Spis treści

Wycieczka po Szkocji:  Troon i zachodnie wybrzeże

Kolejna wycieczka również rozpoczyna się z Glasgow i prowadzi w kierunku tym razem północno-zachodnim. Wspólnym elementem wycieczki, z trasą o której wspomnieliśmy w poprzednim artykule ( wycieczka 2) jest autostrada M77, która patrząc na mapę dosłownie przechodzi w A77  prowadząc na wybrzeże, a tam naszym przystankiem jest malownicze miasteczko Troon, mieszczące się w dystrykcie Ayrshire. 

Ayrshire

To co wyróżnia to nadmorskie miasteczko to przepiękna piaszczysta plaża będąca Idealnym miejscem na odpoczynek, relaks czy podziwianie zachodu słońca. Widać tu także doskonale wyspy Aran oraz  Ailsa Craig. Każda wizyta w tym mieście musi sprowadzać się do wizyty w tętniącym życiem porcie a w szczególności na jego targu  rybnym.To tu właśnie zaopatrują się restauracje w wysokiej jakości ryby i owoce morza, znajdziemy tu również mnóstwo kawiarni, sklepów nie wspominając już o miejscach do Golfa, tutaj bowiem znajduje się Royal Troon, gdzie organizuje się otwarte mistrzostwa. To miejsce jest także idealne dla fanów sportów wodnych w szczególności windsurfingu kitesurfingu i innych.

Ardrossan

Podążając dalej wzdłuż wybrzeża drogą A 78 a naszym kolejnym przystankiem jest miasteczko Ardrossan tutaj niemalże każdy turysta zatrzymuje się w historycznym porcie, choć trzeba dodać że całe miasto jest historyczną perełką. Dookoła wybrzeża ciągną się kilometry plaż, z bardzo zadbanymi deptakami, gdzie można usiąść na ławce, popatrzeć się na ocean, iść na plażę lub coś zjeść a towarzyszyć nam będą piękne widoki na Firth of Clyde. Jeśli cofniemy się kilka wieków wstecz dowiemy się że Ardrossan był ważnym miejscem jeśli chodzi o budownictwo okrętowe, natomiast dzisiaj znajdziemy w tym miejscu duży port promowy skąd możemy popłynąć na przepiękną wyspę Arran,a zabierze was tam przewoźnik CalMac

 Więcej o tej pięknej wyspie o której mówią że jest Szkocją w pigułce znajdziecie w osobnym artykule, link znajdziecie poniżej:

Szkocja wyspy

 To miejsce to prawdziwa oaza i przystań dla żeglarzy, możemy tu znaleźć Clyde Marine oferującą szereg udogodnień dla żeglarzy, wliczając ponad 250 miejsc do cumowania oraz parking w okolicy. W okolicy natomiast znajdziemy również włoski bar, restauracje oraz inne udogodnienia. Wracając na koniec do tematu plaż, które chyba najbardziej kojarzą się z tym miejscem to najbardziej atrakcyjnym miejscem pełnym kawiarni herbaciarni oraz miejsc przeznaczonych na piknik znajdziemy na  South Beach.

Miejsce to jest bardzo dobrze skomunikowane z Glasgow, znajdziemy tu trzy stację a większość pociągów jedzie z i do Glasgow. Jeśli będziemy podróżować z Edynburga być może będziemy musieli się przesiąść się w Glasgow, ale i tak połączenie nie sprawia żadnych problemów a pociągi kursują co kilkanaście minut.

Szczegóły tutaj

Largs

To co wyróżnia Lars to na pewno jego klimat, jest to przepiękny i uroczy kurort nadmorski z promenadą w stylu wiktoriańskim, lodziarniami i sklepami. Dużą atrakcją cieszy się również wyspa Cumbrae, która jest ulokowana zaledwie mile od brzegu, a dzięki regularnym promom kursujących właśnie z centrum Largs możemy się tam dostać bardzo szybko. Spacerując wzdłuż wybrzeża można być świadkiem wyjątkowo uroczych zachodów słońca,  w którym ogromna marina wygląda przepięknie. Largs Yacht Haven  jest największą mariną w Szkocji z bardzo dobrym zapleczem turystycznym. Polecamy także zgłębić wiedzę odnośnie Wikingów, to tutaj bowiem w 1263 roku doszło do słynnej bitwy, kiedy to podróżujący na swoich długodystansowych łodziach Wikingowie próbowali dostać się na ląd zostali skutecznie odparci przez armię Aleksandra III .Z uwagi na bogatą historię związaną z wikingami mają tu miejsce festiwale o statusie corocznym. Będąc tu możemy być  świadkami rekonstrukcji bitew i pięknej inscenizacji historycznej a punktem kulminacyjnym festiwalu jest wielki pokaz płonących łodzi wikingów i fajerwerków

Warto także wspomnieć o Wikingarze, jest to multimedialna atrakcja tematyczna, która również pozwoli zgłębić lub zaznajomić nas z historią tego walecznego ludu, więcej o wikingach poczytacie w tym temacie. Ale Largs to również piękne parki, zamek, park rozrywki a prawdziwą wisienką na torcie jest jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w tej okolicy o którym wiedzą nieliczni.

Wystarczy skręcić w uliczkę Haylie Brae (droga A760) i podążać nią około 2 km w górę,  po lewej stronie zobaczymy znak parkingu i pikniku. Będąc na miejscu zostawiliśmy samochód i udaliśmy się na pobliskie wzgórze gdzie znaleźliśmy kilka punktów widokowych z których rozpościerały się przepiękne widoki na okoliczne wyspy i na miasteczko Largs będące tuż pod naszymi stopami .Miejsce to jest wyjątkowe na piknik, jest tu wiele fajnych ukrytych miejsc gdzie można usiąść żeby odpocząć i  popatrzeć się na tę piękną dziką szkocką naturę, bardzo polecamy.

Grenock.,Gourock, Paisley

Z miasta Largs możemy udać się drogą A 78 dookoła wybrzeża zahaczając o dwa piękne miasteczka w Gourock lub Greenock położone tuż obok siebie a jeśli zdecydowalibyście się przekroczyć promem zatokę możemy udać się w bardzo dziką okolicę Szkocji, tam również znajdziemy wyjątkowe trasy piesze, opisaliśmy je w osobnym artykule, szczegóły poniżej:

Najpiękniejsze szlaki piesze Szkocji na półwyspie pomiędzy jeziorem Fyne oraz Long

Gdybyście zdecydowali się na pozostanie w Gourock to dalsza część trasy prowadzić będzie drogą A8, którą możemy wrócić do Glasgow. Można również będąc na wspomnianym poprzednio pikniku w Largs  podążyć tą samą drogą a 760 do drogi  A737 i następnie przejeżdżając przez malownicze miasteczko Paisley

dotrzeć do Glasgow. Miasta Paisley, Gourock lub Greenock , opiszemy osobno w innym artykule. Osobiście polecamy zobaczyć je wszystkie. Całość trasy zajmuje jeden dzień, od samego rana do wieczora, choć jeśli chcemy zobaczyć wszystkie te miejsca w jeden dzień będziemy bardzo ograniczeni czasowo.

Idealnym rozwiązaniem jest podzielić wycieczki na 2 części, pierwsza Troon, Ardrossan, Largs, druga natomiast Paisley, Greenock i Gourock, wybór pozostawiamy Wam.

Zobaczcie inne wycieczki po Szkocji 

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?