Spis treści
Koloseum
Nie ma to jak rozpoczęcie zwiedzania wiecznego miasta od jego największej atrakcji jaką jest największy amfiteatr Imperium Rzymskiego Koloseum. Można dotrzeć do tego miejsca piechotą, autobusem, metrem z każdego miejsca w Rzymie, a największe Wow jest zawsze wtedy kiedy wyjdziecie z metra, bowiem wychodzi się niemalże na wprost tej niesamowitej budowli. Kiedyś w tym miejscu dochodziło do wielu walk, zarówno zwierząt jak i gladiatorów. Miejsce to wybudowano dla ludu z ramienia cesarza Vespasiana, a ponieważ zarówno walki jak i wszelkie inne imprezy były darmowe miejsce te przyciągały tłumy. I choć miejsce to było modyfikowane na przykład podczas rządów Flawiusza, miejsce to nadal pozostaje jednym z najważniejszych starożytnych dziedzictw jeśli chodzi o rzymską kulturę. Odwiedzając to miejsce warto zabezpieczyć się w tak zwaną Roma Pass (opiszemy ją osobno ), która upoważnia do wejścia bez kolejki. Alternatywnie można spróbować kupić bilet przy wejściu na Forum Romanum, które znajduje się w pobliżu Koloseum.
Jak się tu dostać : metrem (linia B – stacja Colosseo), autobusem (linie 75, 81, 673, 175, 204) lub tramwajem (linia 3).
Więcej informacji o koloseum znajdziecie tutaj, my tymczasem udajemy się tuż obok, tam bowiem znajdziemy pierwszy z trzech wyjątkowych Łuków triumfalnych ten, który budzi największy podziw znajduje się właśnie obok Koloseum. Ma nam przypominać o zwycięstwie Konstantyna w jednej z walk. Należy jednak podkreślić że kilka części łuku nie jest oryginalnych, na przykład posągi, znajdowały się kiedyś na Forum Trajana , zaczerpnięto również kilka pomysłów z pomników, które były poświęcone cesarzowi Hadrianowi. Wstęp na górę jest wolny, miejsce to także jest widoczne z Koloseum, i jest otwarte przez cały dzień.
Zapraszam również do przewodnika o ukrytych miejscach w Rzymie
VIA sacra
Wyruszając w jedną z najważniejszych tras Rzymu, szczególnie mając na myśli czasy imperium, docieramy do Kapitolu, podążając przez Forum Romanum prosto od Koloseum. Zamykając oczy, siłą wyobraźni widzimy tłumy wojskowych i ich przywódców, którzy dumnie paradując, świętują kolejne zwycięstwo. Obecnie to droga przez najważniejsze zabytki Rzymu, właśnie z okresu Imperium rzymskiego, a ponieważ wszystko dookoła jest ładnie oświetlone możemy pokusić się o spacer tą trasą wieczorną porą. Przystańmy na chwilę w tym miejscu, dowiedzmy się czegoś o słynnym Forum Romaum, które urzeka i pobudza wyobraźnie.
Dla jednych są to ruiny, dla innych historia nie do zapomnienia. Nie ma co się temu dziwić skoro miejsce to było centrum starożytnego Rzymu. Rozglądając się dokoła dostrzegamy budynki rządowe, świątynie, łuki, a całe to miejsce było mieszanką stylów i kultur. I tak na przykład świątynia Westa pamięta królestwo rzymskie ale już z siedziba senatu, kojarzy się z epoką republiki. Z kolei łuk Tytusa i łuk Septimiusza to znów cesarstwo rzymskie, choć budowle z tego okresu, przynajmniej niektóre z nich zostały nieco przekształcone a przykładem takiego miejsca jest na przykład świątynia Antonina Piusa. Co jeszcze tak bardzo kojarzy się z tym miejscem?. Wyobraźmy sobie zatem to miejsce będące enklawą życia religijnego i publicznego, to właśnie tu Rzym tętnił życiem. Miejsce to popadało w niepamięć dopiero po upadku imperium. Rozglądając się warto przyjrzeć się najważniejszym atrakcjom tego miejsca:
Co jeszcze znajdziemy na Forum Romanum
Dom Westal Virgins był rezydencją Westal Virgins, znajdującą się za okrągłą świątynią Vesta na wschodnim krańcu Forum Romanum, pomiędzy Regią a Palatynowym Wzgórzem, Domus publica, w której mieszkał Pontifex Maximus, znajdowała się w pobliżu Atrium aż do momentu przejęcia tej roli przez cesarzy.
Atrium Vestae było trzypiętrowym, 50-cio pokojowym pałacem w starożytnym forum rzymskim, zbudowanym wokół eleganckiego
wydłużonego atrium lub dworu z podwójnym basenem.
Bazylika Santi Cosma e Damiano
Jest to pierwsza bazylika na naszej trasie, warto jednak wspomnieć o tym miejscu chociażby z uwagi na to że wiele części budowli są oryginalne, i przedstawiają detale budynku rzymskiego. I tak jeśli zdecydujemy się wejść na Forum troszeczkę z innej strony zobaczymy pewien okrągły budynek przy wejściu, warto wiedzieć iż jest on datowany na IV wiek będąc rzymską świątynią. Uważano że jest ona poświęcona Waleriuszowi Romulusowi, ubóstwionemu synowi cesarza Maksymiliana.
Miejsce to stało się kościołem w roku 527, odrestaurowano tu również wiele dzieł sztuki datowanych na okresy wczesnochrześcijańskie, zwłaszcza jeśli chodzi o mozaikę. Na uwagę zasługuje również pewna kolumna, która stała się pomnikiem dodanym na forum, była on zbudowana w 608 roku, ma 13 i 6 metra wysokości i jest jednym z ostatnich zachowanych pomników.
Zapraszam do dyskusji o Rzymie na bardzo ciekawym forum podróżniczym, szczegóły : Rzym forum
Któż nie zna tego wyjątkowego placu, położonego malowniczo w sercu Rzymu, odwiedzanym przez tłumy. Miejsce to oprócz wyjątkowych widoków na miasto oferuje poznanie bogatej historii. Jaka szkoda że Michał Anioł nie zobaczył końca swojego dzieła, kiedy umarł w 1564 roku budowa jeszcze trwała. Działo się tu również wiele rzeczy jeśli chodzi o aspekty polityczne, kiedyś mieścił się tu senat rzymski a obecnie jest tu Pałac Senatorio, który pełni funkcję ratusza. Z punktu widzenia historycznego trzeba nadmienić że wzgórze na którym ulokowany jest plac jest najważniejszym choć najmniejszym z siedmiu wzgórz starożytnego miasta, to tu bije religijne i polityczne serce Rzymu, miejsce to stało się również symbolem przedstawionym jako stolice świata. I oprócz Koloseum jest to jedno z najlepszych miejsc skąd warto rozpocząć zwiedzanie Rzymu. Zagłębiając się w historie wzgórza doszukujemy się śladów osadnictwa datowanych na epoka żelaza, prawdopodobnie za sprawą lokalizacji tego miejsca, było ono bezpieczną oazą na wzgórzu zapewniającą naturalną ochronę przed wrogami. Kiedyś bardzo dawno temu, kiedy wzgórze miało dwa szczyty, Kapitolium na południu i Arx na północy niewielki okręg pomiędzy nimi położony trochę w dolinie był przeznaczony dla uchodźców, było to dla nich idealne schronienie. Inne czasy wzgórza opowiadają jak królowie rzymscy wybudowali na Kapitolu ogromną świątynię, natomiast obecne muzeum kapitolińskie, które jest integralną częścią placu jest najstarszym muzeum publicznym na świecie, mieszczącym się pięknych budynkach o ważnym znaczeniu historycznym.
Zapraszam również do przewodnika o ukrytych miejscach w Rzymie
Santa Maria in Ara Coeli
Aby odwiedzić tę wyjątkową Bazylikę musimy udać się na najwyższy szczyt Campidoglio. Kościół jest podzielony na dwie nawy, podpierany przez kolumny o różnym wizerunku architektonicznym. Najcenniejszymi artefaktami w kościele są na pewno 15 wieczne freski Pinturicchio przedstawiające życie św. Bernardynosa ze Sieny, w kaplicy Bufalini. Na uwagę zasługuje również piękny drewniany sufit, piękne malowidła namalowane na drewnie, nagrobek autorstwa Donatello czy grób Cecchino dei Bracci, zaprojektowany przez przyjaciela Michała Anioła. Rozglądając się dookoła szukając jakiś wyjątkowych detali natrafiamy na ikonę bizantyjską IX, XI wieku.
Monument to Vittorio Emanuele II
Widząc kolejny Monument poznajemy historię pierwszego króla zjednoczonych Włoch Wiktoria Emanuele II. Ubrany posąg, który widzimy przed sobą to marmurowy pomnik, który właśnie upamiętnia tego władcę. Dla niewtajemniczonych w tym potężnym budynku, będącym zarazem najwyższym budynkiem w Rzymie, warto poszukać windę i dostać się na samą górę skąd rozpościera się przepiękna panorama miasta, widać stąd dosłownie całą okolicę. Będąc w tym miejscu można również zerknąć z bardzo bliskiej odległości na przepiękne dwa posągi bogini Wiktorii na rydwanach. To właśnie przy tym budynku znajduje się posąg Wiktoria Emanuela o którym wspomniałem powyżej.
Zapraszam do dyskusji o Rzymie na naszym from, szczegóły : Rzym forum
Venice Square
Przebywając w okolicy Forum Romanum docieramy do wyjątkowego placu, który znajduje się na ważnym skrzyżowaniu bulwarów rzymskich. Nazwa pochodzi od Palazzo Venezia, ponieważ w tym miejscu znajdowała się ambasada wenecka, ponieważ przypomnijmy że kiedyś nie była ona częścią Włoch. Pamiętajcie również aby zajrzeć do pałaców, które są zlokalizowane w pobliżu takich jak: Palazzo Generali lub Palazzo Bonaparte (który należał do matki Napoleona).
Chiesa del Gesù
Dalsza część naszej trasy podąża wśród najpiękniejszych kościołów w Rzymie, a jak wiemy są ich setki i co jeden to piękniejszy od drugiego. Pierwszym, który znalazł się na naszej trasie jest kościołem Towarzystwa Jezusowego a oficjalna nazwa to Chiesa del Santissimo Nome di Gesù all’Argentina. Budowla ta jest tak piękna że służyła jako wzór dla wielu innych jezuickich kościołów, szczególe w Ameryce, natomiast jego piękna barokowa fasada to prawdziwy majstersztyk. Będąc się w środku i przechadzając się wzdłuż naw można podziwiać piękne obrazy, natomiast zatrzymując się przy któreś z wielu bocznych kaplic, uświadamiamy sobie że były one inspiracją w innych kościołach tym razem tych z Włoch i z Europy.
W przerwie pomiędzy zwiedzaniem pierwszego a kolejnych kościołów zawitaliśmy do pałacu.
Palazzo Colonna
Palazzo Colonna to wyjątkowy budynek, który od 20 pokoleń należy do jednej rodziny Collona. Budowla została wzniesiona na ruinach starego serapeum i mieści się ona u podnóża Wzgórza Quirinal, tuż obok kościoła Santi Apostoli. Pamięta burzliwe dzieje ale zanim o nich opowiemy udajemy się na chwilę na dziedziniec, tam możemy przyjrzeć się z bliska pięknej antycznej kolumnie, symbolowi rodziny. Następnie docieramy do pierwszej części pałacu, a ta pochodzi z XIII w, mówi się nawet że gościł tu Dante podczas wizyty w Rzymie. Kiedyś był to dom kardynała Oddone Colonny, który później został papieżem. Mroczne czasy, które pałac pamięta to czasy kiedy dom był splądrowany, miało to miejsce w czasie walk a jego majątek przeszedł w ręce innej rodziny, wrócił on po latach do prawowitego spadkobiercy, prawdopodobnie za sprawą przymierza z potężną rodziną Habsburgów. Zarówno pałac jaki cały kompleks zmieniał się na przełomie wieków, dzięki inwencji znakomitych architektów takich jak Girolamo Rainaldi i Paolo Marucelli, miejsce to nabrało barw i wyjątkowego piękna, przemiany zostały ukończone gdzieś mniej więcej w 17-18 wieku, później oddano do użytku niską fasadę, stworzono też wielką galerię i jej dekoracje.
Galeria została ukończona w 1703 roku, chodź najpiękniejsze kolekcje tej sztuki zostały nabyte, ponad 50 lat wcześniej. W jej skład wchodzą dzieła Lorenza Monako, Domenico Ghirlandaio, Salviati, Bronzino, Tintoretto, Pietro da Cortona, Annibale Carracci (obraz Beaneater), Guercino, Francesco Albani, Muziano i Guido Reni. Freski sufitowe Filippo Gherardiego, Giovanniego Coli, Sebastiano Ricci i Giuseppe Bartolomeo Chiari świętują rolę Marcantonio II Colonna w bitwie pod Lepanto (1571). Zwiedzając to miejsce nie zapomnijmy odwiedzić apartamenty księżniczki Isabel mieszczące się w starszym skrzydle kompleksu, tam kiedyś mieściła się biblioteka. I nie zapominamy także zobaczyć pięknych zbiorów krajobrazów rożnych malarzy, a obok w posiadłościach rodzin Doria-Pamphilij i Pallavacini-Rospigliosi, znajdziemy jedne z bardziej unikalnych kolekcji sztuki w Rzymie.
Zapraszam również do przewodnika o ukrytych miejscach w Rzymie
Basilica di Santa Maria sopra Minerva
Bardzo wyniosła Bazylika, to tutaj przed obecną budowlą znajdowała się świątynia której minerwa bogini mądrości była czczona. Obecna budowla jest poświęcona Marii Pannie. Będąc w środku możemy dostrzec pozostałości poprzedniej świątyni, piękne korynckie kolumny, warto wspomnieć że oprócz historii tego miejsca można na nią spojrzeć nieco inaczej, pod kątem architektonicznym. Jest to jedyna gotycka budowla w mieście, trzeba tu nadmienić że zewnętrzna fasada była zmieniana na styl neogotycki w 19 wieku, oryginalne natomiast pozostają wnętrza, dlatego warto tu przyjść.
Zapraszam do dyskusji o Rzymie na naszym from, szczegóły : Rzym forum
Sant’Ignazio di Loyola a Campo Marzio
Kolejny piękny kościół, i kolejny który wyrósł na starych fundamentach innej budowli. To właśnie tu studenci przychodzili praktykować i uczyć się swojej wiary a ponieważ studentów przybywało postanowiono postawić nowy kościół a jego założycielem był Ignacy z Loyoli. Nowa budowla poświęcona towarzystwu jezusowemu wygląda zjawiskowo ilekroć przekroczymy wrota świątyni. Kościoły w Rzymie mają to do siebie że z zewnątrz wyglądają na małe, i nie zawsze pierwsze wrażenie zachwyca, jednak to co możemy zastać w środku to już zupełnie inna historia. Przykładem jest ten kościół. Wnętrza są wspaniałe, polecamy zerknąć w górę na kopułę, która w rzeczywistości jest tylko iluzją. Rozglądając się dookoła natrafimy na piękne rzeźby, posągi, a najbardziej znanym jest oczywiście Magnificence i Religion autorstwa Alessandro Algardi. Andreę Pozzo z kolei stworzył wyjątkowe freski, znajdziemy je na suficie, warto w tym miejscu przejrzeć się detalom, które odzwierciedlają kunszt artysty.
Doria Pamphilj Gallery
Kolejne miejsce to tym razem nie kościół. Poznajemy tu historię Jonathan Doria Pamphilj (Pom-fee-lee), oraz innych członków arystokratycznej i bardzo wpływowej rodziny, jednak prawdziwym powodem dla którego udaliśmy się do tego miejsca, jest przepiękny pałac, wypełniony po brzegi skarbami, których oszałamiająca wręcz ilość zachęca do wizyty. Miejsce to datowane jest na 1515 rok i jeśli chodzi o wielkość to gdybyśmy porównali to miejsce do bazyliki Świętego Piotra to wielkość tego pałacu wynosi 2/3, a zatem można śmiało powiedzieć że jest to być może największa rezydencja we Włoszech o statusie prywatnym. Na poparcie swoich słów znajdziemy tu ponad 650 dzieł z kolekcji Rafaela Caravaggia, Tycjana i Velázqueza. Klan Doria Pamphilj to wyjątkowo ważna rodzina. Giovanniego Battistę Pamphilj, był na przykład papieżem (Innocenty X), miało to miejsce w roku 1644 1655 i ciężko uwierzyć w to że zarówno pałac, zbiory sztuki jak i cała fortuna tej rodziny pozostała w stanie nienaruszonym.
Panteon
I wreszcie docieramy do miejsca pełnego historii, legend i magi, to bez wątpienia jeden z najlepiej zachowanych zabytków starego Rzymu. Cesarz Hadrian ukończył budowę tego obiektu między 120 a 126 rokiem naszej ery, choć początki budowli zainicjował cesarz Domicjan. Już po wybudowaniu piękna i bogato ozdobiona rotunda z jej kopułą była największą tego typu budowlą. Gdybyśmy chcieli cofnąć jeszcze wcześniej znaleźlibyśmy w tym miejscu inną budowlę, o dziwo poprzednia konstrukcja miała taką samą nazwę i zbudowano ją w 25 roku przed naszą erą, a budowę zawdzięczamy Marcusowi Agrippa, niestety pierwsza świątynia została zniszczona na skutek pożaru w 80 roku naszej ery.
Podejrzewano również że przeznaczeniem świątyni było czczenie rzymskich bogów. Najbardziej interesujące w tym miejscu jest to że nie do końca wiadomo po dziś dzień kto zaprojektował Panteon i Ile trwała budowa. Dlaczego uważa się że jest to świątynia bogów, głównie z uwagi na nazwę, która w tłumaczeniu oznacza ”wszystko i Bogowie”. Prawdopodobnie był to najlepszy okres, który przypadł na budowę tak wybitnego dzieła jakim jest Panteon, głównie z uwagi na to że ówczesny cesarz był pasjonatem architektury a ponieważ Imperium Rzymskie obejmowało niemalże całą Europę, Bliski Wschód, Afrykę północną, można było sobie pozwolić na wyjątkowe ekstrawagancje.To za czasów Hadriana oprócz samego Panteonu powstały liczne fortyfikacje obronne, chociażby takie jak Mur Hadriana wyznaczający północno-zachodnią granicę imperium rzymskiego.Sporna kwestia dotyczy jednak tego czy nie jest przypadkiem tak że budowa Panteonu mogła rozpocząć się dużo wcześniej, czyli za czasów Trajana, który był cesarzem pomiędzy 98 a 117 rokiem, jak było naprawdę nie wiadomo, wiadomo że Partenon został ochrzczony około 126 128 roku naszej ery.
Śledząc burzliwe dzieje tego miejsca, zatrzymujemy się w 330 roku kiedy to Panteon popadł w ruinę na długie lata, głównie za sprawą nowego Cesarstwa Rzymskiego, które powstało w Bizancjum, był to współczesny Istambuł (Turcja) i było zarządzane przez cesarza Konstantyna. Nawet kiedy niemiecki wojownik Odoacer, podbił Rzym, miało to miejsce w 476 roku, Panteon nadal był w złym stanie, zmiany nadeszły dopiero w roku 609 kiedy przekształcono go w kościół chrześcijański, przechodząc metamorfozę ze świątyni pogańskiej, I to tak naprawdę nawrócenie odegrało główną rolę, zwłaszcza że papiestwo w tamtych czasach było bardzo bogate i stać ich było na wszelkie zmiany.
Sama budowla jeśli chodzi o jej konstrukcję składa się z dwóch części. Sufit kopuły ma 142 stopy (jeśli chodzi o średnicę) a na jego szczycie znajduje się słynny otwór o wielkości 27 stóp. Oculus, nie posiada przysłony a do środka budowli wpada światło oraz deszcz. Podłoga budowli to pięknie zdobiony marmur, a jego wewnętrzne i zewnętrzne piękno było docenione nawet przez Michała Anioła, który jak zobaczył to miejsce to stwierdził że nie jest to budowla człowieka, tylko projekt aniołów. Miejsce to stało się również natchnieniem dla wielu artystów, a jego konstrukcja została zastosowana w wielu budowlach na świecie. Obecny Panteon stał się miejscem pochówku wybitnych postaci takich jak Rafael który był malarzem, pochowano tam również kilku monarchów, w tym Vittoria Emanuela II, który zmarł w 1878 r. i był pierwszym królem Włoch od VI w., jego syna Umberta I, który został zamordowany w 1900 r., oraz zmarłą w 1926 r. żonę Umberta, królową Margheritę.
Więcej o Panteonie przeczytacie tutaj
Zapraszam do dyskusji o Rzymie na naszym from, szczegóły : Rzym forum
Piazza della Rotonda
Miejsce które znajduje się tuż obok Panteonu to plac, który kiedyś był pełen sklepów, jeszcze wcześniej było tu targowisko dla ptaków, połączone ze straganami, owocami, warzywami czy kwiatami. Obecnie jest to bardzo wyjątkowy i malowniczy plac, z uroczą fontanną wybudowaną w 1575 roku a Obelix który również się tutaj znajduje został dołączony w 1711 roku za czasów papieża Klemensa 11. I pomyśleć że w 1809 roku Napoleon nakazał zniszczyć budynki okalające Panteon, wyburzono co prawda kilka z nich ale wyłącznie z uwagi na chęć poszerzenia placu.
Santa Maria in Campo Marzio
Kolejne miejsce o którym nie do końca wiele wiadomo, szczególnie jeśli chodzi o pochodzenie. Mówi się że mieszkały tu bizantyjskie zakonnice, ponoć zatrzymały się w drodze z Konstantynopola, czy to dlatego to miejsce zostało przyłączone do klasztoru benedyktynów, nie wiadomo. Z kolei klasztor został wybudowany przez papieża Zachariasza I w 750 roku. Powstał portal i cała konstrukcja, która została dostosowana do trendów bieżącej epoki a autorem dekoracji architektonicznej atrium i fasady dziedzictwa był Giovanniego Antonio De Rossi. Warto tu przyjść chociażby z uwagi na liczne kaplice, które są bardzo bogato zdobione a na końcu na szczycie ołtarza znajdziemy obraz Madonny z XII wieku, to właśnie stąd wzięła się nazwa kościoła.
Giolitti Ice Cream ( najlepsze lody w mieście)
W okolicy Panteonu znajdują się jedne z najlepszych lodów w całym Rzymie.Receptury pozostają wciąż nieznane i niezmienne od wielu lat, jest to również najstarsza lodziarnia w mieście datowana na 1890 rok. Rodzina pana i pani Giolitti kultywuje tradycje sprzedając wyśmienite lody według starej receptury, których jakość i niesamowity smak już dawno przekroczyły granice Rzymu. Obecnie to miejsce odwiedzają tłumy turystów, dzięki temu obecnie możemy znaleźć jeszcze jeden sklep należący do tej rodziny w Casina Dei Tre Laghi.
Fontanna di Trevi
To wyjątkowo piękne arcydzieło mierzące 20 m szerokości 26 m wysokości jest nie tylko najpiękniejszą ale również największą fontanną w Rzymie. Miejsce które trzeba odwiedzić dwukrotnie, w dzień ale przede wszystkim nocy, kiedy woda mieni się tysiącem kolorów lamp a atmosfera miejsca zachwyca. Początki fontanny sięgają 19 roku p.n.e, to tu znajdował się koniec akweduktu Aqua Virgo. Pierwsza budowla datowana na okres renesansu powstała dzięki papieżowi Mikołajowi, natomiast ostatni i zarazem ostateczny wygląd fontanna zawdzięcza Nicolasowi Salvi (1762), który pokazał kunszt swojego talentu i dał upust swoim fantazją kreując prawdziwe dzieło, które możemy oglądać dzisiaj. Ponieważ miejsce to łączy się za sprawą ukształtowania trzech ulic stąd nazwa tre vie czyli 3 drogi. Według legendy jak wrzucisz monetę to wrócisz do Rzymu, wrzucisz 2 to się zakochasz, wrzucisz 3 to poślubisz osobę, którą spotkałeś(aś). U nas historia działa za każdym razem, rzuciliśmy monetę czterokrotnie i tyle razy wróciliśmy do Rzymu. Pamiętajcie tylko żeby wrzucić monety prawą ręką przez lewe ramię, historia ta spotkała się z tak dużym odzewem że każdego roku wyciąga się z fontanny równowartość 1 miliona €, aż ciężko w to uwierzyć. Dla wielu to miejsce jest najpiękniejszym miejscem na świecie i nie ma co się temu dziwić, wystarczy przyjść tu wieczorną porą.
Zapraszam również do przewodnika o ukrytych miejscach w Rzymie
Palazzo di Montecitorio
Oglądając z ten uroczy pałac wspominamy jednego z najwybitniejszych architektów renesansu Gian Lorenzo Bernini, to według jego planów zbudowano tę budowę, jest ona datowana na 17 wiek i obecnie jest siedzibą włoskiej Izby Deputowanych. Przechadzając się po pałacu odkrywamy jego najstarsze części i wszędzie widoczne akcenty Berniniego, które w połączeniu z nowymi dodatkami zaproponowanymi przez Carlo Fontanę i Ernesto Basile prezentują się znakomicie, szczególnie aspekty secesyjne.
Palazzo Altemps
Ten pałac to z kolei prawdziwa perełka dla każdego kto kocha sztukę i historię, znajdziemy tu bogatą kolekcję greckich i rzymskich rzeźb, możemy nawet podejrzeć rzeźbę słynnej Ateny Partenos, choć ta znajdująca się tutaj jest tylko kopią. Sama budowla to XV wieczna architektura, a w środku czekają na nas bogato wyposażone sale, zarówno stałe jak i okresowe wystawy oraz dzieła sztuki np: Egiptu.
Piazza Navona
Piazza Navona to wyjątkowe miejsce, pełne uroczych zakątków, fontann i kafejek, A tuż obok znajduje się główna aleja prowadząca wprost do zamku Anioła i do Watykanu. Kiedyś w tym miejscu stał stadion w którym w roku 86 naszej odbywały się wydarzenia sportowe, obiekt ten mógł pomieścić 20 tysięcy widzów. Obecnie najbardziej spektakularną i wyjątkową częścią placu są trzy fontanny i wszystkie powstały w czasie gdy Grzegorz VIII był papieżem.
Fontana dei Quattro Fiumi
W samym centrum najpiękniej brzmiącą nazwą jest Fontanna Czterech Rzek to znów dzieło Berniniego w 1651 roku, można tu dostrzec cztery kontynenty, które w zamyśle rzeźbiarza mają przedstawiać miejsca gdzie rozprzestrzeniało się chrześcijaństwo, mowa oczywiście o Nilu, Dunaju, Gangesie i Rio de la Plata. Całość dekoruję piękny Obelix, który ma 16 m i był on integralną częścią cyrku. Dodatkową oprawą artystyczną są bez wątpienia zwierzęta i rośliny. Akcentując każdą z rzek docierając do ich przekazu dowiadujemy się że Ganges reprezentuje możliwość żeglowania, Nil był jedną wielką tajemnicą o której wiedzieli nieliczni, natomiast Dunaj to rzeka, która położona jest najbliżej Rzymu. Fontanna to prawdziwe arcydzieło w którym główną rolę odgrywa ruch i dźwięk wody rozpryskującej się kaskadowo z marmurowej stożkowej części, za każdym razem kiedy spojrzymy na to miejsce Bernini znów triumfuje
Fontana del Moro
Kolejne dzieło tym razem jednak nie stworzone lecz udoskonalone przez Berniniego a twórcą tej fontanny był Giacomo della Porta. Ta fontanna znajduje się po południowej stronie placu. Patrząc na nią dostrzegamy mitycznego greckiego boga, w postaci czterech trytonów, fontanna jest najstarszą renesansową fontanną a ponownie odnowiona w 1874 roku wznosi świeży powiew do tego wybitnego dzieła.
Fontana del Nettuno
Piękna fontanna datowana na 1574 rok również stworzona przez Giacomo Della Porta była niedokończona przez bardzo długi okres (około 300 lat) dopiero w 1878 roku Antonio Della Bitta i Gregorio Zappalę dokończyli dzieło prezentując to co widzimy dziś.
Czy widzieliście że kiedyś aby uprzyjemnić mieszkańcom spędzanie czasu na zewnątrz w okolicy placu zalewano jego środek blokując fontanny tak aby powstało “Jezioro Piazza Navona”, jeśli dodamy do tego wspaniałą atmosferę otaczających restauracji z tarasami oraz występy licznych akrobatów, artystów, tancerzy i magików to miejsce to staje się wyjątkowe pod każdym względem. Najbardziej okazałe budynki, które znajdziemy na placu, to kościół Sant’Agnese w Agone i Palazzo Pamphilj
Chiesa Nuova
Santa Maria w Vallicella, zwana również Chiesa Nuova, to nasza kolejna nowa propozycja mieszcząca się na głównej arterii Corso Vittorio Emanuele i na rogu Via della Chiesa Nuova. Jest to bez wątpienia nie tylko obowiązkowy ale także jeden jest najpiękniejszych kościołów barkowych Rzymu, znany jest również pod nazwą nowy kościół. Sięgając do historii tego miejsca dowiadujemy się że sam kościół został podarowany przez GrzegorzaVIII będącego wówczas papieżem a dzięki inicjatywy Filipa Neri kościół przejmując nową nazwę został całkowicie zrekonstruowany, miało to miejsce w 1557 roku. Późniejsze kolejne zmiany to kolejni architekci i kolejne piękne detale, które pozostają do dzisiaj, i tak w 1617 roku ukończono zmodyfikowany plan, który zakładał dodanie wąskich naw i dwóch kaplic a wszystko to według projektu Giacomo della Porta. W 1586 z kolei dodano absydę, kopułę i transept, choć sama kopuła została zmieniona w 1617 przez Pietro da Cortonę. Przechadzając się po tym miejscu to tak jak podróż w czasie, wnętrze kościoła to prawdziwa radość dla oczu, można tu dostrzec barokowe zdobienia, obrazy czy przestrzenie prezentujące oryginalne i bogate style. Nie mniej istotne w kościele są również freski, które znajdziemy na kopule, na suficie, na apsydzie a w szczególności na głównym sklepieniu ściany centralnej.
Zamek anioła
Miejsce wyjątkowe o bogatej historii zwane również Hadrianem lub Sepulcrum Antoninorum, i choć twierdza którą widzimy dzisiaj została przekształcona w piątym wieku to sama budowla została wybudowana w 135-139 roku, było to wówczas mauzoleum cesarzy od Hadriana aż do Caracall. Budowa zamku jest niebywale niezwykła, mamy tu fort, który jest na planie koła, jest on otoczony przez Barbakan, natomiast w samym środku znajdują się: kaplica, apartamenty, dziedziniec i więzienie. Nazwa zamku wzięła się oczywiście od Michała Anioła.Twierdza wzięła swoją nazwę od starej legendy sięgającej najgorszych i mrocznych wieków Rzymu. Pod koniec szóstego wieku naszej ery, po upadku Rzymu, ale jeszcze na kilka wieków przed jego renesansowym odrodzeniem, miasto nawiedziła straszliwa plaga.Grzegorz Wielki, który był w roku 590 papieżem, miał wizję podążając w procesji i modląc się o ocalenie żywych, ponoć posąg Michała Anioła poruszył się i schował miecz na znak końca epidemii.
Najważniejszą funkcją zamku były oczywiście funkcje obronne, szczególnie jeśli chodzi o papieży, mogli oni dotrzeć do zamku prosto z Watykanu ukrytym przejściem, to tam właśnie schronił się Klemens VI przed cesarzem rzymskim. Budowla była tak obwarowana że ciężko było się do niej dostać. W późniejszym czasie zamek stał się więzieniem oraz koszarami wojskowymi. Zamek przeszedł gruntowną renowację w 1901 roku tuż po opuszczeniu przez wojska twierdzy anioła. Perełką zlokalizowaną obok zamku jest jeden z głównych mostów rzymskich Ponte Sant’Angel.
Watykan
Z Rzymu udaliśmy się prosto do Watykanu, aby odwiedzić to wyjątkowe miejsce. Powstanie Watykanu zapoczątkowano w czwartym wieku kiedy to powstała bazylika, w miejscu gdzie znajduje się grób świętego Piotra ( są spekulacje na ten temat) , który został zabity przez cesarza. Miejsce to bardzo szybko stało się destynacją pielgrzymek, kwitł tu również handel, niestety pomiędzy 1309 rokiem a 1377 rokiem Watykan bardzo podupadł, ponieważ sąd papieski został przeniesiony do Francji. Kościół jednak zawitał ponownie do Watykanu, wówczas zaczęto wznosić pałace takie jak: Pałac Apostolski, powstała również Kaplica Sykstyńska. Kiedyś obszar ten jako Ager Vaticanus nie miał nic do zaoferowania, cały ten region był błotnisty, dopiero później teren ten okazał się bardzo dochodowy w szczególności w okresie kiedy pełniono tu funkcje administracyjne. Duże zmiany nastąpiły w roku 1501 kiedy to na zlecenie Juliusza II (był on wówczas papieżem) zlecił on namalowanie sufitu w kaplicy sykstyńskiej, a najlepszą osobą do wykonania tej pracy był oczywiście Michał Anioł. Koniec prac nastąpił w 1508 roku, wtedy również wyburzono, poprzednią świątynie budując zupełnie nową. Problem nastąpił później ponieważ architekt Donato Bramante zmarł i były problemy z ukończeniem konstrukcji, w końcu w 1547 roku, praca został zakończona przez Michała Anioła z uwzględnieniem pierwszego projektu architekta.
Historia Mostu Anioła (Castel Sant’Angelo)
Most był dziełem Hadriana cesarza, miał połączyć nowo powstałe mauzoleum z resztą starożytnego Rzymu. Kiedyś most nosił nazwę Hadriana, obecna nazwa mostu również odnosi się do legendy i dotyczy Michała Anioła, który objawił się (jak wspominaliśmy ) na samej górze zamku. Oprócz mostu równie imponujące są rzeźby wykonane w IX wieku przez rzeźbiarza Gian Lorenzo Berniniego, który idealnie wpasował się w koncepcje obecnej konstrukcji. Zlecenie wydał w 1669 roku papież Klemens IX. Wykonano wówczas tylko dwie rzeźby aniołów, które obecnie znajdują się w kościele Sant’Andrea delle Fratte. Obecnie reszta rzeźbień na moście to zasługa artystów nurtu barokowego.
Bazylika Św Piotra
Bazylika to prawdziwa perełka kościoła katolickiego, kościół pełen tajemnic i wyjątkowej historii. Renesansowy styl, miejscowo wypełniony arcydziełami artystów z nurtu baroku i renesansu tworzy wyjątkowe arcydzieło sztuki a to wszystko na powierzchni 15 160 m2.
Przejmujący ogrom budowli, można najbardziej dostrzec udając się po schodach na samą górę kopuły bazyliki stąd także rozpościera się najpiękniejszy widok na Watykan i Rzym.
Ta wyjątkowa Bazylika jest jedną z najważniejszych katolickich świątyni na świecie i jest tłumnie odwiedzana przez setki turystów każdego dnia. Bazylika jest miejscem pochówku świętego Piotra oraz papieży w tym naszego Papieża Polaka Jana Pawła II. W projekcie tworzenia Bazyliki należy wyróżnić : Donato Bramante (którego projekt wygrał konkurs Juliusza II); Antonio da Sangallo, uczeń Bramante (Kaplica Paulinów); Fra Giocondo (wzmocnienie fundacji); Michał Anioł (projekt kopuły, skrzyżowania i elewacji z wyłączeniem nawy i fasady); Giacomo della Porta (projekt kopuły); Carlo Maderno (rozszerzenie planu Michała Anioła, dodanie nawy i wielkiej fasady); Gian Lorenzo Bernini (dodanie placu, Cathedra Petri i Baldacchino). Starożytny kościół który stał na miejscu obecnej Bazyliki Świętego Piotra był w bardzo złym stanie, więc wyburzenie poprzedniej budowli było bardzo dobrym posunięciem, choć odważnym, zdecydował się na nie papież Juliusz II
Plac centralny
Centralna część bazyliki skupia się na kształcie koła, na myśl przywodzi Panteon, który opisywaliśmy nieco wcześniej, chodzi tu zatem o ciekawą lecz zarazem klasyczną architekturę, czyli z jednej strony mamy plany budowy bazyliki w oparciu rzymskie budowle średniowiecza, z drugiej natomiast owalna konstrukcja czyli dominacja symboli doskonałości, natury oraz boskości. Poza tym zlokalizowanie na środku ołtarza jest wynikiem praktycznego zastosowania.
Cappella Sistina ( kaplica Sykstyńska)
Kolejne miejsce to część oficjalnej rezydencji papieża czyli Pałacu Apostolskiego, chodzi o Kaplicę Papieską (Sykstyńską), to właśnie to miejsce jest najchętniej odwiedzanym miejscem w Watykanie, to właśnie tu odbywają się konklawe papieskie, gdzie wybierani są nowi papieże. Na uwagę zasługują przepiękne freski wielu malarzy z epoki renesansu takich jak Sandro Botticelli, jednak prawdziwą perełką tego miejsca jest namalowany przez Michała Anioła sufit Kaplicy Sykstyńskiej oraz obraz na ścianie przedstawiający Sąd Ostateczny. Cena za wstęp do Kaplicy Sykstyńskiej jest wliczona w bilet do muzeów watykańskich, trzeba tylko być przygotowanym na tłumy turystów.
Muzeum Watykańskie
Najbardziej tajemnicze muzea na świecie, skrywające wiele zakamarków, nieodkrytych pomieszczeń oraz eksponatów, które widzieli nieliczni to Muzea Watykańskie. To miejsce w którym papieże gromadzili obszerne zbiory z zakresu sztuki, archeologii oraz innych dziedzin na przełomie wieków. Opowieść o muzeach watykańskich warto rozpocząć od najważniejszych zbiorów. Kaplica Niccoline’a i Apartament Borgia to jedne z wielu miejsc w których papieże oddają się refleksji. Dzieła które zostały zebrane na przełomie 500 lat są imponujące. Pierwsza wystawa została nabyta w roku 1506, zresztą znajduje się ona w muzeach watykańskich po dziś dzień. Przechadzając się korytarzami muzeum możemy doświadczyć wielu kultur i wielu różnych okresów historii od starożytnego Egiptu, Rzymu czy cywilizacji Etrusków aż do starożytnej Grecji. O kilku wyjątkowych eksponatach trzeba wspomnieć, są to: Księga Umarłych, znajdziemy ją w dziale starożytnego Egiptu czy posąg Augusta z Prima Porta oraz galeria map. Ponieważ zbiory są ustawione tematycznie polecamy zapoznać się ze wszystkimi wystawami i wybrać te, które was interesują jako że jest ich bardzo dużo i możemy nie mieć czasu aby obejrzeć je wszystkie Polecamy także przyjść tutaj w miarę wcześnie, ponieważ później są większe kolejki.
Na koniec zapraszamy w wyjątkową podróż po ukrytych miejscach w Rzymie, szczegóły poniżej:
Ukryte miejsce w Rzymie- przewodnik
oraz do dyskusji o Włoszech na zaprzyjaźnionym forum, szczegóły : Włochy forum