Polska

Spis treści

Orientacja

Jeśli chodzi o odwiedzających, to rozległe centrum miasta jest podzielone na dwa odrębne obszary. Stare Miasto i małe, tzw. Nowe Miasto znajdujące się na północnym, lewym brzegu Wisły. Na południu znajduje się nowoczesne centrum miasta. Po drugiej stronie rzeki znajduje się rzadko odwiedzana dzielnica Praga.

Dojazd do Warszawy jest na szczęście ułatwiony przez dobrze zorganizowany system komunikacji miejskiej. Odwiedzający korzystają głównie z tramwajów i autobusów oraz z metra, które rozbudowuje się z roku na rok.

Historia

Warszawa prawie nie była na mapie aż do XV wieku, kiedy to stała się stolicą Księstwa Mazowieckiego. W 1569 r., po unii Polski i Litwy, polski parlament został przeniesiony do Warszawy, ale historia Warszawy jako stolicy Polski zaczyna się w 1596 r., kiedy to król Zygmunt III przeniósł swój dwór z dalekiego Krakowa. Podział Polski pod koniec XVIII w. sprawił, że Warszawa znalazła się na zdominowanym przez Rosję wschodzie. W XIX w. Warszawa stała się prowincjonalnym miastem i placówką Imperium Rosyjskiego. Po I wojnie światowej Warszawa ponownie stała się stolicą nowo niepodległej Polski. Druga wojna światowa zmieniła wszystko i była największą tragedią, jakiej miasto kiedykolwiek doświadczyło. We wrześniu 1939 roku miasto zajęły wojska niemieckie, a w ciągu następnych sześciu lat Żydzi zostali zepchnięci do getta, setki tysięcy z nich zostało rozstrzelanych, getto powstało przeciwko hitlerowcom, a ludność próbowała wtedy pokonać okupantów w zgubnym Powstaniu Warszawskim. Wściekły Hitler rozkazał armii niemieckiej zrównać miasto z ziemią za karę buntu.

Przykładowa trasa po Warszawie

Czas 2-3 godziny.

Rozpoczynamy spacer od Starego Miasta na trójkątnym placu Zamkowym z posągiem króla Polski Zygmunta Wazy, pierwszą budowlą, którą zauważycie po prawej stronie jest Zamek Królewski.

1 Zamek Królewski

Pierwotnie zbudowany w XIV wieku, został zniszczony po Powstaniu Warszawskim, ale odbudowany w latach 70. i 80. za pieniądze przekazane przez Polaków za granicą. Podążając dalej docieramy do czerwonej gotyckiej fasady katedry św. Jana.

2 Katedra św. Jana

Zniszczona w czasie II wojny światowej, został odbudowana w najczystszej, gotyckiej formie. Skręć w prawo w ulicę Świętojańską i po 100m (110yds) dojdziesz do centrum historycznej dzielnicy. Wspaniałe wnętrza pełne oryginalnego Rynku Starego Miasta. Oryginalna katedra stała tu w XIV wieku i została dobudowana na przestrzeni wieków.

3 Rynek Starego Miasta

Plac ten, wyłożony ze wszystkich stron trzy- do sześciopiętrowymi kamienicami, ma atmosferę małego miasta i jest najładniejszym miejscem w Warszawie. W centrum uwagi znajduje się fotogeniczny posąg syreny, symbol Warszawy, pochodzący z 1855 roku. Stoliki ulicznych kawiarenek wylewają się na bruki rynku, a gołębie dziobią stopy licznie odwiedzającym. Opuścić Rynek Starego Miasta ulicą Świętojańską i skieruj się na północny zachód do Barbakanu.

5 Barbakan

Barbakan został zbudowany w 1548 roku, a mury miejskie po obu stronach są nadal odnawiane. Po przejściu przez Barbakan, znajdziecie się w tak zwanym Nowym Mieście. Skręćcie w lewo w ulicę Długą, a na końcu po lewej stronie znajdziecie katedrę.

6 Katedra Polowa Wojska Polskiego

Budynek pochodzi z 1642 roku, a z wojskiem związany jest od 1920 roku.

7 Pomnik Powstania Warszawskiego

Niemal naprzeciwko katedry stoi sugestywny pomnik Powstania Warszawskiego, Muzeum Marii Skłodowskiej znajduje się po prawej stronie.

8 Muzeum Marii Skłodowskiej

Jest to małe muzeum poświęcone Marii Skłodowskiej-Curie. Skręć w prawo z muzeum i udaj się ulicą prowadzącą do Rynku Nowego Miasta.

Plac Nowego Miasta

Ten spokojny plac jest zdominowany przez atrakcyjny śnieżnobiały kościół na Kazimierzu. Przed katedrą znajdują się symbole sił zbrojnych. Budynki w Starym i Nowym Mieście zostały pieczołowicie odbudowane, a z ulubionego przez komunistów materiału budowlanego – żelbetu – zbudowano nowe, odważne centrum miasta.

Plac Bankowy

Na zachodnim skraju placu dominuje ratusz, który od 1947 roku jest siedzibą rady miejskiej. W dawnym budynku Banku Narodowego obok znajduje się obecnie Kolekcja Sztuki Jana Pawła II, w tym dzieła Van Gogha, Renoira, Rubensa i wielu innych. Olbrzymi niebieski wieżowiec na północy, pochodzący z początku lat 70. XX wieku, został zbudowany na miejscu Wielkiej Synagogi i w związku z tym uważany jest za przeklęty.

Plac Teatralny

W niewielkiej odległości od Placu Zamkowego, wzdłuż ulicy Senatorskiej, znajdziemy szeroki, pałacowy Plac Teatralny. Jak sama nazwa wskazuje, na placu tym mieści się neoklasyczny Teatr Wielki z 1825 roku. Jest to jeden z największych teatrów w Europie z prawie 2.000 miejsc siedzących, w którym regularnie odbywają się przedstawienia Opery Narodowej i baletu.

W pozostałej części Placu Teatralnego dominują dwa pałace: Pałac Jabłonowski naprzeciwko teatru pochodzi z końca XVIII wieku i służył jako ratusz w Warszawie do 1817 roku: w połowie XVIII wieku Pałac Blanka został nazwany imieniem bankiera o tej nazwie, który był właścicielem budynku od 1777 roku.

Ogrody Saskie

Ogrody Saksońskie rozciągają się na południowy wschód od Placu Bankowego. Podobnie jak wiele innych ogrodów w Europie, powstały na bazie ogrodów wersalskich, a pochodzą z początku XVIII wieku. Był to pierwszy publiczny park stworzony dla mieszkańców Warszawy. W parku znajdują się liczne rzeźby, ponad 100 gatunków drzew, basen fontannowy i pierwsza warszawska wieża ciśnień zbudowana w połowie XIX w. Na wschodnim krańcu znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, wszystko, co pozostało z królewskiej rezydencji zwanej Pałacem Saskim, który został zniszczony przez hitlerowców i nigdy nie został odbudowany.

Przygotowaliśmy dla was przewodnik opisujący bardziej dokładnie wszystkie atrakcje Warszawy, link do artykułu znajdziecie poniżej

Warszawa atrakcje

Powstanie Warszawskie

Jednym z największych aktów oporu wobec nazistów w całej okupowanej Europie było Powstanie Warszawskie, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku. Armia Krajowa (AK) była największym ruchem oporu w Europie, liczącym ponad 400 tys. członków, a ich decyzja o rozpoczęciu pełnego ataku została wywołana nadejściem pierwszych czołgów Armii Czerwonej na lewym brzegu Wisły. AK chciała pozbyć się Niemców z Warszawy, ale bała się i była nieufna wobec Sowietów. także dlatego, że Armia Czerwona zatrzymała oddziały AK na terenach, które wyzwoliła na wschodzie. AK rozpaczliwie dążyła do ustanowienia niezależnego rządu, zanim Polska znalazła się w stalinowskiej strefie wpływów. Być może właśnie z tego powodu powstanie było od początku skazane na zagładę. Sowieci nie mieli zamiaru pomagać AK i pozwolili silniejszym hitlerowcom pokonać ich przed wprowadzeniem się do miasta. 1 sierpnia rozpoczął się niespodziewany szturm na Śródmieście Warszawy i przez kilka dni AK odnosiła sukcesy. Jednak pod dowództwem generała von dem Bach-Zelewskiego hitlerowcy mieli po swojej stronie siłę powietrzną i zaczęli przejmować fragmenty miasta, masakrując w miarę upływu czasu miejscową ludność. W dzielnicy Wola zamordowano osiem tysięcy ludzi, a na Ochocie 40 tysięcy w miarę wycofywania się AK zostało zamordowanych.

Pod koniec sierpnia AK zajęła tylko niewielki odcinek Starego Miasta. Wybór padł albo na ucieczkę albo na śmierć z rąk hitlerowców, więc 2 września około 2 tys. powstańców AK zeszło do kanałów, aby się wydostać, wchodząc przez jeden właz na pl. Krasińskiego. Potyczki trwały do 2 października, kiedy to Komorowski i jego oddziały poddały się. Do końca powstania zginęło 20.000 żołnierzy AK, oraz 225.000 cywilów.

To nie był koniec sprawy, jeśli chodzi o Niemców. Armia Czerwona w końcu przeprawiła się przez Wisłę (17 stycznia 1945 r) ., aby “wyzwolić ruiny napotykając niewielki opór ze strony zdemoralizowanych”.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Pełna narracja powstania jest szczegółowo opowiedziana w muzeum, które zostało otwarte 1 sierpnia 2004 r. z okazji 60. rocznicy wybuchu powstania. Znajduje się ono na zachód od centrum miasta i łatwo do niego dotrzeć tramwajem i autobusem. Muzeum, choć nieco zagmatwane w swoim układzie (być może celowo), dokumentuje 63 dni powstania używając broni z epoki, fotografii, plakatów, filmów, mundurów i makiet kanałów i bunkrów.

Adres:

ul. Grzybowska 79. Tel: 022 539 79 05. www.1944.pl. Otwarte: Poniedziałek, Środa i Piątek 8.00-18.00, VIII.00-20.00,

Sob, Niedziela 10:00-18:00. Autobus: 151,155, 100. Tramwaj: 1, 22, 24, 32.

Pałac Radziwiłłów

Jadąc dalej na południe dochodzimy do pomnika Adama Mickiewicza, pochodzącego z 1889 roku. Za nim wznosi się kościół karmelitów z XVII wieku. Obok stoi majestatyczny Pałac Radziwiłłów (Pałac Prezydencki), budynek, który był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Polski. Została tu uchwalona konstytucja z 1791 r., w 1955 r. podpisano Układ Warszawski, a w 1989 r. w jego murach odbyły się rozmowy Okrągłego Stołu pomiędzy komunistami, kościołem katolickim i opozycją. Od 1995 roku jest to rezydencja prezydenta, stąd ścisłe bezpieczeństwo. Kampus Uniwersytetu Warszawskiego (Uniwersytet Warszawski) znajduje się 200m (220yds) dalej, po drugiej stronie drogi znajduje się barokowy kościół studencki Świętego Krzyża. Nieco dalej na południe od kampusu znajduje się pomnik zamyślonego Mikołaja Kopernika.

Łazienki

Na przeciwległym końcu Drogi Królewskiej od Starego Miasta znajduje się spokojny Park Łazienkowski, doskonałe antidotum na zgiełk miasta. Teren ten był rezerwatem myśliwskim do lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to ostatni władca Polski, król Stanisław August Poniatowski, przekształcił go w park angielski. Później dobudował on pałac nad jeziorem, do którego włączył istniejącą łaźnię (Łazienki po polsku, stąd nazwa parku). Naziści próbowali wysadzić pałac w powietrze, ale wyrządzili tylko niewielkie szkody. Z przewodnikiem można zwiedzić wnętrze pałacu, w tym łaźnię królewską i salę balową.

Park Łazienki to ulubione miejsce warszawiaków, którzy przyjeżdżają na tradycyjne niedzielne popołudniowe spacery lub darmowe koncerty chopinowskie, które odbywają się w każdą niedzielę pod pomnikiem Art Deco Chopin z 1926 roku. Latem, przy odrobinie szczęścia, można obejrzeć spektakl w Amfiteatrze na Wyspie, który pochodzi z 1790 roku. Pawie i inna fauna wędrują po trawnikach do woli, jest tu także wiele gatunków drzew, zapewniających powitalny cień.

Pałac Kultury i Nauki

Nawet po ponad 50 latach Pałac Kultury i Nauki nadal był najwyższym budynkiem w Polsce ( już nie jest) . Zbudowany w latach 1952-1955, ten monolityczny obiekt architektury stalinowskiej mierzy 231m (758 stóp), co czyni go jednym z najwyższych w Europie. Pałac był darem przyjaźni ze Związkiem Radzieckim i jest wszechobecną i dominującą pamiątką na panoramie stolicy lat spędzonych w czasach komunistycznej władzy w Polsce.

Wewnątrz znajduje się mamutowa sala kongresowa, która odbija się echem zarówno w śpiewie komunistycznych delegatów kongresu, jak i na koncertach muzyki rockowej. Nad nią rozciąga się swego rodzaju samodzielne pionowe miasto z pocztą, kinami, muzeami, trzema teatrami i biblioteką. Około 14 szybkobieżnych wyciągów w kilka sekund podnosi odwiedzających do głównej atrakcji turystycznej, platformy widokowej na wysokości 114 m. Widoki zapierają dech.

Atrakcje w okolicy dzielnicy żydowskiej

Zwiedzanie Warszawy może być męczącym przedsięwzięciem na piechotę, ponieważ różne zabytki i miejsca warte uwagi są rozłożone w dzielnicach Muranów i Mirow, co wskazuje na wielkość żydowskiego getta i społeczności, która zniknęła w czasie II wojny światowej, nigdy nie wracając.

Umschlagplatz

Z Umschlagplatz transportowane były ludzkie ładunki do obozu zagłady w Treblince. W latach 1940-1943 ponad 300.000 warszawskich Żydów wyjechało stąd na śmierć. W miejscu tym znajduje się obecnie niezwykły marmurowy pomnik. Jeśli masz ochotę na długi spacer,

Ogromny cmentarz żydowski

Ogromny cmentarz żydowski w Warszawie znajduje się 15 minut na południowy zachód. Przetrwawszy praktycznie bez szwanku lata wojny, cmentarz ten posiada największą liczbę nagrobków żydowskich w Europie (150.000) i jest nadal używany. W tym parku niemiecki kanclerz padł na kolana podczas wizyty w 1970 roku w akcie skruchy za zbrodnie popełnione tu przez jego naród. Na spokojnym odcinku trawy znajduje się Pomnik Bohaterów Getta, kolejny potężny kawałek socrealizmu wykonany z granitu, który hitlerowcy zamierzali wykorzystać na swój pomnik zwycięstwa. Bezpośrednio na południu znajduje się Muzeum Więzienia na Pawiaku, główne więzienie gestapo, w którym stracono około 37.000 więźniów. Stąd tramwajem na południe można dojechać do dużego ronda, na którym Jana Pawła II spotyka się ze Świętokrzyską, a następnie na północny-wschód do neoromańskiej Synagogi Nożyków, która cudem przetrwała II wojnę światową oraz do pobliskiej Próżnej, upiornej części getta.

Ulica Próżna

Ulica Próżna, upiorny odcinek getta, przetrwał koniec wojny. Budynki są nadal naznaczone dziurkami po kulach. Kawałek muru, który otaczał getto widoczny jest między ulicami Sienną 55 i Złotą 62.

Na koniec polecam kilka ciekawych tematów, które znajdziecie na bardzo ciekawym forum podróżniczym, tam znajdziecie barwne opisy atrakcji Warszawy, wraz z opiniami zwiedzających, gorąco polecam, tam również nas znajdziecie, linki poniżej:

Co zobaczyć będąc w Warszawie

Najważniejsze zabytki stolicy

 

Ukryte miejsca na świecie o których wiedzą nieliczni. Poznaj niepublikowane treści, dołączysz do nas?