Grecja

Grecja to kraj półwyspu bałkańskiego, który sąsiaduje z Bułgarią północną, Macedonią, Turcją oraz Albanią. Grecja jest krajem położonym malowniczo nad Morzem Egejskim, Śródziemnym a także Jońskim. Kraj ten jest zlokalizowany na południowo-wschodnim krańcu naszego kontynentu a jej powierzchnia to 131 957 km2. Stolicą Grecji, której populacja już dawno przekroczyła 10 milionów obywateli są Ateny i choć kraj ten kojarzy nam się z morzem i wyspami to trzeba wspomnieć że tak naprawdę dominującym krajobrazem są góry. Zapraszamy wszystkich w niepowtarzalną podróż do pięknej Grecji.

Spis treści

Pogoda w Grecji

Pogoda w głównej mierze jest uwarunkowana położeniem geograficznym. Grecja kojarzy nam się zazwyczaj z wakacjami i przychodzi nam na myśl że w całym kraju dominuje słońce i wysokie temperatury. Na przykład w północnej część kraju, gdzie występują góry można doświadczyć prawdziwej i czasami nawet ekstremalnej pogody, takiej jak mróz,śnieg, który jest nieodzownym elementem tego regionu. Prawdą jest natomiast że tereny Grecji położone bliżej wody mają ładniejszą pogodę ale ale za to w tych obszarach występuje duża wilgotność a także występuje silny wiatr. Najpiękniejsza pogoda w Grecji panuje oczywiście w okresie wiosennym i letnim, szczególnie na wyspach i w rejonie wybrzeża, gdzie wysokie temperatury i ciepła woda sprawiają że Grecję odwiedza bardzo dużo turystów z całego świata. Podsumowując ogólny temat o pogodzie można by stwierdzić że znajdziemy tu dwa rodzaje pogody, sucha a zarazem gorąca, która może wystąpić na przełomie od kwietnia do września lub pora deszczowa, jest ona stosunkowo łagodna i występuje w października do marca. Ponieważ jednak pogoda jak wspomnieliśmy na początku różni się w zależności od rejonów kraju postanowiliśmy poruszyć ten temat osobno ilekroć będziemy opisywać poszczególne miejsca i miasta w Grecji.

Informacje ogólne

Język urzędowy: Język grecki

Religie: Grecko-prawosławni (urzędnik) 98%, muzułmanie 1,3%, inni 0,7%

Kod wybierania kraju: +30

Numery alarmowe:

Ogólny numer alarmowy w Grecji to 112. Można zadzwonić w każdej sytuacji awaryjnej, jest on bezpłatny i niezależny od operatora.

Inne numery alarmowe to:

Policja 100

Ambulans 166

Straż pożarna 199

Więcej o pogodzie w Grecji na tej stronie

Wyspy greckie

Wyspy greckie to temat rzeka, można wspominać te najważniejsze, największe, najbardziej popularne lub najbardziej turystyczne, my jednak nie omieszkamy zejść z utartych szlaków i opowiemy Wam także o wyspach nieznanych, które również warto odwiedzić. Większość greckich wysp malowniczo położona jest w klimacie śródziemnomorskim, cechują się pięknym latem i łagodna zimą a szczytowe miesiące kiedy temperatura jest najwyższa przypada na lipiec i sierpień, to wtedy właśnie większość greckich wysp wypełnione są przez rzesze turystów, przybywających tu z całego świata.

W Grecji znajdziemy około 6000 wysp ( wliczając mniejsze wysepki), które różnią się od siebie wielkością, kształtem i liczebnością. Oczywiście ta największa wyspa położona na Morzu Egejskim to oczywiście piękna Kreta. Spędzając wakacje na jednej z wysp doświadczymy pięknych plaż, na turystów czeka również lazurowa i ciepła woda oraz wyjątkowo smaczna i zdrowa grecka kuchnia. Wspomnimy także o wyjątkowych stanowiskach archeologicznych, muzeach, meczetach oraz powojennych fortach, które przypominają o bogatej historii Grecji.

Jakie są największe greckie wyspy ?

1 Kreta (Kriti) 3219 mil kwadratowych

2 Euboea (Evia, Evvia) 1417

3 Lesbos (Lesvos) 630

4 Rodos (Rodos) 541

5 Chios (Khios, Xios) 325

Polecamy także:

Korfu

Kefalonia

Hydra

Oczywiście wszystkie te miejsca opiszemy dogłębniej osobno. Tymczasem przygotowaliśmy wyjątkowo ciekawy artykuł o najpiękniejszych ale zarazem najmniej znanych wyspach greckich na których wakacje będą udane na 100% zarówno jeśli chodzi o pogodę jak i o walory przyrodnicze, szczegóły znajdziecie poniżej:

Najciekawsze wyspy greckie w zależności od zainteresowań

Grecja plaże 

Plaże to bardzo ważny i nieodzowny element Grecji, bo przecież właśnie po to przyjeżdżają tu turyści, aby odpocząć, aby skorzystać z tutejszego słońca i aby spędzić wakacje na jednej z setek plaż ulokowanych bądź to na długich przybrzeżnych terenach, bądź to w niedostępnych zatoczkach. My postaramy się przybliżyć wam te najpiękniejsze plaże, choć więcej o nich będziemy pisać w poszczególnych sekcjach związanych z różnymi częściami Grecji. Na początek jednak chcielibyśmy wspomnieć o jednej z najpiękniejszych plaż w Grecji, znajdujące się ona w południowo-zachodniej części Krety.

Plaża Elafonisi- laguna Elafonisi

 

Najlepiej można do niej dotrzeć z Chani, jest to piękne turystyczne miasto o którym również wspomnimy osobno. Samochód to najlepszy środek transportu aby się tu dotrzeć a dla tych którzy nie mają samochodu mogą pokusić się o autobus, który kursuje właśnie z miasta Chania. Możemy także dopłynąć tu łodzią, lecz to dość droga impreza. Dlaczego ta plaża jest taka wyjątkowa, czym różni się ona od wielu innych, które znajdziemy nie tylko na Krecie ale i w całej Grecji?. Otóż należy wyjaśnić że plaża ta otacza małą wysepkę o tej samej nazwie, do której można dotrzeć z pobliskiego z lądu małym i bardzo płytkim przesmykiem, pełnym błękitnej i ciepłej wody.  Płytka woda, którą tu znajdziemy może sprzyjać wakacjom z dziećmi, miejsce to bowiem może służyć jako brodzik, pomimo tego że jest to teren otwarty. Sama nazwa plaży odnosi się właściwie do imienia wyspy, ta z kolei odziedziczyła nazwę od Jeleni, które docierały tu bardzo dawno temu. Zarówno plaża jak i wyspa są obszarem chronionym, a urok tego miejsca został doceniony plasując plaże jako jedną z najlepszych na świecie, miało to miejsce w 2014 roku. Oczywiście oprócz tej plaży w okolicy znajduje się również duża lądowa plaża, która sama w sobie jest piękna, można się również na niej zatrzymać na wiele godzin. W okolicy znajdziemy także bardzo dużo występków skalnych z małymi naturalnymi basenami wodnymi, dlatego pomimo dużej ilości turystów można tu znaleźć kawałek plaży tylko dla siebie. Ponieważ teren ten jest chroniony, zaleca się ostrożność aby nie niszczyć tutejszej roślinności, dodajmy że na wyspie znajdziemy ponad 100 gatunków cennych roślin. Wracając z wyspy do cywilizacji możemy odwiedzić klasztor położony malowniczo na skale, wyglądający jak forteca, nosi on nazwę  Chrysoskalitisa. 

Góry w Grecji  

Skoro wspomnieliśmy o wyspach to przyszedł czas aby wspomnieć co nieco o greckich górach. Powierzchniowo zajmują 4/5 % wliczając w to także mniejsze wzgórza. Najwyższą górą w tym także najbardziej popularną jest Olimp, którego szczyt wynosi 2917 m n.p.m . Ciężko wyobrazić sobie że większość tutejszych gór, szczególnie w ich wyższych partiach jest pokryte śniegiem i to przez kilka miesięcy w roku. Ponadto w tych miejscach, znajdziemy także ośrodki narciarskie. Przebywając wyłącznie na greckich wyspach podobne warunki pogodowe możemy doświadczyć na Krecie, przemierzając wyższe partie tamtejszych gór.    

Gdzie jest Olimp 

 Dla większości z nas masyw górski Olimp kojarzy nam się z mitologią, a jej największy szczyt został zdobyty po raz pierwszy w 1913 roku. Piękno tego miejsca zachwyca z uwagi na bogatą faunę i florę, znajdziemy tu 1700 gatunków z których wiele jest bardzo rzadkich. Idealną bazą wypadową w te góry jest wioska Litohoro do której dotrzemy bezpośrednio autobusem bądź to z Aten bądź z Salonik, a jeśli wybierzemy się w te rejony pociągiem to będziemy musieli dojść do wioski ( ok 9 km do przejścia). Miejsce to może posłużyć jako idealna baza wypadowa. Znajdziemy tu także kilka restauracji, głównie przez rozpowszechnioną promocję tego regionu w turystyce. Przypominamy jednak, aby zarezerwować sobie zakwaterowanie znacznie wcześniej. Mapę trasy możemy otrzymać w lokalnym biurze, przypominamy jednak że jest to góra dość wymagająca, dlatego dla niektórych może się okazać śmiertelną pułapką. W miejscu tym zginęło wielu wspinaczy. Zalecamy aby wybrać się na nią z przewodnikiem a już na pewno nie podróżujmy w wyższe partie góry samemu, pamiętajmy także odpowiednim przygotowaniu (wliczając naszą kondycję) mam tu na myśl: ekwipunek a także naładowany telefon i kontakty w razie problemu. Powinniśmy także przygotować się z odpowiednim ubraniem, nawet kiedy tu na dole wydaje nam się że jest ciepło. 

Oczywiście powodów dla których wycieczka na Górę Olimp będzie ciekawym doświadczeniem jest więcej niż tylko podziwianie pięknych widoków czy fauny i flory. Dochodzi do tego także kwestia historii i legend, przecież Olimp to starożytne miejsce, będące domem bogów, legenda o tym miejscu znają prawie wszyscy. Mity legendy przeplatają się z historią, przecież cały czas słyszy się o starożytnych grekach, dlatego właśnie warto wybrać w to miejsce, chociażby w poszukiwaniu bogów. Górę Olimp nazwano od 12 olimpijczyków, bogów starożytnej Grecji a ci najbardziej znani, jeśli chodzi o mitologię, to przecież Zeus, będący królem bogów, Posejdon bóg morza czy bóg miłości Afrodyta. Tutaj pojawia się także nazwa Panteon, było to miejsce bogów, chociaż tron Zeusa znajdował się na szczycie Stefaniego. Być może dlatego właśnie ciężko było zdobyć szczyt, no bo przecież według starych legend, ci którzy udadzą się na górę powinni złożyć ofiary bogom, za to że im przeszkadzamy. Na szczęście dzisiejsze czasy są inne dlatego wybierając się na szczyt góry warto przejść tę trasę, wspominając legendy i mity związane z tą okolicą, to spowoduje że wyprawa na Górę Olimp będzie wyjątkowym w swoim rodzaju doświadczeniem.

Początek trasy zazwyczaj zaczyna się w okolicach Parku Narodowego, tamtejsze lasy to wiekowe buki, tereny te pamiętają epokę lodowcowa. Kolejnym etapem do którego docierają piechurzy to płaskowyż muz będący co prawda równiną ale położoną w wyższych partiach gór. To właśnie stąd widać najbardziej szczyt Stefani, nić dziwnego że Zeus wybrał sobie to miejsce na swój tron. Widać stąd całą okolicę i większość szczytów. Aby Wasza wycieczka była naprawdę niesamowita polecamy dotrzeć na sam szczyt a potem schodząc na ziemię pomyśleć że dokonaliśmy czegoś czego nie dokonał żaden Grek w czasach starożytnych. Obecnie górę Olimp eksploruje ponad 10 tysięcy osób rocznie, co powoduje że jest to bardzo popularne miejsce, nie tylko w Grecji ale i Europie, i choć w na naszym kontynencie znajdziemy bardzo dużo pięknych gór z ciekawymi szlakami, to jednak mało z nich oferuje piękne widoki, wyjątkową faunę i florę oraz legendy taki jak ta.

Grecja zimą

Zastanawiam się czy pomyśleliście kiedyś o tym żeby wybrać Grecję na miejsce swoich wakacji ale zimą. My postaramy się przekonać Was że ten kraj ma również wiele do zaoferowania także zimą.

Naszą pierwszą propozycją jest Zagori.

Zagori

W pełnym górskiego uroku regionie dostrzeżemy wyjątkowe krajobrazy, wodospady, głębokie jary i jaskinie, czyli typowy górski raj. Jeśli chodzi o szlaki to jest ich w okolicy bardzo dużo, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Część tras prowadzi gdzieś pomiędzy starymi klasztorami, chronionymi lasami, które spowite białym puchem wyglądają przepięknie, część tras prowadzi także przez kamienne mosty (w okolicy ich nie brakuje) aż do wysokich szczytów, które poleca się bardziej doświadczonym wspinaczom. Dla nich także, choć nie tylko wiele tutejszych firm przygotowało bardzo dużo propozycji wypraw. Jeśli chodzi o inne sporty zimowe to możemy tu doświadczyć narciarstwa biegowego a nawet spływu tratwami. W okolicy znajdziemy również bardzo dużo malowniczych wiosek. Żeby tu dotrzeć potrzebujemy 6 godzin jazdy z Aten (około 300 km), nieco mniej, trzy godziny jazdy dla tych którzy dotrą tu z Salonik, jeśli dotrzemy tu samochodem to koniecznie pamiętajmy o łańcuchach na koła.

Kalavryta

Małe miasteczko położone malowniczo na zboczu góry. Znajdziemy tu alpejskie jeziora, rozległe lasy sosnowe, jaskinie, tutaj także znajdziemy wyjątkowe źródła, a dla narciarzy oddaje się do dyspozycji ośrodek narciarski i całą infrastrukturę turystyczną, połączoną z uzdrowiskami. Na przybyszów czeka także lokalna kultura, zdrowa kuchnia w tym świeży pstrąg.

Meteora Grecja

Nasza kolejna propozycja to propozycja zarówno na wyprawę zimową jak i letnią. To prawdziwa kraina położonych na wysokich skałach klasztorów, zachwycających swoją lokalizacją i ogromem. Większość z klasztorów jest otwarta dla turystów i do w większości z nich dostaniemy się samochodem lub taksówką, choć można także wybrać jeden z wielu tutejszych szlaków. Czasami trasa prowadzi od podnóża skał wijąc się w górę i co chwilę ukazując piękne widoki okolicznych klasztorów. Miasto Kalabaka jest idealną bazą wypadowa. My zwiedziliśmy co prawda Meteory latem ale chcieliśmy podzielić się z Wami naszymi opisami i pięknymi zdjęciami. Podczas naszej wyprawy dotarliśmy do większości klasztorów, do części z nich dotarliśmy pieszo, od podnóża każdego z nich, resztę budowli odwiedziliśmy docierając samochodem. W naszej relacji z podróży wspominamy także o zakwaterowaniu i o kilku praktycznych kwestiach ( polecamy) szczegóły poniżej:

Meteory Grecja

Metsovo

Kolejne wyjątkowe miasteczko gdzie pielęgnuje się kulturę od wielu lat, to naturalne piękno na wyciągnięcie ręki. Miejsce to jest także położone w pobliżu pasma górskiego Tzoumerka. Na turystów czekają gospodarstwa winiarskie, narty, snowboard a wszystko to w małych lecz bardzo klimatycznych ośrodkach. Ponadto, w okolicy znajdziemy także wyjątkowy basen, służący do hydroterapii, powstał on na specjalnie do tego zaprojektowanym płaskowyżu a ci którzy tu dotrą mogą również skorzystać z termalnych wodospadów zlokalizowanych w dole rzeki .

Góry Korynckie

Nasza kolejna propozycja ulokowana jest gdzieś między wiekowymi wioskami, do których możemy dotrzeć tylko krętymi drogami. Będąc tu poczujemy się jakbyśmy przenieśli się w czasie. Można tu bez przeszkód uprawiać jazdę rowerową w okolicy znajdziemy bardzo dużo szlaków pieszych, a gdziekolwiek będziemy będą towarzyszyć Wam piękne widoki. Wieczory obowiązkowo spędza się w tradycyjnych tawernach, próbując tutejszych likierów lub delektując się lokalnym jedzeniem. W okolicy znajdziemy także klasztor Świętego Jerzego z którego widok jest oszałamiający.

Co kupić na wakacjach w Grecji

Czy zastanawialiście się co przywieźć z wakacji w Grecji. Pytanie, choć pewien sposób banalne nie łatwo na nie odpowiedzieć, głównie z powodów dużej ilości kryteriów. Po pierwsze wypadałoby przywieźć z Grecji to z czego ten kraj słynie, po drugie zazwyczaj sugerujemy się tym co nam się podoba a nie zawsze nasze fundusze pozwalają nam na kupno danego produktu. Do tego trzeba dodać to czy zależy nam aby kupić coś co jest efektem rzemieślniczej pracy mieszkańców czy jest to przysłowiowy bubel sprowadzony w celach komercyjnych, a te pamiątki są zazwyczaj dużo tańsze. Tak czy inaczej my wybraliśmy kilka propozycji dla Was a decyzje wyboru pozostawiamy Wam.

Jako że my zawsze cenimy sobie wyroby własne staramy się kupić coś co jest unikalne, coś co możemy znaleźć tylko tu, a Grecja to kraj, który ma szeroką gamę tradycyjnych rękodzieł, które są o wiele bardziej atrakcyjne niż na przykład magnes na lodówkę. Nam bardzo przypadły to gustu wyroby kamieniarskie, przedstawiające różne atrakcje np: na Santorini były to domki na skale, natomiast na Krecie akcenty związane z pięknym nabrzeżem miasta Chania. Inna propozycja to greckie mydło, jest ono popularne, pochodzi z oliwek i jest bardzo zdrowe i naturalne. Dla osób, które cenią sobie trunki polecamy tutejsze likiery na przykład: likier Kumqwat pochodzący z wyspy Jońskiej, i pomyśleć że drzewo z którego owoców pochodzi ów likier zostało dawno temu przywiezione z Chin a teraz znajdują się one niemalże wszędzie. Kolejna nasza propozycja to miód, będący już właściwie tradycją rodzin z pokolenia na pokolenie, które uprawiają zawód pszczelarstwa. Kolejnym ciekawym produktem, który można przywieźć to różnego rodzaju malutkie artefakty zrobione z drzewa oliwkowego, możemy kupić naczynia a nawet biżuterię, sklepów tego typu w Grecji nie brakuje. Jeśli natomiast mamy sentyment do muzyki to można pokusić się o kupno Bouzouki, będącej nieodzownym elementem nostalgicznego nurtu muzycznego. Oczywiście, wybór instrumentów jest tutaj spory i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kolejna propozycja z pewnością bardziej przypadnie do gustu kobietom, chodzi o herbaty oraz suszone zioła, pochodzą one z greckich gór, które są pokryte własnie ziołami a także dzikimi kwiatami. Pogoda w Grecji dopisuje, więc z suszonymi ziołami czy przyprawami nie ma żadnego problemu, można znaleźć je dosłownie wszędzie i są one stosunkowo tanie. Najwięcej wszelakich produktów możemy dostać na targach i w marketach, które możemy znaleźć w większych miastach i które są otwarte w określonym czasie. Warto dowiedzieć się czy przypadkiem któryś z nich nie będzie otwarty w pobliżu miejsca w którym się znajdujemy. Kolejna propozycja to wyroby skórzane, które choć mają długą tradycję to są drogie, i nie każdego na nie stać. Choć z drugiej strony to wcale nie trzeba kupować torby znanych marek , można kupić np: portfel a może pasek lub inne akcesoria skórzane, a te w Grecji mają wysoką jakość. Można też nabyć na przykład: sandały, które mogą posłużyć nam do chodzenia w trakcie wakacji, są nawet takie firmy, które produkują buty będąc zainspirowanym mitem o Prometeuszu czy Andromedzie.  A co powiecie na przykład na biżuterię, ale ceramiczną. To dobra pamiątka, Grecja posiada różne symbole, którymi wypełnia owe przedmioty, możemy także nabyć ceramikę wyglądającą jak biżuteria na przykład jakiś naszyjnik, niektóre z nich wykonywane są ręcznie i bardzo ładnie wyglądają. Ostatnią propozycją, która sprawdza się zawsze to woskowe świece, których tu na miejscu znajdziemy bardzo dużo. Oczywiście to tylko część możliwości, jeśli chodzi o kupno pamiątek, te najbardziej popularne to jak już wspomnieliśmy to: magnesy, pocztówki czy np zdjęcia. Warto dodać że poszczególne miejsca w Grecji oferują turystom produkty, których być możemy nie kupimy w innych częściach Grecji, dlatego pamiętajcie aby nic nie zostawiać na ostatnią chwilę i że jeżeli coś wpadnie wam w oko to po prostu to kupcie, opcja ”kupie to później” nigdy nie działa, sprawdziliśmy to wielokrotnie na sobie.

Ile trwa lot do Grecji

Od 2,5 do 3 godzin

Najlepsze last minute Grecja- gdzie znaleźć

https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/grecja/

https://www.grecos.pl/najlepsze-oferty

https://www.itaka.pl/all-inclusive/grecja/

https://www.tui.pl/wypoczynek/grecja

https://r.pl/grecja?sortuj=CenaAsc&grupujTerminy=1&czyCenaZaWszystkich=0

https://www.grecos.pl/

Ceny w Grecji

Budżet 1 – backapcker

Hostele – 0-10 EUR (bezpłatne jeśli Couchsurf)

Żywność – 10 EUR (tanie gyros i żywność uliczna)

Napoje – 5 EUR

Ogółem – 15-25 EUR

Budżet 2- minimalny

Hostele – 10 EUR

Żywność – 15 EUR

Napoje – 10 EUR

Wycieczki, atrakcje – 10 EUR (muzea i tym podobne)

Ogółem – 45 EUR

Budżet nr 3- opcjonalny

Hostele – 25 (Airbnb lub prywatny pokój w hostelu)

Żywność – 20 EUR

Napoje – 20 EUR

W – 10 EUR

Różne – 10 EUR

Ogółem – 85 EUR

Budżet nr 4 – podróżnik na środku drogi

Hotel – 30-40 EUR

Żywność – 30-40 EUR

Napoje – 15-25 EUR

Działalność – 30 EUR

Ogółem – 105-135 EUR

Budżet nr 5- wykwintny podróżnik

Hotele – 50-75 EUR (ta kwota da ci ładny hotel!)

Wyżywienie – 50 EUR (miłe posiłki z winem przez cały czas!)

Drinki – 30 EUR

Wycieczki – 40 EUR (muzea plus wycieczki jednodniowe)

Ogółem – 170-195 EUR

Jak tanio zwiedzić Grecję

Grecja jest krajem stosunkowo tanim, jeśli chodzi o wakacje w porównaniu z innymi europejskimi destynacjami. Oczywiście nie znaczy to że nie można zwiedzić Grecji jeszcze taniej, można, a nawet trzeba, dlatego chcielibyśmy wspomnieć o kilku kwestiach, które pozwolą Wam zaoszczędzić trochę pieniędzy będąc na wakacjach w Grecji.

1) Jedzenie w Grecji to wyjątkowo zdrowe, świeże i bardzo smaczne potrawy, czasem jednak restauracje, które same w sobie nie są drogie, można zamienić na gyrosa czy na uliczne przekąski a te nie powinny kosztować więcej niż kilka euro, takim sposobem możemy się wyżywić za mniej niż 10 € dziennie.

2) Przemieszczanie się zawsze kosztuje, czasami więcej, czasami mniej ale zawsze zabiera ono pewną część naszego budżetu z naszej kieszeni, dlatego naszym zdaniem warto jest na przykład wynająć motorower, może okazać się on ciekawszym środkiem transportu niż na przykład autobus, który nie zawsze dojeżdża na czas, ma przystanki w miejscach, które nie do końca nam pasują i bywają zatłoczone, szczególnie w sezonie, oczywiście motorower będzie również tańszy od samochodu.

3) Zwiedzanie najważniejszych atrakcji w danym miejscu to naturalna rzecz, ale czasem zarówno atrakcje jak i restauracje w okolicach tych najbardziej turystycznych bywają drogie, dlatego zaleca się w tym również z uwagi na nowe doświadczenia, aby czasami zejść z utartych szlaków i podążyć własnymi ścieżkami. Dzięki czemu możemy po pierwsze odnaleźć miejsca, które są ciekawe a przy tym mniej znane, tajemnicze, możemy dotrzeć do lokalnych a jak wiemy tam gdzie są lokalni tam jest zawsze smacznie a już na pewno tanio.

4) Kolejna porada dotyczy miejsc w Grecji, które są otwarte poza sezonem, mogą one okazać się dużo tańsze, chodź tutaj może pojawić się problem lotu, ponieważ w okresie zimowym nie ma co liczyć na loty czarterowe a tanie linie nie zawsze docierają tam gdzie chcemy, jeśli jednak mamy taką możliwość warto skorzystać z takiej opcji, ponieważ możemy nadal zakosztować słońca a może być dużo taniej.

5) Jeśli zdecydujecie się na podróże do Grecji na własną rękę zauważycie że kupując lot w dwie strony, lot powrotny będzie dużo droższy, dlatego poleca się udać do kilku miejsc w Grecji wówczas można zobaczyć więcej i zaoszczędzić bardzo dużo na locie. Przykładowo podróżując po Grecji udaliśmy się samolotem tanich linii do Aten, stamtąd pociągiem do Moteora a następnie wróciliśmy do Aten i wzięliśmy prom na Santorini. Z Santorini kolejny prom na Kretę i tym sposobem lot powrotny z Krety kosztował nas 250 zł, a poza tym mieliśmy ogromną różnorodność w zwiedzaniu, bo przecież Ateny to archeologia w czystej postaci, Meteora to miejsce, które ciężko porównać z jakimkolwiek innym miastem w Grecji, Santorini białe domki a także zjawiskowe zachody słońca, tego miejsca jak wiecie nie trzeba reklamować i na koniec Kreta, to taka Grecja w pigułce. Opcji jest całkiem sporo. Polecamy zorientować się w lotach, wszystko uzależnione jest od Waszego budżetu oraz od tego gdzie mieszkacie i czy jesteście otwarci na różne scenariusze.

6) Jeśli zdecydujecie się na podróż promową to jest ona stosunkowo droga, dlatego warto rozważyć promy płynięcie nocą, może okazać się dużo taniej. Pamiętajcie również o tym aby zarezerwować bilety możliwie jak najwcześniej, może okazać się taniej. Ostatnia opcja (najtańsza) to tanie linie pomiędzy wyspami, jest ich coraz więcej, przez to ceny biletów są jeszcze bardziej atrakcyjne

7) Posiadanie karty ISIC upoważni Was do sporych zniżek, mam tu na myśli atrakcje, muzea, trzeba tylko posiadać ważną legitymację studencką.

8) Couchsurfing – to prawdopodobnie najtańsza opcja na złapanie darmowego zakwaterowania a przy tym poznanie ludzi, nieco droższą alternatywą może okazać się Airbnb, zalecam jednak aby przejrzeć także inne strony rezerwacyjne tak jak booking.com czy hotel.com. Ciekawym rozwiązaniem są wyszukiwarki, które porównują najtańsze hotele bądź apartamenty z wielu stron rezerwacyjnych, nawet tych agencyjnych, takich jak: booking.com. Takimi wyszukiwarkami mogą okazać się TripAdvisor lub Trivago, dlatego zanim podejmiecie decyzję przeanalizujcie cenę na różnych portalach, czasami może okazać się że cena jest cenie nie równa.

9) Mykonos, to piękna wyspa, warto ją odwiedzić ale bardzo ciężko znaleźć tu tanie zakwaterowanie, dlatego jeśli głównym kryterium naszego wyjazdu jest budżet to proponuje nie zatrzymywać się tu na dłużej niż na jeden dzień. Drogie jest tu również jedzenie.

10 ) Używajcie portali typu BlaBlaCar, a możecie mieć możliwość podróżować taniej, jedynym mankamentem jest to że wasz harmonogram musi być bardzo elastyczny, musicie się również liczyć z tym że bardzo często kierowcy rezygnują z danej trasy, więc zawsze musisz mieć plan b.

11) Nie żebym nakłaniał kogoś do picia alkoholu ale będąc w Grecji trzeba skosztować tutejszego wina, które można kupić już od 4 €, i wierzcie mi nawet te tańsze wina są naprawdę dobre, a już na pewno wychodzi taniej kupując wino w markecie niż w barze. Chociaż degustując wino w barze na pewno doświadczycie wyjątkowej atmosfery, więc polecam wieczory przy lampce w barze, a także buteleczkę na wynos z pięknym widokiem na zachód słońca i na morze, wrażenia bezcenne.

Największe atrakcje Grecji

Opisując najważniejsze a zarazem najbardziej popularne atrakcje w Grecji chcieliśmy wybrać te najpiękniejsze i najchętniej odwiedzane miejsca. Niestety ciężko jest opisać najpiękniejsze perełki Grecji chociażby dlatego że każdy z nas ma inne preferencje, jeśli jednak mielibyśmy tak bardzo ogólnikowo sklasyfikować kilka miejsc jako te naj naj, to naszym skromnym zdaniem miejsce pierwsze należy do greckich wysp. One tak naprawdę są najpiękniejsze, przyciągają rzesze turystów, oferują niezapomniane wrażenia zarówno jeśli chodzi o ich naturę jak i wspaniałą kuchnię. Na turystów czeka około 2000 wysp i każda z nich ma coś ciekawego do zaoferowania, począwszy od plaż, turkusowej i ciepłej wody a skończywszy na starożytnych ruinach wulkanach, czy bardzo starych portach.

Jedną z najbardziej malowniczych i zarazem znanych wysp to oczywiście królowa Cyklad Santorini, chociaż wysoko plasuje się również Mykonos reprezentująca tradycje a także nowoczesność zarazem. Ciekawym wyborem może być na przykład zwiedzanie wyspy Rodos, która jest największą wyspą archipelagu Dodekanezu. Tutaj na pewno najważniejsze są piękne plaże a także historia tego miejsca oraz jego bliskie położenie Turcji. Jeśli natomiast szukamy śladów różnych kultur, te najbardziej widoczne są na wyspie Korfu położonej malowniczo na północnej części Wysp Jońskich. Wyspa ta była zamieszkiwana przez Brytyjczyków czy Wenecjan co skutkuje jej wspaniałą architekturą. Nie można również zapominać o pięknej Krecie, będącej największą z wysp w Grecji, tutaj właściwie znajdziemy wszystko, mamy tu piękne plaże, wyjątkowe miasta, wspaniałą architekturę, nie wspominając o śladach archeologicznych pozostawionych w różnych częściach wyspy, tutaj na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Nie możemy zapominać także o malowniczej wyspie Zakynthos, będącej jedną z najczęściej wybieranych wysp na wakacje przez Polaków. I choć miejsce to kojarzy nam się głównie z pięknymi plażami, podwodnymi jaskiniami czy słynnym wrakiem statku to ma ona do zaoferowania znacznie więcej ,czyli przepiękne krajobrazy, wspaniałą kuchnie, wyjątkowej wina i mnóstwo atrakcji.

Numer 2 w naszym zestawieniu to kolebka cywilizacji, to tu narodziła się demokracja, to tutaj znajdziemy prawdziwe perełki architektonicznych zabytków takich jak Akropol, starożytna Agora, teatr Dionizosa czy Partenon, o atrakcjach tego miejsca można mówić i mówi, chodzi oczywiście o Ateny. To miasto bez przerwy tętni życiem, znajdziemy tu ciekawe połączenie dzielnic biznesowych, miejsc gdzie narodowa kultura spotyka się z turystami czy rejony w których bywają tylko lokalni. Ateny są bardzo dobrze skomunikowane jeśli chodzi o transport, szczególnie lotniczy a także promowy, dzięki temu można wybrać się stąd w niemalże każdy zakątek Grecji.

Docieramy do miejsca zawieszonego w powietrzu, tak bowiem w tłumaczeniu brzmi słowo Meteora, próżno jest szukać piękniejszych krajobrazów i widoków majestatycznie położonych klasztorów na szczycie skał niż tu. Aby zwiedzić wszystkie klasztory potrzebujemy kilku dni, na szczęście większość z nich zlokalizowana jest bardzo blisko siebie . Większość z nich jest także dostępna dla turystów, do części klasztorów można dotrzeć na piechotę, gdzieniegdzie zabierze nas taksówka bądź wypożyczony przez nas samochód a niektóre są naprawdę bardzo ciężko dostępne. Jedno nie ulega wątpliwości, przyjeżdżając tutaj na pewno nie będziecie zawiedzeni.

Jeśli lubujemy się archeologi to oprócz Aten polecamy wybrać się także do oddalonej o pół godziny drogi z Aten Delfy, będącej centrum ziemi, tak przynajmniej było czczone to miejsce przez starożytnych Greków. Tutaj także znajdowała się wyrocznia, miejsce to w całości poświęcone było Bogu Apollowi. Znajdziemy tu słynną świątynię Apollina czy hipodrom i teatr, gdzie kiedyś odbywały się igrzyska. Tutaj także docierali ci, którzy chcieli zwrócić się o radę do kapłanki, mogli oni pytać o wszystko począwszy od pogody a skończywszy na polityce.

Oczywiście miejsc wartych uwagi w Grecji jest znacznie więcej, dlatego przygotowaliśmy osobny temat ukazujący jeszcze więcej miejsc w Grecji które zasługują na uwagę szczegóły, znajdziecie poniżej:

Grecja zabytki

Film o Grecji

Zapraszamy bardzo serdecznie do obejrzenia bardzo ciekawego pełnometrażowego filmu opisującego najpiękniejsze miejsca w Grecji, dowiemy się także bardzo dużo o historii, kulturze i tradycjach tego kraju oraz poznamy wyjątkową kuchnię Grecji. Polecamy, szczegóły poniżej:

Film o Grecji

Miasta, miejsca i wyspy Grecji 

Ateny

Ateny- Opis miasta 

Ateny to miasto, które jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, dostaniemy się tutaj tanimi liniami lotniczymi z wielu zakątków naszego kontynentu, można się stąd dostać na niemalże każdą wyspę grecką, jest to także prawdziwa perła starożytności, która oferuje tyle atrakcji że trzeba wiele dni zanim zwiedzimy je wszystkie. Ponadto, Ateny to prawdziwe połączenie, tętniącego życiem nocnym miasta z dumną metropolią, pełną kawiarni, restauracji czy tawern. Jeśli dodamy do tego sklepy światowych producentów, a z drugiej strony lokalne bazary z tutejszymi produktami Ateny okazują się miastem w którym znajdziecie wszystko to czego potrzebujemy, a także znacznie więcej. 

Głównym punktem każdej wycieczki powinien być Akropol, który dostrzeżemy z każdej części miasta. To świątynne miasto datowane na 5 wiek pamięta czasy licznych przemian a także przypomina grekom o ich dziedzictwie. Miejsce to można odwiedzić w dzień a w nocy upajać się pięknem oświetlonego wieczorną porą wzgórza, z daleka Akropol wygląda naprawdę zjawiskowo. 

A może zamiast zacząć podróże od Akropolu postanowicie zanurzyć się w kulturze i historii  tego kraju, podążając śladami mitologii, filozofii czy dramatu, a gdybyście mieli ochotę podążyć śladami późniejszej historii to warto zapoznać się z elegancją neoklasycystycznego wdzięku z 19 wieku, zerkając na eleganckie domy w centrum. Możemy także wyruszyć w niezapomnianą podróż śladami bizantyjskich kościołów lub krocząc śladami osmańskich kultur, wybór historycznej podróży pozostawiamy wam. 

Kolejną częścią turystycznej mapy w Atenach musi a przynajmniej powinno być zatopienie się w tutejszej sztuce ulicznej, dzięki kreatywnym pokazom sztuki, uwidocznionej na wielu opuszczonych lub mniej zadbanych budowach. Tutaj kreatywność ulicznych artystów widoczna jest na każdym kroku i za każdym zakrętem, wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć. Możemy także dodatkowo wybrać się na tutejszy pokazy tańca lub przyłączyć się do widowni w jednej z wielu restauracji w których lokalni muzycy eksponują swój wrodzony talent. 

Na koniec proponujemy wybrać się na podziwianie okolicznych ruin oraz plaż, poza Atenami. Te pierwsze możemy znaleźć na półwyspie Attyka, tam czeka na was świątynia Posejdona. W okolicy Aten możemy również znaleźć piękne plaże, możemy także udać się na jedną z 6000 greckich wysp i wysepek, które szczególnie w sezonie letnim tętnią życiem i zapraszają na odpoczynek w towarzystwie białych piasków, turkusowej wody, wyjątkowej architektury i przyjezdnych ludzi.

Zapraszamy w podróż do najpiękniejszych miejsc w Atenach ,gdzie opiszemy nie tylko te najważniejsze atrakcje ale także te mniej znane zabytki, które większości znajdują się tuż za rogiem, szczegóły znajdziecie w osobnym artykule link poniżej:

Ateny

Kreta

Kreta opis miasta 

Królowa Morza Egejskiego Kreta należy do grona największych wysp w Grecji. Lecz jej prawdziwie piękno nie ocenia się przez prym wielkości, ale przez to co ma do zaoferowania. To tu spotyka się Kreta mityczna ze światem potraw, wakacyjnymi plażami, wiecznym słońcem i oszałamiającą przyrodą. Kretę można podzielić na kilka części Heraklion, Lassithi, Rethymno i Chania. Podążając po tej wyjątkowej krainie odwiedzimy Pałac Knosson, turystyczną Chanie, przepiękne plaże i najbardziej oddalone zakątki wyspy. Jeśli szukamy turystyki na Krecie to warto odwiedzić jej północną część, południowa wyspa to mniej dostępne tereny. Dobrze jest wybrać sobie po której części wyspy zamierzamy spędzić wakacje, gdyż pomiędzy krańcami wyspy są dość duże odległości. Heraklion to miasto cenione za piękne plaże, są one położone na północnej stronie, choć niektórzy przybywają w to miejsce dla wyjątkowych starożytnych miejsc, do takich należą na pewno: Minojskie pałace Knossos i Phaestos lub udają się tu po dzikość górskich wiosek. W Heraklion znajdziemy także hotele, infrastrukturę i wszystko co może chcieć turysta.

Polecamy: Pałac Knossos, pałac Phaestos, plaża Matala, plaża Agiofaraggo, plaża Malia.

Z tego regionu Krety dostaniemy się także do rejonów Rethymno i Lassithi.

Kolejnym miejscem na naszej liście jest Chania, która choć leży dość daleko od głównego lotniska to słynie z pięknego weneckiego portu, wyjątkowych plaż, na które możemy się wybrać z wycieczką ( Plaże Balos i plażę Elafonissi ) tam także znajdziemy ciekawą przyrodę i piękne góry. Sama Chania to kwintesencja turystyki, tu jest porostu pięknie. Polecamy wizytę na plaży Falassarna a także zwiedzić wioskę Sfakia, twierdzę Fragocastello czy wąwóz Samaria. Można się tu dostać promem z Aten a jeśli lecimy lotem charterowym to możemy znaleźć bezpośredni lot właśnie do miasta Chania.

Rethymno

Ten region Krety leży gdzieś pomiędzy Heraklionem a Chanią i jest tu stosunkowo spokojnie. Znajdziemy tu stylowe miasto Rethymno, piękne wioski jak Anogia i Spili,nie wspominając już o plażach. Oczywiście pięknych miejsc na Krecie jest o wiele więcej, dlatego pozwólcie że zaprosimy Was do wyjątkowej relacji z podróży właśnie po Krecie, więcej znajdziecie w poniżej sekcji:

Kreta

Zantykos

Zantykos opis wyspy

Zantykos to magiczna wyspa, przyciągające rzesze turystów. Zazwyczaj wyspa nie jest przystankiem gdzieś pomiędzy innymi wyspami, tu przyjeżdżają turyści na całe wakacje. Słynna plaża z wrakiem (plaża Navagio, Shipwreck) choć znana to stanowi tylko małą część tego co tu można zobaczyć. Może by rzec iż jest to jedna z najbardziej egzotycznych wysp w Grecji, będąc majestatycznie ulokowaną w sercu morza Jońskiego. Zwiedzając wrak na wyspie dostaniemy się do niego od strony wody, możemy także podziwiać jego piękno z samej góry, tu dotrzemy z innego zakątka wyspy. Kąpiel w krystalicznie czystej wodzie to jedno a zwiedzanie jednej z tutejszych jaskiń to zupełnie coś innego. Z innych plaż na wyspie wyróżnia się także plaże: Laganas Zante, Gerakas, Vasilikos i Spiantza. Samo miasto o ten samej nazwie co wyspa ma również wiele do zaoferowania, począwszy od wpływów weneckich a skończywszy na imprezach kulturalnych, nurkowaniu czy sportach wodnych. Zapraszamy do specjalnego artykułu dedykowanego właśnie wyspie Zantykos , gdzie opisaliśmy relację z podróży, szczegóły poniżej:

Zantykos

Rodos

Rodos opis wyspy

Rodos to wyspa, która w nowoczesny sposób stała się modną destynacją podróżniczą przy jednoczesnym zachowaniu ponadczasowych tradycji, własnej kultury i otwartość mieszkańców. Będąc tu możemy zanurzyć się historii średniowiecznego miasta, możemy poznać wyjątkowy krajobraz a także bajeczne plaże, które zalewane są szmaragdową wodą. Całość dopełnia wyjątkowa lokalna kuchnia, bogata infrastruktura turystyczna dająca nam turystom wybór, od pięciogwiazdkowych hoteli po stare wioski, których turystyka nie była w stanie zmienić. Pamiętajcie aby będąc tu poznać wyspę rycerzy, mitycznego Kolosa a także spuściznę pozostawioną przez Wenecjan, Turków czy Bizantyjczyków. Wracając do starego centrum docieramy na ulicę rycerską, która nie różni się niczym od tej ze średniowiecza. Poznamy tu lokalne karczmy, okazały zamek a także słynne wieże w Pałacu Wielkich Mistrzów. Przeciwieństwem tej starej części miasta jest ta nowa, pełna dużych hoteli, kurortów kawiarni, restauracji i zabytków, tutaj zabawa trwa przez cały czas, tu każdy znajdzie coś dla siebie. Dalsza trasa prowadzi nas wprost do starożytnego Akropolu Lindos, gdzie znajdziemy sanktuarium skąpane w starożytnych akcentach, miejsce to wzniesione przez rycerzy zachwyca bez reszty. Znajdziemy tu także imponującą świątynię Ateny datowaną na 4 wiek. Będąc w okolicy pamiętajcie aby koniecznie odwiedzić wioskę Lindos, ulokowaną majestatycznie na zboczu góry, jest to jedno z najbardziej popularnych miejsc na wyspie. To miejsce tętni życiem, jest pełne barów, sklepików i kupców oferujących swoje wyjątkowe produkty. Kolejne miejsce warte polecenia to unikalny las i miliony motyli okalające bujny zielony kanion o szerokości około 1 km. Polecamy także wyjątkowe plaże, w tym te najważniejsze: Kiotari, Kallithea, Agathi, Apolakkia, Kołymbia, Anthony Quinn, Lardos, Afandou z polem golfowym, Traounou z torami motocrossowymi, Trianda i Tsabika. Na koniec polecamy szlaki mniej uczęszczane lecz równie piękne, zajrzyjcie również do jednej z tradycyjnych wiosek na wyspie. Kosztując tutejszych tradycyjnych win będziemy próbowali dowiedzieć się czy to właśnie Rodos była tą pierwszą wyspą, gdzie zaczęto uprawiać winnice. Przyjrzyjmy się wyjątkowym lokalnym strojom, spędźcie dużo czasu w muzeum folkloru. Polecamy również zamek w Rodos zbudowany przez mistrza Aubusson w 1476 roku, pozycja zamku na majestatycznym Klifie robi naprawdę wrażenie. Gdybyście się skierowali się troszkę dalej ,poza stare centrum warto przyjrzeć się neoklasycystycznym budowlom, pamiętającym okres włoski, do takich zaliczają się: budynek Poczty, dawny Pałac włoskiego gubernatora czy Kościół Zwiastowania, nie wspominając o Ratuszu. Polecamy także spędzić czas w tutejszej marinie, gdzie najbardziej widać zmienny lecz nadal kulturowy charakter Rodos.

Santorini 

Któż nas nie zna piękne wybielonych miast, słynnych zachodów słońca, oraz pięknej wulkanicznej scenerii a przecież to tylko namiastka tego co możemy znaleźć na Santorini. Ten malowniczy widok wioski wprost zachwyca, jej zapadnięty krater, który przypomina o potężnej erupcji wulkanu z 1450 roku, kiedy to środek wyspy dosłownie zniknął w otchłani wody, dziś stanowi część unikalnego krajobrazu, będąc zarazem miejscem najbardziej fotografowanym w całej Grecji. Idealnym, miejscem do zatrzymania się jest stolica Thira, miejsce to o  wyjątkowym znaczeniu czasami niknie w cieniu jej mniejszej przepięknej siostry Oia, której zwiedzanie jest obowiązkowym punktem wycieczki na Santorini. I choć to właśnie na Oia znajdziemy najpiękniejsze zachody słońca, tę część wyspy fotografujemy także najchętniej, to jednak Thira wydaje się najlepszym miejscem na bazę wypadową. Wyspę cechuje także ciemny kolor piasku z racji jej specyfikacji, nie przeszkadza to jednak w tym aby tutejsze plaże posiadały status błękitnej flagi, co świadczy o atrakcyjności tego miejsca. Będąc tu możemy także zapoznać się z 4000 letnią historią, wyspy, możemy także zwiedzić ciekawe muzea a także nabyć pamiątki w jednej z wielu tutejszych pracowni, w których możemy kupić naturalnie wytwarzane wyroby jak chociażby biały domki z kamienia. Santorini to wyspa na kilka dni, można na przykład połączyć zwiedzanie Santorini przybywając tu z Aten a później możemy udać się kolejnym promem na Kretę lub na odwrót, my tak właśnie zrobiliśmy.

 

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?

Information

Find More  

Articles

Find More  

Wybieramy prezent dla podróżnika 2023- Co kupić, pomysły skrojone na miarę każdego

Spis treści Oto kilka pomysłów na prezenty dla podróżnika: Mapa świata do skrobania – to fantastyczny sposób na śledzenie podróży i zapamiętywanie odwiedzonych miejsc. Przenośna ładowarka słoneczna – jeśli Twój podróżnik lubi spędzać czas na łonie natury, przenośna ładowarka słoneczna pozwoli mu na ładowanie urządzeń elektronicznych bez dostępu do prądu. Książka o podróżach – dla miłośnika czytania, książka o podróżach …

Continue reading  

Wzgórze Calton Hill- Edynburg

Wzgórze Calton Hill w Edynburgu- opis miejsca, historia, mapa, zdjęcia. Calton Hill jest prawdziwą ucieczką od zgiełku miasta a widoki towarzyszące tym, którzy się tu wdrapią wynagradzają trud wędrówki. Choć jeśli mam być szczery to wejście zajmuje od ok 5 do 10 minut, więc nie jest tak źle. Wzgórze wznosi się na wysokość zaledwie 103 metry, lecz to wystarczy żeby …

Continue reading  

Dean village Edynburg-opis miejsca,historia,zdjęcia

Jest takie miejsce w Edynburgu, pełne tajemnic, bogatej historii, będącej pewnego rodzaju odskocznią od zgiełku miasta, choć znajduje się zaledwie kilka minut od Princess Street. Miejsce o którym mowa to wioska Dean, w której niegdyś mieściły się młyny wodne, dziś znaki po nich są piękną ozdobą i przypominają stare czasy. Bardzo ciekawym akcentem są wyjątkowo ładnie rzeźbione tablice upamiętniające historię, …

Continue reading  

Glasgow- co zwiedzić w okolicy

Będąc w okolicy Glasgow i zamierzając zwiedzić okolice wcale nie trzeba jechać bardzo daleko aby uciec od zgiełku miasta, wystarczy około 40 minut drogi do godziny ( w jedną stronę) aby cieszyć się pięknymi okolicami jezior a także małymi miasteczkami. Spośród wielu malowniczych okolicznych zakątków postaramy się zabrać was do tych najciekawszych. Zdecydowana większość z nich znajduje się na trasie …

Continue reading  

Skye- wyspa mgieł,przewodnik po wyspie

Spis treści Skye- opis wyspy, relacja z podróży, porady, zdjęcia, ceny noclegów Skye to malownicza wyspa, której tajemniczość i wyjątkowo naturalne piękno zachwyca każdego, kto tu przyjedzie. Piękne urwiska, ogromne połacie wyjątkowo barwnej zieleni, szybko zmieniająca się pogoda nadają tej wyspie wyjątkowy, mityczny wręcz urok. My mieliśmy tę przyjemność i odwiedziliśmy wyspę Skye trzykrotnie. Wyspa nadaje się idealnie zarówno na …

Continue reading  

Wzgórze Arthur’s Seat Edynburg- opis miejsca, historia, legendy opis trasy

Wzgórze Artura- opis wzgórza, historia, legendy, opisy tras, zdjęcia.  W tej opowieści chcieliśmy zabrać Was mniej więcej 350 mil lat wstecz, wtedy to ponoć wybuch wulkan, który obecnie jest wymarły i stanowi integralną część wzgórz Edynburga. To o którym mowa nosi nazwę: Wzgórze Artura ( Arthur’s Seat). Z miejscem tym kojarzy się wyjątkowa historia, choć nie do końca wyjaśniona a …

Continue reading