjednoczonego Królestwa, ale czy wiedzieliście że kiedyś kiedy zamieszkiwało to miasto tylko 45000 mieszkańców również było ono największym miastem w Anglii, a było to mniej więcej w trzecim wieku. Obecnie ta potężna metropolia ma tyle atrakcji że potrzeba tygodni aby je wszystkie zobaczyć, my w naszym przewodniku chcielibyśmy zaproponować kilka ciekawych wycieczek po najważniejszych atrakcjach Londynu, a które z tych miejsc wybierzecie zależy wyłącznie od Was.

Co zwiedzić w Londynie

 Budynek Parlamentu

Nie ma lepszego miejsca w Londynie na rozpoczęcie wycieczek niż zwiedzanie Pałacu Westminsterskiego. Mało kto jednak wie że budynek parlamentu dumnie prezentuje się na ruinach pałacu Wilhelma zdobywcy. Obecny budynek odbudowany w czasach przypadających na okresy wiktoriańskie jest pełen finezji, gotyku i oferuje malowniczy labirynt korytarzy, ukrytych dziedzińców i niezliczonych przejść. Znajdziemy tu ponad 100 klatek schodowych 1000 pokoi a żeby przejść z jednego punktu do drugiego obchodząc całą budowlę będziemy mieli do pokonania około 3 mile. Tuż obok znajdziemy słynnego Big Bena i jego ogromną tarczę zegarową. Big Ben dumnie reprezentuje nie tylko Londyn ale i całe królestwo Wielkiej Brytanii.  W rzeczywistości bardzo sympatyczna nazwa Big Ben odnosi się  do wieży zegarowej, którego tarcza zegara jest czyszczona raz na 5 lat a pracę tego typu mogą wykonywać wyłącznie ci ,którzy nie boją się wysokości, zjeżdżają oni bowiem na dół aby wykonać wszelkie czynności konserwacyjne. Istnieje możliwość organizacji wycieczki na zwiedzanie Parlamentu, szczegóły znajdziecie poniżej

Oficjalna strona wycieczek

 Most Westminsterski 

Kończąc zwiedzanie budynku parlamentu oraz wieży Big Ben idealnym rozwiązaniem jest przedostanie się na drugą stronę rzeki ,po wyjątkowym Moście Westminsterskim, ale czy wiecie że kiedy zaproponowano budowę mostu, a miało to miejsce w 1664 roku, nie każdy był zachwycony tą wiadomością, szczególnie mowa o tak zwanych wodniakach, to oni byli odpowiedzialni za przewożenie ludzi na drugą stronę rzeki. Naturalnym zagrożeniem z ich punktu widzenia była utrata pracy. Choć wydawać by się mogło że nic nie stanie na drodze aby most powstał, król Karol II przyjął łapówkę i nie wyraził zgody na budowę mostu, końcowe zezwolenie otrzymano dopiero w 1736 roku, kiedy na tronie zasiadał Jerzy II. Wodniacy otrzymali rekompensatę w postaci dzisiejszej równowartości dwóch milionów funtów. Na uwagę zasługuje również fakt iż pierwsza budowla była finansowana za pieniądze z loterii, które w tamtych czasach nie miały dobrej reputacji, dochodziło do oszustw oraz różnych nadużyć, prawdopodobnie dlatego most nazwano mostem głupców. Obecny most, który został zaprojektowany przez inżyniera Thomasa Page’a stał się natchnieniem dla wielu artystów, uwieczniono go na wielu zdjęciach, stał się on także wyjątkową atrakcją. Obecna wersja mostu jest najstarszą wersją mostu drogowego przecinającego Tamizę w centrum Londynu, ma on także najwięcej przęseł ze wszystkich londyńskim mostów na Tamizie. Jeśli chodzi o jego długość to ma aż 252 m i 26 m wysokości.

London Eye

Opuszczając most westminsterski skręcamy w lewo i udajemy się do największego koła widocznego z daleka będącego o wiele nowszym zabytkiem niż te wspomniane powyżej, ale jest równie wyjątkową atrakcją odwiedzaną przez tysiące turystów, atrakcją z której rozpościera się przepiękny widok na dużą część miasta. London Eye będący diabelskim kołem, jest najwyższym na świecie wspornikowych punktem obserwacyjnym. W dzień możemy z niego podziwiać okoliczną panoramę miasta, a w nocy urzeka barwnymi kolorami, które najpiękniej prezentują się z przeciwległego deptaka ciągnącego się od Big Bena, aż po horyzont. Jako ciekawostkę można dodać że miejsce to odwiedza więcej turystów niż w wielkiej Piramidzie w Gizie lub Tay Mahal w Indiach. Widok z góry pozwala na obserwację na odległość 40 km, a jeśli dopisze pogoda możemy dostrzec nawet zamek Windsor. Ciekawostką jest również fakt że każda z 32 kapsuł reprezentuje dzielnice Londynu o których mało kto wie. Ta wielka konstrukcja jest w stanie przewozić 800 osób za jednym razem. W latach 1895- 1963 jego poprzednikiem był The Great Wheel.

Oficjalna strona atrakcji 

 Westminster Abey 

Zanim oddalimy się troszeczkę od centrum i tych najważniejszych atrakcji, wspomnimy o jeszcze jednej będącej integralną częścią zabytków westminsterskich, mowa oczywiście o opactwie Westminster Abbey. Ten potężny kościół można odwiedzać wielokrotnie, zarówno samemu jak i z przewodnikiem, a 1000 letnie dziedzictwo za każdym razem odkrywa przed nami jakąś wyjątkową tajemnicę. Miejsce to było kiedyś  opactwem założonym przez benedyktyńskich mnichów, a miało to miejsce mniej więcej w połowie 10 wieku. Pielęgnowali oni tradycje, które przetrwały do dzisiaj, dokładna data założenia opactwa to 960 rok i oprócz głównej daty wspomina się również imię Henryka III, ponieważ to on założył Opactwo Westminsterskie. W tym miejscu znajdziemy również grobowce wyjątkowych postaci oraz miejsca upamiętniające zasłużonych, w sumie znajdziemy tu aż 3300 nazwisk wliczając w to 17 brytyjskich monarchów w tym króla Henryka V i wszystkich Tudorów z wyjątkiem Henryka VIII.  Inne znaczące osoby pochowane w opactwie Westminsterskim to Isaac Newton oraz Charles Dickens. Także i tu odbywają się koronacje monarchy brytyjskiego i ma to miejsce od 1066 roku. Dotychczas odbyło się tutaj 39 koronacji a ostatnia przypadała na rok 1953, mowa oczywiście o jej królewskiej mości Królowej Elżbiecie II, która jest najstarszą córką króla Jerzego VI i królowej Elżbiety.

Więcej o historii tej atrakcji przeczytacie poniżej:

Westminster Abey 
10 Downing Street

Poszukując kolejnych atrakcji nie można pominąć najbardziej znanego adresu, oraz prawdopodobnie najbardziej fotogenicznych drzwi w Anglii, mowa oczywiście o 10 Downing Street. To miejsce jest adresem premierów od roku 1735 roku dlatego jest strefą zamkniętą a wszelkie zdjęcia można robić dopiero z pewnej odległości, to miejsce to taki Biały Dom tylko  w Londynie. Cofając się wiele lat wstecz przychodzi na myśl Sir Thomas Knyvetta i 1581 roku, to on bowiem zbudował Downing Street, to właśnie tutaj aresztowano Guya Fawkesa po spisku z prochem. Miejsce to pamięta również historię wielu kluczowych decyzji dotyczących całej Wielkiej Brytanii. Choć patrząc na to miejsce zewnątrz widzimy jeden budynek to w środku jest on połączony za pomocą korytarzy, łącząc numer 10 z 12, także i w tym miejscu odbywają się przyjęcia i imprezy charytatywne, na które są zapraszani światowi przywódcy.

Pałac Buckingham 

Jedną z ostatnich królewskich atrakcji na naszej liście jest Pałac Buckingham. Jest to rezydencja królowej choć oryginalnie pałac ten został zbudowany dla Księcia. Historia zaczyna się w 1003 roku kiedy to pierwszy książę Buckingham John Sheffield  zamieszkuje obecny dom wybudowany na miejscu starszego ulokowanego na tym miejscu. Nowa posiadłość w późniejszych latach zostaje zakupiona przez króla Jerzego trzeciego w ramach podarku dla żony i dzieci, miejsce to wówczas służyło jako dom o statusie prywatnym. Oficjalną rezydencję znaną jako dom Buckingham, który w późniejszym czasie został przekształcony w Pałac Buckingham ustanowiono w latach 20 XIX wieku. Pierwszą osobą z monarchii która tu zamieszkała był królowa Wiktoria i to właśnie od tego czasu pałac zamieniono na rezydencje królewską a w chwili obecnej jest to siedziba administracyjna monarchy.

Miejsce to otoczone przez dwa piękne parki Królewskie zlokalizowane w samym sercu miasta, mierzą one 108 metrów na 120 m i znajdziemy tu aż  77000 m kwadratowych powierzchni.

Więcej informacji o pałacu znajdziemy poniżej:

Wnętrza Pałacu Buckingham 

Park St James

W pobliżu znajdziemy przeuroczy park, jest otoczony przez Buckingham Palace Clarence House i Whitehall. Możemy w tym miejscu na chwilę poczuć się że jesteśmy z dala od cywilizacji, choć nadal w samym centrum miasta. Wszystkim przybywającym tu towarzyszyć będzie wyjątkowy widok na fontannę z lokalnej kawiarni oraz pelikany, które są w tym miejscu od prawie 400 lat. Park ten jest jednym z 8 w Londynie i zajmuje 57 akrów.

Natural History Museum

Zwiedzając kolejne miejsce przenosimy się od skamieniałości dinozaurów aż po kawałki skał księżycowych. To w tym muzeum znajdziemy egzotyczne rośliny, choć prawdę mówiąc będąc w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie nigdy nie wiesz co możesz znaleźć za rogiem, znajduje się tu bowiem ponad 7 mil eksponatów, co czyni to miejsce jednym z największych kolekcji historii naturalnej na świecie. Muzeum powstało w roku 1754 choć w obecnej lokalizacji znajduje się od 1881, powstało ono dzięki ogromnemu wkładowi fundatora wielu eksponatów Sir Hansa Sloane, który osobiście nadzorował umieszczanie przedmiotów w tym muzeum, które dziś przyciąga ponad 5 mil zwiedzających rocznie. Jest to bez wątpienia jedno z najważniejszych muzeów w Londynie, tuż za muzeum Brytyjskim i muzeum Victoria & Albert.

Harrods

Będąc w Londynie nie można nie odwiedzić słynnego, znanego i jakże luksusowego domu towarowego Harrods mieszczącego się na Brompton Road. Nazwa sklepu wywodzi się oczywiście od jej założyciela, który swój pierwszy sklep otworzył w roku 1849 aż ciężko sobie wyobrazić że początkowo Harrods posiadał tylko jedno pomieszczenie. Sprzedawane tu były tylko artykuły spożywcze, jednak z czasem asortyment powiększał się znacząco, a obecnie sklep ma kilkaset działów a jego powierzchnia to 9 tys metrów kwadratowych.

Trafalgar Square

Przechadzając się ulicami Londynu, trzeba koniecznie zajrzeć na Trafalgar Square i choć szczyci się on długą historią warto zerknąć na projekt jego przekształcenia a miało to miejsce w lipcu 2003 roku. Przebudowa pozwoliła otworzyć nitkę, która połączyła go z Galerią Narodową, dodając do tego zmiany w postaci kawiarni i toalet publicznych czy nawet dla niepełnosprawnych. Obecnie to miejsce to centrum demokracji, bywają tu różnego rodzaju demonstracje i pikiety, dyskutuje się tu również na tematy polityczne i religijne. A dzięki wsparciu burmistrza tę demokratyczną tradycję wspiera się do dziś.

Galeria Narodową

Przygoda z Galerią Narodową rozpoczęła się w kwietniu 1824 roku, wtedy bowiem Izba Gmin zgodziła się zapłacić aż 57000 £ za kolekcję obrazów pewnego bankiera i to właściwie 38 z nich stanowiły podwaliny nowej kolekcji narodowej. Kilka lat później bo w 1831 roku wyrażono zgodę a wyraził ja parlament na budowę budynku Galerii Narodowej znajdującej się na placu Trafalgar. Obecnie w Galerii Narodowej możemy podziwiać 2300 dzieł sztuki, dodatkowo w tym miejscu przedstawiane się również wystawy z innych galerii. Bardzo mądrze przemyślana organizacja zbiorów i mapy które prowadzą na różne piętra gdzie znajdują się różne wystawy pozwalają na sprawne przenikanie między ekspozycjami w zależności od tego kto co lubi.

Opera House

A może chcielibyście doznać nowych doświadczeń poprzez operę i balet. Royal Opera House to miejsce w którym znajdziemy Operę i Balet poszerzone o nowe horyzonty przenosząc widzów  do świata historii opowiedzianej w nieco inny sposób. Ostatnie przekształcenie teatru miało miejsce w ok 2000 roku kiedy to budynek został przekształcony zupełnie, a koszt remontu wyniósł 178 milionów funtów. Obecnie znajdziemy tu salę kinową, studio, salę mniejszą i obiekty przeznaczone na próby, natomiast była sala kwiatowa to obecnie publiczne miejsce z ekscytującą atmosferą, a wszystko to w sposób przemyślany i zintegrowany tworzy bardzo przyjemne wnętrza, które z wybitnymi spektaklami tworzą jednolitą całość.

Covent Garden  

 I pomyśleć że kiedyś to miejsce tętniło życiem będąc rejonem handlowym. Wiele rzeczy uległo zmianie kiedy doszło do inwazji Wikingów w 9 wieku, wtedy to Londyn chwilowo przestał istnieć. Dopiero w roku 886 roku Alfred wielki ponownie odzyskał to miejsce. Przenosząc się jeszcze wcześniej bo do 8 wieku dowiadujemy się że miejsce to należało do opactwa gdzie znajdował się ogród warzywny utrzymywany przez mnichów. Ostatnie wykopaliska w Covent Garden ujawniły, że wczesna anglo-saska osada, rozciągała się od miejsca, w którym znajduje się obecnie Galeria Narodowa. Pac Covent Garden był pierwotnie ograniczony przez “portykowe domy”. Po jego północnej i wschodniej stronie ciągnęły się arkady, tworząc pasaż przypominający Plac Wogezów w Paryżu. Obecnie Covent Garden znajduje się w dzielnicy West End i jest głównym po teatrze obszarem rozrywki w Londynie.Turyści zapełniają elegancki, pozbawiony samochodów Piazza, gdzie mieszczą się sklepy z modą, lokalne rzemiosła a także: Apple Market, Royal Opera House, Paul’s Church z XVII wieku oraz Muzeum Transportu.

Muzeum Brytyjskie, 

Muzeum brytyjskie jest tak wyjątkowe i tak ekscytujące, że może zachwycić nawet najbardziej wybrednego fana. Chcielibyśmy opowiedzieć Wam o kilku ciekawych faktach związanych z muzeum, które być może będą stanowić dodatkowy czynnik, który zachęci Was do odwiedzenia tego miejsca. Na początku warto wspomnieć że to muzeum publiczne jest najstarszym Narodowym Muzeum na świecie datowane na 1753 rok, kolejną ciekawą kwestią jest to że zarówno na początku jak i teraz jest i prawdopodobnie jeszcze w późniejszych latach pozostanie darmowe, co jest ogromnym plusem, ponieważ w innym kraju wejście do tak dużego muzeum kosztowałoby majątek. Nie wiem czy wiecie ale gdybyście przybyli tutaj w 1903 roku moglibyście zobaczyć ludzi czekających na metro, tak tutaj bowiem istniała stacja metra British Museum, dzisiaj pozostały po nim stare zdjęcia. Stacja zbudowana była w roku 1900 i przetrwała 33 lata, prawdopodobnie zamknięto ją ponieważ otworzono nową stację holborn zlokalizowaną mniej więcej około 100 jardów dalej.  Muzeum Brytyjskie jest tak ogromne  że aby poradzić sobie z ogromem wnętrz zdecydowano się stworzyć w środku dwie inne narodowe instytucje, wprowadzono zatem bardzo dużą ilość okazów w historii naturalnej, to one bowiem stanowiły przez ponad 100 lat część kolekcji muzeum. Tutaj również miała początki biblioteka brytyjska, która z 1973 roku stała się odrębną instytucją, obecnie to miejsce znajduje się przy Euston Road. Jeśli ktoś narzeka że Muzeum jest zamykane zbyt wcześnie, to co mieli powiedzieć ci z końca 19 wieku, kiedy to muzeum było oświetlane tylko światłem dziennym, nie można było używać świec ponieważ były obawy przed pożarem, z tego właśnie powodu korzystano z naturalnego oświetlenia, a muzeum było zamykane bardzo wcześnie. Aby sprostać temu zadaniu postanowiono włączyć ten budynek jako jeden z pierwszych w którym zainstalowano oświetlenie elektryczne, a sala frontowa w 1879 roku jako pierwsza mieniła się światłem żarówek. W latach przedwojennych postanowiono wybudować tunel przeciw bombowy, ponieważ obawiano się że może dojść do wojny. Pierwszą decyzję ewakuacji skarbów rozpoczęto w 1933 roku, było to dużo wcześniej zanim doszło do wojny ale w późniejszym czasie pozwoliło to na sprawną ewakuacje całego dobytku muzeum.

 Co można zobaczyć w muzeum : 

Bezapelacyjnie jednym z największych zbiorów historii starożytnej jest:

Prehistoria i Europa

 • Hełm z Sutton Hoo
 • Figurka kochanków Ain Sakhri

Azja

 • Pozłacana figurka Wadźrasattwy z XV wieku
 • Prace chińskiego malarza Gu Kaizhi

Starożytny Egipt i Sudan

 • Kamień z Rosetty – umożliwił odczytanie pisma hieroglificznego
 • Listy z Amarna
 • Mumie egipskie

Grecja i Rzym

 • Marmury z Partenonu
 • Jedna z sześciu kariatyd Erechtejonu

Bliski Wschód

 • Reliefy z Niniwy
 • Para asyryjskich posągów lamassu (skrzydlaty lew o ludzkiej głowie) z Nimrud
 • Cylinder Cyrusa
Oxford street 

Kolejnym miejscem które chcielibyśmy bardzo polecić to jedna z najbardziej ruchliwych ulic handlowych, chodzi oczywiście o ulice Oxford, jest ona pełna opowieści, które urzekną każdego turystę. Oprócz zakupów ulica szczyci się także tym że jest najdłuższa w Europie a w okolicy znajdziemy mnóstwo hoteli. Wieczorem ulica mieni się tysiącem świateł,  a większość sklepów ma za sobą jakąś historię, której warto posłuchać. I choć te największe sklepy zostały niestety zniszczone w czasie wojny Oxford Street wraca do łask i zaprasza do swoich sklepów wszystkich, ponieważ tu wiecznie coś się dzieje.

Picadely circus  

Będąc w Londynie nie można nie zwiedzić Piccadilly Circus. Obecnie jest to miejsce spotkań, można tu dobrze zjeść, posiedzieć z przyjaciółmi i spędzić miło czas. Można również przyjrzeć się tysiącom turystów, którzy każdego dnia odwiedzają to miejsce. A czy wiecie że kiedyś wspomniana ulica nazywała się Portugalia, była ona nazwana na cześć żony Karola II, Katarzyny. Obecna nazwa ulicy pochodzi  z osiemnastego wieku i oznacza “budynki ułożone w okrągłą linię“. Jak wiadomo takie miejsca są pełne reklam a co za tym idzie wieczorną porą mienią się dziesiątkami neonów a najbardziej rozpoznawalnym znakiem jest coca-cola, znajduje się na Picadely nieprzerwanie od 1955 roku, choć pierwsze produkty reklamowane były tu już w 1908 roku a pionierem promocji w tamtych czasach byli Bovril i Perrie.

Katedra śwPawła 

Katedra śwPawła 

Piękna katedra Londynu, jest miejscem jednego z największych kościołów na świecie i znajduje się w najwyższym punkcie miasta. Sir Christophera Wrena  Auchan zaprojektował katedrę, która początkowo miała pełnić rolę pewnego rodzaju wypełnienia po wielkim pożarze, który miał miejsce w 1666 roku. Ten wybitny projektant zaprojektował również 50 innych londyńskich kościołów, więc miał w tej kwestii wiele do powiedzenia. Wielką ciekawostką jest kopuła, katedry która jest drugą co do wielkości na świecie i ma 330 i 66 m wysokości, można się na nią wspiąć po 259 schodach. Miejsce to datowane jest na rok 1675 i zachwyca turystów każdego dnia. Chcąc uniknąć wysokich kosztów związanych ze zwiedzaniem tego miejsca można wybrać się na mszę, wówczas wejście jest darmowe.  

 Kiedy wsłuchując się w głosy innych osób słyszane z bardzo dużej odległości zerkamy na kryptę, znajduje się tu bowiem wiele pomników a najważniejszym jest pomnik księcia Wellingtona na koniu, oczywiście równie ważne są, Pawła Lorda Nelsona czy Winstona Churchilla. Także w  tej katedrze odbył się ślub księcia Karola i księżniczki Diany. Jeśli jesteś fanem filmów to powinieneś wiedzieć że właśnie tutaj kręcili między innymi: Sherlocka Holmesa, Harrego Pottera czy Mary Poppins.

Osoby, które tu spoczywają:

James Barry (artysta) 

John Donne (Poeta) 

Ethelred the Unready (król Anglii od 978-1013 i 1014-1016) 

Alexander Fleming (Naukowiec) 

Henry Moore (rzeźbiarz) 

Horatio Nelson (admirał brytyjskiej marynarki wojennej) 

Arthur Wellesley (książę Wellington) 

Christopher Wren (architekt – projektowana katedra św. Pawła) 

Katedra była również świadkiem bardzo przyjemnych momentów takich jak: ukoronowania za wybitne usługi między innymi artystów, pisarzy i polityków. 

Tower of London

Kolejne miejsce to obowiązkowy punkt każdej wycieczki w Londynie, mowa oczywiście o Tower of London. Miejsce to ma wyjątkowo fascynującą historię, i jest jednym z najbardziej znanych zabytków miasta. Miejsce to zostało założone przez Wilhelma zdobywcę, a miało to miejsce pod koniec 1066 roku jako Pałac Królewski i system obrony. Funkcje warowni uległy zmianie dopiero pod koniec 19 wieku. Miejsce to jest tak wyjątkowe ponieważ mało jest tego typu atrakcji, które pozostały nienaruszone od czasów średniowiecznych, choć powodów dla którego wieża została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest na pewno więcej.  A czy wiecie że władze Londynu są bardzo przesądne, wierzą oni że jeżeli kruki opuszczą wieże ich królestwo upadnie. Prawdopodobnie dlatego po dziś dzień trzyma się co najmniej sześć kruków, które niestety zostały zmuszone do tego aby nie mieć możliwości odlecieć. Obecnie w tym miejscu znajdziemy ponad 23000 klejnotów, które oryginalnie znajdowały się wieży Marcina a ich wartość szacowana jest na 20 miliardów funtów. Sięgając do mrocznych czasów historycznych dowiadujemy się że właśnie tu wykonywano egzekucje, a ostatnią osobą która została stracona był niemiecki szpieg Josef Jakobs. 15 sierpnia 1941 r, w całości wykonano tu 22 egzekucje. W latach 1900 w tym miejscu znajdowało się nawet królewskie zoo, ciężko sobie wyobrazić że przetrwało ono tam ponad 600 lat. Można tu było znaleźć egzotyczne zwierzęta, kangury, niedźwiedzie, strusie a nawet słonie. Zwierzęta przeniesiono do zoo. W czasie wojen budynek znacznie ucierpiał, choć pierwsza wojna nie dokonała większych szkód to druga zniszczyła zamek znacząco. Po wojnie miejsce to zostało odrestaurowane. Wiele wydarzeń które miały tu miejsce doprowadziły do powstania wielu legend i historii, nieliczni twierdzą nawet że miejsce to jest nawiedzone. Ponoć w wieży londyńskiej mieszka kilka duchów w tym Henryk VI, Katarzyna (piąta żona króla Henryka VIII), Sybil, która była pielęgniarką księcia Edwarda.

Wieża Londynu jest chyba lepiej znana jako więzienie. Więźniowie byliby przywożeni, przez rzekę, z Westminsteru, gdzie byliby sądzeni, a tłumy czekały na brzegu rzeki, aby poznać werdykt i zobaczyć, czy zostaną skazani na widowisko publicznej egzekucji. Kat z długim ostrym toporem stałby za oskarżonym na łodzi. Gdyby oskarżony był winny, skierowałby siekierę w stronę ofiary, a gdyby nie był winny, skierowałby ją na bok. Wielu ludzi zostało zamkniętych w Tower za przekonania religijne lub podejrzenia o zdradę. Znani więźniowie to między innymi Anne Boleyn, Sir Walter Raleigh i Elżbieta I. 

Tower bridge  

 Tower Bridge ulokowany tuż obok Tower of London jest masywną konstrukcją, która podnosi się kiedy przepływają pod nią statki. Wyjątkowa mechanika mostu (silnik parowy z hydrauliką) był przełomem w funkcjonowaniu tej budowli, obecnie uniesienie mostu trwa tylko 86 sekund. Jeśli chodzi o styl w jakim został wybudowany to jest to styl neogotycki. Obecny kształt mostu został wybrany spośród  blisko 50 projektów, które wzięły udział w konkursie. Obecna konstrukcja jest wyjątkowa , zachwyca każdego, możemy nawet dzięki zainstalowanej 24 godzinnej kamerze zamieszczonej na wieży  śledzić co dzieje tu na miejscu. Nazwa mostu pochodzi od wieży, która jest usytuowana obok. Jeśli chodzi o jego wymiary to most ma 244 m a jego wieża sięga 65 m i zbudowana jest na pomostach. Aby podnieść takiego kolosa potrzebne jest bardzo duże obciążenie, które liczy się w tysiącach ton. Chodniki zlokalizowane pomiędzy wieżami miały złą reputację, można było znaleźć tu prostytutki, kieszonkowców a przechodnie raczej unikali tego przejścia, zostało ono zresztą zamknięte w 1960 roku na 22 lata, później znów zostało otwarte w ramach wystawy miasta wieżowego

Tate Modern 

Muzeum to jest wyjątkowym arcydziełem sztuki nowoczesnej choć posiada kolekcję datowaną  od roku 1900 roku aż po dzień dzisiejszy. Miejsce to odwiedza ponad 5 milionów turystów plasując to wyjątkowe muzeum w pierwszej dziesiątce najchętniej odwiedzanych galerii na świecie. Znajdziemy tu “Trzech tancerzy” Picassa,  “Autumnal Canibbalism” Dali, “The Seagram Murals” Rothko, “Fontannę” Duschampa, “Anywhen” Parreno. Będąc tu trzeba pamiętać że ekspozycja bardzo często się zmienia z jednej strony może to zagwarantować że jak przyjdziemy tu ponownie będziemy mieli okazję zobaczyć coś innego ale z drugiej strony ekspozycje, które bardzo nam się podobają mogą zniknąć przed naszym powrotem.

Hyde Parkogrody Kensington 

 Hyde Park to miejsce, które praktycznie zna każdy, ten park jest tak popularny że odwiedzają go tłumy, a pomimo tego i tak warto tu przyjść, bo jest tu po prostu piękne. Ten park będący oazą w centrum Londynu jest pełen kawiarni, fontann, ogrodów kwiatowych i zachwyca każdego. Jezioro w parku jest domem dla ptactwa wodnego, pozwala na dłuższy odpoczynek i relaks w centrum miasta. Jeśli chodzi o Ogrody  Kensington były one częścią Hyde Parku przez ponad 100 lat, miejsce to było tak duże że Henryk ósmy mógł ścigać tu nawet duże jelenie. W 1689 roku za sprawą króla i królowej Wilhelma i Marii park został rozdzielony, Królowa Maria zaczęła wówczas tworzyć swój ogród pałacowy w stylu holenderskim a wszystko to dla swojego męża Williama, który przybywając z Holandii czuł się w Londynie jak w domu. Z roku na rok park powiększał się a największe zmiany miały miejsce w 1721 roku, wtedy to słynne Ogrody Kingston przekształciły się w park, który znamy dzisiaj. Będąc w ogrodzie zerknijmy na spektakularny pomnik Alberta męża królowej Wiktorii, znajduje się on na skraju ogrodów. Znajduje się tu także : pomnik  Johna Hanninga Speke.

Madame Tussauds

Chyba nie ma bardziej znanego muzeum figur woskowych niż to od Madame Tesoun  w Londynie, choć ma ono również wiele oddziałów w innych głównych miastach. Powstanie muzeum zawdzięczamy rzeźbiarce woskowej  Annę Marię “Marie” Tussaud. Pierwsza rzeźba tej wybitnej artystki powstała kiedy artystka miała 16 lat było to Francois Voltaire. Wcześniejsze lata rzeźbiarka spędziła w Strasburgu we Francji gdzie się urodziła, była nawet uwięziona podczas rewolucji francuskiej, została jednak uwolniona dzięki wpływom jej bogatego przyjaciela, po którym odziedziczyła ogromną kolekcję modeli woskowych. W roku 1835 pojawiła się w Londynie i tam otworzyła muzeum. Muzeum jest wybitne i zachwyca detalami i szczegółowością odwzorowań gwiazd, ludzi wybitnych, polityków, lista nowych figur woskowych powiększa się z roku na rok. Pierwsza galeria zawierała około 400 figur ale zarówno pożar z 1925 roku jaki wojna zniszczyły większą część starej kolekcji. Na szczęście wciąż zachowało się kilka modeli zrobionych przez samą Marię, która zmarła w wieku 89 lat. Jej muzeum jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów w Londynie i w innych miastach.

Miejsca opisane powyżej to tylko kilka z tych najważniejszych atrakcji które warto zobaczyć w Londynie. Ale przecież miasto  ma do zaoferowania o wiele więcej. Możemy na przykład pokusić się o wycieczki tematyczne, wycieczki śladami poetów czy śladami filmowych zakamarków. 

Poza tym Londyn to miasto, które może być drogie w zwiedzaniu dlatego mamy kilka alternatyw, są to tematy w których opisaliśmy:

Jak poruszać się po Londynie na piechotę

Jak zwiedzić Londyn za darmo oraz

Czego nie robić będąc w Londynie

To miasto  kryje w sobie także wiele tajemnic i miejsc o których wiedza nieliczni. Począwszy od dużych i mniej znanych atrakcji a skończywszy na detalach ukrytych gdzieś skrzętnie między wąskimi uliczkami jednej z 32 dzielnic miasta. Dlatego właśnie chcielibyśmy zabrać Was w wyjątkową podróż do najbardziej ukrytych miejsc w Londynie, do miejsc, które nie zawsze znajdziemy w przewodniku, do miejsc które ciężko jest znaleźć w Internecie, jednak one są i czekają na tych którzy dołożą wszelkich starań aby je znaleźć, nam się to udało dlatego chcieliśmy przedstawić Wam wyjątkowy przewodnik w postaci e-booka, który stworzyliśmy dla Was. Ta wyjątkowa propozycja  zawiera najbardziej ukryte i tajemnicze miejsca Londynu, które po prostu musicie poznać, szczegóły znajdziecie poniżej,

Sekretne miejsca Londynu

Na koniec zapraszamy do bardzo rozbudowanego tematu naszego forum turystycznego, w którym poruszamy wiele ciekawych dyskusji i porad a wszystko to w bardzo przyjemnej atmosferze, szczegóły poniżej:

Londyn Forum 

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?